[LYRA] Playmobil

Ένας γνωστός μου πάντως που είχε πάρει τον κατάλογο από το εξωτερικό,την 3η έκδοση,δεν είχε το 3L60!

Υπάρχει κανένας κωδικός :

3L29 - CIRCUS CLOWNS SET


3L37



3L68 - individual Arab , horse



3L76 - ESKIMO IGLOO KAYAK DOG



3L87



3L88 - two Arabs fighting


+το set με μαμά,2 μωρά,μπαμπά,αγοράκι,κούνια,πάρκο + παιχνίδι αλογάκι?
 
Το 3521 όπως κυκλοφόρησε από τη LYRA

Χωρίς τίτλο.jpg

Και η original version της Geobra

3521.jpg

Παρατήρησα κάποιες μικροδιαφορές γι'αυτό έβαλα και το set της Geobra.Έντονες είναι οι διαφορές στα χέρια,αλλά επίσης το σκηνικό διαφέρει λίγο στα 2 κουτιά!Το set είναι του 1982.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ελα καλο χειμώνα λεμεεεεε....Προβολή συνημμένου 57539.3446(ν1) αγαπημένος πολυ σπάνιος κωδικός της Geobra και διπλά πιο σπάνιος λόγω λογότυπου LYRA.Και λίγες πληροφορίες για τον εν λόγο κωδικό.Κυκλοφόρισε απο τη GEOBRA το 1977 στην σειρά medieval(μεσαιωνική σειρα), και το 1980-81 κυκλοφόρισε η ν2.είναι γνωστός και σαν μικρό κάστρο ή φυλακές.Στην Ελλάδα δεν γνωρίζω πότε κυκλοφόρισε .Εκπληκτικής ομορφιάς σέτ.Το συγεκριμένο κομμάτι είναι της συλλογής μου.Ελπίζω να σας άρεσε.περιμένω σχόλια :D :D:D:D:D

CIMG1088.jpg
 
Καλώς το Γιάννη! Άντε να πούμε και καλό χειμώνα, αλλά με τη ζέστη που έχει, δεν "πιάνει"! :biglaugh:

Εξαιρετικό κομμάτι, αν και για μένα δε μετράει η συλλεκτικότητα, αλλά η ομορφιά του.

Να υποθέσω ότι επανακυκλοφόρησε ή ότι κυκλοφορεί κάτι αντίστοιχο?
 
καλησπέρα .ναι έχεις δίκιο αλλα εγω είμαι επαγγελματιας συλλέκτης και κοιτάω και κάποια tips σε κάποιον κωδικό πριν προβό σε αγορά.οπότε πέρα απο τη συναισθηματική αξεπέραστη αξια που έχουν ειδικά οι παλιοί κωδικοί της LYRA, μετράει και η συλλεκτικότητα.Δεν υπάρχει περίπτωση να το ξαναβγάλουν ειναι πολύ μεγάλο σετ και η τιμή του θα είναι αλμυρή.είναι πάντως χάρμα οφθαλμών.οπως και αυτό ...Προβολή συνημμένου 57574 3420 FORT UNION.απλά εκπληκτικό

CIMG1293.jpg
 
Καλό Χειμώνα κι από μένα !!! :D

Α, ρε Γιάννη, τα δυο μου παλιά κάστρα μαζεμένα !!! Χαχαχαχαχαχααχα

Του fort Union το κουτί είναι και το μοναδικό που μου έχει μείνει...

Καλώς σας βρίσκω !!!

Βρήκα όμως και κάτι πολύ καλό επιστρέφοντας...

Ενα... 3450 με 11 πλήρως εξοπλισμένες medieval παλιές (κι όταν λέει ο παππούς "παλιές" εννοεί πριν από 1980) φιγούρες (4 jousters ανάμεσά τους !!!), όλα μαζί κάτω από 100 ευρώπουλα !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
3L87




1239m9v.jpg


3L87.jpg
 
Υπηρχε τετοιος κωδικος Playmospace; :eek:

Δεν το γνωριζα...

Ευχαριστουμε για την φωτο Best!!! :thanx2:
 
attachment.php


Είχα που είχα το μικρόβιο, με κάψατε κι εσείς εδώ μέσα... :D
 
DINO είπε:
Είχα που είχα το μικρόβιο, με κάψατε κι εσείς εδώ μέσα... :D
Δηλωνω αθωος... ::)

Παντως ωραια τα νεα σου ρετροποκτηματα...Με γεια!!! :thumbup:

Και ρετρομανιακος και Ολυμπιακος...Αυτα ειναι!!! :headbang:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dinoooo μην μπλεκεις και με παιχνιδια βρε,ακου εναν καμμενο,εχουμε τα κομικς,εχουμε τα περιοδικα,εχουμε τα games,εχουμε τα homes,τις κονσολες,τα βιβλια,τα τατα ταταταταταα,δεν σηκωνει αλλο. :banghead:


Ομορφα να τα χαιρεσαι!
 
DINO είπε:
Είχα που είχα το μικρόβιο, με κάψατε κι εσείς εδώ μέσα... :D
Αυτός ήταν ο στόχος μας! :D

Welcome to the club (και με πολύ ωραία κομμάτια, βεβαίως-βεβαίως! :) )
 
stayros είπε:
Δηλωνω αθωος... ::)
Παντως ωραια τα νεα σου ρετροποκτηματα...Με γεια!!! :thumbup:

Και ρετρομανιακος και Ολυμπιακος...Αυτα ειναι!!! :headbang:
Γειά σου ρε Σταύρο μερακλή!!! :thumbup:

Σε ευχαριστώ!

Aardvark είπε:
Dinoooo μην μπλεκεις και με παιχνιδια βρε,ακου εναν καμμενο,εχουμε τα κομικς,εχουμε τα περιοδικα,εχουμε τα games,εχουμε τα homes,τις κονσολες,τα βιβλια,τα τατα ταταταταταα,δεν σηκωνει αλλο. :banghead:
Ομορφα να τα χαιρεσαι!
Άστα να πανε! :banghead:

Ευχαριστώ Aardy.

Από μικρός, κολλημένος με Ιππικό, Ινδιάνους, Fort Union κλπ. Έχουν σωθεί κάποια κομμάτια.

Όμως με πορώσατε με αυτά που βλέπω και δοκίμασα την τύχη μου σε ένα παλιό παιχνιδάδικο.

Είχε λέει και το καράβι των πειρατών και ένα τραίνο παλιό, αλλά πέρασε ένας "παλαβός" και τα σήκωσε όλα! Αυτά είναι οτι απέμεινε...

D@redevil είπε:
Αυτός ήταν ο στόχος μας! :D
Welcome to the club (και με πολύ ωραία κομμάτια, βεβαίως-βεβαίως! :) )
Thanx Μαριάννα! Ελπίζω να φτάσω και τις δικές σας συλλογές κάποτε.
 
Ναι,και 3L37 υπάρχει επίσης από Playmospace,ο οποίος είναι προς αναζήτηση!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επέιδή χάζεψα το thread και είδα οτι έχετε κάνει εκπληκτική δουλειά, με όλες αυτές τις φωτογραφίες και τις δικές σας, συλλογές, να πω οτι δεν είδα ένα αστυνομικό λεωφορείο και ένα σετ οδικής βοήθειας που έχω.

Φυσικά δεν είναι στο κουτί τους και λείπουν κάποια εξαρτήματα, όμως, επειδή έχουν περάσει ατέλειωτες ώρες παιχνιδιού από επάνω τους και θέλουν μπουγάδα, επιτρέψτε μου να τα ποστάρω αύριο.
 
Περιμένουμε να τα δούμε μετά την μπουγάδα :D

Και αφού δεν είναι στα κουτιά τους βάλτα καλύτερα εδώ
 
Να θυμηθουμε και μερικα παλια καλα σετακια...:wink:

Οκ...μου βγηκε λιγο "κουκου" το ποστ αλλα το αποτελεσμα μετραει... :D

attachment.php


attachment.php


playmo9.jpg

playmo10.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ινδιάνους και στρατιώτες τους είχα όλους. Και την άμαξα. Τώρα αυτό που με έχει κάνει να σκάσω είναι γιατί η δικιά μου άμαξα είχε και 2 ζευγάρι αλόγων? Και ήταν Lyra 100%
 
Η άμαξα περιείχε και δεύτερο ζευγάρι με θήκες,που ενωνόταν με το αρχικό!Απλά δεν το δείχνει στη photo!Είναι το 3245!Και επίσης τα 2 επιπλέον άλογα λογικά πρέπει να τα έβαλες εσύ,από άλλο set!

Εγώ είχα το 3245 (v3) που δεν είναι Lyra και περιέχει ακριβώς την ίδια άμαξα,με πιο εξελιγμένες φιγούρες (με περιστρεφόμενα χέρια,μουστάκια,κοπέλα με φόρεμα κλπ).Περίπου 20-30 sets που κυκλοφόρησαν από τη LYRA μετά βγήκαν σε μεταγενέστερες versions στην Ελλάδα,με ίδιο κωδικό με τον αρχικό!
 
thebest20 είπε:
Η άμαξα περιείχε και δεύτερο ζευγάρι με θήκες,που ενωνόταν με το αρχικό!Απλά δεν το δείχνει στη photo!Είναι το 3245!Και επίσης τα 2 επιπλέον άλογα λογικά πρέπει να τα έβαλες εσύ,από άλλο set!
Αχα! Δεν τα δείχνει η φωτογραφία στο κουτί.

Ναι 2 μόνο άλογα είχε μέσα. Τα άλλα 2 τα έβαλα εγώ
 
Πίσω
Μπλουζα