Kόμικς για Κορίτσια

Παλιά τεύχη της Πάττυ.
 

Συνημμένα

  • IMG_0002.jpg
    IMG_0002.jpg
    1 MB · Προβολές: 1
  • IMG_0003.jpg
    IMG_0003.jpg
    852,3 KB · Προβολές: 0
  • IMG_0004.jpg
    IMG_0004.jpg
    1,1 MB · Προβολές: 1
  • IMG_0005.jpg
    IMG_0005.jpg
    1,2 MB · Προβολές: 1
Παρατήστε το κουτσομπολιό κορίτσια που μου βγήκατε με τις τακουνούχες μπότες και λεπτές ζακετούλες, δήθεν για να φτυαρίσετε το χιόνι. Ούτε τα ρούχα ούτε τα φτυάρια που έχετε είναι κατάλληλα γι αυτό το σκοπό. Ορίστε μια γυναίκα που καθαρίζει πραγματικά
1670078135758.png
 
Όχι, γιατί? Δεν πάει κομψότητα και φτυάρισμα μαζί? Γιατί το λες αυτό?
 
  • Like
Reactions: PT8
Και συνεχίζω μέρος αυτών που ανακάλυψα σήμερα. Είχα πολύ καιρό να ανοίξω αυτό το ρημάδι το σύνθετο.

Οι Υπεργάτες. Ιστορίες από την Πάττυ που λάτρευα. Ενδεικτικά, κάποιοι τίτλοι. Οι σελίδες ήταν όλες ασπρόμαυρες. Μην κοιτάτε τον χρωματισμό. Είναι δική μου κατασκευή. Δια χειρός Βαράγκη, που λέμε? Ε, κάτι τέτοιο.
 

Συνημμένα

  • IMG_0009.jpg
    IMG_0009.jpg
    980,5 KB · Προβολές: 2
  • IMG_0010.jpg
    IMG_0010.jpg
    878,1 KB · Προβολές: 2
  • IMG_0011.jpg
    IMG_0011.jpg
    944,5 KB · Προβολές: 2
  • IMG_0012.jpg
    IMG_0012.jpg
    950,1 KB · Προβολές: 2
  • IMG_0013.jpg
    IMG_0013.jpg
    1 MB · Προβολές: 2
  • IMG_0024.jpg
    IMG_0024.jpg
    1 MB · Προβολές: 2
  • IMG_0030.jpg
    IMG_0030.jpg
    1 MB · Προβολές: 2
  • IMG_0031.jpg
    IMG_0031.jpg
    949,8 KB · Προβολές: 2
  • IMG_0032.jpg
    IMG_0032.jpg
    921,3 KB · Προβολές: 2
  • IMG_0033.jpg
    IMG_0033.jpg
    987,7 KB · Προβολές: 2
Και συνεχίζω μέρος αυτών που ανακάλυψα σήμερα. Είχα πολύ καιρό να ανοίξω αυτό το ρημάδι το σύνθετο.

Οι Υπεργάτες. Ιστορίες από την Πάττυ που λάτρευα. Ενδεικτικά, κάποιοι τίτλοι. Οι σελίδες ήταν όλες ασπρόμαυρες. Μην κοιτάτε τον χρωματισμό. Είναι δική μου κατασκευή. Δια χειρός Βαράγκη, που λέμε? Ε, κάτι τέτοιο.

κανατε επιχρωμματισμο στα κομικς;
μωρε μπραβοοοοο σαςςςςς
 
Επιχρωματισμός δεν ξέρω αν είναι. Ζωγραφική εφήβου με ξυλομπογιές είναι. Κανονικά. :D Βλέπεις τις στολές τους? Εϊναι ίδιες σε όλα τα επεισόδια. Καθεμιά από τις ηρωίδες έχει άλλο χρώμα στολή. Κόκκινη, πράσινη, μωβ και πορτοκαλί. Τα έχω όλα τα επεισόδια που είχε βάλει η ΠΑΤΤΥ τότε και τα έχω ζωγραφίσει όλα. Αύριο θα σκανάρω και τους υπόλοιπους τίτλους.
 
Επιχρωματισμός δεν ξέρω αν είναι. Ζωγραφική εφήβου με ξυλομπογιές είναι. Κανονικά. :D Βλέπεις τις στολές τους? Εϊναι ίδιες σε όλα τα επεισόδια. Καθεμιά από τις ηρωίδες έχει άλλο χρώμα στολή. Κόκκινη, πράσινη, μωβ και πορτοκαλί. Τα έχω όλα τα επεισόδια που είχε βάλει η ΠΑΤΤΥ τότε και τα έχω ζωγραφίσει όλα. Αύριο θα σκανάρω και τους υπόλοιπους τίτλους.


επιρωματισμος εφηβου λοιπον με ξυλομπογιες,τελειαα
 
Τα κόμικς στα κοριτσίστικα περιοδικά είχαν πανέμορφα σχέδια και είναι λίγο υποτιμημένα. Είδα πως στο UK θα βγει ένας τόμος αφιερωμένος και είπα να το αναφέρω εδώ. Μα τι στυλ που είχαν!
Στοιχεία για τον τόμο

img_4764.jpgA-Very-British-Affair.jpg
 
Μα ναι, είναι φανταστικά. Έχω πολλές κρατήσει πολλές ιστορίες με αυτό το στυλ σχεδιασμού, αλλά δεν έχω καλή ανάλυση. Παρόλα αυτά μπορώ να ανεβάσω μερικά. Το post σου είναι υπέροχο!!! Μπήκα και είδα τα στοιχεία που δίνει για τον τόμο. Σαν να βλέπω ιστορίες από την ΠΑΤΤΥ στα αγγλικά. Αχ, τι ωραίο!
 
Μα ναι, είναι φανταστικά. Έχω πολλές κρατήσει πολλές ιστορίες με αυτό το στυλ σχεδιασμού, αλλά δεν έχω καλή ανάλυση. Παρόλα αυτά μπορώ να ανεβάσω μερικά. Το post σου είναι υπέροχο!!! Μπήκα και είδα τα στοιχεία που δίνει για τον τόμο. Σαν να βλέπω ιστορίες από την ΠΑΤΤΥ στα αγγλικά. Αχ, τι ωραίο!
Μακάρι να είχαν κυκλοφορήσει οι ιστορίες της Πάττυ όπως στην Ισπανία, συγκεντρωμένες. Είχαν και συνέχεια, με την Πάττυ να είναι ενήλικη με κόρη στην αρχή της εφηβείας!

Ήταν πολλοί οι καλλιτέχνες που σχεδίαζαν με τέτοιο περίπου στιλ, η Πουρίτα Κάμπος της Πάττυ όμως έχει ξεχωριστή θέση στην καρδιά μας!
 
Πίσω
Μπλουζα