[Hasbro] Sindy

Lne μου Και Αναστασάκι μου καλή επιτυχία με το εγχείρημά σας!!! Είναι δύσκολη δουλειά η καταγραφή!! Το προσπάθησα και εγώ και ολοκλήρωσα το μέρος που αφορά τις κούκλες... για τα ρούχα τπάλι το αποφεύγω όσο μπορώ!! :D :D

Αναστασάκι μου να τη χαίρεσαι!!! Είναι πανέμορφη και αυτή και το καταπληκτικό της φόρεμα!!! Αχ αυτός ο makisimos και η mytiny πρέπει να ανακηρυχθούν ρετροήρωες πια!!!! :bow: :bow:

Παρακάτω σας περνάω και εγώ με τη σειρά μου το υπέροχο χριστουγεννιάτικο δώρο της αγαπημένης μας mytiny!! Πρόκειται για ένα καταπληκτικό ναυτικό συνολάκι της σειράς Funtime Collection του 1990 το οποίο έφτασε με ένα σωρό κουκλίστηκες μινιατούρες φτιαγμένες από τα χρυσά της τα χεράκια και το φόρεμα της Hasbro 1996 Fairy Hair Sindy με το οποίο ντύθηκε η δική μου κουκλίτσα που είχε βρεθεί γυμνούλα!!! Την ευχαριστώ χιλιάδες φορές μέσα από την καρδιά μου όχι μονο για όλα αυτά τα υπέροχα πράγματα αλλά κυρίως γιατί είναι είναι αυτή που είναι και είναι μεγάλη χαρά και τιμή και τύχη για μένα που είναι φίλη μου.


Ελίζω να τις απολαύσετε!!!


 

 


1990SindyFuntimeCollection.jpg


 


1996HasbroFairyHairSindy.jpg
 
πο πο πο τρελαινομαι για χριστουγεννιατικα δωρα!!με γεια soufle μου να τα χαιρεσαι!!ειδικα αυτες οι καλτσουλες απο Funtime Collection με ενθουσιασαν!

να σας δειξω κ κατι μου με εκανε να χαρω πολυ!κοιτωντας στο πισω μερος ενος κουτιου απο ρουχαλακι της sindy βρηκα οτι εχω κρατησει μονο το τζαγκετ απο τη σειρα sindy superstar collection του 1988 το οποιο εχω κρατησει απο μικρη!!στο κουτι ειναι πανω δεξια.

το φορεσα σε μια barbie κ ζητω συγνωμη κ για την κουκλα κ για το οτι δεν ειναι οσο παλια χρειαζεται για το φορουμ, αλλα πραγματικα λυπηθηκα κ μενα κ τις κουκλες να ντυσω κ να ξεντυσω...:[

εχει ξεβαψει αλλα δεν εχω καταλληλο μαρκαδορο να το βαψω. τα υπολοιπαπου φοραει η κουκλιτσα τα εχω απο μικρη κ δεν ξερω ποιας συλλογης ειναι εκτος απ την στεκα που ειναι barbie fashionistas

attachment.php


attachment.php
attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μα ειναι γλύκα! Και τα ρουχαλακια της Soufle μας, ειδικα επειδη ειναι χαρισμενα απο την σπεσιαλ κουκλομανα, και το τζακετ της Lne μας!!! Το υλικο του ειναι χαρακτηριστικη πατεντα της δεκαετιας του 80! :)

(Soufle μου μην φανταστεις καμια τεραστια καταγραφη πληθυσμων! Μονο τις ...70 κουκλες μου, και το ρουχαλακι που φορανε!!! Δεν υπαρχει περιπτωση να εχω ρουχο αφορετο και καταγεγραμμενο. Ουτε να ντυνω και να γδυνω κουκλα για να δειξω το ρουχο, αυτα ειναι προχωρημενα πραγματα για κουκλομανες αξεσουαρομαζωχτρες!!! :D Αυτα ειναι ειδικοτητες που θελουν και μαστερ στην κουκλοαξεσουαρολογια!

Απλα διαβαζα αυτα που εχω γραψει στην συλλογη μου και σας εχω τρελλανει στο vintage barbie και vintage sindy. Τι βινταζ και βινταζ μαμωτη μου, ελεγα στον εαυτο μου, πες και κανα αλλο στοιχειο αφου το ξερεις! Ξεφτιλα. :xm: :eek: )
 
Κορίτσια, μπράβο που καταγράφετε τις συλλογές σας! Τέτοια θέλω να ακούω! :D Εμένα όλη αυτή η διαδικασία μου φαίνεται το πιο όμορφο και δημιουργικό κομμάτι του να συλλέγεις κούκλες και τα ρούχα τους. Ειδικά να βρίσκεις κάτι ανώνυμο και σε κακή κατάσταση και να το μεταμορφώνεις, να βρίσκεις ποιο είναι, να το συμπληρώνεις είτε με αυθεντικά είτε με ρεπρό αξεσουάρ!

Αναστασία μου, τέλεια η sindy party letters σου! Είναι πανέμορφη! Το φόρεμα αυτό είναι από τα πολύ όμορφα της sindy και γενικά όλη η κολλεξιόν αυτή είναι από τις αγαπημένες μου! Με γεια και να τα χαίρεσαι! Αυτή η κούκλα μου στο λινκ που μας δίνεις, δεν είναι η party letters, φοράει ρούχα της σειράς party letters! Τη δική μου μόλις διαπίστωσα ότι δεν σας την είχα δείξει! Είναι φυσικά δώρο του αγαπημένου μας makisimou και τον ευχαριστώ πολύ πολύ! :thanx2:

attachment.php


Soufle μου, δεν χρειάζεται καθόλου να με ευχαριστείς, ένα μικρό χριστουγεννιάτικο δωράκι ήταν! Εγώ δεν ξέρω πως να σε ευχαριστήσω με τα αριστουργήματα που έχει ράψει και κοσμούν τη συλλογή μου! #) Με γεια σου όλα, η νεραϊδούλα σου έγινε υπέροχη!

Lne μου, τέλεια που βρήκες ποιο είναι το τζάκετ! Που ξέρεις, μπορεί κάποια στιγμή να ανακαλύψεις και τα υπόλοιπα! :)
 
Πω πωωω πήξαμε στις sindy party letters....!!! Aλλά ταιριάζουν με την εποχή, διότι Γιορτές έρχονται, ένα γράμμα θα το γράψετε..!!

Να σας δω να γράφετε με το μολυβάκι της Σίντυ και να βάζετε και σφραγιδούλα Σίντυ..και τί στον κόσμο..!! :eek:
 
soufle δεν ξερω πως ακριβως τελειωσες το κομματι με τις κουκλες μονο αλλα για να αποφυγω να ξαναγραψω για τα ρουχα, καθε φορα που γραφω τις λεπτομερειες της καθε κουκλας, συμπληρωνω λεπτομερειες απ τη κορφη ως τα νυχια. αν φοραει δικα της σκουλαρικια, ρουχα, παπουτσια κλπ κ αν οχι απο ποια σειρα ειναι. αυτο που μαλλον εκανες εσυ ενω εγω το απεφυγα ειναι να δωσω λεπτομερειες για το σωμα της καθε κουκλας ωστε να βρω την ταυτοτητα σε καποια αγνωστη στο μελλον...

mytiny η συγκεκριμενη sindy ειναι πανεμορφη αν κ ποια δεν μπορω να ξεχωρισω καποια... η καθε sindy μου ειναι τοσο μοναδικη!

αυτη που προσεξα στη φωτο σου ειναι η sindy party lights την οποια εχω κ μετα την μελετη πανω στις sindy προσεξα οτι κ αυτη εχει διαφορετικα χαρακτηριστικα προσωπου!!ειναι πανεμορφη κ τα ρουχα της φοσφωριζουν στο black light!!

θελω να ρωτησω αν εσυ ή καποιος αλλος εχετε προσπαθησει να της βαλετε μπαταριες για να δειτε τα λαμπερα μαλλια. προσεξα οτι παρνει κατι μικρες περιεργες μπαταριες τις οποιας δεν εχω ξαναματαδει. θα τις βρω σε καποιο μαγαζι αραγε??

οριστε κ η δικη μου!! :animeek::biglaugh:

attachment.php
attachment.php
 
Lne είπε:
θελω να ρωτησω αν εσυ ή καποιος αλλος εχετε προσπαθησει να της βαλετε μπαταριες για να δειτε τα λαμπερα μαλλια. προσεξα οτι παρνει κατι μικρες περιεργες μπαταριες τις οποιας δεν εχω ξαναματαδει. θα τις βρω σε καποιο μαγαζι αραγε??
Αν δοκίμαζες να πας με την κούκλα σε κάποιο Γερμανό ή σε κάποιο μαγαζί που να πουλάει μπαταρίες, μάλλον θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν. Γενικά, λόγω του μεγέθους, υποψιάζομαι τις κυκλικές μπαταρίες των ρολογιών (τις SR-, στα 1,55V)...

Μπορείς να ρίξεις και μια ματιά εδώ, μήπως βρεις κάτι! ;)

Επί τη ευκαιρία, μπράβο σας για το μεράκι σας! Κάνετε δουλειά που με αφήνει με ανοιχτό το στόμα και παρακολουθώ όλα τα σχετικά θρεντς, έστω κι αν δε συμμετέχω! :)

Συγχαρητήρια και πάλι! ;)
 
ευχαριστουμε πολυ κ γω προσωπικα ευχαριστω που απαντησες!

κ γω ρολογιου νομιζα ή τις πολυ λεπτες που παιρνουν τα τηλεκοντρολ, αλλα οχι... για να σου δωσω να καταλαβεις σε παχος ειναι οπως οι κανονικες που λεμε, που παιρνουν τα περισσοτερα αντικειμενα, αλλα σε μακρος ειναι οι μισες!!θα κοιταξω το λινκ σου κ τι να κανω, θα την παρω μαζι μου να ψαξω!!

επισης τις δειχνει σε 1 χαρτακι κ γrαφει οτι θελει 2 L.R.1 batteries
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Lne, έχω βάλει μπαταρίες σε αυτή την κούκλα, είναι ειδικές μπαταρίες που θα βρεις στο Γερμανό. Είναι ψιλές σαν του τηλεκοντρόλ, αλλά κοντές. Το κακό είναι ότι αν ξεχάσεις το χέρι λίγο σηκωμένο (γιατί έτσι ανάβουν τα μαλλιά, σηκώνεις το χέρι και σκάλα σκάλα όσο το ανεβάζεις αλλάζει το χρώμα στα μαλλιά) η μπαταρία τελειώνει γρήγορα. Είναι πολύ θεαματική στο σκοτάδι!
 
θα παω αυριο κιολας!!ευχαριστω πολυ!!
 
Lne είπε:
ευχαριστουμε πολυ κ γω προσωπικα ευχαριστω που απαντησες!
κ γω ρολογιου νομιζα ή τις πολυ λεπτες που παιρνουν τα τηλεκοντρολ, αλλα οχι... για να σου δωσω να καταλαβεις σε παχος ειναι οπως οι κανονικες που λεμε, που παιρνουν τα περισσοτερα αντικειμενα, αλλα σε μακρος ειναι οι μισες!!θα κοιταξω το λινκ σου κ τι να κανω, θα την παρω μαζι μου να ψαξω!!

επισης τις δειχνει σε 1 χαρτακι κ γrαφει οτι θελει 2 L.R.1 batteries
Λοιπόν, έχω την εντύπωση ότι κατάλαβα ποιες λες... Αύριο που θα είμαι στη δουλειά, θα κοιτάξω να βρω κάτι τέτοιες που έχω και θα ποστάρω φωτό. Αν είναι αυτές, θα σου δώσω προδιαγραφές για να τις ζητήσεις από τον Γερμανό, όπως λέει και η Mytinyworld!

Θα χαρώ πολύ αν μπορώ να βοηθήσω! Θα επανέλθω αύριο! :) (...σήμερα δηλαδή, μετά από 8 ώρες! :D )
 
Συνήθως αυτές τις μπαταρίες της χρησιμοποιούν στις φωτογραφικές μηχανές και σε χειριστήρια συναγερμών.

Αυτές που θες είναι οι παρακάτω

Πας σε κατάστημα που εμπορεύονται μπαταρίες ή φωτογραφικά και τους λες οτι θες 2 LR1 μπαταρίες ;)

Alkaline-Battery-LR1-N-Size-.jpg
 
Kambia είπε:
Συνήθως αυτές τις μπαταρίες της χρησιμοποιούν στις φωτογραφικές μηχανές και σε χειριστήρια συναγερμών. Αυτές που θες είναι οι παρακάτω

Πας σε κατάστημα που εμπορεύονται μπαταρίες ή φωτογραφικά και τους λες οτι θες 2 LR1 μπαταρίες ;)
Ή για φακούς LED! ;)

Λοιπόν, αυτές είναι οι μπαταρίες που δουλεύω σ' ένα συγκεκριμένο τηλεκοντρόλ από PLC: (23A - 12V) 30mm με Φ10mm

IMG_1046.jpg

IMG_1043.jpg

IMG_1045.jpg

Κατά 99,9% δε θα είναι οι ίδιες σε τάση (δε νομίζω να σου χρειάζονται 12V!!!), αλλά πολύ πιθανόν να είναι το ίδιο σε μέγεθος!... Με τις παραπάνω φωτός, μπορείς να έχεις κι ένα μέτρο σύγκρισης πραγματικών μεγεθών!

Ελπίζω να βοηθάνε! :)
 
Καταρχάς :bow: :bow: :bow: για τις μπαταριογνώσεις!!!! Την Kabia που και που την ''καταφέρνουμε'' να ποστάρει εδώ μέσα (α προπο την φωτό με την χρυσομαλούσα bibi bo την περιμένουμε ακόμη, όσο την καθυστερείς τόσο μεγαλύτερα πράγματα περιμένουμε από εσένα.... :p :p:D:flower:)

αλλά να δω και την D@redevil να αρθογραφεί εδώ!! Αυτό είναι το θαύμα των Χριστουγέννων!!!:animeek::biglaugh:άντε καλή αρχή!!!

Και συνεχίζω!! Καλή μου mytiny κάθε τι που μου έχεις στείλει είναι θυσαυρός στο τέλος του ουράνιου τόξου!! Συγχαρητήρια για τις πανέμορφες Sindy σας!! η Party letters είναι από τις αγαπημένες μου αλλά και η party lights που είχαμε ξαναδεί από τη mytiny δεν υπάρχει!! Να τις χαίρεστε κορίτσια!! Τελικά η Hasbro έβγαζε καταπληκτικές κούκλες!!! Κρίμα που η Mattel έκανε τέτοια ζημιά στην Ευρωπαική αγορά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
soufle είπε:
αλλά να δω και την D@redevil να αρθογραφεί εδώ!! Αυτό είναι το θαύμα των Χριστουγέννων!!!:animeek::biglaugh:άντε καλή αρχή!!!

Ζητώ συγνώμη για το offtopic, αλλά να ξέρεις ότι όλα τα κουκλο-θρεντς τα παρακολουθώ! Και το binbir gese fanfic, έκατσα και το διάβασα μονορούφι! Δεν είχα ποστάρει, για να μην ανασύρω το θρεντ! ;)

Γενικά εγώ έχω τρελό έρωτα στα αρκουδάκια! :D Δεν ήταν ποτέ το στυλ μου οι κούκλες, αλλά τα χνουδωτά ζωάκια που κοσμούν το σπίτι μου μέχρι και σήμερα! :)

Όσο για τις μπαταρίες, όταν ξέρεις κάτι, βοηθάς τον άλλον! Έτσι γίνεται στο retromaniax! ;)

Ξανά - συγνώμη για το offtopic! :)
 
D@redevil είπε:
Ζητώ συγνώμη για το offtopic, αλλά να ξέρεις ότι όλα τα κουκλο-θρεντς τα παρακολουθώ! Και το binbir gese fanfic, έκατσα και το διάβασα μονορούφι! Δεν είχα ποστάρει, για να μην ανασύρω το θρεντ! ;)
Γενικά εγώ έχω τρελό έρωτα στα αρκουδάκια! :D Δεν ήταν ποτέ το στυλ μου οι κούκλες, αλλά τα χνουδωτά ζωάκια που κοσμούν το σπίτι μου μέχρι και σήμερα! :)

Όσο για τις μπαταρίες, όταν ξέρεις κάτι, βοηθάς τον άλλον! Έτσι γίνεται στο retromaniax! ;)

Ξανά - συγνώμη για το offtopic! :)
Είστε και οι δύο απο μηχανής...θεές!!!Κάθε φορά που χρειαζόμαστε κάτι πρακτικό ξέρουμε που να στραφούμε βρε αδελφέ!!! Απλά χάρηκα που σε βρήκα εδώ γιατί έχουμε καιρό να τα πούμε θα μεταφέρω όμως το off topic στο θέμα συναντήσεων για να μην χτηπήσει καμιά... καμπάνα!! ;) Χαίρομαι που σου αρέσουν οι...διατριβές μας και τα φωσκολικά φωτορομάντζα αν και αρκουδοfun!! :D :D

Και για να επαναφέρω το θέμα προ 20 λεπτών χτύπησε το κουδούνι ο ταχυδρόμος και έχω πακέτο!!! (Όχι της Χατζηβασιλίου...) Ένα υπέροχο χριστουγεννιάτικο δώρο από την γλυκιά μας Lne που την ευχαριστώ χίλιες φορές μέσα από την καρδιά μου :thanx2: :thanx2:!! Πρόκειται για ένα εκπληκτικό ρουχαλάκι της Sindy του 1988 από τη σειρά Superstar Collection και ονομάζεται Fizzy Pink!!! Πέρα από το πόσο υπέροχο είναι ξετρελάθηκα από τις λεπτομέριες όπως τα διάφανα με ασημόσκονη παπουτσάκια και το υπέροχο χρυσό βραχιόλι!! Και μια που έχω τον Pol pop star χαρισμένο από τον αγαπημένο μου makisimo, ήρθε η ώρα να φτιάξω και μία superstar Sindy!!

1988SuperstarCollection-Fizzypink.jpg
 
Σουγλεδάκι μου μεγειά το ρετρο σιντυ ρουχαλάκι και μπράβο στην Lne που μοιράζεται με όλα τα ρετροφιλαράκια τις ανακαλύψεις της..!!! :sweet_kiss:

Μονο που έχω μια ένσταση..!! Εγω δεν σου έχω δωσει ποτε το pol pop που λες, με κάποιον άλλον με εχεις μπερδέψει..!! :points: Αν και αναρωτιέμαι, αν υπάρχει δηλαδη κι άλλο κουκλάκι ζωγραφιστό μέσα στο ρετρό, όμοιο με εμενα και με μπερδεύεις μαζί του... :tease: :frypan: :boss:
 
kambia κ D@redevil ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες!σιγουρα αυτες ειναι γιατι τις ιδιες δειχνει κ το χαρτακι που ειχε μεσα στο κουτι της κουκλας. μολις τις παρω κ τις βαλω θα προσπαθησω να φωτογραφισω τη φωτισμενη μου sindy κ θα την αφιερωσω σε ολους σας!!

soufleδακι χαιρομαι με τη χαρα σου!! επιελους εφτασε στα χερια σου! μα τη θα το κανα εγω?? αντε να της τα φορεσεις κ περιμενουμε φωτογραφιες!!!
 
makisimos είπε:
Σουγλεδάκι μου μεγειά το ρετρο σιντυ ρουχαλάκι και μπράβο στην Lne που μοιράζεται με όλα τα ρετροφιλαράκια τις ανακαλύψεις της..!!! :sweet_kiss: Μονο που έχω μια ένσταση..!! Εγω δεν σου έχω δωσει ποτε το pol pop που λες, με κάποιον άλλον με εχεις μπερδέψει..!! :points: Αν και αναρωτιέμαι, αν υπάρχει δηλαδη κι άλλο κουκλάκι ζωγραφιστό μέσα στο ρετρό, όμοιο με εμενα και με μπερδεύεις μαζί του... :tease: :frypan: :boss:
Καταρχάς, κουκλάκι ζωγραφιστό, πως θα μπορούσα να σε μπερδέψω με οποιονδήποτε??? :cool: Κατά δεύτερον οκ παραδέχομαι ότι αντί Paul (ή Πόλενο ή Πουόλενο) έγραψα Pol. Μη βαράτε καλέ!!! Αφήστε και κάτι να πέσει χάμω που λένε.... :p :D

Lne μου μόλις βρω λίγο χρόνο θα περάσω και φωτό του ζεύγους!! Σε ευχαριστώ και πάλι τόσο πολύ!!!!!!!!!!!
 
Περιμένω κι εγώ φωτο με τον Pol και την Polena! :p

Lne μου και soufle μου, έχει μαζευτεί πολύ υλικό και από σίντυ, όπως βλέπω και χαίρομαι ιδιαίτερα γι'αυτό! :D
 
Πίσω
Μπλουζα