John Rambo (2008)

Τα 24 πράγματα που πρέπει να ξέρετε για τον Τζον Ράμπο

1. Ο Τζόναθαν Τζέιμς Ράμπο γεννήθηκε στις 6 Ιουλίου του 1947 στην Αριζόνα

2. Η μητέρα του ήταν Ινδιάνα (Ναβάχο) κι ο πατέρας του καταγόταν από τη Γερμανία.

3. Ανδρώθηκε στη ζούγκλα του Βιετνάμ, υπηρέτησε στους "πρασινομπερέδες" και γενικά έχει σφάξει πολύ κόσμο.

4. Κατάφερε να γίνει... έκφραση. Το "Going Rambo" (ή το ελληνικότερο "ποιος είσαι; Ο Ράμπο;" ή "Το παίζει Ράμπο") αναφέρεται στην έκρηξη ενός ατόμου που είναι έτοιμο για μάχη χωρίς να λογαριάζει τις συνθήκες.

5. Ακόμη και στην ταινία του Άρνολντ Σβατζενέιγκερ (Αληθινά Ψέματα) η Τζέιμι Λι Κέριτς βλέπεις τον άνδρα της να πυροβολεί τους τρομοκράτες φωνάζει "παντρεύτηκα τον Ράμπο". Γενικά ο "υπερστρατιώτης" της Αμερικής έχει κάνει την "εμφάνιση" του σε αρκετές ακόμη ταινίες: στην παρωδία "Στραβοί Πιλότοι των F16 No2 (Hot Shots)", στα Gremlins ακόμη και στο "Lord of War" ("Ο Κυρίαρχος του Παιχνιδιού" όταν ένας χαρακτήρας ζητάει το "όπλο του Ράμπο" για να τον ρωτήσει ο Νίκολας Κέιτζ "Από το 1, το 2 ή το 3";

6. Το "Rambo" είναι η 4η ταινία. Η πρώτη ήταν το "Πρώτο αίμα" (1982), ακολούθησε το "Ράμπο: Το πρώτο αίμα ΙΙ" (1985), για να ολοκληρωθεί η τριλογία το 1988 με το "Rambo III".

7. Η ιστορία: Ο Ράμπο έχει αποσυρθεί στην Ταϊλάνδη, έχοντας απαρνηθεί τα όπλα και τους σκοτωμούς. Ζει μόνος του, ψαρεύει και κυνηγάει φίδια. Όταν μια ομάδα από ιεραπόστολους τον πλησιάζουν και ζητούν να τους οδηγήσει στα δύσκολα μονοπάτια της ζούγκλας αρνείται γιατί "το ταξίδι είναι πολύ επικίνδυνο". Οι πεισματάρηδες επισκέπτες, όμως, κάνουν το ταξίδι μόνοι τους και δεν επιστρέφουν ποτέ. Τότε ο Ράμπο σφίγγει την κορδέλα του, βάζει το μαχαίρι στη θήκη και ετοιμάζεται να "σώσει τη μέρα".

8. Στο "1" ο Ράμπο τα βάζει με τον σερίφη. Στο "2" με τους Βιετκόνγκ. Στο "3" με τους Μουτζαχεντίν στο Αφγανιστάν. Στο "4" με τους Βιρμανούς. Για όλους έχει...

9. Ο χαρακτήρας του "Τζον Ράμπο" δημιουργήθηκε από τη νουβέλα του Ντέιβιντ Μορέλ το "Πρώτο Αίμα".

10.Η ταινία έχει πολλές διαφορές σε σχέση με το βιβλίο. Μια από αυτές είναι ότι ο... Ράμπο πεθαίνει στο τέλος.

11.Ο Σιλβέστερ Σταλόνε όχι μόνο δεν έμεινε ικανοποιημένος από την παρθενική "κόπια" της πρώτης ταινίας, αλλά ήθελε να την καταστρέψει.

12.Για το ρόλο του Ράμπο οι παραγωγοί προόριζαν τον Τζον Τραβόλτα, αλλά και τον Ντάστιν Χόφμαν. Ο "άνθρωπος της βροχής" απέρριψε την πρόταση επειδή θεώρησε ότι το έργο ήταν πολύ βίαιο.

13.Το "Rambo IV" είναι γραμμένο και σκηνοθετημένο από τον Σιλβέστερ Σταλόνε.

14.Η λέξη "Ράμπο" προέκυψε από μια μάρκα μήλων. Στα ιαπωνέζικα πάντως σημαίνει "βία".

15.Ο Σάμιουελ Τρούτμαν (ο παλιός διοικητής κι άσπονδος φίλος του Ράμπο) πήρε το όνομα του από τον "Θείο Σαμ", την προσωποποίηση της αμερικανικής στρατιωτικής δύναμης. Το 4ο μέρος είναι το μοναδικό στο οποίο δεν παίζει ο αείμνηστος Ρίτσαρντ Κρίνα. "Δεν έκανε ο Θεός τον Ράμπο. Εγώ τον έκανα". Τάδε έφη κύριος Τρούτμαν.

16.Ο Σταλόνε έχει επίσης γράψει το δεύτερο και το τρίτο μέρος του "Ράμπο". Είναι επίσημο: πάσχει από εθισμό στα sequel.

17. Το "Ράμπο ΙΙΙ" είχε μπει στο βιβλίο των "Ρεκόρ Γκίνες" του 1990 ως η πιο βίαιη ταινία όλων των εποχών: είχε 221 βιοπραγίες και 108 θανάτους... Και που 'σαι ακόμα.

18. Τζούλι Μπενζ. Ετών 35. Η ξανθιά...

19. Το Νο3 απαγορεύτηκε σε μερικές περιοχές της Αγγλίας. Ο δολοφόνος Μάικλ Ράιαν δήλωσε στην ομολογία του ότι "εμπνεύστηκε τις πράξεις βίας από τις ταινίες του Ράμπο".

20. Αναμενόμενο. Ο Ράμπο έγινε σειρά κινουμένων σχεδίων και video game.

21. Από το Νο4: "Όταν με πιέζουν, το να σκοτώσω είναι το ίδιο εύκολο με το να αναπνεύσω".

22. Η δεύτερη ταινία του Ράμπο σκηνοθετήθηκε από τον Τζορτζ Κοσμάτο. Πέθανε στις Απριλίου του 2005. Είχε δουλέψει στον "Ζορμπά", ενώ είχε συνεργαστεί με τον Σταλόνε και στο "Cobra".

23. Τα taglines των ταινιών…

"Τον έστειλαν σε μια αποστολή για να τον κάνουν να αποτύχει. Αλλά έκαναν ένα λάθος. Ξέχασαν ότι είχαν να κάνουν με τον Ράμπο.

Κανένας άνδρας, κανένας νόμος, κανένας πόλεμος μπορεί να τον σταματήσει".

"Ο Θεός δείχνει έλεος. Ο Τζον Ράμπο όχι..."

"Ένας πόλεμος εναντίον ενός άνδρα"

"Ο πόλεμος του ενός" (A one man war)"

"Οι ήρωες δεν πεθαίνουν ποτέ. Απλά επιστρέφουν"

"Αυτό που οι περισσότεροι αποκαλούν κόλαση, αυτός το αποκαλεί σπίτι"

24. Στις 24 Ιανουαρίου. Παγκόσμια Πρεμιέρα.
 
Blogs about: Rambo(Θετικότατα σχόλια! :) )

0019.Image.NULL,NULL.300,198,2,NULL,NULL.MGSpooler.img


rambo2.gif


rambo.gif
 
Απο οτι διαβασα σε καποιο village η ταινια σταματησε 3 φορες απο επιφωνηματα και χειροκροτηματα κατα την διαρκεια της και επισης ειχαν παει ατομα με παντελονια παραλαγης.

Μπας και ηταν δικοι μας. :D

Και να μην ηταν επρεπε να ηταν. :headbangdude:
 
Θα είμαι ο ιερόσυλος της ομήγυρης απʼ ότι φαίνεται. Τι να κάνουμε... :nervous:

Είδα απόψε την ταινία και η άποψή μου είναι πως κάνει το #3 να φαίνεται αριστούργημα… Ναι, τόσο χάλια.

Ένας «ζαβλακωμένος»(παρακαλώ να καταχωρηθεί στις Ρετρό λέξεις/φράσεις που δε θα ξαναπούμε :D ) Rambo που σε καμία περίπτωση δεν «στέκεται» το ίδιο καλά όσο ο τελευταίος Rocky.

Δεν είδα αξιόλογο αντίπαλο Boss, δεν είδα έρπειν με μαχαίρι στο στόμα, δεν είδα χειροβομβίδα με βγαλμένη την περόνη να αλλάζει χέρια, δεν είδα Μ16 να βαράει. Δεν είδα κάποια αξιόλογη ανατροπή, cliffhanger κλπ. Εν oίδα, ότι ουδέν oίδα.

Σίγουρα ο John πήγε για τα ένσημα, αλλά νομίζω ότι από την ταινία λείπει η έμπνευση και η καλή παραγωγή.

Sorry Sly, I still love you baby… :armed:
 
Ελα τωρα ποσο κακη μπορει να ειναι ,εχει δραση ειναι rated "R" εχει και τον john τι αλλο να ζητησουμε.

Και οπως ειπε και ο John

"They drew first blood, not me. "

[yt]cd8QaioLfV4[/yt]

The film was a bloodbath. Peeps were blown to bits, limps were chopped off, heads blown to puree, there was one nasty evisceration, countless gun shot wounds, children were shot, a baby was tossed into a fire… the list never ends. You like your violence hard R? You can’t get harder than this!
 
Χθες είδα την ταινία στο cinema.

Δεν έχω ξαναδεί πιο βίαιη ταινία και η αλήθεια είναι πως δεν πρέπει να έχει ξαναυπάρξει τόσο βίαιη στην ιστορία του cinema. Κάτι τέτοιο περίμενα-ήθελα να δω περίπου σε ταινία Rambo για να είμαι ειλικρινής.

Το σενάριο όπου θέλει τον John Rambo τη Βιρμανία, προσπαθεί να μεταφέρει τις αγριότητες που γίνονται στη χώρα (και λίγα δείχνει) με τον πλέον ωμό τρόπο...

Τα εφφέ είναι ρεαλιστικότατα και απίστευτα βίαια όπως και οι εικόνες που σφαγιάζονται από γυναίκες, νέοι, παιδιά μέχρι και μωρά (είπαμε δεν είναι Queer as folks η ταινία). Πάρα πολλές φορές θα πιάσετε τον εαυτό σας να παρακολουθεί σφιγμένο στο κάθισμα.

Η μουσική υπόκρουση (main theme) είναι όμοια με τις προηγούμενες και χαρακτηριστικότατη των ταινιών Rambo. Η διάρκειά της ταινίας δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη αλλά ίσως δε χρειαζόταν να είναι και μεγαλύτερη.

Ο θεατής φεύγει από την αίθουσα του cinema νιώθοντας απίστευτη ένταση, αλλά αυτό ακριβώς το συναίσθημα δε θα πρέπει να προκαλούν οι ταινίες Rambo;

Υ.Γ. Οι «κριτικοί» κινηματογράφου εφημερίδων και καναλιών θα τη θάψουν βέβαια, θα μιλήσουν και για μιλιταρισμούς κλπ. αλλά τα έχουμε συνηθίσει ........

Live for nothing,

or die for something…
 
Με Rambo και Sylvester ομολογώ δεν είμαι αντικειμενικός. Δηλώνω κάφρος fan (είναι κάτι όπως οι ManOwaR - beyond common sense!). Θα το δω εντός ΣΚ, οπότε σύντομα θα έχετε και δικές μου εντυπώσεις.

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι σκηκές βίας και ρεαλισμού στην απόβαση στη Νορμανδία, από την ταινία "Η διάσωση του στρατιώτη Ryan" μοιάζουν με Cartoon της Disney μπροστά στις σκηνές βίας του Rambo IV.

Προσωπικά θεωρώ την ταινία κορυφαία στο είδος που εκφράζει και πραγματικά συνομολογώ κι εγώ ότι ο Σιλβέστρος "Did it again"!

Φετίχ της ταινίας:

Η σκηνή που εμφανίζεται από το πουθενά με το τόξο του σας άλλος Robin Hood, και,

Η σκηνή που εμφανίζεται από το πουθενά (again!!!) και "χρεώνεται" το 50άρι.

"Live For Nothing, or Die For Something" baby...
 
Κλεινει τον κυκλο. Θα μπορουσε καποιος να πει οτι αποτελει κατι αναλογο του Rocky Balboa. Θεωρω οτι εδωσε το καταλληλοτερο φιναλε. Μετα το πρωτο και απιαστο First Blood, αξια το δευτερο στη καρδια μου.

"...you just don't turn it off"
 
Μ' έχετε φτιάξει τρελά με όσα γράφετε για την ταινία...!

ΑΝ πήγαινα σινεμά,θα πήγαινα να τη δω οπωσδήποτε,μπορεί και σήμερα,αλλά τώρα θα περιμένω να τη δω στο PC μου...
 
μολις το ειδα, αρκετα καλο, ωμο αλλα μικρο !ο σλαι ειναι θηριο! :)
 
Παιδιά αν και είμαι φανατικός "θεατής" ταινιών δράσης και γενικός του σινεμά.

Έχω να πω ότι η ταινία , για μένα τουλάχιστον, είναι απογοήτευση.

Η ιστορία είναι μηδαμινή, οι σκηνές δράσης δεν έχουν τίποτε το φοβερό, υπάρχει ωμή βία χωρίς λόγο, οι διάλογοι όταν υπάρχουν είναι λίγο άσχετοι.

Τελικά δεν μπορώ να καταλάβω τι θέλει να προσφέρει αυτή η ταινία και που στοχεύει. :confused:
 
Να πω και εγώ τη γνώμη μου για την ταινία.

Πιστεύω ότι οι χαρακτήρες είναι ρηχοί και μονοδιάστατοι,

ενώ η ανάπτυξή τους είναι εντελώς επιδερμική.

Ο σκηνοθέτης δεν αιτιολογεί τις γεννεσιουργές αιτίες για τη δράση των πρωταγωνιστών

και αναλίσκεται σε τεριμένα κλισέ μιλιταριστικού τύπου !

Πίσω από την στείρα απεικόνιση βίας, διαφαίνεται ένα μεγάλο σεναριακό χάσμα,

δίχως να αποφεύγονται οι αναμενόμενοι πατερναλισμοί.

JUST JOKING !!! :biglaugh:
 
Xα χα χα

Εγω ειμαι της γνωμης να μην ψαχνουμε ουσια σε ταινιες του "Ραμπο" ,just enjoy.

Bεβαια καλο θα ηταν να ειχαμε αναλογο με το καταπληκτικο σεναριο του "first blood" αλλα......:rolleyes:

"Live for nothing or die for something"
 
εγώ θεωρώ οτι είναι η καλύτερη ταινία της χρονιάς. Ωμός ρεαλισμός, και αίμα που σπάνια βλέπουμε σε έργα. Ο Σταλλόνε είναι πολύ καλός, παρά τα χρόνια και το λίφτινγκ. Και φυσικά μήν ξεχνάμε οτι φοράει και την θρυλική κορδέλα (άμα δεν την φορούσε θα είχα φύγει απο το σινεμά).
 
Την είδα κι εγώ λοιπόν την ταινία χτες βράδυ....

Μου άρεσε -δε με ξετρέλανε-,θεωρώ το Rocky Balboa συγκριτικά ανώτερο,αλλά λίγη σημασία έχουν αυτά νομίζω,η ουσία είναι ότι o Sly did it again..!!!

Το μεγάλο μου παράπονο είναι ότι ήταν υπερβολικά μικρό σε διάρκεια !!

(μόλις 80'....)
 
manos426f είπε:
Την είδα κι εγώ λοιπόν την ταινία χτες βράδυ....
Μου άρεσε -δε με ξετρέλανε-
:animeek:

Ο ήρωάς μας θα φταρνίζεται με αυτά κάπου στο ράντζο του πατέρα του... :biglaugh:
 
Αυτός ο Rambo είναι ο πιο επικίνδυνος μαχητής που έχω δει ποτέ!!! Η Άρτια εκπαίδευση του και το γεγονός ότι πέρασαν τα χρόνια και έχει γίνει λίγο.... γεροπαράξενος αποδεικνύεται φονικός συνδυασμός :rolleyes:

Γενικά μου άρεσε αυτό που είδα με όλες τις αδυναμίες του.

Θα ήθελα μόνο να είχε συνέχεια η φάση με τον τύπο που του κολλούσε συνεχώς στην βάρκα :mad: και να μην άφηνε τις γυναίκες να επηρεάζουν τόσο πολύ τη ζωή του!

Θα το ξανά έβλεπα σίγουρα! :thumbup:
 
ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ SPOILER ΠΑΡΑΚΑΤΩ................!!

Μεγάλη σκηνή η τελευταία πάντως και δεν αναφέρομαι στο μακελειό (καλά τρομερή κι αυτή !!),αλλά στην έκφραση του Rambo,όπως στέκεται στην κορυφή του λόφου....

Εκεί πραγματικά είναι από τις στιγμές που λες ότι ο ηθοποιός δε χρειάζεται να μιλήσει για να σε βάλει στο κλίμα της ταινίας,πραγματικά μου άρεσε τρομερά το βλέμμα του Σταλόνε...
 
Πίσω
Μπλουζα