[LYRA] Playmobil

Κατα παρα πολυ θα ελεγα....
Μπράβο !!!

Για να μη γίνεται κουβέντα με ποσά κλπ, πάνω κάτω ξέρεις απ' όσα σου έχω πει με τι προσφορές ασχολούμαι, οπότε φαντάζομαι ότι φέρθηκες ανάλογα... :wink:
 
Είναι απλό: το βρήκε εντελώς δωρεάν, καταχωνιασμένο στο πατάρι του. ;)
 
Tελειο Σταυρο!Το πρωτο μου playmobil!!
 
zouzou είπε:
Μεγειά! Καλόπαιχτο!!
Ευχαριστω zouzou! :)

Maddog είπε:
Είναι απλό: το βρήκε εντελώς δωρεάν, καταχωνιασμένο στο πατάρι του. ;)
Οχι ακριβως στο παταρι μου... ::)

Monastir Mall θα το ελεγα...:biglaugh:


angel_grig είπε:
Tελειο Σταυρο!Το πρωτο μου playmobil!!
Ευχαριστω Γρηγορη...Να 'σαι καλα! :thumbup:
 
Αναπτήρας Playmobil Lyra

LYRALIGHTER.JPG

Βρήκα τυχαία τη photo στο google.
 
playmobillyra.JPG

Θυμάμαι ότι ένα set που είχα περιείχε αρκετά έπιπλα και εξαρτήματα της photo (κουζίνα,καναπές,πολυθρόνα,τραπεζάκι,τηλεόραση,ραδιόφωνο,λάμπα,κόκκινες ανοιγόμενες καρέκλες,και παρόμοιες φιγούρες).Και είμαι σίγουρος ότι δεν είχα αυτό το set (3771),αλλά και ότι το κουτί που τα περιείχε ήταν μικρό.Οπότε καταλήγω στο ότι πρέπει να ήταν κάποιο set της LYRA με κωδικό L.Τις κόκκινες ανοιγόμενες καρέκλες τις έχω ακόμα.
 
Έχω μερικές απορίες ακόμα από τη LYRA που δεν ξέρω.Σε ξένο forum έχουν απαντήσει σε κάποια ερωτήματα,αλλά όχι σε όλα.

1)Τα πρώτα sets της LYRA βγήκαν μετά το 1978?Ένας θείος μου,το 1977 ήταν 6 χρονών και θυμάται ότι τα πρώτα που αγόρασε δεν ήταν LYRA.Επίσης υπάρχει και βίντεο του 1977 από το οπτικουστικό αρχείο,που δείχνει κάποια κουτιά τα οποία δεν είναι LYRA και ήταν κάπως σαν τα πρώτα SYSTEM που βγήκαν στο εξωτερικό.

2)Τα κουβαδάκια και τα LYRA NEW πότε κυκλοφόρησαν?Τα προωθούσαν ως νέες κυκλοφορίες,σε παιδικά περιοδικά του 1990-1993.Κανένας δεν έχει ξεκαθαρίσει αν η LYRA μετά το κλείσιμό της,συνέχισε να συσκευάζει και να διανέμει αυτά που είχαν απομείνει,ή αν τα είχαν συσκευάσει πριν κλείσει η LYRA.Στα κουτιά γράφει προϊόν 1978 αλλά δεν ισχύει σε καμία περίπτωση.

Λογικά ή δεν θα το δείτε ή θα περάσει έτσι το θέμα από ότι φαίνεται.Τουλάχιστον πρέπει να βρεθούν αυτές οι πληροφορίες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thebest20 είπε:
1)Τα πρώτα sets της LYRA βγήκαν μετά το 1978?
Θα σε παραπεμψω στο δικο μου ποστ #381

Παρατηρησε καλα την φωτο απο το 3ο spoiler

και θα δεις οτι γραφει στο κουτι χρονολογια 1976!

Πραγμα που σημαινει οτι η LYRA εκανε απευθειας

εισαγωγη απο Γερμανια τα Playmobil της Geobra

και τα διεθετε στην αγορα βαζοντας παραληλλα και

το δικο της λογοτυπο πανω στην συσκευασια.

Τα δικαιωματα για την παραγωγη δικων της Playmobil

η LYRA πρεπει να τα πηρε Η' το 1977 Η' το 1978.

Ελπιζω να σε καλυψα. :)
 
Ναι,το ξέρω ότι τα πρώτα κουτιά έγραφαν προϊόν 1976.Ένα video από το οπτικοακουστικό αρχείο του 1977,με κάποια κουτιά,ήταν System Sets,και θυμάμαι και αυτό που μου είπε ο θείος μου.Ποιος ξέρει,ίσως στην αρχή δοκιμαστικά βγήκαν κάποια από τη Geobra?Για τα κουβαδάκια και τα LYRA NEW υπάρχει κάποια πληροφορία?
 
εκπληκτικά σετάκια.τα έχω και γώ και είναι πολύ σπάνια.ειδικά αυτό με το αεροπλάνο...
 
καινούριες αφιξούλες απο Lyroνια....για ρίξτε μια ματιά...DSC02231.jpg 3L45 "ζελατινάτο", και 3910 επίσης never used.έχει και άλλες εκπλήξούλες το magic box του θείου Γιάννη.προσεχώς νέες αφίξεις...

DSC02230.jpg

DSC02229.jpg
 
Περιμένουμε με αγωνία τα επόμενα!!!!!3L45 πάντως είναι από τα γνωστά,αλλά σπάνια!!!!
 
Φίλε thebest20 κάτσε και θα δείς...'εχει να γίνει χαμός...χεχεχεχε ;)
 
Περιμένω και απάντηση από Έλληνα συλλέκτη που είχε γράψει ότι έχει πολλά σπάνια sets.Του έχω στείλει μέρες και δεν μου έχει απαντήσει.Βέβαια αυτός είναι στο Γερμανικό site και ίσως να μη μου απαντήσει ποτέ.
 
Παρατήρησα ότι αυτά τα μαλλιά της κοπέλας με το πράσινο (από το set 9022), που η απόχρωση είναι κίτρινο-πορτοκαλί έβγαιναν μόνο από τη LYRA NEW,και μάλιστα δεν απεικονίζονταν σε κανένα set,αλλά όπως είναι γνωστό,το περιεχόμενο διέφερε

pm-lot.jpg

Eδώ και εντελώς πορτοκαλί μαλλιά

Χωρίς τίτλο.jpg

Όπως επίσης τύχαινε μερικά άλογα να είναι μπλε,πράσινα ή κόκκινα!Περίεργο αλλά αληθινό

dsci0014_432.jpg

caballo demoρaco-1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ναι έχεις δίκιο.όμως αυτές οι ατέλιες δίνουν αυήν την τελειοτητα.έτσι δεν είναι?
 
νέο σετ στην πόλη...DSC02232.jpg τα σχόλια δικά σας...καλή σας νύχτα :thanx2: :thanx2: :thanx2:
 
Ωραία κομμάτια και ακόμα πιο ωραία κάτι Monkey Island και Diablo που βλέπω από πίσω :D
 
Πίσω
Μπλουζα