Iron Maiden

Χα χα χα χα...

Wally είπε:
...Αλλα επειδη στην Γηραια Αλβιωνα οι Αρχες δεν κοιμουνται/παιζουν τζοκερ/βλεπουν Αυτια/ανταλασσουν συνταγες/κανουν κεντηματα/γκομενιζουν/παιζουν πασιεντζα εν ωρα εργασιας, ανακαλυψαν στο YT video που τον παρουσιαζει να χοροπηδαει σαν τρελος...
...αλλά βλέπουν βιντεάκια στο yt για "υπηρεσιακούς" λόγους! :p
 
Παλι καλα που δεν τον πιασανε με την "πραγματεια" του, γιατι θα απολυοτανε και απο την φυλακη..

Κριμα στο μυαλο του, θα μπορουσε να εχει κανει μουσικα πολυ πολυ πολυ περισσοτερα :(
 
Ε, αν είχε κάνει διακοπές στην Ελλάδα για κανένα μήνα, μάλλον του κάνανε εντατικό φροντιστήριο και κόλλησε το "Ελληνικό δαιμόνιο" .........
 
αν το καναν εδω,θα ανοιγαν παλι τα ξερονησια,γιατι οι φυλακες δεν θα χωραγαν..

παντως ο Μπρουσαρος και η παρεα,το τσιμπησαν το Γκραμμυ.
 
εγω παντα προτιμουσα maiden με τραγουδιστη τον paul di anno ισως επειδη αρχισα να ακουω με τα 2 πρωτα αλμπουμ τους
 
καλά,οι αμερικάνοι μάλλον δεν πάνε καλά,τώρα βρήκαν να δώσουν grammy στους maiden,με ένα τόσο μέτριο τραγούδι...

άσχετο,ποίο είναι το αγαπημένο σας αλμπουμ τους από το x factor και μετά; εμένα το x factor με το dance of death να ακολουθεί από πολύ κοντά.
 
X factor επείδη είναι διαφορετικό και πολύ πιο σκοτεινό απο ότι μας είχαν συνηθίσει οι Maiden και Brave New World γιατί ήταν πολύ δυνατό comeback!!

Τώρα για το grammy .... :sealed: :sealed: :sealed:
 
θανος είπε:
εγω παντα προτιμουσα maiden με τραγουδιστη τον paul di anno ισως επειδη αρχισα να ακουω με τα 2 πρωτα αλμπουμ τους
...μαζι σου και γω,πολλοι τοτε λεγαμε μολις εσκασε η ειδηση οτι διωξανε τον ΝτιΑννο,οτι πανε οι Μειντεν,σχολασαν.

Ακομα και σημερα μεσα στα 3 καλυτερα αλμπουμ,βαζω τα 2 πρωτα.

Η ιστορια ομως ειπε αλλα.αν εμενε,σημερα θα ηταν αλλη μια καλη μπαντα απο το NWOBHM,με λιγους γραφικους νοσταλγους για οπαδους.

Το ΗΜ χρωσταει πολλα σ αυτην την αποφαση να τον σουταρουν..
 
Wally είπε:
Αλλα επειδη στην Γηραια Αλβιωνα οι Αρχες δεν κοιμουνται/παιζουν τζοκερ/βλεπουν Αυτια/ανταλασσουν συνταγες/κανουν κεντηματα/γκομενιζουν/παιζουν πασιεντζα εν ωρα εργασιας, ανακαλυψαν στο YT video που τον παρουσιαζει να χοροπηδαει σαν τρελος :)
Και όμως η πραγματικότητα είναι οτι οι Αρχές στη Γηραιά Αλβιώνα κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου και εδώ και πολλά χρόνια η Βρετανία είναι χώρα που οι μισοί δουλεύουν για να πληρώνουν φόρους για να ζούνε οι άλλοι μισοί με "benefits". Για κάθε ένα σαν τον Ντι Άννο που πιάνεται είναι εκατοντάδες χιλιάδες που κοροϊδεύουν και παρασιτούν ανενόχλητοι! Τα γράφω αυτά γιατί ζω στην Αγγλία εδώ και 16 χρόνια :sealed:

Για τον Ντι Άννο τώρα τί να πώ, και εμένα μου άρεσε και οι δύο πρώτοι δίσκοι των Maiden είναι από τους αγαπημένους μου αλλά κάτι ήξερε ο Χάρις που τον σούταρε και πήρε τον Μπρους για να ανέβουν σε άλλο επίπεδο. Η κατρακύλα του Πόλ δεν έχει τελειωμό, θυμάμαι γύρω στο 1998 είχε δώσει μια συναυλία στη πόλη Dudley της Αγγλίας στο JB's nightclub χωρητικότητας 1000 ατόμων και πήγαν μόλις 10 άτομα να τον δουν (εγώ ήμουν ο ένας απ' αυτούς!!). Είχε πει 3-4 τραγούδια και έφυγε... :sleep:
 
για να μην ξεχνιομαστε το πρωτο μαγνητοσκοπημενο live των iron maiden στο rainbow theater στο λονδινο το ειχα αγορασει μικρος σε βιντεοκασετα τοτε σε καποιο μαγαζι στο μοναστηρακι και νομιζα οτι θα ταν οντως στην βροχη χαχαχαχα επισης να τονισω οτι εδω παιζει ο Clive burr(θεος) ομως ειναι μετα την αποχωριση του denis stratton http://www.youtube.com/watch?v=UrqywobKMDE
 
Iron Maiden@Terravibe στις 17 Ιουνίου :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:

Ανέστη κανόνισε να ξανα-ξεχάσεις γυαλιί, μαλλίι και παντελόνιι Λιι!!! :p :p:p

I feel the sweat break on my brow!!!!!!
 
οι iron maiden πλεον εχουν τελειωσει..για μενα ειναι βαρετοι περα απο 2 δουλειες τους x factor ,brave new world που ειναι οτι καλυτερο εχουν κανει στην υστερη καριερα τους..
 
Πάντως, όταν πρωτοήρθε ο Μπρους στους Μέϊντεν, πολλοί φαν δεν τον ήθελαν, μάλιστα ένας του έγραψε ότι ακούγεται σαν σειρήνα συναγερμού (air ride siren) και φυσικά, στο Number of the beast είχε αυτό το παρατσούκλι.

Ο Ντι Άννο σήμερα, έχει μια καθόλου ...ευκαταφρόνητη μπάκα. Εγώ έχω μέχρι το 7th son of 7th son, τώρα οι τελευταίες τους δουλειές δεν ξέρω, αφού τα τσουγκρίσανε με τον καλλιτέχνη-πατέρα του Έντι...
 
Σχόλιο-πυροτέχνημα για να εκφράσω το θαυμασμό μου και εγώ και χωρίς ίχνος ειρωνίας. Μου αρέσουν για αρκετούς λόγους αλλά ας απαριθμήσω μερικούς

1. Fear of the dark (υμνος αξεπέραστος)

2. Hallowed bε thy name (το θεωρώ ισάξιο με κάτι βαριά λαικά που αγαπάω οσον αφορά το κλάμα όταν το ακούς)

Γενικά με πιάνει μεγάλη συγκίνηση με τα τραγουδια όπου κάποιος ετοιμάζεται να πεθάνει από το ᾽᾽Δυο πόρτες έχει η ζωή᾽᾽ μέχρι το The Mercy seat του N.Cave και το E lucevan le stelle του G.Puccini. Και αυτό εδώ από τους Μέιντεν. Και δακρύζω το ιδιο σε όλα. (ισως τώρα και να ναι το λάθος σχόλιο στο εν λόγω thread...)

Τους ειχα δει σε συναυλία στο Λυκαβηττό γυρω στο 1998-1999 δυστηχέστατα χωρίς τον ένα και μοναδικό Bruce Dickinson. Ημουν ανάμεσα σε αυτούς που κρεμιόνταν από τα βράχια. Ημουν ακριβως πάνω απο την σκηνη και αν επεφτα θα με έτρωγε ο Εντυ. Τωρα για τον ιδιο τον Εντι το αφήνω καλύτερα είχα όμως περάσει καταπληκτικά με πολλές μπύρες αν θυμάμαι καλά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
οι iron maiden ανακοίνωσαν ότι θα κυκλοφορήσουν νέο best of...ΑΛΛΑ επιτέλους θα δούμε κάτι φρέσκο μιας και θα περιλαμβάνει τραγούδια από το fear of the dark έως το final frontier.το όνομα του,"from fear to eternity".

(highlight για μένα το γεγονός ότι περιλαμβάνει το the clansman και το afraid to shoot strangers)

και το εξώφυλλό του ( προσωπικά μου φαίνεται μέτριο αλλά μου αρέσει η πράσινη έκδοση του ονόματός τους :D )

FFTE_500.jpg
 
Οχι αλλα best!!!!

Και απο την αλλη, τι best να βγαλουν απο το 1990-2010 era? 6 τραγουδια της προκοπης εχουν.

Τραγικο και το εξωφυλλο.
 
καλά,ο αριθμός των αγαπημένων τραγουδιών είναι εντελώς υποκειμενικός (π.χ εγώ θα έβαζα μέσα 7 από το x factor και 6 από το virtual xi) ,για τον αριθμό των best of θα συμφωνήσω (έχω κουραστεί να τα παρακολουθώ,το ιδανικό θα ήταν να κυκλοφορούσαν ένα best of με τα "καλύτερα" από όλα τα άλμπουμ,σπάνιες εκτελέσεις κλπ και να τελειώνουμε γιατί αν συνεχίσουν έτσι ακόμα και οι fans θα σταματήσουν να τα αγοράζουν).
 
Μακάρι τα συγκροτήματα να μην έβγαζαν και καθόλου Best of που λέει ο λόγος, αλλά 4 Best of (+1 μόνο στη Βόρεια Αμερική) για ένα κορυφαίο συγκρότημα με πορεία 30+ χρόνια δεν είναι και τόσο τραγικό όσο ακούγεται. . .

"Best Of The Beast" (1996)

"Ed Hunter" (1999)

"Edward The Great" (2002)

"Somewhere Back In Time" (2008 )

+ "The Essential Iron Maiden" (2005 - ΜΟΝΟ στη Βόρεια Αμερική)

Οπότε σε αυτή την περίπτωση υπάρχει χώρος για άλλο ένα!!!

Ωραίο και το εξώφυλλο αλλά και τα τραγούδια!
 
Ρε παιδιά το εξώφυλλο είναι καλό, έχει πραγματικό Eddie!
 
Πίσω
Μπλουζα