"His Footsteps" ή μήπως ..."Οι φούστες";

spyros_s είπε:
Μεγάλη πλάκα είχαν και οι μη αγγλομαθείς μεταλάδες της εποχής με το διάσημο χιτ "μπατ μαμπισον¨!!!

Αλήθεια ποιο ήταν λέτε το σωστό; (θα σας το δώσω μετά)
Αναφερόμουν φυσικά στο bad medicine των bon jovi;)
 
ο κουφός όλα τα ταιριάζει !!

ορθό: πάρε το στρατί και γύρνα, πάρε το στρατί (Νταλάρας- Κουγιουμτζής)

άκουγα: πάρε το Στρατή και γύρνα...(ποιό Στρατή; το παιδί σου, το φιλαράκι σου, το γκόμενό σου ;)

ορθό: και πού σοκάκι να τραγουδήσεις, δεν επιτρέπονται οι αναμνήσεις.

άκουγα: και μπουζουκάκι να τραγουδήσεις... διότι ωραία συνοδεύει ένα μπουζούκι το τραγούδι.

ορθό: (από τα κάλαντα) ζεις αρχόντισσα κυρία.

άκουγα: Συσαρχόντισσα κυρία (η πιο τρανή αρχόντισσα)

ορθό: I've got the power (Snap)

άκουγα: Αυγά του Μπάουερ (τα... αυγά του Μπεκενμπάουερ μήπως ;)
 
saboter είπε:
ορθό: (από τα κάλαντα) ζεις αρχόντισσα κυρία.

άκουγα: Συσαρχόντισσα κυρία (η πιο τρανή αρχόντισσα)
Αυτό άκουγα κι εγώ!!! Ρε είναι προβοκάτσια, αυτό είναι το σωστό!!! :p
 
Προβατοκάτσια, ακομα πιο σωστό! :D
 
"Selene, το κορίτσι του Μάη..."

Μάλλον η Selene ήταν γαλλίδα. Σαν την Celine ένα πράμα.

Στο νηπιαγωγείο όμως η φαντασία μου οργίαζε

Ένα το χελιδόνι:

"...θέλει κι η ζωντανίνα δίνει στο αίμα τους..."

Η ζωντανίνα ήταν ένα πλάσμα που έδινε αίμα στους τραυματίες να έχουν δύναμη να αγωνίζονται.

Οι ελε- οι ελεύθεροι κι ωραίοι

"Η Ελένη ειν' ελεύθερη κι ωραίη..." - Πάντα μου έκανε εντύπωση το γραμματικό λάθος, "ωραίη"κι όχι "ωραία"
 
c3podroid είπε:
Το κλασικό για μένα ήταν το τραγούδι "Deja Vu" των Iron Maiden από το Somewhere in Time, που στο ρεφραίν έλεγε: "Feel I have been here before..." και εγώ άκουγα "Φίλακια στη μπιμπιμπό...". Πολύ γέλιο.Επίσης το "Smooth Operator" της Sade όπως τραγούδαγε, το λέγαμε "Ντου στα μπο#@$@#$λα"


ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχχαχαχαχχαχα δε μπορώ άλλοοοοοοοοοοο... Θα πάθω κάτι από τα γέλια. Μπράβο σε όλους σας ρε παιδιά !!! Από τη καρδιά μου δηλαδή σας ευχαριστώ, δε πάει άλλο από τα γέλια. Να είστε όλοι καλά! Τέλειο θέμαααααΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ κλαίιιιιωωωωω... :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
!

Χα χα...θυμηθηκα τι έλεγε ένας φίλος μου. όταν τραγουδούσε το "She's got the look" των Roxette...έλεγε λοιπόν στο ρεφραίν (δυνατά κιόλας) "She got baloo"

επίσης σε ένα τραγούδι του Χαριτοδιπλωμένου έλεγε "ζωή και κότα, και νταβαντούρι" και εγώ νόμιζα οτί έλεγε "ζωή και κότα, και καναβούρι"
 
Από το Metal Heart των Accept.Προς το τέλος λέει "Lifeless piece of steel".

Στα αυτιά μου ακουγόταν "Λάϊφ ιζ πιροσκί"

Η πλάκα είναι οτι το ίδιο "άκουγε" και ο αδερφός μου - δεν θυμάμαι ποιος είχε κολλήσει ποιόν...
 
Αναρωτιέμαι αν είμαι ο μόνος που άκουγε τον Έλβις να τραγουδάει You Ain't Nothin' But A Hot Dog!
 
Νομίζω ξεχάσατε να αναφέρετε το theme των transformers που έλεγε (και ακόμα λέει :p )

"transformers όπτου μπιτς μπι αϊ"
 
Εννοειται κ εγω το footsteps το ακουγα φουστες!!!!!

Κ οταν ακουγα το Maria Magdalena της sandra νομιζα οτι κατι λεγαν για μανταλακια!!!!!!!!Μαλιστα νομιζα οτι θα πρεπει να ηταν πολυ απελπισμενη αυτη η νοικοκυρα που τραγουδαγε για μανταλακια με τετοιο παθος!!!!!!! ;) ;) ;) ;)

Περιττο να πω για το material girl της madonna που νομιζα οτι ακουγα μαρτυρια!!!! :D
 
Ρετρο παρανόηση στοίχων

Μικρός, αρκετούς στοίχους τραγουδιών, τους άκουγα λάθος. Παράδειγμα, σε ένα τραγούδι του Καρρά που έλεγε "μην ρωτάς σαν χαθείς τι θα κάνω", εγώ το άκουγα "έρωτα αν ζητήσεις θα κάνω"#). Μου φαίνονταν περίεργο γιατί δεν έβγαινε νόημα. Επίσης σε ένα παλιό χιπ-χοπ τραγούδι ανέφερε τους κομικ ήρωες, μπάτμαν κογιότ και τεν τεν. Τον δεύτερο τον άκουγα κοριό (!) και αναρωτιόμουνα, ποιός στην ευχή είναι αυτός και πως δεν τον είχα ξανακούσει καμμιά φορά. Εσείς;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
c3podroid είπε:
Το κλασικό για μένα ήταν το τραγούδι "Deja Vu" των Iron Maiden από το Somewhere in Time, που στο ρεφραίν έλεγε: "Feel I have been here before..." και εγώ άκουγα "Φίλακια στη μπιμπιμπό...". Πολύ γέλιο.
Έχετε κοινά παρακούσματα με τους τύπους που δημιούργησαν το παρακάτω βιντεάκι! :D (στο 1:11)

 
Όταν είχε βγει το τραγούδι της Βίσση "Κίτρινο, γαλάζιο και μενεξεδί", επειδή έβλεπα πολλά εργαλεία στο σπίτι μου τότε, νόμιζα ότι έλεγε:

...και με τ' άγγιγμά σου γαλλικό κλειδί


άνοιγαν οι πόρτες του παράδεισου.
 
audiodee είπε:
...και με τ' άγγιγμά σου γαλλικό κλειδί
άνοιγαν οι πόρτες του παράδεισου.
Θα μπορούσε να σταθεί σαν στίχος, αν το χέρι ήταν πολύ έμπειρο στα "μερεμέτια"
 
exetlaios είπε:
Και ... ΝΑΙ !
Μόλιας σήμερα ανακάλυψα το μυστικό του τραγουδιού του ΠΑΣΧΑΛΗ "Παραδώσου λοιπόν".

τόσα χρόνια νόμιζα ότι έλεγε "παραδώσου λοιπόν, άντε τώρα μωρό μου"

και σήμερα το πρωί ανακάλυψα ότι τελικά λέει

"παραδώσου λοιπόν, άνευ όρων μωρό μου" !

Κάλλιο αργά, παρά ποτέ ...
Μαλλον το τραγουδι επιδεχεται πολλων ερμηνειων, γιατι μια φιλη μου ακουγε ''παρε φορα μωρο μου''.
 
Στο τραγούδι "πΧ" του Μαρκόπουλου με τον αείμνηστο Ξυλούρη λέεϊ;"Αγεμίσανε τα φυσερά λυτρωτικόν αγέρα", και ο δάσκαλός μας έλέγε, ότι είναι "αγεμίσανε τα φυσερά μητρότη τον αγέρα", επειδή... ο αγέρας είναι μητέρα των φυσερών. Τέτοιες παρεξηγήσεις ήταν πιθανές την δεκαετία του '80, που δεν είχαν οι δίσκοι τυπωμένους τους στίχους και δεν υπήρχε ίντερνετ για να τους βρεις. Άσε τι άκουγα λάθος από Ίταλο: Το γνωστό τραγούδι των Radiorama, Yeti νόμιζα ότι έλεγε γιατί, ενώ είναι ο Γιέτι, το τέρας των Ιμαλαϊων. Όσο δε για χέβι μέταλ, όταν πρωτακούσαμε με την αδερφή μου, ειδικά από Black Sabbath και Judas Priest... Αnd the master is calling your name, εμείς ακούγαμε, And the monster is calling your name, και μάλιστα έλεγε η αδερφή μου, φαντάσου να ακόυς... το τέρας, να φωνάζει "Τοοοονυυυυ!" (O Tony Martin, frontman των Sabbath, Headless Cross.
 
Ωραίο θέμα!

Κι εγώ άκουγα τραγούδια και μπέρδευα τους στίχους, μην μπορώντας να βγάλω νόημα. Αναφέρω:

-Τη Lambada την είχα κατασκοτώσει στην κατανόηση των στίχων (μοναδική ερμηνεία από νήπιο!!!)

-Στο τραγούδι του Δημήτρη Κόκοτα ''Ανεμώνα'' στο στίχο ''...σαν ορφανή από ζωγραφία κορνίζα''=''...σαν ορφανή από ζωγραφιά κορανίζα (!)'' (διάβασα παραπάνω ότι και άλλος forumίτης άκουγε το ίδιο)

-Στο τραγούδι του Δημήτρη Μητροπάνου ''Σ' αναζητώ στη Σαλονίκη'' στο στίχο ''...βρες το μαχαίρι που στα δύο μας χωρίζει...'' άκουγα κάτι για...ρύζι (!!!!) ή στο στίχο παρακάτω ''...με μηχανάκι με κομπιούτερ και φλογέρα...'' άκουγα ''...δεν είχε ανάγκη από βουλκανιζατέρ και φλογέρα...''

-Στο τραγούδι ''Έλα απόψε στου Θωμά'' άκουγα για κάποιον...Ροβιόλη (μουσικός κατά τη γνώμη μου που αξίζει να σημειωθεί!), στο στίχο ''...με βιολί σαν του Ροβιόλη...''=πρόκειται για το σαντουροβιόλι, όπως αναφέρθηκε παραπάνω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
Ωραίο θέμα!
Κι εγώ άκουγα τραγούδια και μπέρδευα τους στίχους, μην μπορώντας να βγάλω νόημα. Αναφέρω:

-Τη Lambada την είχα κατασκοτώσει στην κατανόηση των στίχων (μοναδική ερμηνεία από νήπιο!!!)

-Στο τραγούδι του Δημήτρη Κόκοτα ''Ανεμώνα'' στο στίχο ''...σαν ορφανή από ζωγραφία κορνίζα''=''...σαν ορφανή από ζωγραφιά κορανίζα (!)'' (διάβασα παραπάνω ότι και άλλος forumίτης άκουγε το ίδιο)

-Στο τραγούδι του Δημήτρη Μητροπάνου ''Σ' αναζητώ στη Σαλονίκη'' στο στίχο ''...βρες το μαχαίρι που στα δύο μας χωρίζει...'' άκουγα κάτι για...ρύζι (!!!!) ή στο στίχο παρακάτω ''...με μηχανάκι με κομπιούτερ και φλογέρα...'' άκουγα ''...δεν είχε ανάγκη από βουλκανιζατέρ και φλογέρα...''

-Στο τραγούδι ''Έλα απόψε στου Θωμά'' άκουγα για κάποιον...Ροβιόλη (μουσικός κατά τη γνώμη μου που αξίζει να σημειωθεί!), στο στίχο ''...με βιολί σαν του Ροβιόλη...''=πρόκειται για το σαντουροβιόλι, όπως αναφέρθηκε παραπάνω

Στο τραγούδι του Ορφέα Περίδη ''Φωτοβολίδα'' σε ένα στίχο ''...βλέπω μ' άλλα μάτια...'' άκουγα ''βλέπω μαλαμάτια''


Στο τραγούδι της Κωνσταντίνας ''Γλυφάδα-Μαρακές'' στο στίχο ''...αγάπη μου γλυκιά να βγούμε απ' τα κουτιά που μοιάζουν φυλακή...'' άκουγα ''...να βγούμε απ' τα σκουτιά...''


 
Στο τραγούδι του Μίκη Θεοδωράκη ''Ένα το χελιδόνι'' άκουγα...''...θέλει κι η Ζωντανίνα''...αναρωτιόμουν ποια ήταν...η κυρία αυτή...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα