Kubuntu προβληματακια στο στησιμο

Ναι δε κατάφερες την stable θα πας στην Alpha!
 
Ελπιζω να εχουv στην 9.04aplha3 υποστηριξη για τις καλυτερες και πιο διαδεδομενες onboard λυσεις... :(

Να σου και την πλακα. Ο Τακης ειχε ξηλωσει το Kubuntu επειδη δεν εβλεπε δικτυο!
 
Δεν υπαρχει καμια μα καμια πιθανοτητα να μην μπορεις να βαλεις drivers για καρτα δικτυου ή για καρτα γραφικων στο pc σου. Απλα δεν ξερει πως να το κανεις και ριχνεις το φταιξιμο στο λειτουργικο που δεν το κανει μονο του ΕΝΩ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ οτι κανεις κατασκευαστης σχεδον δεν βγαζει drivers για Linux.

Στο post που προανεφερες ο Gapan δινει τον καλυτερο ορισμο σχετικα με τον τιτλο του - οτι δηλαδη και η μανα μου και η μανα σου και οποιαδηποτε μανα στον κοσμο μπορει ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ με Linux το ιδιο ευκολα οπως και με windows. Εφοσον βεβαια το εχει στησει καποιος που ξερει.

Και αυτος που ξερει δεν γεννηθηκε γνωστης ουτε ηταν συγγενης με τον Stallman - καθισε και ασχοληθηκε. Αντι λοιπον να γκρινιαζεις και να βγαζεις παραπλανητικα συμπερασματα για ενα λειτουργικο που δεν ξερεις, συνεχισε να ασχολησε μεχρι να το μαθεις, ειναι πολυ πιο ευκολο απο οτι νομιζεις. Εκτος και αν τις γνωσεις σου για τα Windows 3.11 και 95 τις ειχες κληρονομικες και δεν ασχοληθηκες καθολου τοτε.
 
Οτι αντιμετωπισα το βρηκα ανοιχτο στη bug list του Ubuntu.

Παρε ενα παραδειγμα στα γρηγορα
 
Τη λύση που λέει εκεί τη δοκίμασες; Στη σελίδα που έδωσες όλοι λένε ότι δουλεύει.

Και στην τελική αν δεν μπορίες να το κάνεις να δουλέψει με τίποτα μπορείς να πάρεις μια πάμφθηνη καρτούλα με 5 ευρώ και να κάνεις τη δουλειά σου.
 
Φυσικα και την εκανα.

Βρε gapan δεν ειναι θεμα τα 5 ευρω.Θελω να κρατησω compact τα πραγματα στο κουτι.

Αν μαλιστα επροκειτο για κατι obscure πασο.Αλλα μιλαμε για μια καρτα που ειναι >60% των mobo.

Το ιδιο και με το activate των drivers της ATI.Εχω μια onboard HD3200 που θεωρειται με διαφορα η καλυτερη. Αν τελικα δεν κατσει το activate,θα πρεπει να αγορασω και νεα καρτα γραφικων?
 
Wally είπε:
Φυσικα και την εκανα.
Και; Υπήρξε κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα κάπου;

Wally είπε:
Βρε gapan δεν ειναι θεμα τα 5 ευρω.Θελω να κρατησω compact τα πραγματα στο κουτι.Αν μαλιστα επροκειτο για κατι obscure πασο.Αλλα μιλαμε για μια καρτα που ειναι >60% των mobo.

Το ιδιο και με το activate των drivers της ATI.Εχω μια onboard HD3200 που θεωρειται με διαφορα η καλυτερη. Αν τελικα δεν κατσει το activate,θα πρεπει να αγορασω και νεα καρτα γραφικων?
Γιατί; Μια χαρά δεν δουλεύουν και οι opensource drivers; Αν έβαλες linux για τα 3D desktop effects κάτι πάει σοβαρά λάθος.
 
Ετρεξα το script του τυπου και μαλιστα επιτυχημενα.Παρολα αυτα η καρτα συνεχιζει να εμφανιζεται disconnected.

Θα το παλεψω αγαπητε ξανα το βραδυ.

Θα δοκιμασω οτι πιο τελευταιο υπαρχει. Μου αρεσει πολυ σε φατσα :D το ατιμο το KDE...
 
Στο bug report που έδωσες δεν υπάρχει script, είναι μια λίστα με 15 βήματα. Καλύτερα να ξέρεις τι κάνεις βήμα-βήμα παρά να τρέχεις ένα script που δεν ξέρεις πως δουλεύει. Επίσης δώσε το output των

Κώδικας:
ifconfig -a
Κώδικας:
lsmod
και

Κώδικας:
lspci
(μπορεί όλες να θέλουν και sudo από μπροστά στο ubuntu, δεν γνωρίζω)
 
Εντάξει, δεν κάνει τίποτα το ιδιαίτερο, θα έπρεπε να είχε δουλέψει όπως το βλέπω. Εκτός πάλι αν δεν έχεις την ίδια κάρτα ή κάτι που δεν φαίνεται να πήγε στραβά. Γι'αυτό δώσε το output των εντολών που λέω παραπάνω.
 
Ok μολις παω σπιτι θα τα ποσταρω.

Ευχαριστω για τη βοηθεια!

Παιδια εχω γινει κουραστικος...το ξερω.

Μια ερωτηση.

Οταν εκανα enable τα desktop effects οπως σας ειπα ολα μαυρισαν.

Πως μπορω να κανω boot σε "safe mode" και να αναιρεσω την επιλογη?

Δοκιμασα να μπω απο recovery να δωσω

sudo xforcevesa ή sudo safemode αλλα μου εβγαλε uknown command

Εν τω μεταξυ απο αυτο το console δεν μπορεσα να δωσω "dos" εντολες (μιας και ειχα διαβασει οτι θα παιξει αν σβησω το kde folder)

Δοκιμασα και το xfix.Τζιφος :(

Μετα του ειπα να συνεχισει στο boot και στο login επελεξα fail safe session αλλα εβγαλε μηνυμα οτι το Kubuntu δεν διαθετει x-terminal emulator!

Οταν κατσει η μαυριλα δινω Ctrl-Alt-F1 για να βγω κονσολα και βλεπω το λαμπακι του monitor μου να αναβοσβηνει...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δεν αμφιβαλλω οτι σιγουρα τα παιδια εδω εχουν αρκετα καλη γνωση του λινουξ,ομως διανομη με διανομη διαφερει καπως και οι λεπτομεριες και η εξειδικευμενη εμπειρια των χρηστων κανουν τη διαφορα απο οτι εχω διαπιστωσει σε αρκετα σοβαρα προβληματα ,οποτε καλυτερα να προσπαθησεις να βρεις ακρη σε εξειδικευμενα φορουμ....υπαρχει και ενα ελληνικο καναλι αφιερωμενο αποκλειστικα στο ubuntu και τα παραγωγα του,ισως εκει να ρωταγες καλυτερα.
 
Το εχω κανει ηδη και μου ειχαν "προτεινει" κατι που δεν δουλευε.

Τη λυση την βρηκα τελικα εδω μεσα. :)
 
πολυ ωραια τοτε,θελει υπομονη και τρεξιμο ,αλλα ευκολα η δυσκολα λυνονται τα περισσοτερα προβληματα με το λινουξ,τυχερος εισαι που ξερεις καλα τα παιδια εδω που εχουν ασχοληθει τοσο πολυ με το λινουξ,εγω κολλαω καποιες φορες και δε ρωταω γενικοτερα ,γιαυτο και δε το εχω προχωρησει οσο θα ηθελα το θεμα.
 
Wally, κάνε login στη μαυρίλα και δοκίμασε Alt-F2 για να βγεις σε καθαρή κονσόλα και να δώσεις:

Κώδικας:
kwin --replace
αφού κάνεις login ως ο ίδιος χρήστης που έχει πρόβλημα.

Alt-F7 ή Alt-F8 για να ξαναγυρίσεις (ελπίζω όχι στη μαυρίλα)

Εναλλακτικά δημιούργησε ένα καινούριο χρήστη και μπες μ'αυτόν.

Αν το kwin --replace σου βγάλει μύνημα σφάλματος δοκίμασε με

Κώδικας:
DISPLAY=":0.0" kwin --replace
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστω ρε gapan για την υπομονη σου.

To περιεργο ειναι οτι με Alt-F2 συνεχιζει να ειναι μαυρη η οθονη.Υπαρχει τροπος να παρακαμψω το φορτωμα του KDE και να μπω κονσολα κατευθειαν. (το failsafe session απο το παραθυρικο login δεν παιζει οπως ειπα)

Τουλαχιστον να φτιαξω νεο χρηστη

thanx!
 
Για δοκίμασε Ctrl-Alt-F2...

Στο μενού του grub δεν έχει επιλογή για console-only ή κάτι τέτοιο; Sorry, αλλά δεν θυμάμαι καθόλου τέτοιου είδους λεπτομέρειες για το ubuntu.
 
@wally: Επιδεί σε βλέπω "τσαμπουκαλεμένο" με το LINUX :D και γιατί κάπως έτσι κολλησαμε καποιοι μαζί του, να τολμήσω να προτείνω το ZENWALK, που o συνφορουμίτης και φίλος gapan έχει μαύρη ζώνη....... :super: ?

Θα μπορούσες εύκολα να στήσεις εκεί ένα KDE desktop και να ανακλύψεις επιτέλους ποσο εύκολη μπορεί να γίνει η ζωή σου. :thumbup:
 
Ξαναεκανα την εγκατασταση (ευτυχως γινεται στο τακα-τακα)

Στα lsmod και lspci βλεπω 8168 αλλα συνεχιζει να ειναι DIsconnected.

Τις εχω δωσει καρφωτα IP και δεν κανει ουτε ping τον router.

Δυστυχως δεν βρηκα ποια ειναι η αντιστοιχη του ipconfig των Windows στο Linux αλλα ειμαι πεπεισμενος (τρεχοντας και μια ipmcs ή καπως ετσι) οτι δεν παιρνει την IP.

Τον propiertary για την GPU συνεχιζει να μην την ενεργοποιει χωρις ομως να βγαζει και καποιο σφαλμα.

Παιδια οτι διανομη μου πειτε,την βαζω απο Δευτερα! :D
 
Πίσω
Μπλουζα