Iron Maiden

documentary...


Iron Maiden - Bruce Dickinson Audition Tape - Killers
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eπιτρέψτε μου να χρησιμοποιήσω μία γνωστή φράση για τους iron maiden αλλά ελαφρώς παραφθαρμένη:

Όλα τους τα album 10 και το no prayer for the dying 9.

Εντάξει,έχουν αλλάξει τον ήχο τους αισθητά τα τελευταία χρόνια αλλά αυτό δεν πρέπει να μειώνει τη σημασία τους στο χόρο του heavy metal,άλλωστε οι παραδόσεις είναι για να σπάνε...

Πάντως εγώ έχω τη γνώμη ότι ακόμα και τα τελευταία τους (μετα το 2000) album είναι πολύ καλά,ίσως και κλασσικά,ακόμα και αν ακούγονται διαφορετικά από τα albums της golden era,άλλωστε άμα έμεναν στάσιμοι θα έλεγαν όλοι ότι χάλασαν τα λεφτά τους για ξαναζεσταμένο προιόν.

Και για να κλείσω έχω να πω ότι όσο και να αντιπαθείτε τα πιό πρόσφατα albums,αύτο που έχουν πετύχει οι iron maiden,δηλαδή να κρατάνε τους οπαδούς τους με όσες αλλαγές και να κάνουν,είναι ένα κατώρθωμα που το έχουν πετύχει ελάχιστα συγκροτήματα.
 
krem13 είπε:
Eπιτρέψτε μου να χρησιμοποιήσω μία γνωστή φράση για τους iron maiden αλλά ελαφρώς παραφθαρμένη:Όλα τους τα album 10 και το no prayer for the dying 9.

Εντάξει,έχουν αλλάξει τον ήχο τους αισθητά τα τελευταία χρόνια αλλά αυτό δεν πρέπει να μειώνει τη σημασία τους στο χόρο του heavy metal,άλλωστε οι παραδόσεις είναι για να σπάνε...

Πάντως εγώ έχω τη γνώμη ότι ακόμα και τα τελευταία τους (μετα το 2000) album είναι πολύ καλά,ίσως και κλασσικά,ακόμα και αν ακούγονται διαφορετικά από τα albums της golden era,άλλωστε άμα έμεναν στάσιμοι θα έλεγαν όλοι ότι χάλασαν τα λεφτά τους για ξαναζεσταμένο προιόν.

Και για να κλείσω έχω να πω ότι όσο και να αντιπαθείτε τα πιό πρόσφατα albums,αύτο που έχουν πετύχει οι iron maiden,δηλαδή να κρατάνε τους οπαδούς τους με όσες αλλαγές και να κάνουν,είναι ένα κατώρθωμα που το έχουν πετύχει ελάχιστα συγκροτήματα.
Ποιες αλλαγες? Μετα το Fear of the dark ειναι πιο στασιμοι και απο τους Μανοβαρ. Και υποψιν το λεω οντας μεγας οπαδος! Τα τελευταια ειδικα καλυτερα μην τα βγαζανε. Ο Harris πιστευω πως κραταει την μπαντα πισω. Ο ιδανικος ηχος ειχε επιτευχθει απο τον bruce στο accident of birth. Πραγματικα ακουγοταν οπως θα επρεπε να ειναι οι συγχρονοι Maiden (τοτε)

don dokken είπε:
εεεεετσι... αρε bruce... χωρις εσενα θα κανανε διακοπες στην ελλαδα με σανδαλι, backpack και μια χωριατικη στην μεση.
 
Κατ εμε το προβλημα των Maiden δεν ειναι η στασιμοτητα. Αντιθετως οτι πηγαν σε ξενα, για το fan base τους, χωραφια και μαλιστα οχι με επιτυχια.

Οι περισοτεροι συμφωνουμε οτι οι Maiden τελειωσαν δημιουργικα με το Seventh Son. Μετα επηλθε μεταλλαξη και δεν παλευονται.

Τους πηρε χρονο να το καταλαβουν, εξου και το περσινο συναυλιακο playlist αλλα πλεον το πουλακι εχει πεταξει.

Το γεγονος οτι οι Manowar ειναι "στασιμοι" το θεωρω τιμη τους.

Τιμη σε οσες μεταλικες μπαντες δεν εγκατελειψαν το μετεριζι.

Προσωπικα δεν ψαχνω κατι νεο (nu metal και αηδιες). Oτι επρεπε να εχει γραφτει, γραφτηκε μεχρι το 1992-93. Οι αδαμαντες αυτοι μας φτανουν και μας περισσευουν. Λιγα συγκροτηματα συνεχιζουν να προσθετουν πετραδια στο στεμα του Heavy Metal (πχ Manowar)
 
Με εξαίρεση το Νo prayer for the dying όλα τους από το 1992 και πριν ειναι ΕΝΑ ΚΙ ΕΝΑ! ΟΜΩΣ παρόλο που έχουν αλλάξει λίγο εως αρκετά τον ήχο τους και το στυλ των τραγουδιών τους, όλοι τους οι δίσκοι απο 2000, κατ'εμε παντα, αξίζουν ίσως όχι για όλα τους τραγούδια (όπως π.χ. με το 7th son of the 7th son) αλλά σε καθένα απ'αυτά υπάρχουν 3-4 διαμαντάκια, π.χ. Brave new world, out of the silent planet, ghost of navigator στο Brave New world, Pascendale, No more lies στο Dance of death, ή το The Reincarnation of Benjamin Breeg και Different world απο το πιο πρόσφατο. Θα έλεγα ότι έχουν γίνει λίγο πιο...μαλακοί, ιδίως στο τελευταίο τους άλμπουμ. Σίγουρα όμως, δεν έπρεπε να βγαλουν τα 2 ενδιάμεσα με τον Bailey. Απαράδεκτη φωνή και σκηνική παρουσία σε συναυλίες ο τύπος αυτός, για ενα τέτοιο συγκρότημα του οποίου η φήμη ναι μεν ξεκίνησε με τον Di anno αλλα αναδείχτηκε με τη φωνάρα του Dickinson και δε χωράει αμφιβολία περί τουτου. Περιμένω πώς και πως να ξανάρθουν! (οοοοοταν ξανάρθουν)

Επίσης πρέπει να πω ότι τους ακούω καθημερινά στο αμάξι με ιδιαίτερη προτίμηση στα Number of the beast και Somewhere in time....

Τέλος θέλω να τονίσω τα 2 και 3 και 4 διαφορετικά σόλα που μπορεί κανείς να ακούσει σε διάφορα κομμάτια τους όπως το πιο κάτω:

The loooooooooonelineeeeeeeeess of the loooooooong distance runneeeeeeeer :headbangdude:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για τους Iron Maiden μπορούμε να μιλάμε με τις ώρες, σίγουρα πολλοί θεωρούν τα πιο παλιά τους album καλά και ότι έπρεπε να σταματήσουν εκεί, άλλοι ότι γεράσανε πια και πρέπει να σταματήσουν γενικώς, άλλοι να μιλάνε για τον Blaze Bailey σαν τον χειρότερο τραγουδιστή της ανθρωπότητας και πααααααααρα πολλά άλλα.

Προσωπική μου άποψη πάντα ότι λέω, απλά δεν μπαίνω στο τρυπάκι να προσπαθώ να πείσω κάποιον ότι είναι οι καλύτεροι και συγκροτηματάρα κτλ, απλά για εμένα ήταν είναι και θα είναι το αγαπημένο μου συγκρότημα, στα δικά μου αυτιά ηχούν τέλεια και αυτό μου φτάνει και από τη στιγμή που μου αρέσουν και οι κάθε αλλάγές που έχουν κάνει χαίρομαι που ακούω κάτι που με ευχαριστεί.

Ίσως και σε κάποια κομμάτια θα μπορούσαν να είναι και καλύτεροι, ίσως το ένα, ίσως το άλλο...... ποιο συγκρότημα είναι ΤΕΛΕΙΟ όμως??? - Και τι ακριβώς χαρακτηρίζει το τέλειο αφού ότι και να βγάλει κάποιο συγκρότημα όσο κορυφή και να είναι, είναι λογικό από τη φύση μας να είμαστε διαφορετικοί και όχι ρομποτ να έχουμε την ίδια γνώμη και έτσι σε κάποιους δεν θα αρέσει. Τους έχω δει και 3 φορές live όπου ήταν υπέροχοι και το ευχαριστήθηκα. Για μένα είναι κορυφαίοι και επαγγελματίες, από τα μεγαλυτερα συγκροτήματα του πλανήτη.

Και με την ευκαιρία μιας και είμαστε και στο retromaniax και κρατάνε καλά οι συλλογές εδώ και για να μην χαλάσουμε την παράδοση, εκτός από την retro computers/consoles συλλογή μου στο ανάλογο topic, πάρτε και την συλλογή μου των Iron Maiden όπως την έχω γραμμένη στο txt μου :

Iron Maiden Collection

Studio Albums - Live Albums - Compilations – Various(CDs)

Iron Maiden

Killers

The Number Of The Beast

Piece Of Mind

Powerslave

Live After Death

Somewhere In Time

Seventh Son Of A Seventh Son

No Prayer For The Dying

Fear Of The Dark

A Real Live Dead One

A Real Live One

A Real Dead One

Live At Donington

The X Factor

Virtual XI

Ed Hunter

Brave New World

Rock In Rio

Dance Of Death

Death On The Road

A Matter Of Life and Death

Somewhere Back in Time

Best Of The Beast

Maiden England (Special Edition)

Lost Treasures

Live At Donington (Replica From Triple Vinyl Edition)

Maiden Japan (17 Tracks CD)

The Essential Iron Maiden

Edward The Great

B-Sides Of The Beast Part 1

B-Sides Of The Beast Part 2

17 Numbers By The Beast

Maximum Maiden (CD Audio Biography)

Iron Maiden (Limited Shape CD Interview)

Flight 666 The Original Soundtrack

Box Sets

The First Ten Years

Eddie's Head

Eddie's Archive

Singles

Holy Smoke (CD)

Holy Smoke (12” Vinyl)

Bring Your Daughter... to The Slaughter (12” Vinyl)

Bring Your Daughter... to The Slaughter (12” Picture Disc Vinyl)

Be Quick or Be Dead (CD)

From Here to Eternity (12” Vinyl)

Wasting Love (CD)

Fear Of The Dark Live (CD)

Hallowed Be Thy Name Live (CD)

Man on The Edge (CD)

Lord Of The Flies (CD)

Virus (2 CDs)

The Angel and The Gambler (2 CDs)

Futureal (CD)

The Wicker Man (CD)

Out Of The Silent Planet (CD)

Wildest Dreams (CD)

Rainmaker (CD)

The Reincarnation Of Benjamin Breeg (CD)

Different World (CD)

EPs

The Soundhouse Tapes (7” green Vinyl)

The Soundhouse Tapes (7” purple Vinyl)

The Soundhouse Tapes (CD)

Live!! + one (12” Vinyl)

Live!! + one Greek release (12” Vinyl)

Maiden Japan (12” Vinyl 4 tracks)

Maiden Japan Heavy Metal Army (12” Vinyl 4 tracks)

Maiden Japan Canadian Edition (12” Vinyl 5 tracks)

No More Lies (CD)


Vinyls Various


Metal For Muthas (12” Vinyl)

Never Mind The Bollocks Here (12” Vinyl)

Iron Maiden At The BBC 1979 (7” Vinyl)

Fear Of The Dark Live Limited Edition (7” Vinyl)

Live At Donington (3x 12” Vinyl Limited Edition)

Seven Deadly Sins (2x 12” Vinyl)

Videos VHS

Live at The Rainbow

Video Pieces

Behind The Iron Curtain

Live After Death

12 Wasted Years

Maiden England (Sound and Vision CD&Video Double Pack)

The First Ten Years

From There to Eternity

Donington Live 1992

Raising Hell

Videos DVD

Rock in Rio

Visions Of The Beast

The Early Days

Death on The Road

Raising Hell

Maiden England

Live After Death

The Number Of The Beast

Castle Donington England

Iron Maiden In Italy

Iron Maiden – The Men Behind The Mask

Iron Maiden – The Worldʼs Greatest Albums

Iron Maiden (Rock Case Studies) – 2 DVDs and 1 Book Case

Iron Maiden - The Documentary + CD

Iron Maiden - Dawn Of The Damned

Flight 666 The Original Soundtrack

Learn To Play Iron Maiden

Iron Maiden DVD Collectorʼs Box – The Legacy Of The Beast & Iron Maiden And The New Wave Of British Heavy Metal (2 DVDs)

Books

Iron Maiden – Run To The Hills

Iron Maiden – 30 Years Of The Beast

Iron Maiden – The Photographs

Bruce Dickinson Flashing Metal With Iron Maiden And Flying Solo

The Adventures Of Lord Iffy Boatrace - Bruce Dickinson

The Missionary Position (The Further Advances Of Lord Iffy Boatrace) - Bruce Dickinson

Various

Eddieʼs Mask

Eddies Wall Clock

Fear Of The Dark Live Woven Sew On Patch

UP THE IRONS :cool:

Και επειδή ακούω Maiden τώρα και πορώθηκα (και είμαι και λίγο ψώνιο... :p ) πάρτε και φωτό με το γραφείο μου με τη συλλογή μου με τους Iron Maiden

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προφανώς η φωτό σου δεν ειναι ανεβαζμένη εδώ γιατί δεν τη βλέπω από εδώ που ειμαι (ελέω proxy). Αμα ειναι σε κανενα imageshack, θα σβηστεί μετά από καποιο διάστημα. Καλύτερα να την ανεβάσεις εδώ. Και για να μη γίνει παραξήγησις, ειναι πρόταση, όχι απαίτηση. :D
 
Εντυπωσιακότατη η συλλογή του Φώτη.

Σωστός :)
 
Αυτός είσαι!!!!! :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:
 
Rygar είπε:
Προφανώς η φωτό σου δεν ειναι ανεβαζμένη εδώ γιατί δεν τη βλέπω από εδώ που ειμαι (ελέω proxy). Αμα ειναι σε κανενα imageshack, θα σβηστεί μετά από καποιο διάστημα. Καλύτερα να την ανεβάσεις εδώ. Και για να μη γίνει παραξήγησις, ειναι πρόταση, όχι απαίτηση. :D
Καμία απολύτως παρεξήγηση. Done :D
 
Έβαλα κάποιες βασικές φωτογραφίες στο Album που έφτιαξα στο προφίλ μου να πάρετε και περίπου μια ιδέα (3 σελιδούλες μόνο)

( Krem13 πιστεύω να σε κάλυψα ;) )

http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?u=106

UP THE IRONS :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:
 
.......εεεεεε....ακους maiden φιλε...?
 
χαχαχαχαχαχαχα
 
Ενας καλός μου φίλος εργάζεται στο Βενιζελος, στη φυσουνα μιας αερ/κής εταιρείας. Πριν 2 μερες, προσγειώθηκε μια πτήση από την εταιρία που εργάζεται. Μολις το αεροπλάνο πλησίασε τη φυσούνα, αυτος την άνοιξε, ανοιξε και τις πόρτες και ο κόσμος αρχισε να κατεβαίνει. Το αεροπλανο ηταν ενα Boeing 757-200 της Astraeus. Στο τελος ανεβαίνει και παει στο πιλοτηριο να δωσει χαρτια στον πιλότο. Τον χαιρετάει, γυρνάει αυτός προς το μερος του και ανταπαντάει. Βλέποντάς τον ο φίλος μου, του πεφτει το σαγονι στο πατωμα (σαν της Μασκας). Του λέει ότι μοιάζει πολύ με τον Bruce Dickinson. Ο πιλότος γελάει και λεει ότι του το λενε όλη την ώρα. Μετά κοιτάζει την κάρτα του και βλέπει ενα B. Dickinson και εκεί μενει καγκελο, του κόπηκε η μιλιά. Ο Bruce του προσφέρει μια κουπα τσάι και κατσανε κανα μισάωρο και τα λεγανε. Και μου είπε ότι ηταν σκέφη αφασία! Τράβηξαν και φωτογραφία μαζί (αυτό με έκανε να τον πιστέψω) που για ευνόητους λόγους δε μπορώ να δημοσιεύσω, όπως και το βρισίδι που έφαγε για τα τυχερά της δουλειάς... :D

Φανταζομαι όσοι ασχολείστε σοβαρά με το συγκρότημα θα γνωρίζετε ότι είναι ενας ιδιαίτερα έμπειρος πιλότος με πολλές ώρες στο ενεργητικό του... (δε θυμαμαι αν το'χουμε αναφέρει ξανα στο θρεντ αυτό)
 
Άρα δεν ξαναπετάμε με άλλη εταιρία και κάθε φορά κάνουμε ντου σαν μανιακοί στο πιλοτήριο να ελέγξουμε ποιος το πετάει..

Μικρή περίπτωση να μας μπουζουριάσουν και να μας στείλουν σούμπιτους για τρομοκράτες αξίζει τον κόπο :) :)!!!!!

Αυτές είναι δουλείες και μετά σου λένε, γίνε δικηγόρος, γίνε γιατρός!!!

Πάντως ρε παιδιά κοίτα διαφορά νοοτροπίας κοτσαμαμ Μπρουσαρος :headbang: και κάθεται να μιλήσει και να πιεί τσάι με τον φαν και κάτι άλλα νούμερα(εγχώρια και μη) την έχουν δεί σούπερ ντίβες...
 
Αυτό θα πει ΤΥΧΗ !!!!!!! Πες του φίλου σου να αγοράσει λαχεία τώρα που γυρίζει :)
 
bruce_dickinson.jpg


Ελπίζουμε να σας ξαναδούμε σύντομα σε κάποια από τις πτήσεις μας :p
 
ναι,ειναι αληθεια,ο Μπρουσαρος δεν ειναι σα μερικους μερικους απ το γκρουπ..

Ρησπεκτ ..
 
Rygar είπε:
Ενας καλός μου φίλος εργάζεται στο Βενιζελος, στη φυσουνα μιας αερ/κής εταιρείας. Πριν 2 μερες, προσγειώθηκε μια πτήση από την εταιρία που εργάζεται. Μολις το αεροπλάνο πλησίασε τη φυσούνα, αυτος την άνοιξε, ανοιξε και τις πόρτες και ο κόσμος αρχισε να κατεβαίνει. Το αεροπλανο ηταν ενα Boeing 757-200 της Astraeus. Στο τελος ανεβαίνει και παει στο πιλοτηριο να δωσει χαρτια στον πιλότο. Τον χαιρετάει, γυρνάει αυτός προς το μερος του και ανταπαντάει. Βλέποντάς τον ο φίλος μου, του πεφτει το σαγονι στο πατωμα (σαν της Μασκας). Του λέει ότι μοιάζει πολύ με τον Bruce Dickinson. Ο πιλότος γελάει και λεει ότι του το λενε όλη την ώρα. Μετά κοιτάζει την κάρτα του και βλέπει ενα B. Dickinson και εκεί μενει καγκελο, του κόπηκε η μιλιά. Ο Bruce του προσφέρει μια κουπα τσάι και κατσανε κανα μισάωρο και τα λεγανε. Και μου είπε ότι ηταν σκέφη αφασία! Τράβηξαν και φωτογραφία μαζί (αυτό με έκανε να τον πιστέψω) που για ευνόητους λόγους δε μπορώ να δημοσιεύσω, όπως και το βρισίδι που έφαγε για τα τυχερά της δουλειάς... :D
Φανταζομαι όσοι ασχολείστε σοβαρά με το συγκρότημα θα γνωρίζετε ότι είναι ενας ιδιαίτερα έμπειρος πιλότος με πολλές ώρες στο ενεργητικό του... (δε θυμαμαι αν το'χουμε αναφέρει ξανα στο θρεντ αυτό)
Φαντάζομαι, κατά τη διάρκεια της πτήσης, από τα ηχεία ακούγεται το Flight of Icarus και οι οθόνες πίσω από τα προσκέφαλα των επιβατών παίζουν το 'Iron Maiden: Flight 666'!
 
Πίσω
Μπλουζα