Iron Maiden

Όσο και αν εμείς τα απορρίπτουμε, δεν έχει τύχει να πάω με ξένο στα μπουζούκια και να μην έχει περάσει καλά! ;)
 
Μαζί σου φιλάρα!

Οι περισσότεροι τα απορρίπτουν χάρη και καλά για λόγους τρεντισμού. Σώνει και καλά είμαστε ανώτεροι τι δουλειά έχουμε εμείς με τα λαϊκά ακούσματα.

Δηλώνω απερίφραστα ότι είμαι φανατικός οπαδός των Maiden. Δηλώνω απερίφραστα ότι είμαι οπαδός της metal σκηνής. Αλλά πριν από όλα δηλώνω απερίφραστα αμεταφρόνητος σκυλάς. Όσο πιο μακριά στην Εθνική και όσο πιό παρακμιακά γίνεται τόσο το καλύτερο για μένα. Όσο πιό απροβλημάτιστο "στοίχο" έχουν τα γαυγίσματα τόσο καλύτερα. Στα σκυλάδικα δεν πας να προβληματιστείς πάς να περάσεις καλά και να νοιώσεις πως είναι να ζεις.
 
Νομίζω ότι το έχω ξαναπεί, όλα τα extreme ακούσματα τελικά πέφτουν κοντά μεταξύ τους! :)

Δόξα σοι ο Θεός, ποτέ δεν μου άρεσε η Britney Spears... :D
 
video apo to 88 sth nea filadelfeia

κοιτάχτε τι βρίσκει κανείς ξαφνικά στο youtube

 
papamitsos είπε:
κοιτάχτε τι βρίσκει κανείς ξαφνικά στο youtube
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!! Ξέρεις τί μου θύμισαν όλα αυτά τα πρόσωπα στο βιντεάκι; Και ο τρόπος που μιλούσαν; Το Μιχαλόπουλο στο Γκαρσονιέρα για 10 με τον τρόπο που λέει την ατάκα: "Εμ έτσι είναι κυρ Αστυνόμε ναούμ'. Η κοινωνία φταίει για όλα. Που μας έχει βάλει στο λούκι ναούμ και μας σπρώχνει μας σπρώχνει..."
 
Πωωωωωωωωω…. Το βίντεο ΣΚΟΤΩΝΕΙ :cool:
 
καλα ιστορικες στιγμες!!!! maiden rules!!!!!!!! α με τον τυπο που μιλησε για αστυνομοκρατια επαιξα στην θεσσαλονικη μαζι του πριν 3 μηνες στο eightball ,ακομα ειναι ετσι ιδιος και απαραλαχτος και ροκαρει ......καλα επαθα πλακα που τον ειδα!!!!!!!!!!

α η δημοσιογραφος πρεπει να ηταν καμενη.......!!!!!!!!!!!!!
 
Σιγουρα μιλαμε για ενα απο τα σπουδαιοτερα metal group που υπηρξαν ποτε, αναμφισβητητα απο τα σημαντικοτερα group ολων των εποχων, ΑΛΛΑ...

οι Maiden οπως και σχεδον ολοι οι καλλιτεχνες που καταφεραν να διακριθουν σε παγκοσμιο επιπεδο, απο καποιο σημειο και μετα κανουν κοιλια και ειναι λογικο αυτο. Για ποσα χρονια μπορει καποιος να διατηρηθει στην κορυφη? Για λιγο... Ειναι γεγονος οτι οι Maiden απο το '82 μεχρι και το '88 ηταν ενα απο τα κορυφαια group του παγκοσμιου heavy metal. Απειρες συναυλιες και εξαιρετικοι δισκοι σημαδεψαν αυτη την περιοδο. Καπου εκει ομως αρχισε η κοιλια... Απο το seventh son και επειτα η αποδοση εχει μειωθει αισθητα. Το fear of the dark θα το χαρακτηρισω ως ενα απλα καλο αλμπουμ, το οποιο ομως απεκτησε τεραστια φημη κυριως λογω του ομοτιτλου τραγουδιου. Η περιοδος του Bailey, ηταν μια περιοδος που μαλλον οι περισσοτεροι θελουν να ξεχασουν. Απο το '99 και μετα (χρονιά κατα την οποια επεστρεψε ο Dickinson)

τα αλμπουμ που κυκλοφορησαν με εξαιρεση το πολυ καλο Brave new world, δεν μου λενε τιποτα.

Η φημη που χτισανε βεβαια τα προηγουμενα χρονια, θα τους ακολουθει για παντα (τουλαχιστον μεχρι να σταματησουν). Αυτο ακριβως εκμεταλλευονται σημερα, το τεραστιο ονομα που εχουν. Ξερουν οτι οτιδηποτε και να κυκλοφορησουν, βρεξει-χιονισει, θα πουλησει. Δεν το κανουν μονο αυτοι, οι περισσοτεροι θα το κανανε. Δεν ειπα οτι δεν προσπαθουν για κατι καλο, σιγουρα θα προσπαθησουν απλα πλεον σε περιπτωση που κυκλοφορησουν και καμια μετριοτητα δεν τους νοιαζει.Ξερουν οτι θα φανε τεραστια προωθηση και μερικες εκατομμυρια κοπιες θα τις πουλησουν στην ξεφτιλα. Ειναι τυχαιο αραγε που οπου και να πανε, γεμιζουν τους συναυλιακους χωρους ακομα και με ακριβο εισητηριο; Θεωρω πως πλεον ηρθε η ωρα να κανουμε στην ακρη τους "ηλικιωμενους" και να δωσουμε ευκαιριες σε καινουριους που εχουν ορεξη και ταλεντο για δουλεια.

Το ξαναλεω, ΤΕΡΑΣΤΙΑ μπαντα χωρις δευτερη σκεψη, μην λυσμονουμε ωστοσο το γεγονος οτι δεχτηκαν και τεραστια προωθηση, την οποια και θεωρω πως απο καποιο σημειο και μετα ηταν υπερβολικη. Μακαρι ολα τα συγκροτηματα να γνωριζαν την διακριση που με αντικειμενικα κριτηρια επρεπε να λαβουν. Με λιγα λογια οσο τρομερους τους θεωρω αλλα τοσο υπερεκτιμημενους τους χαρακτηριζω.
 
το θεμα με τους maiden και την πορεια τους ειναι οτι απο number of the beast mexri kai to seventh son ειχαν μανατζερ τον martin birch o οποιος τους ανεβασε στα υψη χαρη το υψηλο επιπεδο επαγγελματισμου και εμπειριας που ειχε απο αλλες μπαντες οπως rainbow kai deep purple to 75!!!.oi maiden οφειλουν πολλα σε αυτον για την επιτυχια τους,σκεφτειτε οτι οταν αποσυρθηκε απο την βιομηχανια της μουσικης και πηρε τα ηνια της παραγωγης ο steve harris εβγαλαν το no prayer και αρχισε να τους παιρνει η κατω βολτα.οστωσο δεν μπορει να αρνηθει κανεις οτι ειναι μια υπερμπαντα η οποια αποδιδει εκπληκτικα στα live!!!το θεμα ειναι οτι οπως ολοι οι παλιοι εχουν απλα κορεστει απο ιδεες ....!παντως αν καποια στιγμη γραψουν δισκο με τον martin birch που συζητιεται κατα καιρους θα βγαλουν και γμ τους δισκους!!!!!
 
Εχω την εντυπωση οτι ο Birch την εκανε μετα το No Fear.

Παντως οτι βγηκε μετα το Seventh Son ειναι απλα ανεκδοτο.

Παντως τα σκηνικα απο Powerslave δεν τα χανω με τιποτα.

Μαλλον θα κανονιστει GRM convoy ;)
 
ΞΑΝΑποσταρω το video που ποσταρε ο φιλος Papamitsos αφενος διοτι δεν το πηραν πολλοι χαμπαρι (π.χ εγω :D ) και κατα δευτερο λογο διοτι εχω συγκινηθει τωρα αφου ειδα παλια φιλαρακια (και ψαχνω μανιωδως να με εντοπισω και εμενα!)

Iron Maiden Αθηνα 88...μεγαλες στιγμες λοιπον...80ιλα FTW

[yt]zFYAqgix8dk[/yt]
 
maiden rules !!!!!!!!εγκρινω και απαυξανω...,smith murray τι διδυμο ρε παιδι μου,οντως 80λα καργα.....!
 
Wally είπε:
ΞΑΝΑποσταρω το video που ποσταρε ο φιλος Papamitsos αφενος διοτι δεν το πηραν πολλοι χαμπαρι (π.χ εγω :D ) και κατα δευτερο λογο διοτι εχω συγκινηθει τωρα αφου ειδα παλια φιλαρακια (και ψαχνω μανιωδως να με εντοπισω και εμενα!)
Iron Maiden Αθηνα 88...μεγαλες στιγμες λοιπον...80ιλα FTW

[yt]zFYAqgix8dk[/yt]

Η εποχή της υπέρτατης Κ...ας, Ηρωικές στιγμές.

Καλώς σας βρήκα παίδες.
 
the music that men do...... ναουμ!!!!!!!!!
 
Μου αρέσουν οι Μaiden, μέχρι και το Seventh Son έχω ακούσει. Ημουν στο πρώτο Live που κάνανε το 88 νομίζω, στην Νέα Φιλαδέλφεια. Πιτσιρικάς, μόνος και τρελαμένος λέμε, γύρισα σπίτι με auto stop!

Και σήμερα ακούω Maiden -και η συζυγός μου επίσης είναι fan απο μικρή-, όχι τόσο συχνά αλλά υπάρχουν στιγμές που τους ζητάω. Ηταν φοβερό metal group, και σήμερα ίσως, δεν ξέρω δεν τους παρακολουθώ πλέον, πάντως για εμένα ήταν και παραμένουν ένα απο τα αγαπημένα group μουσικής ανεξάρτητα απο το είδος.

Μέχρι το Seventh Son που έχω ακούσει θεωρώ όλους τους δίσκους τους εξαιρετικούς και μου είναι αξέχαστοι. Θυμάμαι πολλά τραγούδια απέξω να τα τραγουδήσω anytime..
 
Νομίζω οτι η ανταπόκριση του Metal Hammer από τη Φιλαδέλεφεια, μαζί με μια συνέντευξη, θα θυμίσει αρκετά σε πολλούς.

Enjoy !!!
 
Ωραιος Δρακε!

Αντε,ελα στις 18 να βγουμε μαζι με τον ΑΕΟΝ καμια φωτογραφια κατω απο τη ντισκομπαλα :D
 
Το θέλω πολύ παιδιά να τα πούμε από κοντά. Εκείνο το ΠΣΚ όμως θα είμαι δυστυχώς εκτός Αθηνών. Ίσως όχι και τόσο ...δυστυχώς, μιας και θα γινει ένα ψιλοevent στο Rising στα Τρίκαλα. Πληροφοριακά το καλύτερο Metal Club της Ελλάδας. Και λίγα λέμε... :cool:

Στο Up the Hammers πάντως το Σάββατο, θα είμαι σίγουρα.
 
Πίσω
Μπλουζα