Kόμικς για Κορίτσια

Δεν ειναι τιποτα ΑΚΜΑΚΑς χαρα μου αν και σε πιανω αδιαβαστο το εχω ποσταρει απο τις 6 του μηνος. :)
 
H μητέρα μου είχε ένα παραπεταμένο ΜΑΝΙΝΑ έτους 1983. Eίχε συνέντευξη από τον Βλάση Μπονάτσο (τότε με μουστάκι και με την Αλίκη μαζί)...επίσης μέσα είχε ένα παράξενο sci fi κομικ...όπου σε ένα κολλέγιο θηλέων στους αγώνες κολύμβησης η ηρωίδα αντιλαμβάνεται ότι πολλές συναθλήτριες είναι cyborgs. Τέλος κοντά στις τελευταίες σελίδες είχε ΚΟΣΜΙΚΑ και ... φυσικά...σε στρόγγυλα μπαλονάκια τους Γαρδέλη, Μιχαλόπουλο και Αλιμπέρτη στην disco JACKIE - O
 
Dominion είπε:
H μητέρα μου είχε ένα παραπεταμένο ΜΑΝΙΝΑ έτους 1983. Eίχε συνέντευξη από τον Βλάση Μπονάτσο (τότε με μουστάκι και με την Αλίκη μαζί)...επίσης μέσα είχε ένα παράξενο sci fi κομικ...όπου σε ένα κολλέγιο θηλέων στους αγώνες κολύμβησης η ηρωίδα αντιλαμβάνεται ότι πολλές συναθλήτριες είναι cyborgs. Τέλος κοντά στις τελευταίες σελίδες είχε ΚΟΣΜΙΚΑ και ... φυσικά...σε στρόγγυλα μπαλονάκια τους Γαρδέλη, Μιχαλόπουλο και Αλιμπέρτη στην disco JACKIE - O
Moλις ποσταρες ενα δειγμα της εποχης των 80ς μεσα απο τα συγκεκριμενα περιοδικα ,ολα ειχαν παρομοιο περιεχομενο. :thumbup: Και εννοειται τα sci-fi ηταν τα καλυτερα τοτε :D .
 
μανινα κατερινα κτλ ποτε δεν αγορασα. βεβαια πολλες αφισες που ακομα υπαρχουν στο σπιτι ειναι απο αυτα τα περιοδικα!!!εξηγηση? τις εδιναν συμμαθητριες(να ναι καλα!). παρολα αυτα πριν πολλα χρονια ειχα βρει μια κουτα με περιοδικα και φερνοντας την σπιτι μεταξυ ιζνογκουντ λουκυ λουκ αστεριξ ειχε και 4-5 μανινες κατερινες χρονιας 85-86!!! το μονο που διαβασα απο περιεργεια

ηταν τα γραμματα που εστελναν οι αναγνωστριες(κυριως).αυτο που μου ειχε κανει εντυπωση ηταν οι διαφωνιες και οι τσακωμοι για το πιο ειναι καλυτερο συγκροτημα-οι Bοn Jovi ή οι Europe και ποιος απο τους τραγουδιστες τους ειναι πιο ωραιος!!!τα περισσοτερα γραμματα ειχαν αυτο το περιεχομενο!!! βεβαια τα τευχη πεταχτηκαν(οχι απο μενα).

στο σπιτι ομως υπαρχει μια μανινα του 1988.λειπει το εξωφυλλο ομως.(δεν ειναι και στην καλυτερη κατασταση)(αρχισυντακτης Νικος Μουρατιδης)

[edit] dead imageshack photo [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο dim για την ανακάλυψη! :)
 
Ολα τα κοριτσιστικα περιοδικα τα διαβαζα συνηθως καλοκαιρια που ειμασταν παρεα με την μεγαλη ξαδερφη. Ηταν η ηλικια οπου εκανα ακριβως οτι κ εκεινη κ ειχα υιοθετησει ολες της συνηθειες της..

Θυμαμαι το Σαρα Κεη αλμπουμ της, και το οτι δεν μου αρεσε αλλα δεν το εξομολογηθηκα ποτε!

Επισης δεν μου αρεσαν οι ιστοριες των ομονυμων ηρωιδων, η Μανινα ηταν ενα πλασματακι πολυ μικρο (ετσι δεν ειναι?) κ η Παττυ αναλωνοταν σε ολα τα τευχη και με ολη την δυναμη της ψυχης της στο πως θα ειναι αρκετα κομψη κ χαριτωμενη για να κατακτησει εναν συγκεκριμενο αντρα (τρελο κολλημα με αυτον, απειρα χρονια.. πως τον ελεγαν? Τζωννυ νομιζω..).

Αυτο που με συναρπαζε, πραγματικα με ανατριχιαζε, ηταν οι τρομαχτικες αυτοτελεις ιστοριες στο "Παττυ". Συγκεκριμενα μια την θυμαμαι ακομα, κ το οτι δεν μπορουσα να κοιμηθω χωρις εφιαλτες για 3 βραδια..

Τωρα πια οταν θυμαμαι την ανυπομονησια μου να ξεφυλλισω το καινουργιο τευχος της Παττυ κ να διαβασω αμεσως την τρομαχτικη ιστορια, καταλαβαινω πως ηταν ενα πρωιμο σκιρτημα για το αγαπημενο λογοτεχνικο μου ειδος ως ενηλικη.
 
Ερώτηση: ποιά ηταν η Κατερίνα?

Η κόρη του εκδότη?
 
MamaMyrto είπε:
Εγώ από εκείνη την εποχή λάτρεψα τα σκισμένα και μπαλωμένα τζιν με μεγάλη καμπάνα αλλά δεν μπορούσα να κάνω τίποτα μέχρι το 1994 που ξανακυκλοφόρησαν οι καμπάνες κι εγώ κυκλοφορούσα για χρόνια σαν παλιάτσος...μην σου πω ότι ακόμη μου το λένε μερικοί...κανεις δεν αναγνωρίζει την Sarah Key που έκριβα μέσα μου...
Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι Μυρτούλα.Η δικαίωση αργεί να έρθει,αλλά κάποια στιγμή έρχεται και σε λυτρώνει... ;)
 
Σ'ευχαριστώ Κάντυ! Μου δίνεις κουράγιο να συνεχίσω να γουστάρω να ντύνομαι αποκριάτικα όλο τον χρόνο:jestor:!!!

Φαντάζομαι χρόνια μετά να'ρχεται η καλή μου φίλη Death2Eliza που θα είναι πολύ πιο πουρόγρια από μένα και θα μου λέει

-Θυμάσαι στα νιάτα μας που κυκλοφορούσαμε μαζί και'σύ ήσουν σαν καρναβάλι:vampy:? Τελικά μου άρεσαν τα ρούχα σου...αλλά δεν το είχα καταλάβει μέχρι που μπέρδεψα τα χάπια του αλτσχάημερ:laugh: με κάτι ληγμένα Peraggon :silly:ένα απόγευμα που ξεσκόνιζα κάτι παλιές φωτογραφίες :tease: :loco: ...
 
Μανίνα, Patty, Κατερίνα

Καλημέρα, ψάχνω τεύχη από Μανίνα , Πάτυ , Κατερίνα.Αν γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω.Σας ευχαριστώ ;)
 
Μια βόλτα στο Μοναστηράκι , νομίζω οτι θα αποφέρει καρπούς ;)
 
μην είσαι τοσο σιγουρος keeper. ειναι αρκετα δυσευρετα πλέον. πρέπει να ψάξεις πολύ και να εισαι και τυχερός!
 
Υπάρχουν στο μοναστηράκι αρκεί να ψάξει κανείς αρκετά και με υπομονή. Εδω υπάρχουν περιοδικά πολύ πιο παλιά από αυτά.
 
Ειχαν πεσει καποιες Κατερινες στα χερια μου... μου αρεσαν πολυ τα γραμματα των αναγνωστριων... μια ιστορια που μου εκανε φοβερη εντυπωση ηταν μια επικη-φαντασυ με τιτλο Αρια... τη θυμαται καμια σας;; :)
 
Ανανεωσα με μερικα εξωφυλλα το πρωτο ποστ.

Τα εξωφυλλα δεν ειναι δικα μου αλλα τα "δανειστηκα" απο αλλο site, στην αρχη ,αληθεια ειναι οτι ειχα μερικους ενδοιασμους αλλα μολις εψαξα λιγο παραπανω το site ανακαλυψα οτι ο admin του εχει ξεσηκωσει χωρις αναφορα ενα σωρο φωτο απο το G.R.M (δικες μου) οποτε ........ :D
 
Rakeesh είπε:
Ειχαν πεσει καποιες Κατερινες στα χερια μου... μου αρεσαν πολυ τα γραμματα των αναγνωστριων... μια ιστορια που μου εκανε φοβερη εντυπωση ηταν μια επικη-φαντασυ με τιτλο Αρια... τη θυμαται καμια σας;; :)
Τη θυμάμαι την ΑΡΙΑ. Την είχαν βάλει και στο ΜΠΛΕΚ ( ή στο ΑΓΟΡΙ; :confused: )...

Κάπου κάπου έδειχνε και λίγο... εμ...χμ... στήθος!
 
Βασικός συντελεστής του περιοδικού υπήρξε από την αρχή η Κατερίνα Ρώσσιου-Ανεμοδουρά, συζύγος του γιου του Στέλιου Ανεμοδουρά, Γιώργου Ανεμοδουρά, ο οποίος σήμερα (2007) είναι ο διευθύνων σύμβουλος της εκδοτικής εταιρείας Περιοδικός Τύπος.

Βλέπε λήμμα Κατερίνα (περιοδικό) στη wikipedia.
 
mhmerotategiatipino είπε:
Βασικός συντελεστής του περιοδικού υπήρξε από την αρχή η Κατερίνα Ρώσσιου-Ανεμοδουρά, συζύγος του γιου του Στέλιου Ανεμοδουρά, Γιώργου Ανεμοδουρά, ο οποίος σήμερα (2007) είναι ο διευθύνων σύμβουλος της εκδοτικής εταιρείας Περιοδικός Τύπος.Βλέπε λήμμα Κατερίνα (περιοδικό) στη wikipedia.
Ανεμοδούρας.. Ένα πολύ σημαντικό επώνυμο για τον παιδικό μου κόσμο..

[edit] off topic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατερινα Μανινα Παττυ

Αγαπημενα περιοδικα για μενα απο σποντα, μιας και στα 80ς υπηχε γυναικειο κοινο στο σπιτι που τα αγοραζε και που και που ξεκλεβε τον χρονο μου απο καθαρα "αγοριστικα" περιοδικα.

Τι τραβαγε εναν 10χρονο σε "κοριτσιστικα" περιοδικα θα ρωτησετε ,η απαντηση ειναι απλη, μερικες απο τις ιστοριες που περιειχαν αυτα τα περιοδικα εκτος απο "ρομαντικες" στο μεγαλυτερο μερος τους, καποιες απο αυτες ειχαν ενσωματωμενες το "παραξενο" το "τρομακτικο" την "φαντασια" το "κωμικο" οπου μερικες ηρωιδες απο τις ιστοριες τους μπλεκοντουσαν σε καταστασεις δυσκολες με μπολικο σασπενς.

H κυκλοφορια της "Κατερινας" συνεχιζεται μεχρι και σημερα κανοντας την ενα απο τα μακροβιοτερα περιοδικα.

Αυτα τα περιοδικα ηταν για τον θηλυκόκοσμο ότι ήταν το "Μπλεκ" και "Αγόρι" για τα αγόρια.

"Κατερινα"

Κατερινα 167 Aardvark post 41.jpg

Κατερινα 185 Aardvark post 41.jpg

Κατερινα Aardvark post 41.jpg

Εξωφυλλα απο Greek comics

Βασικός συντελεστής του περιοδικού υπήρξε από την αρχή η Κατερίνα Ρώσσιου-Ανεμοδουρά, συζύγος του γιου του Στέλιου Ανεμοδουρά, Γιώργου Ανεμοδουρά, ο οποίος σήμερα (2007) είναι ο διευθύνων σύμβουλος της εκδοτικής εταιρείας Περιοδικός Τύπος. Από μικρή η Κατερίνα ήθελε να ασχοληθεί με τα έντυπα, ενώ είχε σπουδάσει γραφικές τέχνες και Ιστορία Τέχνης στη Σχολή Δοξιάδη, παρακολουθώντας παράλληλα μαθήματα στην ΑΣΚΤ. Αρχικά είχε εργαστεί στην εταιρεία γραφικών τεχνών Ασπιώτη ΕΛΚΑ. Η Κατερίνα εκτιμούσε ιδιαίτερα τον πεθερό της Στέλιο Ανεμοδουρά και είχε μια ιδιαίτερη επαγγελματική σχέση μαζί του. Ήταν αυτή που πρότεινε να δημιουργηθεί ένα εφηβικό περιοδικό, ανάλογο του Μπλεκ, αλλά για κορίτσια. Ο Στέλιος Ανεμοδουράς είχε μεγάλη εμπιστοσύνη στην κρίση της Κατερίνας και για το όνομα του περιοδικού ο Στέλιος Ανεμοδουράς πρότεινε το όνομα της. Η ίδια ζήτησε από τα στελέχη του «Περιοδικού τύπου» να ψηφίσουν για το όνομα του περιοδικού, θέλοντας αυτό να είναι κάτι που θα αρέσει σε όλους. Το όνομα «Κατερίνα» επικρατεί.


Το εβδομαδιαίο περιοδικό βασιζόταν στα θέματα που απασχολούσαν την εποχή εκείνη τις έφηβες. Πρόσωπα της επικαιρότητας ήταν τότε η ηθοποιός Τσέριλ Λαντ από τους «Αγγέλους του Τσάρλι», ο Τζον Τραβόλτα, η Αλίκη Βουγιουκλάκη, το ντουέτο Πάριος Χατζής, κ.α. Περιελάμβανε ακόμα πληθώρα κόμικς που απευθύνονταν σε νεαρά κορίτσια, μυθιστορήματα σε συνέχειες, παιχνίδια, μόδα, κατασκευές, κ.α.

Η κυκλοφορία του περιοδικού συνεχίζεται έως σήμερα ανελλιπώς. Η κυκλοφορία συνήθως κυμαίνεται συνολικά στον αριθμό των 60.000 αντιτύπων. Το πρώτο τεύχος της «Σούπερ Κατερίνας» με εξώφυλλο τον Τζον Τραβόλτα πούλησε περίπου 70.000 αντίτυπα. ’λλα τεύχη με υψηλές πωλήσεις ήταν: 72.000 τον Ιούλιο του 2006 με εξώφυλλο την Φαίη Ζαφειράκου, 73.000 τον Απρίλιο του 2006 με εξώφυλλο την Anastasia, ενώ το τεύχος με τις υψηλότερες πωλήσεις ήταν του Ιανουαρίου του 1998 με εξώφυλλο τις Spice Girls με 113.000 αντίτυπα
Απο Βικιπαιδεια

"Μανινα"

Eνα εξωφυλλο και μια εσωτερικη σελιδα για να παρετε μια ιδεα.

Μανινα 10 Aardvark post 41.jpg

Μανινα story Aardvark post 41.jpg

Εξωφυλλα απο Greek comics

Το εβδομαδιαίο περιοδικό Μανίνα εμφανίσθηκε στα μέσα του 1972 και η έκδοσή του διακόπηκε στα τέλη του 1992.


Απευθυνόταν κυρίως σε κορίτσια ηλικίας 8-15 ετών και αρχικά περιελάμβανε πολλές εικονογραφημένες ιστορίες (κόμικς) από ξένους εκδοτικούς οίκους, όπως φυσικά η πλειονότητα των περιοδικών που κυκλοφορούσαν εκείνη την εποχή στην Ελλάδα, αφού σπάνιζαν οι εγχώριοι τίτλοι. Με την πάροδο του χρόνου προστέθηκαν στην ύλη του διάφορα ένθετα αφιερώματα αλλά και πολλές προσφορές (ιδιαίτερα κατά τη δεκαετία του '80) προκειμένου να παραμείνει ανταγωνιστικό σε σχέση με τα υπόλοιπα έντυπα που υπήρχαν στην αγορά.

Ο υπεύθυνος έκδοσής του Νικόλαος Δεληγιώργης είχε παλαιότερα δηλώσει σε συνέντευξη που παραχώρησε στο συγγραφέα και μελετητή κόμικς Νίκο Νικολαΐδη ότι οι ιστορίες άγγιζαν μοντέρνα θέματα της καθημερινότητας που είχαν κοινωνικές προεκτάσεις και απέφευγαν τις ακρότητες. Στο γεγονός αυτό οφείλονταν η επιτυχία που γνώρισε το περιοδικό, επιτυγχάνοντας στην κορύφωσή της τον αριθμό των 140.000 τευχών κάθε εβδομάδα.
Απο βικιπαιδεια

"Παττυ"

Παττυ Aardvark post 41.jpg

Παττυ story Aardvark post 41.jpg

Εξωφυλλο και εσωφυλλο απο greek comics

Ας αφησουμε το γυναικειο κοινο να μιλησει.

Kαι οχι μονο. ;)

Μανινα 1 Aardvark post 41.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ιστορικό κοριτσίστικο περιοδικό Κατερίνα κλείνει 35 χρόνια ζωής και σύμφωνα με το Δ.Τ του Περιοδικού Τύπου ήρθε η ώρα για ανανέωση. Θα μεγαλώσει λοιπόν σε διάσταση, θα εμπλουτιστεί η ύλη της, θα βελτιωθεί το χαρτί, θα γίνει πιο trendy.
"Sport24"
Μαλιστα μετα απο 35 χρονια ζωης ηρθε η ωρα να γινει "trendy". :wait2:
 
Πίσω
Μπλουζα