LEGO

audiodee είπε:
Έπεσα τυχαία σε αυτό το χιουμοριστικό σκίτσο
:biglaugh:

Πολύ καλό audiodee! Αν και αρκετά γνωστό ανάμεσα στους LEGO fans (βάζω και την αφεντιά μου μέσα ;) ) κάθε φορά που το βλέπω σκάω χαμόγελο.

thebest20 είπε:
Και με τα playmobil συνέβαινε αυτό,κυρίως με μερικά μικροεξαρτήματα!
Η διαφορά με τα LEGO είναι ότι σχεδόν όλα τα κομμάτια έχουν γωνίες - και τι γωνίες! ;)
 
Καλησπέρα, είμαι καινούργιος στο φόρουμ, το βρήκα ψάχνοντας για Lego(!). Κάποιος ανέφερε το bricklink.com πριν, πραγματικά είναι το καλύτερο (και το φθηνότερο) μέρος για να αγοράσετε LEGO.

[ Edit ] διαφήμιση / αγγελία [ Edit ]

Όσοι έχετε καιρό να ασχοληθείτε με το άθλημα να ξέρετε ότι τα τελευταία χρόνια η LEGO έχει κάνει άλματα, έβγαλε πολύ περισσότερα ειδή κομματιών, πολλά μικρά-ιδανικά για λεπτομέρειες, σε περισσότερα χρώματα και σχέδια (για να μην πούμε για τις σειρές Technic και τα Mindstorms) και πραγματικά πλέων η δημιουργία με τα LEGO έχει περάσει σε άλλο επίπεδο. Φτάνει από την γλυπτική μέχρι την ρομποτική.

Δείτε π.χ. αυτό το ιστολόγιο και θα καταλάβετε http://www.brothers-brick.com/

Ελπίζω σιγά-σιγά να γίνουν πιο γνωστά στην Ελλάδα γιατί πραγματικά είναι το πιο δημιουργικό παιχνίδι, και φυσικά ΔΕΝ είναι μόνο για παιδιά (όπως τα μισητά playmobil :p ).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην Ιταλία δεν υπήρχε ίχνος lego,γενικά δεν βρήκα πουθενά.Μόνο στο αεροδρόμιο είχε κάποια συγκεκριμένα,σε τσιμπημένες τιμές.Κυρίως lego duplo,lego star wars,και από κανονικά lego,μόνο 2-3 sets των 8?-12?,τα οποία είχαν και την πιο λογική τιμή από τα υπόλοιπα!
 
Τα τουβλάκια Lego ήταν από τα αγαπημένα μου παιχνίδια!Όσο για το αν κατά λάθος πάταγα κανένα κομματάκι ξυπόλητη, άουτς πόναγε! Θυμάμαι τα τουβλάκια Duplo ήταν για παιδιά προσχολικής ηλικίας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λίγο άσχετο,όποιος ενδιαφέρεται για LEGO μέχρι 10? ή εκπτώσεις 10? σε LEGO μεγαλύτερης αξίας μπορεί να πάει σε μέχρι 10 cds σε γνωστό δισκοπωλείο κάθε μέρα και να του δώσουν δωροεπιταγή,να την εξοφλήσει μέσα στην ίδια μέρα!Έχει αρκετά LEGO!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ένα και μοναδικό μου Lego, αγορασμένο το 89-90 στο εξωτερικό:

DSC06701.jpg
 
zouzou είπε:
Το ένα και μοναδικό μου Lego, αγορασμένο το 89-90 στο εξωτερικό:
Ένα, αλλά σούπερ! :)

Τα νομίσματα φαίνονται σαν αληθινά! Μπορείς να τα τραβήξεις μια πιο κοντινή φωτό?! Πόσο μικρά θα πρέπει να 'ναι! (αν κρίνω από την αναλογία με το ανθρωπάκι!...)
 
Δύο ακόμα φωτογραφίες λοιπόν. Τα νομίσματα είναι όντως μικρούλια. Ο θησαυρός ήταν κυρίως που με έκανε να το αγοράσω, αν και εννοείται ότι είμαι φαν των playmobil. DSC06713.jpg

DSC06707.jpg
 
zouzou είπε:
Δύο ακόμα φωτογραφίες λοιπόν. Τα νομίσματα είναι όντως μικρούλια. Ο θησαυρός ήταν κυρίως που με έκανε να το αγοράσω, αν και εννοείται ότι είμαι φαν των playmobil. Προβολή συνημμένου 45793 Προβολή συνημμένου 45794
Η πλάκα είναι,ότι κι εμένα το συγκεκριμένο set είναι από τα λίγα lego που είχα (τώρα δεν το έχω).Το είχα αγοράσει το 1995 μαζί με ένα ακόμα set με πειρατές και παπαγάλο!Επίσης από LEGO είχα κάποια από τη σειρά Belville,κάποια μικρά sets από τη σειρά Paradisa,και κάποια αυτοκινητάκια που έβρισκα ως δώρο σε δημητριακά!
 
Η λεπτομέρεια στη δουλειά είναι εκπληκτική! :)

Δεν έτυχε να ξαναδώ κάτι αντίστοιχο, οπότε μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση! Σ' ευχαριστώ πολύ, Zouzou!
 
Λοιπον...αυτο θα χαρακτηριστει ως

το πιο παραδοξο του φορουμ... :eek:

"Φανατικος Playmobilακιας ποσταρει


στο θρεντ των LEGO"


Αλλα επειδη βρεθηκα το

πρωι στο RIVER WEST για τις

αναγκες του φωτορεπορταζ

και επειδη τα ειχαν στημενα

και αυτα...ειπα να τα φωτογραφισω

και να τα μοιραστω μαζι σας! :)

LEGO STAR WARS

DSC02711.jpg

LEGO CITY LIFE

DSC02712.jpg

LEGO SPACE

DSC02731.jpg

LEGO FRIENDS

DSC02732.jpg

LEGO DARTH VADER

DSC02728.jpg

Υ.Γ. Ελπιζω μια ψυχη (φανατικη LEGOmaniac) να μη μου παθει τιποτα...:tongue::biglaugh:
 
stayros είπε:
Λοιπον...αυτο θα χαρακτηριστει ως το πιο παραδοξο του φορουμ... :eek:

"Φανατικος Playmobilακιας ποσταρει


στο θρεντ των LEGO"


Αλλα επειδη βρεθηκα το

πρωι στο RIVER WEST για τις

αναγκες του φωτορεπορταζ

και επειδη τα ειχαν στημενα

και αυτα...ειπα να τα φωτογραφισω

και να τα μοιραστω μαζι σας! :)

LEGO STAR WARS

LEGO CITY LIFE

LEGO SPACE

LEGO FRIENDS

LEGO DARTH VADER

Προβολή συνημμένου 49758

Υ.Γ. Ελπιζω μια ψυχη (φανατικη LEGOmaniac) να μη μου παθει τιποτα...:tongue::biglaugh:
Η ψυχή έχει λιποθυμήσει!.....

Νομίζω πως, όταν έβλεπα τις φωτογραφίες, ότι σταμάτησε η καρδιά μου!.....

Ειδικά η σειρά "Star Wars"!... Έχω ό,τι παιχνίδι γράφει "lego" σε psp / ps2 (σε λίγο και σε mac!) και ειδικά τα Lego Star Wars που παίζω όταν βρίσκω χρόνο στο PS2!....

Δε μπορώ ν' απαρνηθώ τον έρωτά μου σε αυτά τα πανέξυπνα τουβλάκια που σου επιτρέπουν να χτίσεις θαύματα - θα ήταν σα ν' αρνιέμαι τον εαυτό μου! :)

Δεν έχει κουμπί thanks από κάτω από το post σου, να το πατάω μέχρι να πέσει το φόρουμ! :)

Ειλικρινά, όμως, σ' ευχαριστώ πολύ που με σκέφτηκες - ξέρω ότι δεν τα "συμπαθείς" και αυτό δίνει επιπλέον points στις υπέροχες φωτός! :)
 
D@redevil είπε:
ξέρω ότι δεν τα "συμπαθείς"
Δεν ειναι οτι δεν τα συμπαθω αλλα αν το δεις αναλογικα

η αναλογια ειναι 70% Playmobil 30% LEGO.

Eιχα LEGO και τα μονα που εχουν διασωθει

ειναι κατι μικροαντικειμενα.

Αλλωστε στο PS2 εχω 4 παιχνιδια LEGO.

1) BATMAN:The Video Game

2) INDIANA JONES: The Original Adventures

3) STAR WARS: The Video Game

4) STAR WARS 2: The Original Trilogy

Αλλα ειπαμε...με κερδισαν τα Playmobil!!!! :D

Ειλικρινα μολις τα ειδα...εσενα πρωτοσκεφτηκα! :)

Υ.Γ. Τωρα που ξαναβλεπω τις φωτο "ψηνομαι" για 2-3 κουτια STAR WARS... :D

Θα δουμε...
 
Είναι άλλη η φύση των παιχνιδιών αυτών σε σχέση με τα Playmobil! :)

Τον καλύτερο ορισμό / διαχωρισμό, τον άκουσα από 2 "τσακαλάκια" 6 & 3,5 χρονών (τα πιτσιρίκια είπαν με 2 λόγια, ό,τι παλεύω να εξηγήσω τόσα χρόνια σε τόσους ανθρώπους! :D )

Με τα Playmobil φτιάχνεις ιστορίες - με τα Lego κατασκευάζεις! ;)

Πάντα διασκεδάζω να παίζω με Playmobil (απόδειξη ότι κάθομαι παρέα με την κόρη της κολλητής μου και παίζουμε με playmobil!). Και όταν λέμε παίζω, εννοούμε παίζω με όλη μου την ψυχή! Χάνω την άισθηση του χρόνου! Ζω τις ιστορίες! (έχω πρόβλημα - μην την ψάχνετε! :D )

Εκεί όμως που ξέρω ότι είναι γραμμένο στο DNA μου, είναι να κατασκευάζω.... Αυτό φαίνεται σε όλες μου τις δραστηριότητες - θέλω να πιάνω κάτι από το μηδέν και να φτιάχνω κάτι: είτε θα είναι πρόγραμμα, είτε θα είναι μηχάνημα, είτε θα είναι μια πλακέτα, είτε θα είναι μια μόντα.... Μου αρέσει να κατασκευάζω == μου αρέσουν τα lego! Αν είχα πολλά lego, νομίζω ότι θα μπορούσα να ξαναχτίσω τον κόσμο, απλά θα τον έκανα καλύτερο και πιο όμορφο!....

Σας ζάλισα! Απλά φαντάζομαι ότι μάλλον τώρα κατάλαβες, γιατί είμαι τόσο lego-maniac! Αγαπάω εξίσου τα Lego & τα Playmobil, για διαφορετικούς λόγους!......

Again, ευχαριστώ για τις φωτό (και εγώ να δεις πώς ψήνομαι για starwars! Αυτό το αστρόπλοιο του Luke είναι όλα τα λεφτά! ;) )
 
H σειρά LEGO Friends είναι τέλεια!Και σχετικά οικονομικά sets,των 10? τα περισσότερα.Το σπίτι με τα έπιπλα έχει 90?,το pet shop 40? και η καφετέρια 25?.

Επίσης ωραίες είναι οι minifigures που είναι σε σακουλάκια,σαν αυτές των playmobil.Έχει 7 σειρές με 12 φιγούρες η κάθε σειρά (6 αγόρια+6 κορίτσια),κάποιες από αυτές είναι διπλοπρόσωπες!Αλλά έχει 3? το κάθε σακουλάκι,είναι δύσκολο να το ψαχουλέψεις,και είναι πολύ μικροσκοπικά!
 
Μιας και ξαναζωντανεψε το θρεντ

να σας παρουσιασω και μια τελευταια

ρετροανακαλυψη που βρηκα καταχωνιασμενη

σε καποιο σημειο του παταριου... :)

LEGO Καταλογος 1992

Προβολή συνημμένου 49896

Προβολή συνημμένου 49897

Προβολή συνημμένου 49898

Ο υπολοιπος καταλογος εδω

Δεν ξερω για εσας αλλα προσωπικα

μετα την επισκεψη στο RIVER WEST

και την φωτογραφιση των πιο πανω

LEGO Display αρχιζω και ψηνομαι

ασχημα για να παρω μετα απο χρονια

μερικα κουτια...

Ειδικα αυτα με το STAR WARS!!!!!!!! :D

Υ.Γ. Μαριαννα με εβαλες σε ασχημο τριπακι...

με κολλησες...LEGOτιτιδα!!!! :p :D

Scan 180.jpg

Scan 213.jpg

Scan 202.jpg
 
Τον είχα τον κατάλογο του 92,μου τον είχε δώσει ένας ξάδερφός μου!
 
stayros είπε:
Υ.Γ. Τωρα που ξαναβλεπω τις φωτο "ψηνομαι" για 2-3 κουτια STAR WARS... :D

Θα δουμε...
Stavros :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono:

Πλάκα πλάκα αυτό το κατάλογο τον είχα κ γω!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα