Kubuntu προβληματακια στο στησιμο

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.281
Λοιπον εχω το εξης kinky σεναριο υπο το οποιο δεν μπορω να δω τον Grub για να boot-αρω το Kubuntu (ή τα XP :D )

Στην οθονη του Installer που επιλεγω partition σε ποιο partition θα μπει το Kubuntu βλεπω ακριβως τα παρακατω (σε παρενθεση εχω γαι ευκολια που ειναι τα λειτουργικα)

SDA1 - SDA2 (ext3 εδω βαζω το Kubuntu) ->SATA

SDB1(ntfs εκει εχω WinXP) - SDB2 -SDB3 ->IDE

SDC1 ->IDE

SDD1 ->USB

κτλ

Πριν τελειωσει ο wizard εχει ενα κουμπι Advnaced οπου επιλεγω που θα μπει ο Grub. To ρημαδι δεν εχει ενα dropdown με τις valid επιλογες.

Ειναι ενα απλο textbox που γραφει hd(0).

To αφηνω ως εχει.

Οταν παω να ξεκινησω αντι για επιλογη λειτουργικου η οθονη γεμιζει με τι λεξη GRUB που scroll-αρει...

Τι πρεπει να γραψω στο textbox για να δω το Grub??
 
Επάθες grubά .......? :D :D:D:D:D
 
Έχεις δύο δίσκους στο pc?
 
4 και με partitions
 
Αν απ'ότι κατάλαβα έχεις έναν σκληρό εξ'ολοκλήρου linux, γιατί δεν κάνεις boot από αυτόν με το bios και παιδεύεσαι με το grub?
 
Θα πρέπει να τον εγκαταστήσεις στο mbr του πρώτου δίσκου, δλδ το sda

To grub πάντως βλέπει τους δίσκους του συστήματος σαν hd0,0 hd0,1 hd1,1 etc.

hd0,0 = Πρωτο partition του πρώτου δίσκου

hd0,1 = Δευτερο partition του πρώτου δίσκου

hd1,1 = Δευτερο partition του δευτερου δίσκου

κτλ, κτλ

Τσεκαρε και αυτο:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φιλε Τεφλονα στο boot priority στο bios εχω ως boot τον sdb δισκο.Aρα δεν ειναι λογικο να παει εκει το grub?

Θα δοκιμασω και το fix

EDIT

Εκανα το fix,βρηκε το kubuntu στο hd(0,1) οπως ηταν αναμενομενο,εκανα το setup αλλα μπηκε κατευθειαν XP χωρις να δω grub
 
Αν έχεις βάλει το bios να ξεκινάει από το sdb, τότε θα πρέπει να βάλεις τον grub στο hd(1)
 
Αυτο βλεπω και εγω λογικο...

Παω να ΞΑΝΑ-στησω :D
 
Η retrollίαση φταίει.......... :D :D:D:D

Αυτος ο exetlaios μας κόλλησε όλους ....... :p

Ακους εκει να μη μπορούμε να βρούμε μία "λογική" λύση......... :D
 
Λογικo αλλα τζιφος! αγκρρρρρ

Το μονο που δεν εχω δοκιμασει ειναι να του πω να κατσει σε συγκεκριμενο partition.

Δηλαδη αντι για hd(0) και hd(1) που εχω δοκιμασει,να του εδινα hd(1,0) οπερ ο boot σισκος μου που εχει και τα XP στο XP partition.
 
Επίσης να βάλεις το bios να ξεκινάει από τον 1ο σκληρό και το grub στο hd(0)
 
και πως θα "δει" το XP partition που δεν θα ειναι στο boot δισκο?
 
Ασχετο --> LILO rulezzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz....... :bow:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
και πως θα "δει" το XP partition που δεν θα ειναι στο boot δισκο?
Δεν υπάρχει πρόβλημα, θα το δει, δεν χρειάζεται να είναι στο ίδιο partition φυσικά, αλλιώς δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης bootloader!
 
Φιλε gapan ακολουθησα τη συμβουλη σου και τελικα το εστησα!!! (αλλα και κατεληξα στο συμπερασμα οτι στο προηγουμενο σεναριο απλα δεν στηνεται το Kubuntu με αυτον τουλαχιστον τον installer)

Αλλα ρε παιδια ακουστε φαση

Η ethernet card 8168 της Realtek που υπαρχει στο 60% των νεων mobo...δεν δουλευει στο Kubuntu!! Την αναγνωριζει ως 8169!

Δεν υπαρχει απαντηση.Καποιοι βγαλαν καποια scripts οπου δουλευουν σε ελαχιστους χρηστες και guess what...οχι σε εμενα!

Επισης δεν μπορει να γινει Activate ο propiertary driver της ATI.Σου λεει οτι απο default οτι δεν τον βαζει επειδη δεν ειναι open source και σου εχει ενα κουμπι να τον κανεις μονος σου activate. Ελα που ολοι το παταμε το ρημαδοκουμπι και δεν γινεται! Στα φορουμς απλα δεν υπαρχει απαντηση περα απο ματσακωνιες.

Επισης η οθονη αναβοσβηνει περιοδικα και μετα απο πολυ ψαξιμο στο internet (απο XP,το Kubuntu δεν βλεπει nic) ειδα οτι πρεπει να φαω καποιο service για monitor detection...αυγοοοο ελα να σε κουρεψω!

Και το καταπληκτικο.Ειχε μια επιλογη Enable Effects για το desktop.Παρολο που δεν ειχε καταφερει να κανει activate τους drivers της ATi,υπεθεσα οτι οι open source κατι θα κανουν.Το επιλεγω λοιπον,μαυριζουν ολα και απο τοτε ολα στο σκοταδι.Δεν εχει τουλαχιστον εκεινο το 15 seconds που σου δινουν τα Windows για να κανεις apply ή οχι τις νεες ρυθμισεις.Μια μαυριλα.

Δηλαδη χωρις δικτυο/internet,χωρις 3D επιταχυνση (δεν τσεκαρα και για ηχο) και μετα ως πεσκεσι το απολυτο σκοτος.

Καπου υπαρχει ενα ποστ οτι το στηνουν και οι μαναδες μας.

Η μανα μου σιγουρα θα σκεφτοταν να εκτελεσει το

tar xjf r8168_scripts.tar.bz2 && cd r8168_scripts && sudo ./switchmods;

που θα εκανε compile καποιο απιθανο 8168 fix καποιου τυπα (ασχετα που δεν διορθωσε και τιποτα)
 
Ρε Πάνο,μπορώ να σου ζητήσω μια χάρη ;

Στήσε 3-4 διανομές ακόμη ρε φίλε,δε χορταίνω να διαβάζω τις περιπέτειές σου με το Kubuntu αυτές τις μέρες !!! :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
 
Wally είπε:
Καπου υπαρχει ενα ποστ οτι το στηνουν και οι μαναδες μας.

Η μανα μου σιγουρα θα σκεφτοταν να εκτελεσει το

tar xjf r8168_scripts.tar.bz2 && cd r8168_scripts && sudo ./switchmods;

που θα εκανε compile καποιο απιθανο 8168 fix καποιου τυπα (ασχετα που δεν διορθωσε και τιποτα)
Για τους παραπανω λογους δεν εχω ασχοληθει με LinuxΟS παρα μονο με καποια συγκεκριμενα open source προγραμματα (Firefox, Thunderbird, GIMP, gaim) που τρεχουν μια χαρα στα Windows :D

Koυραγιο...τα 100 πρωτα χρονια ειναι δυσκολα...μετα συνηθιζεις :p
 
Ρε συ Πάνο το PC που έχεις, είχε Kubuntu 8.10. Φυσικά στήθηκε χωρίς τα προβλήματα που ανέφερες

Ειδικά το κομμάτι με το δίκτυο είναι αδιανόητο.

Όπως είπες όλοι έχουν την ίδια κάρτα δικτύου με τη λογική σου δεν θα έπρεπε να δουλεύει σε κανέναν.

Ένα πράγμα ρε παιδί μου σε σένα και στον Keeper να μη δουλεύει τίποτα!
 
Κυρ Αντωνη κανε απλα kubuntu realtek 8168 στο Google να δεις τι γινεται.

Μετα Kubuntu activate ati driver

Και μιλαμε για τα πλεον διαδεδομενα components

Επειδη δεν ειμαι εμπαθης θα δοκιμασω την 9.04 alpha ωστε να κλεισω το saga!!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα