Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008)

Ποιος δε θα το ήθελε στο υπόγειό του;;; Σας πληροφορώ ότι το έχω παίξει σε ένα χωριό (!) πριν κάτι χρόνια. Εξαιρετικό.

YouTube - Indiana Jones Pinball Promo Video

[video=youtube;mT-WrbpW5Js]


Αξίζει να αφιερώσετε 10' να δείτε το 1ο video που δείχνει παράλληλα τα αποσπάσματα των ταινιών με τα special του παιχνιδιού.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μετα απο αυτα παω να παιξω indiana jones and the emperors tomb... :D :D
 
Εγώ θα προτιμήσω Indy & the Fate of Atlantis, αλλά αφού δω την ταινία αύριο κι αν αξιωθώ να βρω πως θα "τρέξει" στα XP (έπαιζε στα 95... καλά θα πήξω)
 
Απλά καταπληκτικό. Δεν έχω λόγια. Ξεπέρασε κάθε προσδοκία μου η ταινία. Τίποτα από τα παρακάτω που αναφέρω δε θα "προδώσουν" υπόθεση:

Κατ' αρχήν τα σημεία που υπήρχαν διαφωνίες:

1. Όποιος τον ξαναπεί γέρο, να ΠΡΟΣΕΥΧΕΤΑΙ να είναι έτσι κι ο ίδιος στην ηλικία του. Toν Ford τον προδίδουν τα γκρίζα του μαλλιά και μόνο. Στις σκηνές δράσεις είναι ο ίδιος και πανάξιος, τρομερά γυμνασμένος.

2. Το σενάριο είναι πολύ αξιόλογο δε θα πω περισσότερα να μη σας το χαλάσω. Ακόμα και το παραφυσικό είναι οριακό για όσους δεν τους κόλλαγε με τον IJ αλλά και για νεώτερους θεατές που έχουν άλλα ενδιαφέροντα.

3. Ο πραγματικά σκεπτόμενος θεατής δε θα βρει καλούς Αμερικανούς και κακούς Σοβιετικούς αλλά 2 εξ ίσου κακές, ψυχροπολεμικές κυβερνήσεις και τoν Indy πάνω απ' όλους!

Σημεία που μου έφεραν ανατριχίλα!!!:

1.Είσοδος στην αποθήκη!

2.Έξοδος από την αποθήκη!!!!

3.Η εικόνα που κρέμεται στον τοίχο του Πανεπιστημίου έξω από την αίθουσα (στιγμιαία φαίνεται!).

Άντε δείτε το να το σχολιάσουμε!!!
 
Πήγα και το είδα και εγώ χθες σε συνικοιακό στην Καλλιθεα (απόφυγα τα Village γιατί ήθελα ησυχία και όχι πιτσιρικαρία που θα μου χάλαγαν την προβολή). Ομολογώ ότι έμεινα άφωνος. Μου άρεσε πάρα πολύ. Ήταν μια κλασική Indiana Jones περιπέτεια.

Ο Ίντυ ήταν σαν να μην πέρασε μια μέρα. Στο πρόσωπο φαινόταν γερασμένος αλλά αυτό δεν μείωνε καθόλου την αποδοσή του.

Η Μπλανσετ ήταν καταπληκτική σαν ο Κακός της ταινίας. Μπορω να πω ότι άνετα την κατατάσσω σαν best villain από τα 4 Ιντιάνα φιλμ.

Το σενάριο ήταν πολύ καλό. Φαίνεται και η επιρροή του Lucas σε αυτο. Οι σκηνές δράσης τρομέρες. Οι γροθιές και το μαστίγιο έπεφταν βροχή. Το καλό ήταν ότι δεν είχε πολύ digital effects παρά μόνο στο τέλος.

Πολλές και οι αναφορές στα 3 προηγούμενα φιλμ ακόμα και στο American Grafitι του Lucas αλλά και στα Young Indiana Jones αν το προσέξει κανείς.

Το χιούμορ δεν ήταν υπερβολικό αλλά ευχάριστο.

Στα αρνητικά θα έβαζα τον Shia LaBeouf που τον επισκίαζαν όλοι οι άλλοι. Ίσως και την "κουφή" σκηνή με το ψυγείο. (όποιοι το δουν θα καταλάβουν).

Επίσης κακό είναι ότι δεν θα βγει άλλη ταινία με τον Ίντυ ξανά. Βγαίνοντας από την αίθουσα ήθελα και άλλες περιπέτειες του διάσημου αρχαιολόγου.

Σίγουρα θα πάω να την ξαναδώ.
 
Μακαρι να παει καλα η ταινια για να εχουμε και αλλες συνεχειες με τον πιτσιρικα πρωταγωνιστη. :D
 
Όταν είχε παιχτεί το πρώτο Indy στα σινεμά, μου λέει ο πατέρας μου :

"Θα σε πάω να δεις μια νέα φοβερή ταινία. Τον Ιντιάνα Τζόουνς".

"Γιατί λέγεται έτσι η ταινία ; Τι σημαίνει ;" ρώτησα.

"Ιντιάνα Τζόουνς, λένε τον πρωταγωνιστή στο έργο" αποκρίθηκε ο μπαμπάς μου.

Και τότε, με το παιδικό μου μυαλό, έφαγα τρελή φρίκη :

Φαντάστηκα ότι ο ήρωας της ταινίας (λόγω ονόματος) θα ήταν ... Ινδιάνος !

Και νάσου η μεγάλη απορία : Αφού "όλοι οι Ινδιάνοι είναι κακοί" (πολλά γουέστερν έβλεπα τότε),

πως είναι δυνατόν ο "καλός" σε μια ταινία να είναι Ινδιάνος ;;;

Ίσως ήταν η πρώτη μου μεγάλη ρετρό-απορία !

Τελικά όταν είδα την ταινία, λύθηκε το μυστήριο ...
 
:nervous: :nervous: :nervous: :nervous: :nervous: :nervous:

Θα παω την Τετάρτη που μας έρχεται. Μην του ξεφύγει κανενός κανένα hint για την υπόθεση, που να τον φάει η μαρμάγκα!
 
Στο τελος παντρευεται εναν Ταοϊστη μοναχο και μενουν μαζι σε ενα χαριτωμενο διαμερισμα επι της Κηφησίας στο υψος του Υγεια
 
Wally είπε:
Στο τελος παντρευεται εναν Ταοϊστη μοναχο και μενουν μαζι σε ενα χαριτωμενο διαμερισμα επι της Κηφησίας στο υψος του Υγεια
Αυτό συμβαίνει αφού μπει στο σανατόριο του Ισπανού Ροντρίγκεζ Πτυελοδόχου του 3ου, και βρει το κρυστάλλινο δοχείο με το φάρμακο κατά της τριχόπτωσης της μασχάλης;
 
...και αφου παθει ποδαγρα στον τροπικο Αγ.Σουλπηκιο, περιμενωντας την Donna Bougada να τον παντρευτει. (ναι εχει και γάμο αυτη η ταινια)
 
και ομως υπαρχει συμβολαιο για αλλες 2 ταινιες με τον ιντυ να εχει πιο <<πατρικο ρολο>>!!!
 
exetlaios είπε:
Και τότε, με το παιδικό μου μυαλό, έφαγα τρελή φρίκη :

Φαντάστηκα ότι ο ήρωας της ταινίας (λόγω ονόματος) θα ήταν ... Ινδιάνος !

Και νάσου η μεγάλη απορία : Αφού "όλοι οι Ινδιάνοι είναι κακοί" (πολλά γουέστερν έβλεπα τότε),

πως είναι δυνατόν ο "καλός" σε μια ταινία να είναι Ινδιάνος ;;;
Τον Ιντιανα δεν τον γνωρισα απο τις ταινιες αλλα απο τις διαφημισεις της Μαμουθκομιξ ('διαβαστε τις νεες περιπετειες του ΙΝΤΙΑΝΑ ΤΖΟΟΥΝΣ απο τη Μαρβελ Κομικς' κλπ). Ναι και μενα μου εκανε εντυπωση το ονομα, οχι ομως ως ινδιανος αλλα ως... ινδιανα!! Τι εγινε λεω... ινδιανα ειναι αυτος; :Ρ

Το ονομα τριγυρνουσε στο παιδικο μου μυαλο μεχρι που εντελως τυχαια επεσα πανω στο Ναο του Χαμενου Θησαυρου στην τηλεοραση... 'αμαν λεω, ταινια βασισμενη στο κομικ, ουαου! Και μοιαζει πολυ με το σκιτσο' :Ρ κι εκατσα και την ειδα :Ρ
 
Παρουσιαση της ταινιας Ιντιανα Τζοουνς 4 (τυφλα να εχει ο Τγιανταφυλλίδης, ο Τιμογιαννάκης και ο Δανίκας)

Ακουλουθει spoiler message με στοιχεια απο την ταινια

Την ειδα παιδια και ενα εχω να πω: η μεγαλη αχανης αποθηκη που βλεπουμε να κρυβεται η Κιβωτος της Διαθηκης, ξερετε που βρισκεται τελικα; Βρισκεται στην Area 51!!!

ΑΥΤΟ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ!!!!

Παμε παρακατω: Η ταινια θυμιζει φυσικα τα μυστηριωδη κρυσταλινα κρανια, που πιθανοτατα (σοβαρα τωρα) ισως ειναι απο αλλο... κοσμο. Η αληθεια ομως ειναι οτι το κρυσταλλινο κρανιο που... πρωταγωνιστει, δεν εχει σχεση με αυτα (αν και αναφερονται στο διαλογο). Το μονο που θα πω ειναι οτι παιζουν FBI, Roswell και εξωγηινοι. Κατι που διαφοροποιει το σεναριο αρκετα απο τις αλλες ταινιες.

Ειναι γεγονος οτι η ταινια παρα τις φιλοτιμες προσπαθειες να εχει αναφορες στις προηγουμενες ταινιες σε δομη, στυλ κλπ κλπ, δεν καταφερνει να ενταχθει. Αποτελεσμα; Φοβαμαι οτι θα συνεχισουμε να μιλαμε για την Τριλογια Ιντιανα Τζοουνς και την... τεταρτη ταινια.

Διαφοροποιειται σε πολλα σημεια: Σε χρονικη αποσταση (τοσο σε πραγματικο χρονο οσο και σεναριακο χρονο) αλλα και αλλα πραγματα. Το πρωτο πραγμα που με ξενισε ηταν οτι δεν αρχισε με καποιο ασχετο υπο-σεναριο (οπως οι αλλες 3) που σε ζεσταινει πριν αρχισει η κυριως υποθεση, αλλα ξεκινησε κατευθειαν απο την αρχη! Δευτερον, η Μαριον που ξερουμε ολοι οτι παιζει (ε δεν ειναι σποιλερ) δεν αρκει για να συνδεσει την ταινια με την τριλογια. Παιζουν χαρακτηρες και γεγονοτα που εχουν σκοπο να συμπληρωσουν το ολο 'κενο' που εχουμε μεταξυ των ταινιων, αλλα συνετελεσαν στο να μας ξενισουν καπως. Ολο και καπου περιμενα να φανει καποιος παλιος χαρακτηρας, ολο και προσπαθουσα να θυμηθω αν ο Μακ αναφεροταν στις παλιες ταινιες, αλλα τιποτα. Αλλα στοιχεια που ελειπαν ηταν το οτι ο Κοννερυ αρνηθηκε να κανει καμεο, ο Ντειβις δεν ρωτηθηκε αν θελει να παιξει, και ο γνωστος 'νταης' που εμφανιζεται και στις τρεις ταινιες (με διαφορετικο ρολο καθε φορα) μας αφησε χρονους.

Εντυπωση ομως μου εκανε η αποπειρα να συνδυαστουν οι ταινιες με τη σειρα του νεαρου Ιντιανα. Σε μια σκηνη ο Ιντυ αφηγειται τη συναντηση του με τον Παντσο Βιλα, ενα γεγονος που εχουμε ηδη δει στον πιλοτο εκεινης της σειρας :)

Θα ηταν πολυ καλυτερα αν η ταινια ειχε βγει δεκα χρονια πριν. Οχι μονο η προαναφερθεισα 'αποσταση' θα ηταν μικροτερη, αλλα και θα ηταν της μοδας. Ναι, ειπαμε παιζει μεσα πολυ Ροσγουελ, Μαγιας και γενικοτερα 'Αρχαιοι Αστροναυτες', και η ολη φιλολογια θυμαστε ηταν της μοδας τοτε, στον αστερισμο των X-files.

Τελος, καποιες σκηνες τις βρηκα υπερβολικες. Δεν ξερω αν εγιναν επιτηδες για να τονιστει η κομιξιστικη και ρετρο φυση της σειρας, αλλα στην εποχη μας δεν κολουσε. Πχ η σκηνη με τις μαιμουδες και τα χορτοσχοινα οχι μονο δεν εξυπηρετουσε τιποτα, αλλα ηταν και εντελως μη-ρεαλιστικη. Δε δινεται καμια εξηγηση για το τι ηταν οι φυλακες του νεκροταφειου, γιατι ηταν ετσι γελοιοι, ποιος τους εβαλε και τι εκαναν. Απο την αλλη μου εχουν λειψει οι ρετρο αφελεις ταρζανιες και ηρωισμοι, οι καταδιωξεις με αυτοκινητα, τα ακροβατικα μπουνιδια και ξυλικια που βλεπαμε παλια και αυτη η ταινια μου τα θυμησε!!.

Τελικα δε μιλαμε για 'επιστροφη' του ηρωα, για συνεχιση, αλλα για ενα ειδος νεκραναστασης. Ηταν ομως καιρος να τη δουμε, γιατι και ο Ιντυ αξιζει μια ανασταση, και ευχομαι να συνεχισει, οπως ο ΠτΑ. Ηταν καιρος ο Ιντυ να παιξει μεσα σε φανταστικα εφφε και ο Λουκας να μας ταλαιπωρησει λιγο ακομα πριν βγει στη συνταξη. Τα εφφε σιγουρα ειναι Λουκασ-ιστικα αλλα σε καμια περιπτωση δε συγκρινονται με του ΠτΑ (θα ηταν υπερβολικο αλλωστε). Go Indy. Και οσους σας αποθαρρυνα, μη πτοειστε... 'η περιπετεια συνεχιζεται'

Ασχετο: αναρωτιομουν πως ειναι δυνατο να αληθευουν οι περιγραφες που διαβαζα, οτι ο Μακ ειναι διασταυρωση Σαλλαχ και Μπελλοκ (ο οποιος ηταν κακος). Πως γινεται να συνδυαστουν αυτα τα δυο; Κι' ομως, συνδυαζονται :D

Θα ακολουθησει και δευτερο μηνυμα με σχολια πανω στα spoilery στοιχεια της ταινιας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Ιντυ επέστρεψε, πιο δυναμικός παρά τα 65 του χρονια. Η ταινία ήταν τέλεια! Κόντευα να κλάψω απο την συγκήνηση!!
 
Εκανα edit (εβαλα απλα το tag spoiler) το πολυ καλο post του rakeesh γιατι πολυ απλα με ξενερωσε αποκαλυπτοντας τα παντα σε 2 γραμμες....ουφ...
 
Τελαμώνα πώς θα γίνει να σχολιάσουμε χωρίς να το "χαλάμε" για αυτούς που δεν το έχουν δει; Να ανοίξουμε "Indy 4 Spoiler thread"?

Μπήκα στη σελίδα των κατα φαντασίαν κουλτουριάρηδων του αθηνοράματος και μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι! Μου προσβάλλανε τον Indy μου!!! Θα τους μαστιγώσω! Και μετά θα τους πετάξω στα φίδια! Και μετά θα τους σύρω πίσω από το τανκ!

Μόνο ένας RetroManiac μπορεί να εκτιμήσει τον Indy. Αυτοί μπήκαν στην αίθουσα και νόμιζαν ότι ταινία θα είχε το ίδιο αντίκτυπο που είχαν οι Κυνηγοί πριν 28 χρόνια.

Παρεπιπτόντως μην μπείτε στα σχόλια αν δεν έχετε δει την ταινία, την περιγράφουν με λεπτομέρειες.
 
Καλά κάθεσαι και διαβάζεις κανατοκέφαλους που γράφουν σε περιοδικά; Χε χε! Αυτοί επειδή λόγω της παρατεταμένης έλλειψης εκπροσώπου του αντίθετου φύλου (για να μη τα χώσω ωμά για άλλη μία φορά) ότι και να δουν παίρνουν τον μετροπόντικα και αρχίζουν το θάψιμο.

Σαν υστεριάζουσες μυξοπαρθένες κάνουν. Μη δίνετε σημασία σε κάτι τέτοια άτομα.

INDY FTW!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Persea καντο οπως στο post του rakeesh.

Προειδοποιεις οτι ακολουθουν spoilers

και μετα ολο το κειμενο σου το βαζεις μεσα σε spoiler tags

[.spoiler] Λοιπον η 4η ταινια του Indy ηταν απιστευτη - ειδικα στο σημειο που αποκαλυπτεται οτι η κιβωτος της διαθηκης βρισκεται στα νησια Μαλαουι μεσα σε μια αποθηκη της Olympic Airways κλπ κλπ [./spoiler]

Μην βαλεις την τελιτσα που εβαλα εγω και στα 2 tags - και το κειμενο σου θα παρουσιαστει καπως ετσι

Λοιπον η 4η ταινια του Indy ηταν απιστευτη - ειδικα στο σημειο που αποκαλυπτεται οτι η κιβωτος της διαθηκης βρισκεται στα νησια Μαλαουι μεσα σε μια αποθηκη της Olympic Airways κλπ κλπ
 
Πίσω
Μπλουζα