Kubuntu προβληματακια στο στησιμο

Για την ακρίβεια τα λές ανάποδα. Η ipconfig είναι windows port της ifconfig
 
χαχαχα πασο

Αυτο εξηγει γιατι οταν παταγα ip και ΤΑΒ δεν την εβλεπα :)

Ασχετη ερωτηση, τι ειναι αυτα τα amarok,dragon κτλ τι στιγμη που υπαρχουν τοσα αλλα GNU πολυ πιο διαδεδομενα modules (mplayer,firefox κτλ) ?
 
Κάνεις χοντρή πλάκα τώρα ε; Ο amarok είναι μακράν ο καλύτερος audio player/manager ανεξαρτήτως πλατφόρμας/λειτουργικού. :D
 
Πασο ^ 2

Αλλα το xbmc στο XBOX που βασιζεται σε mplayer το θεωρω αναντικαταστατο.

Δεν εχω δει φυσικα το amarok...:nervous:
 
Τώρα θα γελάσω και εγώ.......... ::)

....

......

......

............

.....

MOYXAAAAAXAXAXAXAXAXAXAXA!!!!
 
Θα συμφωνήσω... MPLAYER sucks!!!!
 
Παρολο που αυριο εχω να ξυπνησω 5 το πρωι για κατι οικογενειακες αγγαρειες,εκατσα και εστησα το kubuntu 9.04 alpha3 με ext4 με την ελπιδα οτι τουλαχιστον θα εβλεπε τη καρτα.

Κατι τετοιο δυστυχως δεν συνεβει (ηταν και ακομα χειροτερα μιας και πλεον δεν ειχα καν την επιλογη του proprietary driver για τη VGA - ασχετα αν δεν δουλευει) και αν και ειναι αδικο να κρινουμε alpha releases πραγματικα δεν ξερω πως θα κυκλοφορησει τον Απριλη.

Χτυπαει ακομα και οταν πας να ανοιξεις να δεις τα περιεχομενα ενος NTFS δισκου (δεν στα δειχνει καν).

Στα 10 λεπτα που ασχοληθηκα εφαγα πανω απο 30 μηνυματα λαθους.

Αρκετα ειδα απο το Kubuntu.Mαλλον οι ανθρωποι που μου ελεγαν οτι αποτελει ανεκδοτο ειχαν δικιο.

Επομενη μου σταση...Zenwalk λοιπον.
 
το kde παντως βγαζει περισσοτερα προβληματα απο το gnome περιβαλλον......υπαρχει και το sidux παντως αν επιμενεις για kde,αλλα ειναι λιγο περιεργο .

o mplayer παντως κατι tutorial ,τα εδειχνε ακομπλαριστα σε σχεση με αλλους player,για ηχο παντως ο amarok κυριαρχει.

αρκετα ενδιαφερον το zenwalk.

για hardware παντως αν δε κανει κανεις δοκιμες με livecd,να δει τι υποστηριζεται απο πριν ,δυσκολα βγαζει ακρη μετα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally,σου χρωστάω κέρασμα την επόμενη φορά που θα σε δω !!!!

Ρε φίλε,κάνεις το super modding να αποκτά πραγματικά ξεχωριστή αξία,PLEASE βάλε 3-4 διανομές ακόμη !!! :biglaugh: :biglaugh:
 
χαχαχαχαχαχα

Σε ενημερωνω οτι το Σουκου το μενου θα εχει Fedora10 και Zenwalk

για hardware παντως αν δε κανει κανεις δοκιμες με livecd,να δει τι υποστηριζεται απο πριν ,δυσκολα βγαζει ακρη μετα.
Πολυ καλη ιδεα starsky!
 
Φίλε Wally μιας και το έχεις ρίξει στη δοκιμή διανομών δεν αφήνεις την κακή αντιγραφή (Linux) και δεν δοκιμάζεις το real stuff (Unix); ;)

Βάλε Solaris να μας πεις και τη γνώμη σου.
 
εδώ δε μπορεί να βάλει μια από τις πιο διαδεδομένες διανομές που ξέρουμε όλοι ότι δουλεύει θα βάλει slowlaris που έτσι και αλλιώς είναι σχεδιασμένο από την αρχή να μη δουλεύει? lol

Για να μην παρεξηγηθώ δεν έχω τίποτα με το Solaris, Unix είναι άρα έχει τα φόντα να είναι καλό αν και είναι πολύύύύύύ πίσω σε σχέση με το Linux και με ότι βγαίνει κάθε μέρα.

Απλά αν δεν μπορεί να βάλει ένα απλό distribution πως θα πάει σε πιο hardcore πράγματα?
 
Ρε Αντωνη,απλα δεν μπαινουν!

Το Ubuntu βαραγε,το Kubuntu 8.10 δεν εβλεπε το μισο hardware,το Kubuntu 9.04 ακομα χειροτερα,το Fedora10 κολλαει στο progress bar του installation και το ρημαδο OpenSuse "ερχεται" με ταχυτητες χελωνας (και ειναι και 4.3GB).

Αν τελειωσει σημερα το download θα δοκιμασω OpenSuse.

Γενικα ποια διανομη θεωρειται οτι διαθετει πιο ευρεια γκαμα υποστηριξης hardware?
 
Wally είπε:
Ρε Αντωνη,απλα δεν μπαινουν!Το Ubuntu βαραγε,το Kubuntu 8.10 δεν εβλεπε το μισο hardware,το Kubuntu 9.04 ακομα χειροτερα,το Fedora10 κολλαει στο progress bar του installation και το ρημαδο OpenSuse "ερχεται" με ταχυτητες χελωνας (και ειναι και 4.3GB).

Αν τελειωσει σημερα το download θα δοκιμασω OpenSuse.
To Ubuntu γιατί βάραγε;

Δε μου λες μπας και έχεις βάλει τίποτα σκληρούς σε Raid;
 
Leon είπε:
Βάλε Solaris να μας πεις και τη γνώμη σου.
Βαλε Solaris :D Το συστημα θα τρεχει σφαιρα και θα αναρωτιεσαι πως ειναι δυνατον να χρησιμοποιουν οι ανθρωποι Windows ;)
 
Καπου τα μπερδευουμε τα πραγματα.

Δεν μπορουμε να μιλαμε για κακες αντιγραφες - το GNU ειναι πιστη μεταφορα του bash του UNIX σε περιβαλλον x86 και δουλευει εξαιρετικα (πλεον). Ο πυρηνας του UNIX εχει φαει καμποσες "αντιγραφες" που με εξαιρεση αυτες του BSD και του Linux δεν τραβηξαν.

Το Solaris πχ ειναι το κατεξοχην παραδειγμα κακης αντιγραφης. Απο την αλλη η συγκριση δεν μπορει να ειναι αντικειμενικη. Ο πυρηνας του UNIX ΔΕΝ προσαρμοζοταν καθε 10 μερες στις αναγκες (τεχνητες ή οχι) των καιρων - αντιθετα με τα τερατα που εχουν να αντιμετωπισουν οι μηχανικοι του Linux Kernel απο την καθε νεα εφαρμογη ή προτυπο που παρουσιαζεται καθε μερα.

Και τα καταφερνουν πολυ καλα - στο UNIX δεν υπηρχαν (λειτουργικα) γραφικα περιβαλλοντα, δεν υπηρχε αυτοματη αναγνωριση hardware, δεν υπηρχε "πακεταρισμα" δεν δεν δεν.

Αν θελετε να δειτε εμπρακτα και μπροστα σας σημερα την χαρακτηριστικη πρακτικοτητα και σταθεροτητα του UNIX (στη μορφη που αυτο δουλευε) , ειναι απλο να στησετε ενα Debian GNU/Linux ΧΩΡΙΣ γραφικο περιβαλλον και να δημιουργησετε οτι ειδους server και δικτυο θελετε χωρις προβληματα. Αυτο εκανε το UNIX αυτο κανει και με το παραπανω το GNU.

Τα υπολοιπα με τα προβληματα που παρουσιαζονται εδω εχουν σχεση με modules για αυτοματη αναγνωριση σε γραφικο περιβαλλον και υποστηριξη συσκευων που οι κατασκευαστες τους δεν εδωσαν ποτε στο Linux... και ως εκτουτου η οποια συγκριση με το UNIX ειναι ατοπη.
 
Paspartoo είπε:
Και τα καταφερνουν πολυ καλα - στο UNIX δεν υπηρχαν (λειτουργικα) γραφικα περιβαλλοντα, δεν υπηρχε αυτοματη αναγνωριση hardware, δεν υπηρχε "πακεταρισμα" δεν δεν δεν.
Για τα γραφικα περιβαλλοντα θα διαφωνησω. Μπορεις να φορτωσεις αν θελεις και το γραφικο περιβαλλον (και στο Solaris και στο HPUX), απλα το συστημα τρεχει πιο γρηγορα σε κονσολα ;)

Wally, για ποιο λογο θελεις να εγκαταστησεις Linux? Ολα καλα δεν λειτουργουσαν στο προηγουμενο OS σου? Η Νο1 συμβουλη μου προς απαντες: μην προσπαθεις να διορθωσεις κατι που ηδη δουλευει :p Αστο ησυχο γιατι δεν προκειται να το βελτιωσεις...μαλλον θα χειροτερεψει :sealed:
 
@Leon -> Προβλημα στη @@καρτα δικτυου.Kαι ως γνωστον,χωρις internet δεν "ισιωνεις" Linux installation

@Domniki -> Δεν ειναι θεμα μου το performance.Και τα XP που εχω,κολασμενα πανε.Το προβλημα μου ειναι η συμβατοτητα του hardware οπου στο Solaris ειναι ασυγκριτα εφιαλτικοτερη απο το Linux.

Το Linux το θελω ωστε να υποκαταστησω ΚΑΠΟΙΕΣ καθημερινες δουλειες πιο "χαλαρα" (χωρις firewalls,antiviruses κτλ).

Η κονσολα πεθανε για "σπιτικες εργασιες".Εσυ καις dvd ή βλεπεις vc1 wmvs απο κονσολα?

@Trelamona καλα τα λες. Παντως καιρος ειναι και οι developers των διανομων να φυγουν απο την ServerOS νοοτροπια και να ριξουν μια ματια στον απλο χρηστη και το διαδεδομενο hardware.Δεν μπορει μια καρτα σε μια διανομη να παιζει και στην αλλη οχι
 
Γραφικο περιβαλλον φορτωνεις και στο UNIX V Μαρια - που ειναι και "αυθεντικο", οχι οπως τα Solaris και το HPUX που ειναι "κλονοι". Εγραψα ομως και τη λεξη "λειτουργικο" για να πω ακριβως αυτο - οτι οι devs του Linux εχουν να παλεψουν με απιστευτα προβληματα που στο UNIX απλα δεν υπηρχαν.
 
Άλλο ένα thread που σκίσαμε :(
 
Πίσω
Μπλουζα