[Hasbro] Sindy

Να σε καλωσορίσω λοιπόν κι εγώ δημοσίως Αναστασία μου, αφιερώνοντάς σου την φωτογραφία της μάγισσας!!! :flower:

Πραγματικά φοβερό φόρεμα!

picture.php


Υπήρχε περίπτωση να την κρατήσω στο κουτί φυλακισμένη??? :D :D
 
Sindy by Hasbro

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld είναι τέλεια! Και πως να μην είναι αφού είναι στο σπίτι της, στο σπίτι της Sindy by Hasbro. Άλλη μια Sindy πακεταρισμένη περιμένει να πάει ταχυδρομείο για να έρθει σπίτι της! ;)
 
Επιτέλους, έχω στα χέρια μου δύο hasbro sindy πρώτης γενιάς! Να σας θυμήσω (γιατί είναι και δύσκολη η ιστορία της sindy βρε παιδί μου) ότι η hasbro κυκλοφόρησε την πρώτη sindy με αλλαγμένο πρόσωπο το 1987 για μία μόνο χρονιά! Το 1988 η sindy άλλαξε και barboποιήθηκε λίγο.

Είναι δύο city girls, η μια με active σώμα και η άλλη με basic. Τα δύο κορίτσια μου φοράνε φορέματα της συλλογής 3 wishes από το 1991!

picture.php


picture.php


Και σε αυτή την φωτογραφία, μαζί τους είναι και μια pedigree sindy (smirky sindy) από το 1986. Η τελευταία pedigree και η πρώτη hasbro φωτογραφίζονται μαζί, για να συγκρίνετε!

picture.php


Υ.Γ. Aχ ραπουνζέλ μου, αχ! #)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Sindy by Hasbro

Όταν λέω εγώ ότι το σπίτι σου πολυαγαπημένη μου mytinyworld είναι το σπίτι της Sindy Hasbro έχω δίκιο! Υπέροχες ,μοναδικές ! Η πρώτη με το χρυσό φόρεμα και το λουλούδι στα μαλλιά είναι όνειρο!!!Αλλά και οι άλλες υπέροχες!Να τις χαίρεσαι!
 
MytinyWorld μου καλως σας ξαναβρηκα εδω στο παιδικο κουκλοδωματιο του Ρετρομανιαξ!!! :)

Οι κουκλες σου με τα μαγικα αυτα φορεματα εχουν βγει απο παραμυθι, ειναι νεραιδες των 3 ευχων! Επιτελους, βλεποντας διπλα διπλα την Σμιρκυ Σιντυ Πεντιγρι και την πρωτη Σιντυ Χασμπρο, εβαλα σε μια ταξη και τις διαφορες στο προσωπακι τους! Εισαι δοκτωρ στη Σιντολογια, παει και τελειωσε, και πολυ σωστα λεει η Ραπουνζελ μας οτι το σπιτι σου ειναι το σπιτι της Σιντυ απο οποια εταιρεια και αν προερχεται! :) :) :) :flower:
 
Sindy... από ανάγκη!!

Και από το 1987, μεταφερόμαστε για λίγο στο 1997, να δούμε τι γίνεται αυτή τη χρονιά. Σας θυμίζω ότι το 1997 - μετά από μια δεκαετία που η hasbro κατασκεύαζε την κούκλα sindy κατά τα συμβόλαιά της - την κατασκευή της κούκλας ανέλαβε πλέον η εταιρία giochi preziosi. Τον πρώτο χρόνο, η νέα κατασκευάστρια προφανώς σκέφτηκε ότι ήταν μια καλή ευκαιρία να ξεφορτωθεί όλο το στοκ από τις κούκλες Tanya που κυκλοφορούσε στην Ιταλία και που προφανώς πλέον δεν είχαν και τόση ζήτηση. Τι εκανε λοιπόν? Διέθεσε το στοκ Τάνυα με το λογότυπο Sindy δημιουργώντας μια σύγχυση στην αγορά εκείνη την εποχή και στους συλλέκτες αργότερα. Μέσα στην επόμενη τριετία, κάθε χώρα είχε τη δική της Sindy, ανάλογα με το στοκ και την εταιρία κατασκευής (μιας και αργότερα ανέλαβε η vivid imaginations σε Ευρώπη και παράλληλα η funskool στην Ινδία), ωστόσο στοκαρισμένες sindy υπήρχαν ουκ ολίγες ανά τον κόσμο και έπρεπε να διατεθούν με κάθε τρόπο! Ετσι, τα επόμενα χρόνια πωλούνταν όλες μαζί παράλληλα!!! Αυτά, τα ανακαλύψαμε εδώ με πολύ κόπο και... συγκριτικές μελέτες που κράτησαν ένα χειμώνα ολόκληρο! :p :cool:

Πρόσφατα, ένας παιχνιδάς μου χάρισε μια sindy με κατεστραμμένη τη ζελατίνα του κουτιού. Οταν την έβγαζα από το κουτι τι ανακάλυψα? Οι ιταλοί είχαν κολλήσει ένα αυτοκόλλητο με το λογότυπο sindy πάνω στο λογότυπο Tanya!!!!! Δυστυχώς προσπάθησα να το ξεκολλήσω αλλά σκιζόταν το άλλο από κάτω, αλλιώς θα σας το έδειχνα. Ηταν τόσο μεγάλη η ανάγκη ξεστοκαρίσματος, που μάλλον ήταν πολυτέλεια η δημιουργία άλλου κουτιού! Να φύγει όπως έχει να τελειώνουμε με δαύτη!!! :eek: Μετά από λίγο η Τάνυα άλλαξε μούρη, η Sindy επέστρεψε στην προηγούμενη και αν νομίζετε ότι κάτι πήρε το μάτι σας, ίσως κάπου μια sindy που να μοιάζει με tanya, μπα (θα λέγανε οι ιταλοί)... θα σας φάνηκε!!! :diablotin: :diablotin: :diablotin:

Η κούκλα που σας δείχνω παρακάτω είναι κυριολεκτικά μια σιντοτάνυα, όπως πολύ επιτυχημένα τις βάφτισε η Αναστασία μας!!!!! H giochi preziosi την βάφτισε από τάνυα, σίντυ για εμπορικούς λόγους!

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mytinyworld είπε:
Πρόσφατα, ένας παιχνιδάς μου χάρισε μια sindy με κατεστραμμένη τη ζελατίνα του κουτιού. Οταν την έβγαζα από το κουτι τι ανακάλυψα? Οι ιταλοί είχαν κολλήσει ένα αυτοκόλλητο με το λογότυπο sindy πάνω στο λογότυπο Tanya!!!!!
Εισαι απλα απιθανη!!!!! :) :) :)

Εχεις δηλαδη στα χερια σου τυπωμενο ντοκουμεντο!!!! :D :D:D

Αυτο δηλαδη αποτελει την στεψη ολης αυτης της διατριβης!!!! Το λενε και τα χαρτια μας!!!!

Φοβερο!!! :bow:

Ακου τι σκεφτηκανε ρε οι ιταλοι...να κολλησουνε το ενα λογοτυπο επανω στο αλλο!!! Αυτο δηλαδη ειναι μαφια!!!:burn:
 
Sindy by Hasbro

Τι να πω; Θα πω μόνο πολυαγαπημένη ότι η κουκλίτσα που πόσταρες είναι υπέροχη. Λες και αυτή που έρχεται πολυαγαπημένη mytinyworld να είναι Σιντοτάνυα; Πάντως έχει κουτί Sindy.Άμα την παραλάβεις πες μου αν είναι Σιντοτάνυα. Πάντως είσαι μοναδική με τρομερές γνώσεις!Σε ευχαριστώ που με τις κούκλες σου και τις γνώσεις σου ομορφαίνεις το site! :thanx2:
 
Σας ευχαριστώ κορίτσια μου #)

Ναι Αναστασία μου, επιτέλους βρήκα τις αποδείξεις που είναι σαν το τελευταίο κομμάτι του παζλ!!! :D

Ραπουνζέλ μου, θα ψάξω να βρω ποια είναι η σίντυ που ταξιδεύει προς τα εδώ και θα σας πω!! :)
 
Sindy by Hasbro

Πολυαγαπημένη mytinyworld κάνεις επαγγελματική δουλειά με τη Sindy hasbro!Σου αξίζουν πολλά συγχαρητήρια!!!Τίποτα δεν ξέραμε για αυτή την κούκλα και μας έμαθες τόσα πολλά!Σε ευχαριστούμε!
 
Αγαπημένη μου ραπουνζέλ, σ'ευχαριστώ για όσα καλά λες για μένα και την σίντυ! #) Δεν είμαι επαγγελματίας βέβαια, αλλά αγαπάω πάρα πολύ τη συγκεκριμένη κούκλα, την ιστορία της, τα πάνω και τα κάτω της, τον αγώνα που έδωσε να σταθεί απέναντι στον τυφώνα μπάρμπι... Μην ξεχνάμε ότι η σίντυ δεν είναι μια τυχαία κούκλα, έχει μεγάλη ιστορία, ίσως να υπήρξε πιο μπροστά σε πωλήσεις από την μπάρμπι στην Ευρώπη τις δύο χρυσές εποχές της: 1980-1985 και 1988-1993! Σήμερα ζει και βασιλεύει στην Τουρκία, αλλά που ξέρετε... ίσως να επανακάμψει μια μέρα! ;) Αν και προσωπικά πιστεύω ότι η μπάρμπι πλέον έχει κυριεύσει τα πάντα από όλες τις μεριές... :(

Οπότε, μου αρέσει να μαθαίνω για την ιστορία της και φυσικά είναι χαρά μου να μοιράζομαι μαζί σας όποια πληροφορία μαθαίνω, μιας και πλέον η σίντυ της χάσμπρο έχει γίνει μια αγαπημένη φίλη όλων μας σε αυτό το θρεντ, έτσι δεν είναι? :)
 
Sindy by Hasbro

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld η Sindy Hasbro χάρη σε σένα και τις πολύτιμες πληροφορίες που μας έδωσες έγινε μία από τις αγαπημένες μου.Άσε που όπου τη βρω σε σκέφτομαι και ξέρω πως μόνο στο σπίτι σου θα είναι ευτυχισμένη.Υπάρχει στην Τουρκία;Έχεις κάποιες περισσότερες πληροφορίες;Μπορούμε να βρούμε ποια κυκλοφορεί τώρα στην Τουρκία σε φωτογραφίες;Συγνώμη αν ζητώ πολλά! ;)
 
Rapunjel μου ετσι ειναι! Ειχα βρει καποτε κατι μαγαζια ονλαιν απο την Τουρκια που εχουν ακομα την Σιντυ Πεντιγκρι την καινουρια ομως, σαν την μπαλαρινα που μας ειχε ποσταρει η Mytinyworld μας οταν με πολυ κοπο την ειχε αποκτησει.

Ειχα στειλει τα λινκ στην Mytinyworld αλλα τωρα δεν τα βρισκω να στα στειλω με πμ! #)

Παντως αν δεν γνωριζεις την τουρκικη γλωσσα ειναι αδυνατον να βρεις ακρη γιατι απο αγγλικα δεν γραφει τιποτα! Οποτε ειναι λιγο δυσκολο να κανει καποιος παραγγελια. :eek:

Ρε μαμωτη οταν ημουνα μικρη, 4μισι χρονων, ειχα ενα φιλαρακι τουρκικης καταγωγης αλλα μετα μετακομισαμε και τον εχασα :( Οριστε τωρα θα βοηθαγαμε την Mytinyworld να εκανε καμια παραγγελια...και ειχε και καλες τιμες θυμαμαι.
 
Sindy by Hasbro

Λατρεμένη το google chrome κάνει αυτόματη μετάφραση. Απλά ήθελα να δω ποια Sindy κυκλοφορεί σήμερα εκεί.Σε ευχαριστώ που με πληροφόρησες.Εδώ όποια υπάρχει ακόμη την αγοράζω και τη στέλνω σπίτι της στην πολυαγαπημένη mytinyworld.Μία ακόμη υπάρχει και με την πρώτη ευκαιρία,γιατί είναι τσιμπιμένες και στην τιμή,θα την πάρω και αυτή.
 
mytinyworld είπε:
Από την εποχή που τα πατίνια απέκτησαν τρεις ρόδες και το discman αντικατέστησε το walkman! H sindy hot blades από το 1991.Δυστυχώς, η κούκλα μετά από 20 περίπου χρόνια δεμένη κατ'αυτόν τον τρόπο στο κουτί, απέκτησε ένα μικρό... θεματάκι με τα ποδαράκια της που δείχνει από πολύ δύσκολο έως αδύνατο να αποκατασταθεί... :(

picture.php


picture.php
MytinyWorld μου σε αυτο το ποστ του Μακισιμου, στο 1:19 λεπτο, εχει μια διαφημιση στα ελληνικα αυτης της Σιντυ, και θυμηθηκα το τραγουδακι της! Και μαλιστα στο τελος εχει και την φιρμα της El Greco!

Σε ευχαριστουμε Μακισιμε! :)

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=219592&postcount=227
 
Sindy Go Girl

Ευχαριστούμε Αναστασία για την παράθεση της διαφήμισης! Προφανώς ήταν η εποχή (1991 κυκλοφόρησε η κούκλα) που η hasbro εξαγόρασε την επωνυμία el greco και τη χρησιμοποιούσε για να προωθήσει τα προϊόντα της στην ελληνική αγορά, όπως και με το σκυλάκι το gogo που βλέπουμε στο ίδιο βιντεάκι με τις διαφημίσεις, που ήταν hasbro! Είδαμε (στο θέμα el greco-lyra) ότι το ίδιο έκανε η hasbro με την επωνυμία el greco και το 2003 με την κούκλα Amy.

Σήμερα θα ήθελα να σας δείξω μια sindy που μου έστειλε η αγαπημένη μου ραπουνζέλ! Είναι η sindy go girl, μία από τα συνολικά 6 μοντέλα που κυκλοφόρησαν. Είναι από τις τελευταίες hasbro hellas/giochi preziosi και είναι μια greek sindy! Να προσθέσω ότι στις greek sindys πρώτη γλώσσα είναι τα ελληνικά και δεύτερη τα αγγλικά!

Ευχαριστώ πολύ αγαπημένη μου ραπουνζέλ, έψαχνα καιρό να βρω ένα go girl!! :thanx2:

picture.php


picture.php


picture.php


Κουκλάρα, ε?? :D
 
Sindy by Hasbro

Πολυαγαπημένη mytinyworld είναι πανέμορφη.Υπάρχει άλλη μία από αυτή τη σειρά στα Χανιά και βέβαια μόλις με πάνε θα στη πάρω γιατί αξίζεις πάρα πολλά! Επίσης θα σου φωτογραφίσω όσα ρούχα έχω Sindy hasbro και ότι θες και σου λείπει από αυτά θα στα στείλω γιατί θέλω να έχεις τα πάντα από τη Sindy hasbro.

Καλά είναι πανέμορφη!Τα μαλλιά της είναι τέλεια!Δε τη χορταίνω!!!Να τη χαίρεσαι και μακάρι να βρω πάρα πολλές Sindy hasbro να τις αγοράσω όλες και να στις στείλω! :D
 
Κι εγώ δεν χορταίνω να την βλέπω ραπουνζέλ μου! Α, και θύμισέ μου να.... σε δείρω καμμιά μέρα! #) :p :D
 
Sindy by Hasbro

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld θα τα μαζέψω τα ρούχα θα στα φωτογραφίσω και όποια θες θα στα στείλω.Είναι μόνο μεταχειρισμένα.Ελπίζω να μη σε πειράζει!

Α, άμα με δείρεις να ναι μέρα γιατί με την υγρασία που πέφτει το βράδυ θα πονάω περισσότερο... :D
 
Η Sindy Go Girl ειναι πολυ πολυ ομορφη, και φοραει και πολυ ωραια ρουχα!!! :) :) :) Κοιτα την πως χαμογελαει που βρεθηκε στο σπιτι της επιτελους!!!

Με γεια!!!

Y.Γ. Να με φωναξεις και μενα, MytinyWorld, να την δειρουμε μαζι, την Rapunjel μας :) :flower: γιατι δεν την προφταινω ουτε εγω με τις κουκλες που στελνει!!! #)
 
Πίσω
Μπλουζα