Kόμικς για Κορίτσια

και μην ξεχναμε την διαφημιση με την χαρακτηριστική ατάκα που επαιζε στην τηλεοραση : Κατερινα (ή Μανινα, δεν θυμαμαι..) το περιοδικό για τα κοριτσια, που θέλουν να τα ξερουν ολα!

Δημοτικο ημουν οταν το ακουσα
 
Τι Xena και βλακείες... Άρια forever!

Ένα girl power κόμικ
 
[edit] dead pics [/edit]

Μια χαρτοκοπτική "για τις μικρές φίλες" της Μανίνας:

[edit] dead pics [/edit]

Και η πρώτη Σούπερ Κατερίνα:

[edit] dead pics [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτή είναι η πρώτη ΣΚΕΤΗ Κατερίνα. Το πρώτο τεύχος του περιοδκού θρύλος. Που τη βάφτισε ο Ανεμοδουράς πατήρ ένεκα η κόρη του (ή η γυναίκα του; κάτσε θα το θυμηθώ).
 
Βασικός συντελεστής του περιοδικού υπήρξε από την αρχή η Κατερίνα Ρώσσιου-Ανεμοδουρά, συζύγος του γιου του Στέλιου Ανεμοδουρά, Γιώργου Ανεμοδουρά, ο οποίος σήμερα (2007) είναι ο διευθύνων σύμβουλος της εκδοτικής εταιρείας Περιοδικός Τύπος. Από μικρή η Κατερίνα ήθελε να ασχοληθεί με τα έντυπα, ενώ είχε σπουδάσει γραφικές τέχνες και Ιστορία Τέχνης στη Σχολή Δοξιάδη, παρακολουθώντας παράλληλα μαθήματα στην ΑΣΚΤ. Αρχικά είχε εργαστεί στην εταιρεία γραφικών τεχνών Ασπιώτη ΕΛΚΑ. Η Κατερίνα εκτιμούσε ιδιαίτερα τον πεθερό της Στέλιο Ανεμοδουρά και είχε μια ιδιαίτερη επαγγελματική σχέση μαζί του. Ήταν αυτή που πρότεινε να δημιουργηθεί ένα εφηβικό περιοδικό, ανάλογο του Μπλεκ, αλλά για κορίτσια. Ο Στέλιος Ανεμοδουράς είχε μεγάλη εμπιστοσύνη στην κρίση της Κατερίνας και για το όνομα του περιοδικού ο Στέλιος Ανεμοδουράς πρότεινε το όνομα της. Η ίδια ζήτησε από τα στελέχη του «Περιοδικού τύπου» να ψηφίσουν για το όνομα του περιοδικού, θέλοντας αυτό να είναι κάτι που θα αρέσει σε όλους. Το όνομα «Κατερίνα» επικρατεί.

(από Wikipedia)
 
Χαίρομαι που είστε τόσο ενημερωμένοι αλλά περιμένω μία απάντηση σχετικά με τα τεύχη της Πάττυ ξέρει τελικά κανείς σας που θα βρούμε κάποια απο αυτά;
 
Aπο site δημοπρασιων στο ιντερνετ και απο αγγελιες.

Τωρα οταν κατεβεις Αθηνα ριξε καμμια ματια σε κανενα παλαιοβιβλιοπωλειο,ποτε δεν ξερεις. ;)
 
Aardvark είπε:
Aπο site δημοπρασιων στο ιντερνετ και απο αγγελιες.Τωρα οταν κατεβεις Αθηνα ριξε καμμια ματια σε κανενα παλαιοβιβλιοπωλειο,ποτε δεν ξερεις. ;)
Ευχαριστώ Aardvark βασικά στο internet δεν έβγαλα άκρη. Any way θα κοιτάξω πάλι! :)
 
Λοιπόν.... μη βαράτε κορίτσια, αλλά κάποια τεύχη είχαν περάσει και από τα χέρια μου!!!!

Μικρός, ήμουν τρελαμένος με τους μπητλς και μάζευα ότι είχε σχέση με αυτούς - καλά όχι μικρός, μέχρι και σήμερα - και νομίζω η Κατερίνα είχε δημοσιεύσει την ιστορία του συγκροτήματος...

Μάζί όμως με τους Μπητλς μου είχε κάνει εντύπωση και μια άλλη ιστορία με ένα κοριτσάκι που δεν το ταίζανε πολύ οι γονείς του για να μην μεγαλώσει. γιατί δεν θα μπορούσε πλέον να δουλεύει σαν μοντέλο. Το λυπόμουνα το κακόμοιρο το κοριτσακι.....
 
Από Μανίνες του '74. Αφίσες, σιδερότυπα και βιογραφικά τραγουδιστών τα οποία αναφέρουν πορεία, δίσκους, αγαπημένα φαγητά και διευθύνσεις για το που μπορούσες να τους στείλεις επιστολή. Το καλύτερο: οι ταχυδρομικοί κώδικες ήταν τριψήφιοι!

μανινα 1 krios.jpg

μανινα 2 krios.jpg

μανινα 3 krios.jpg

μανινα 4 krios.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κοριτσίστικα περιοδικά δεκαετίας '70

Η Μανίνα και η Κατερίνα (ενδιαφέροντα τα λογότυπα καθώς διαφέρουν από την επόμενη δεκαετία) καθώς και το Χαρούμενο Κορίτσι, Μαρί-Λένα και Νόβη. Τα τεύχη είναι στα μέσα δεκαετίας του '70 ;)

κατερινα 1 krios.jpg

κατερινα 2 krios.jpg

κοριτσι krios.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτά τα είχε μέσα το Χαρούμενο Κορίτσι. Τελικά η Μπάρμπυ η μόδα των μανεκέν δεν υπήρξε μόνο διαφήμηση για την κούκλα και παιχνίδι αλλά και κόμικ σε συνέχειες!

κοριτσι μπαρμπυ krios.jpg

Επίσης απ' ότι βλέπω στο διαφημιστικό, υπήρχε και η σούπερ Μανίνα (ομολογώ δεν την είχα πάρει ποτέ)

μανινα μεγαλη krios.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ας προσθέσω κι εγώ κάτι...

[edit] dead pics [/edit]

Από το περιοδικό "Μανίνα" δεν θυμάμαι και πολλά... Ήμουν μικρούλα. Αλλά θυμάμαι ότι στο τέλος κάθε τεύχους είχε χάρτινες κουκλίτσες με φορεματάκια κλπ. Αν και δεν έχω τα περιοδικά (τα οποία δεν τα είχα διαβάσει και δεν θυμάμαι τίποτα για αυτά), έχω συλλογή από εκείνες τις κουκλίτσες...

Επίσης, σε σχέση με την "Πάτυ" (την οποία και πάλι δεν διάβαζα ιδιαίτερα) αξίζει να σημειωθεί πως πριν αρκετά χρόνια έγινε μια σπουδαία μουσικοθεατρική παράσταση που λεγόταν "Ο κόσμος της Πάτυ" και ήταν βασισμένη στα περιοδικά. Ήταν πανέξυπνη παράσταση και πολύ συγκινητική. Και οι φαν της Πάτυ ήταν πολύ ικανοποιημένοι με το αποτέλεσμα... κάτι που δεν είναι και τόσο εύκολο... το να μεταφέρεις επι σκηνής ένα τόσο γνωστό περιοδικό με επιτυχία... είναι άθλος!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mytinyworld είπε:
Το είχα αγοράσει, λόγω της αφίσας και της μολυβοθήκης STAR WARS, τα οποία κρατώ ακόμα. Σε αυτό το τεύχος διάβασα για πρώτη φορά, απ΄ό,τι θυμάμαι, οτι ο Λούκας δηλωσε πως δε θα γυρίσει συνέχεια της τριλογίας. Είχα στενοχωρηθεί πάρα πολύ με αυτή την είδηση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tην "δουλεια μας" την εκανε το παρακατω φορουμ οπου μαζεψε τις scifi βρετανικες "κοριτσιστικες" ιστοριες (ειναι και πιο ειδικοι) που διαβαζαμε οσοι ειχαμε προσβαση απο σποντα στα ελληνικα κομικς της εποχης.'

Καποια που θυμαμαι και προφανως μου ειχανε κανει μεγαλη εντυπωση ειναι

Μια ιστορια με

Τον Σουπερ μπεμπη ενα μωρο με υπερφυσικη δυναμη!

Σουπερ μπεμπης Aardvark.JPG

 

Με μια κουκλα κουνελο που ειχε μια κοπελα και ανοιγε στην κοιλια του μια πορτα και μεσα ηταν διαστημοπλοιο!!

κουνελος Aardvark.jpg

 

Ενα κοριτσι που ειχε ευαισθησια στον ηλιο και δεν μπορουσε να τρεξει σε αγωνες και αναγκαστηκε να φορεσει μια ειδικη στολη να την προστατευει φτιαγμενη απο χρυσο!

 

Soon photo

Και το "Θελω να χορεψω" μια ιστορια στο μελλον καπου στο 2087 που καθε μαθητης-τρια ειχε ενα ρομποτ και απαγορευταν ο χορος σαν χασιμο χρονου και

βρηκε σε ενα παλαιοπωλειο ενα κασσετοφωνο με την κασσετα του Λιμνη των κυκνων και την επαιξε και ερωτευθηκε τον παρανομο χορο.

Bunty_I_want_to_dance Aardvark.jpg

 

 Αυτες οι αναμνησεις μου πρεπει να το κοιταξω περισσοτερο για αλλες,ενα πεδιο που δεν εχει ψαχτει αρκετα απο μενα!!

 

λινκ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα ενδεικτικό τεύχος που είχα κρατήσει σαν ντοσιέ για να βάλω μέσα τις ιστοριούλες... :)

παττυ 1 tzelaso.jpg  παττυ 2 tzelaso.jpg

Η αρχή δύο ιστοριών. Μία με εξωγήινους (αγαπημένο θέμα της εποχής εκείνης, είχε πολλές τέτοιες ιστορίες η ΠΑΤΤΥ) και μία αισθηματική (το φόρτε της).

παττυ 3 tzelaso.jpg  παττυ 4 tzelaso.jpg

Και το διαφημιστικό και η αρχή μιας ιστορίας της ΚΑΤΕΡΙΝΑΣ. Σαν κοριτσάκι, ήταν από τις αγαπημένες μου. :) Ήταν συνεχείας και έχω σχεδόν όλες τις δημοσιεύσεις.

παττυ 5 tzelaso.jpgπαττυ 6 tzelaso.jpg

Ίσως τελικά σαν fullsize να ήταν καλύτερα. Αλλά είναι η πρώτη μου προσπάθεια. :)

παττυ 7 tzelaso.jpgπαττυ 8 tzelaso.jpg

Αυτές είναι οι δεύτερες σελίδες. Stop Μέχρι νεωτέρας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα