Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008)

Kapamaru δεν συμφωνώ. Τα παγωτά τα τρώει μια ευρεία γκάμα ηλικιών. Τα παιδιά του Δημοτικού θα πάρουν παγωτό με τον Μπομπ και οι έφηβοι με τον Ιντιάνα. Τα Frosties τρώγωνται επίσης άνετα κι από εφήβους, δεν είναι προνόμιο των μικρών παιδιών.

Όσο για τον Ιντιάνα, δηλώνω κι εγώ φανατικός οπαδός του. :worship: :headbangdude: :worship: :headbangdude: :worship: Για μένα αποτελεί πρότυπο ανδρισμού, γνώσεων και χιούμορ. Και δεν μπορώ να φανταστώ ΚΑΝΕΝΑΝ άλλο ηθοποιό να ενσαρκώνει τον ρόλο εκτός από τον Χάρρισον Φορντ. Με αγωνία περιμένω την άφιξη της ταινίας, και επίτηδες δεν έχω δει το τρέιλερ, ούτε και γνωρίζω το παραμικρό για την υπόθεση - πέρα απ' το γεγονός ότι εκτυλίσσεται στη δεκαετία του '50. Ελπίζω οι δημιουργοί να μας δικαιώσουν!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βέβαια στο trailer μπορώ να πώ πως ο indy φαίνεται εμφανώς γερασμένος...δυστυχώς
 
Αυτό για μένα δεν είναι καθόλου κακό, φίλε Disman... Τουλάχιστον οι δημιουργοί αντιμετώπισαν ρεαλιστικά την πραγματική ηλικία του ηθοποιού, και μετέφεραν τον χρόνο δράσης της ταινίας 20 χρόνια μετά: δηλαδή από τον Μεσοπόλεμο στον Μετα-πόλεμο... Αυτό είναι προς τιμήν τους. Το πραγματικά δυστυχές θα ήταν αν διάλεγαν να παρουσιάσουν τον 66χρονο Χάρρισον Φορντ σαν σαραντάρη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Perseas είπε:
Πάντως αυτο που δε μου άρεσε ηθικα, ήταν η αντιπαραθεση "He protected the power of the divine" (και δείχνει την κιβωτό) με το "He triumphed over the armies of evil" και δείχνει τους ναζί. Οκ, ήταν ό,τι χειρότερο μπορεί να κάνει ο άνθρωπος, αλλά πάντα άνθρωπος, όχι "Στρατιές του σατανα". Μου φάνηκε λίγο ...κάπως.
χαχα.. μάλλον επιρρεασμένο από τον Άρχοντα και τα όρκ.

καθώς φαίνεται οι "στρατιές του κακού" πουλάνε..
 
Sofologiotatos είπε:
Kapamaru δεν συμφωνώ. Τα παγωτά τα τρώει μια ευρεία γκάμα ηλικιών. Τα παιδιά του Δημοτικού θα πάρουν παγωτό με τον Μπομπ και οι έφηβοι με τον Ιντιάνα. Τα Frosties τρώγωνται επίσης άνετα κι από εφήβους, δεν είναι προνόμιο των μικρών παιδιών.
Συγνώμη, δεν το είπα σωστά. Το παγωτό το παρουσιάζει στον κατάλογο των παιδικών παγωτών. Όχι ότι και μεγάλη σημασία αυτό, αλλά πιστεύω ότι η ταινία θα πάει άπατη. Αν δεν θέλετε να πετάξετε τα λεφτά σας, περιμένετε να βγει καμία κριτική, πριν τα σκάσετε
 
Διαφωνώ κάθετα. Αν περιμέναμε τους κριτικούς για να αποφασίσουμε αν θα πάμε να δούμε μία ταινία. Ζήτω που καήκαμε. Θυμηθείτε μόνο τι είχε γίνει με τις κριτικές για το 300.
 
Είμαι βέβαιος ότι ο νέος Indy θα θαφτεί από τους κριτικούς-φωστήρες εδώ στη χώρα μας,άρα θα είναι μια υπέροχη ταινία...!!!

ΑΚΡΙΒΩΣ ό,τι έγινε με Rocky Balboa,300,John Rambo και πάει λέγοντας....
 
Ορδες διψασμενων φαν raised in the 80's περιμενουν 20+ χρονια για να "ξεδιψασουν". :D

Η ωρα εφτασε.

Get ready for Indy.

agw8962sk3id3ig6g61e.jpg


ga2uzv94goyq1ubtt9ac.jpg


g5muwsh69ut2sj1267mt.jpg


0bg5t5ml3b2hafyrosm4.jpg


rknjxa1pmlyc7q5l0yb6.jpg


q60wl90zyl9ajqfipi6x.jpg


qbw63inf8jbl17hc7rqi.jpg


txyvi6el2b7zvc1e0drd.jpg
 
Καλά έχουν γεμίσει οι στάσεις των λεωφορείων με αφίσες του Indy!!! Έτοιμος είμαι να ανοιξω καμία!
 
Αύριο επίσιμη πρεμιέρα στις Κάννες. #) (Μακάρι να μουν ζάπλουτος με γιώτ. :D )
 
Συνηθως τα σηκουελ ειναι πιο θεαματικα (απο αποψη εφε) απο τις πρωτες ταινιες, αλλα πιο φτωχα σε σεναριο. Το κανουν βεβαια για να εντυπωσιασουν ενα κοινο που ηδη εχει εντυπωσιαστει μια φορα και περιμενει κατι καλυτερο (ποσο μαλλον μετα από τρεις φορες). Και ολο αυτό συνηθως βγαινει σε βαρος του σεναριου, το οποιο γινεται πιο εξωπραγματικο και χανει την απλοτητα που εχει η αρχικη ταινια.

Κατά την ταπεινη μου γνωμη βεβαια, αλλα τις περισσοτερες φορες που ειδα συνεχεια ειτε σε περιπετειες ειτε σε κωμωδιες, η δοση της υπερβολης ηταν πολλη μεγαλη. Καπου στερευει και το καλο σεναριο. Επειτα αν λαβουμε υποψη και τις απαιτησεις των καιρων σε οπτικα εφε χειροτερευει το πραγμα.

Παντως οποιος παει να δει τη συγκεκριμενη ταινια, δε νομιζω ότι θα περιμενει να δει μια περιπετεια αναλογη με τις προηγουμενες. Απλα θα παει να δει έναν ηρωα που αγαπησε και θα ηθελε να δει τι κανει μετα από εικοσι χρονια. Δεν είναι λογικο; Αν δεις έναν παλιο σου συμμαθητη μετα από εικοσι χρονια, τι θα περιμενες να δεις; Κανενα τζοβενο;;

Αν σεβαστουν την ηλικια του Φορντ και δεν τον παρουσιασουν να κανει σαλτα σαν 35αρης, θα βλεπεται νομιζω. Όπως πχ κανανε με το Σων Κονερυ, που η παρουσια του τοτε ηταν μια χαρα.

Και μια που αναφερθηκε καποιος πριν σε μουφα, απο σεναριακης αποψεως κατι τετοιο μαλλον μου μυριζει...

Και οπως λεει και ο λαος μας : οταν ακους πολλα κερασια, κρατα και μικρο καλαθι...
 
Παντως o γενικος κανονας των sequels δεν ισχυσε στη τριλογια του Indy.

Μενει να δουμε αν η σειρα κλεισει επισης εναντια στον κανονα
 
Εγώ πάντως θα πάω Πεμπτη απόγευμα να πάρω εισητήρια για..., ελπίζω, Κυριακή:nervous:
 
H ταινία θα είναι μια χαρά....

υπογραφή:manos426f :D
 
Να μου το θυμηθεις...φαε μια τυροπιτα
 
Wally είπε:
Παντως o γενικος κανονας των sequels δεν ισχυσε στη τριλογια του Indy.Μενει να δουμε αν η σειρα κλεισει επισης εναντια στον κανονα
Ναι, μακαρι να ειναι καλη. Απλα με χαλαει λιγο αυτο το "αμερικανοι καλοι - σοβιετικοι κακοι"... Ενταξει, για τους Ναζι, ακομη και οι γερμανοι το παραδεχονται, ταιριαζουν ως κακοι. Αλλα το αλλο ειναι λιγο υπερβολικο...

Anyway, Indy ειναι αυτος, ολο και θα βαλει το χερακι του για να βγει κατι καλο!
 
Σε αντίθεση με τον πόλεμο των άστρων που το σενάριο ήταν λίγο πολύ δεδομένο γιa τα επεισόδια 1-3, για τον Indy η καθυστέρηση τόσων ετών οφειλόταν σε αυτή ακριβώς την επιλογή.

Πάντως με εξαίρεση το εξαιρετικό Raiders of the Ark σε σενάριο, πρωτοτυπία σεναρίου και πλοκή, τα άλλα δυο δεν είχαν κάτι εξαιρετικό σεναριακά. Το 2ο ήταν μέτριο και το τρίτο είχε μια πολύ καλή προσέγγιση σε τετριμμένο θέμα (το δισκοπότηρο). Παρ' όλα αυτά τόσο η υλοποίηση των Lucas / Spielberg όσο και ο μύθος γύρω από τον Indy τα μαγεύει όλα. Όσοι λοιπόν σκοπεύουν να ασχοληθούν με κριτικές μετά την ταινία ας πάνε να κάνουν παρέα με τους κριτικούς του ... Αθηνοράματος. Από το trailer και μόνο η μαγεία του Indiana είναι ακόμα πολύ δυνατή.

Παρεπιπτόντως εισιτήρια κλείνονται on-line και πάω με τα χίλια για Πέμπτη απόγευμα...

Άλλωστε,

"You know what a cautious fellow I am."
 
υπαρχει ενας στο φορουμ που σε θεματα amstrad και indy σπερνει πανικο και απισιοδοξια .... :D :D.πιστευω οτι θα ειναι καλη.
 
Πίσω
Μπλουζα