[Hasbro] Subbuteo

Subbuteo κανείς;

Θυμάμαι ήταν η αγαπημένη μου απασχόληση στα '80ς. Συνήθως έχανα όταν έπαιζα με άλλους, αλλά η εμπειρία ήταν πάντα αξέχαστη. Θυμάμαι ένα παιχνίδι που είχα παίξει με ένα συμμαθητή μου που ήταν πολύ καλός σε αυτό και είχα χάσει 3-2. Θυμόμουν για πολύ καιρό τις φάσεις του αγώνα, περισσότερο απ'ό,τι ένα κανονικό ματς ποδοσφαίρου. Είχα μια μεγάλη συλλογή από ομάδες, πράσινη τσόχα και κερκίδες με θεατές, τα οποία διαλύθηκαν όλα, μετά από την μεγάλη πλημμύρα του 1993 στην Αθήνα και τους τόνους λάσπης που κατέστρεψαν τα πάντα που είχαμε στο υπόγειο...

Είχα τις εξής ομάδες:

Άντερλεχτ (με τις κλασικές μωβ-λευκές εμφανίσεις)

Μπορούσια Μ. Γκλάντμπαχ

Σέλτικ (με τις λευκές-πράσινες ρίγες... αντί Παναθηναϊκού)

Σαντερλαντ (με κοκκινες-μαύρες εμφανίσεις αντί Απόλλωνα Καλαμαριάς)

Dundee Utd. (πορτοκαλί φανέλες, μαύρα σορτσάκια)

Λίβερπουλ (η κίτρινη εμφάνιση εκτός έδρας)

Μπάγερν Μονάχου

Ρεάλ Μαδρίτης

Ουγγαρία (κόκκινες φανέλες, λευκά σορτσάκια, πράσινες κάλτσες)

Ελλάδα (λευκές φανέλες, μπλε σορτσάκια, αντί Ηρακλή και Εθνικού)

Πολωνία (λευκές φανέλες, κόκκινα σορτσάκια...αντί Ολυμπιακού)

Άρης Θεσσαλονίκης (ριγέ κιτρινόμαυρη εμφάνιση που την έπαιζα ως ΑΕΚ...καθότι ΑΕΚτζής)

Βάσκο Ντα Γκάμα (με εκείνη την περἰφημη μαύρη διαγώνια λωρίδα στην λευκή φανέλα)

και πολλές άλλες που δεν μπορώ να θυμηθώ τώρα..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ πάντως ύστερα απόκάτι χρόνια (15),βρήκα σε ένα βιβλιοπωλειο γειτονιάς ένα πλήρες σετ subbuteo (όχι TOTAL SOCCER),με τσόχα, 2 ομάδες,σημαιάκια,πίνακα,μπάλες, κύπελλο,διαιτητές,και ξαναβρήκα τα παλιά που είχα...κορνερίστες,πλάγιους,τερματοφύλακες με ελατήριο,και ΞΑΝΑενεργοποίησα τους παλιου καλούς αγώνες!!!!!!!!!!πήρα και απο το ΕΜΑΡΚΕΤ μερικά σετ και τώρα είμαι SUPER!!!!!!!!!!!!!
 
JESTER21 είπε:
Εγώ πάντως ύστερα απόκάτι χρόνια (15),βρήκα σε ένα βιβλιοπωλειο γειτονιάς ένα πλήρες σετ subbuteo (όχι TOTAL SOCCER),με τσόχα, 2 ομάδες,σημαιάκια,πίνακα,μπάλες, κύπελλο,διαιτητές,και ξαναβρήκα τα παλιά που είχα...κορνερίστες,πλάγιους,τερματοφύλακες με ελατήριο,και ΞΑΝΑενεργοποίησα τους παλιου καλούς αγώνες!!!!!!!!!!πήρα και απο το ΕΜΑΡΚΕΤ μερικά σετ και τώρα είμαι SUPER!!!!!!!!!!!!!
το σετακι που βγηκε το 2001 της πρεμιερ λιγκ?ειχε αλλα?εδω αθηνα ειναι το βιβλιοπωλειο?
 
Ναι αυτό το ωραίοι σετάκι,ηταν το τελευταιο κομμάτι και το ειχε για να το σκοτωσει γιατι κανείς δεν το προτιμούσε,πατησίων μετα την διασταυρωση για φωκίωνος νέγρη,αλλα δεν είχε άλλο!!!
 
JESTER21 είπε:
Ναι αυτό το ωραίοι σετάκι,ηταν το τελευταιο κομμάτι και το ειχε για να το σκοτωσει γιατι κανείς δεν το προτιμούσε,πατησίων μετα την διασταυρωση για φωκίωνος νέγρη,αλλα δεν είχε άλλο!!!
ευχαριστώ για την απάντηση :)
 
Καλησπερα.Ποσταρω μερικες φωτο απο το δικο μου Subbuteo που στηθηκε προχειρα πριν μερικες μερες για να παιχτει το Αργεντινη-Βραζιλια...subbuteo-Brazil.jpg Θα ακολουθησουν κι αλλες φωτο συντομα απο την συλλογη μου με Subbuteo . :)

subbuteo.jpg

subbuteo-Argetina.jpg
 
Οπως υποσχεθηκα πριν μερικες μερες,οριστε και η δικη μου συλλογη Subbuteo...Subbuteo teams.jpg

Subbuteo collection.jpg
 
Ωραια κομματια Σταυρο.. η πρωτη φωτο μου θυμισε στησιμο σε βιτρινα παιχνιδαδικων στα 80s :)

Δεν ξερω αν εχουμε ξαναβαλει εδω φωτο απο τον διαφημιστικο καταλογο που ειχαν τα σετ.. τις βαζω προχειρα μεχρι να βρεθει σκανερ..

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Πολυ ωραια η συλογη σου φιλε σταυρο και ακομα καλητερο που ασχολεισαι παιζεις αγωνες κτλ.Εγω δεν εχω ιδεα απο subbuteo αλλα παντα μαρεσε να τα βλεπω ολα ετσι στημενα αν και ποτε δεν ετυχε να γνωρισω καποια ατομα που να παιζουν κτλ ωστε να παρακολουθησω καποιον αγωνα :(
 
Τα εχω αλλα εχω να παιξω χρονια.Μονο πριν μερικες μερες ειχα στησει προχειρα την τσοχα και παιξαμε με ενα φιλο το Αργεντινη-Βραζιλια.Μην ρωτας πως πηγε το παιχνιδι...ουτε κανονες θυμομουν,ουτε τιποτα...ατιμο Αλτσαχαιμερ...χεχεχεχεχε :D
 
και ολίγα σωζόμενα και απο εμένα...ακομα δεν μπορω να ανακαλύψω που χάθηκε η astropitch !!!!!! :)

18122011327.jpg

18122011320.jpg

18122011321.jpg

18122011324.jpg

18122011325.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] αγγελία [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
απιστευτα νεα!επανακυκλοφορει το subbuteo και μαλιστα με το κανονικο ονομα του!

απο οτι βλεπω βγαινει αρχες μαρτη(το εβαλαν ηδη αγγελια εδω http://www.amazon.co.uk/Paul-Lamond-Subbuteo-The-Game/dp/B006ZX71M6/ref=sr_1_46?ie=UTF8&qid=1327154078&sr=8-46 )

δειτε και την παρουσιαση του σε εκθεση παιχνιδιων στην Αγγλια με καλεσμενο τον Μπαρνς


Λογικα θα εχει και extra ομαδες http://yfrog.com/obyetzgsj

Λετε να ερθει Ελλαδα?Παντως το total soccer δυσκολευεσαι να το βρεις..Μονο σε καταστηματα Μουστακα το βρισκω και εκει οχι ολες τις ομαδες(πχ Ναπολι,Λατσιο,Μπαρτσελονα δεν τις βρηκα πουθενα)
 
Γεια σας παιδιά είμαι από την κρήτη συγκεκριμένα από το Ηράκλειο, κάποτε υπήρχε το ΗΡΑΚΛΕΙΟ SUBBUTEO CLUB αλλά με τα χρόνια λιγοστευαν τα άτομα και έτσι το κλαμπ διαλήθικε. Τώρα προσπαθώ να το αναβιώσω ξανά το subbuteo στο Ηράκλειο, όποιος μένει Κρήτη και ενδιαφέρεται να ξανασχοληθεί ή αν ψάχνει άτομα για να παίξει κανένα ματς μπόρει να μπει εδώ : https://www.facebook.com/pages/ΗΡΑΚΛΕΙΟ-SUBBUTEO-CLUB/329765797045306

ή αλλιώς αν δεν έχει facebook μπόρει να στείλει σε αυτό το e-mail : george_metal_1991@hotmail.com

Γεια σας παιδιά καλή συνέχεια !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα έρθει σίγουρα Ελλάδα μέσα στον Μάρτιο, καθώς η εδώ αντιπροσωπεία εχει ήδη παρει προπαραγγελίες.
 
buzzer είπε:
Θα έρθει σίγουρα Ελλάδα μέσα στον Μάρτιο, καθώς η εδώ αντιπροσωπεία εχει ήδη παρει προπαραγγελίες.
τέλεια νέα!σκωτία,λίβερπουλ,ΕΙΡΕ σίγουρες αγορές :p
 
Μακάρι να είναι εφάμιλλα και καλύτερα των παλαιών. Δυστυχώς η όποια απόπειρα αναβίωσης μέχρι τώρα ήταν αποτυχημένη. Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου μέχρι να τα δω στην πράξη ;)
 
caprice είπε:
Μακάρι να είναι εφάμιλλα και καλύτερα των παλαιών. Δυστυχώς η όποια απόπειρα αναβίωσης μέχρι τώρα ήταν αποτυχημένη. Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου μέχρι να τα δω στην πράξη ;)
Με εκπλησεις ευχαριστα!!!!!! :eek: o_O:eek::eek:

Δεν περιμενα να εχεις ενεργη ενασχοληση

με το "αθλημα"!!!!! :D

Μπραβο! :thumbup:
 
caprice είπε:
.... σου έχουν πάρει το μυαλό τα Playmobil:D
Oπως ειχε πει και μια ψυχη απο τα βορεια...

ειμαι Playmobilακιας τι να κανω!!!!!!!! :D :D

Αφου το κατεχεις...προσκυνω... :worship:
 
Πίσω
Μπλουζα