Kubuntu προβληματακια στο στησιμο

Οχι ευχαριστω! Ειμαι του real thing.

ΒΤW ο XBMC στο linux τρεχει σε δικο του tty??

Γιατι στα step-by-step installation guides αναφερει συνεχως την Nvidia?

Εγω που εχω ATI και στημενη με acceleration,δεν θα την εκμεταλευτει ο XBMC?

Επισης υπαρχει front-end για τον mplayer??

φχαριστω :)
 
Για Mplayer υπάρχει ο SMplayer.
 
Γιατί σε τερματικό θα τον τρέξεις βρε συ τον XBMC? Άλλη μια X11 εφαρμογή είναι.

Όσο για την ATI και την NVidia όπως σου έχω ξαναπεί στον κόσμο του Linux δεν υπάρχει σύγκριση. Οι proprietary drivers που έχεις δεν συγκρίνονται με αυτούς της NVidia που και αυτοί με τη σειρά τους δεν συγκρίνονται με τους αντίστοιχους της ίδιας εταιρίας για Windows.

Βλέπεις ο χρόνος που σπαταλάνε για την ανάπτυξη τους είναι αντίστοιχος της user base πόσο μάλλον στα Windows υπάρχουν τα παιχνίδια και εκεί πρέπει να είναι ΠΟΛΥ γρήγοροι.

Λογικά πάντως θα τους εκμεταλευτεί το XBMC.

---

Άπειρα front ends για τον mplayer αλλά αφού είσαι hardcore τύπος άσε το κλασσικό και απλά αν δε σου αρέσει πέρασε του ένα skin από πάνω :)

Κάτι άσχετο είναι ότι ο mplayer παλιότερα (έχω να τον κάνω udate χρόνια) ήθελε compile και όχι apt-get.

Αυτό γιατί κατά τη δειάρκεια του autoconfig έκανε build κουστούμι στο σύστημα σου.

Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα....
 
Κάτι άσχετο είναι ότι ο mplayer παλιότερα (έχω να τον κάνω udate χρόνια) ήθελε compile και όχι apt-get.Αυτό γιατί κατά τη δειάρκεια του autoconfig έκανε build κουστούμι στο σύστημα σου.

Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα....
Πηρες ασκηση για το σπιτι ;)
 
Μόλις έκανα δοκιμή στο eee μου που έχει 8.10+kde 4.2 και παίρνει μια χαρά

apt-get install mplayer
 
Wally είπε:
Αλλα δυστυχως ειναι με το κακασχημο Gnome που ακομα και στο "τερμα" τα settings,παραμενει ασχημο.
Μάλλον μας δουλεύεις ρε Πάνο. Άσχημο-κακάσχημο το GNOME??? Ναι, καταλαβαίνω, φυσικό είναι να σου αρέσει το KDE γιατί το look'n'feel είναι πολύ κοντά στα Winblows. Αλλά ποιά είναι η λογική του να βάλω Linux και να έχω GUI σαν τα "πατζούρια"???

Όσον αφορά τα προβλήματα που αναφέρεις, έχω κάνει "άπειρες" εγκαταστάσεις σε διαφόρων είδους (hardware) συνδυασμούς και όλα παίζουν ρολόι. Πάντα όμως Ubuntu και ΟΧΙ τα derivatives (kubuntu, xubuntu, kazabuntu etc). Μέχρι την 8.04 που έχω, όλα παίζουν σφαίρα σε μηχανήματα 4+ ετών.

Οσον αφορα την ομορφιά, για κάνε install το Compiz Fusion στο Gnome. δεν νομίζω να υπάρχουν αλλού τέτοια fx αλλά και να παίζουν τρελά σε low-spec hw όπως το pc μου. (p4/3GHz, 512MB Ram, Nvidia N6600/64).

Αξίζει πάντως να ασχοληθείς, όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω, και μην βγάζεις αρνητικά συμπεράσματα τόσο νωρίς. Μόλις καταφέρεις και το στήσεις σωστά, τότε θα καταλάβεις το γιατί. Αφόυ μπορώ και δουλεύω χωρίς native windows και κάνω ΟΛΕΣ τις δουλειές μου μιά χαρά και ΠΙΟ γρήγορα, αυτό κάτι λέει. Και δεν είμαι ο μόνος.

:)

Και αν δεν θες wine, Sun xVM VirtualBox.... Τα σπάει....

BTW, για το θέμα του boot partition, edit to /boot/grub/menu.lst
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To Kopete το εφερα.Θελει <16 χαρακτηρων password απο οτι καταλαβα

Το network αφοτου εβαλα DHCP φαινεται να ειναι ΟΚ

O mplayer στο HD playback ειναι αρκετα πιο δραμα απο τον VLC

Γενικα το Linux δινει την εντυπωση ενος λιγοτερο σπιρτοζικου OS σε σχεση με τα XP.

Φιλε Falcon σαφως γουστα ειναι αυτα.

Αλλα γιατι εμενα το Gnome μου θυμιζει περισοτερο Windows απο οτι το KDE?

Το Gnome ειναι yaGUI οπως και το GUI των Windows.

Το KDE 4.x εκτος του φρεσκου look, εχει τρελη τεχνολογια απο πισω (πχ θα σερνεις toolbars μιας εφαρμογης σε μια αλλη,και η δευτερη θα κληρονομει χαρακτηριστικα της πρωτης που δεν διεθετε πριν και αλλα τετοια)
 
ίσως. δεν έχω βάλει το latest kde και δεν μπορω να εκφέρω άποψη. Το "σπιρτόζικο" δεν πολυ-πιάνω. τι εννοείς ακριβώς? α, και για ακόμη πιο "light" καταστάσεις, xubuntu (με xfce wm). αφού το δοκιμάζεις πάντως, βρίσκεσαι σε καλό δρόμο (απεξάρτησης από τα "πορτοπαράθυρα").....

:) :)
 
Κοιτα για μερικη επεξαρτηση καθημερινης ρουτινας θα χρειαζομουν τα παρακατω (οποιος μπορει να βοηθησει...ευπροσδεκτος!!)

*Αντικατασταστη του PeerGuardian2 (βασικοτατο!!!!!!!!!!)

*Μια εφαρμογη που να διαβαζει τις θερμοκρασιες απο το BIOS (για λοιπες bios πληροφοριες εχω βρει αλλα μου ειναι αχρηστες)

*Μια εφαρμογη για να stream-αρω αρχεια ηχου και εικονας στο 360
 
Shock είπε:
Εγώ θα σου έλεγα αν δεν μπορείς να ζήσεις χωρίς τον live να βάλεις ένα wine. Είναι ένα apt-get μακριά.

Ετσι θα έχεις και τα υπόλοιπα προγράμματα που χρειάζεσαι, μέχρι και Photoshop!
τρεχει λιγο περιεργα το photoshop.
 
Wally είπε:
Κοιτα για μερικη επεξαρτηση καθημερινης ρουτινας θα χρειαζομουν τα παρακατω (οποιος μπορει να βοηθησει...ευπροσδεκτος!!)
[*Αντικατασταστη του PeerGuardian2 (βασικοτατο!!!!!!!!!!)
Υπάρχουν προγράμματα που έχουν plugin που δέχεται λίστες όπως το peerguardian. Επίσης υπάρχει το moblock που κάνει την ίδια δουλειά (έχει και repository).

*Μια εφαρμογη που να διαβαζει τις θερμοκρασιες απο το BIOS (για λοιπες bios πληροφοριες εχω βρει αλλα μου ειναι αχρηστες)
To Gnome-Sensors Applet...για KDE δεν γνωρίζω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
για msn βαζεις το emesene
 
Δεν γνωρίζώ πολλά από Linux άλλα σε ένα περίσιο laptop που χρησιμοποιώ κατά καιρούς η εγκατάσταση Fedora 10 έγινε αυτόματα αναγνωρίζοντας τα πάντα αμέσως.
 
Πίσω
Μπλουζα