[LYRA] Playmobil

2 επιπλέον photos από Lyra

picture.php


picture.php


Επικοινώνησα με το μουσείο της Lyra,τα playmobil με κωδικούς L ήταν από τα πρώτα που κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα.Θα είναι στο site τους οι περισσότερες photos σε 2-3 εβδομάδες!
 
Αυτό είναι το μόνο που διασώθηκε από την μεγάλη συλλογή που είχα μικρός. Το 1989 οι γονείς μου για να μην τα πετάξουν τα άφησαν σε μια αποθήκη στο σπίτι της γιαγιάς μου ώστε να παίζουν τα μικρά αδελφάκια μου ηλικίας τότε 10 & 9 χρονών.

Δυστυχώς μέσα σε λιγότερο από 2 μήνες τα κατέστρεψαν σχεδόν όλα. Κομμάτια από διαστημόπλοια, σπίτια, άμαξες, ινδιάνους, ιππότες, νοσοκομεία κ.α βρίσκω ακόμη και σήμερα μέσα στα χώματα του κήπου. Πριν λίγα χρόνια μπαίνοντας στην αποθήκη παρατήρησα μια σακούλα πάνω σε ένα ράφι. Με μεγάλη έκπληξη και χαρά διαπίστωσα ότι ήταν το οχυρό το οποίο ξέφυγε από την καταστροφή διότι δεν ήξεραν να το συναρμολογούν. Στην φωτογραφία φαίνονται κάποια ταλαιπωρημένα από τις κακουχίες Play Mobil. Το οχυρό στις δόξες του αριθμούσε 30 στρατιώτες 2 κανόνια και 7 άλογα.

picture.php
 
To πιο απιστεφταμπλ Playmobil set! Το ειχα και το λατρευα!

Ευγε για τη φωτο!
 
Πανεμορφο ,μαλλον δεν το 'χα,θυμαμαι αυτα τα παπιγιον παντα ειχαν σπασμενο το ενα απο τα δυο.λολ
 
Άλλη μια Φώτο από άλλη οπτική γωνία.

picture.php
 
Το πρώτο μου οχυρό!!! RESPECT! :worship:

Εμένα πρέπει να σώζεται μόνο η πινακίδα και μερικοί στρατιώτες...

Μάλιστα, για να δείχνει πιο μεγάλο, το τοποθετούσα κολλητά με κάποιο τοίχο...
 
Τα πρώτα Lyra ήταν πολύ καλής ποιότητας!Κι εγώ που είχα πάρει μερικά από αποθήκες παιχνιδιών,μου έχουν βγει καλά.Από τα Lyra δεύτερης γενιάς,δεν πρέπει να έχω πολλές φιγούρες,μόνο τα κτίρια και τα εξαρτήματα.
 
Τέλειο κι αυτό!Δεν το είχα ξαναδεί!

picture.php
 
picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Τη photo με το barbecue δεν την είχα ξαναδεί!Το χειρουργείο δεν ήξερα ότι είχε βγει από τη Lyra,νόμιζα ότι ήταν από τα σχετικά καινούργια sets που είχαν βγει από το 88 και μετά.
 
Η αγαπημένη μου, η άμαξα των Πλέι Μομπίλ

που την σήκωνα όρθια και ενίοτε την έκανα και γκιλοτίνα όταν έπαιζα Γαλλική Επανάσταση!
 
stakovios είπε:
Η αγαπημένη μου, η άμαξα των Πλέι Μομπίλ
που την σήκωνα όρθια και ενίοτε την έκανα και γκιλοτίνα όταν έπαιζα Γαλλική Επανάσταση!
αυτο ακριβως ειναι το θεμα με τα playmobil! Προκαλουν την φαντασια του παιδιου και το προτρεπουν να δημιουργει!
 
Τουλάχιστον το ψυγείο του παγωτατζή, δεν το είχα για άσχημες χρήσεις... Πώς επέζησαν τα αυτοκόλλητα δεν μπορώ να καταλάβω...
 
Υπήρχαν και playlyra

1015p.jpg


Όπως επίσης και ένα σπάνιο set με robots

3l95.jpg
 
Eπιτέλους βρήκα μια photo από ένα set που είχα!

pm-8006.jpg


από το site http://www.toymuseum.gr

Τώρα φτιάχνεται,γιατί πριν μερικές μέρες δεν λειτουργούσε το section με τα playmobil lyra,οπότε υπάρχει περίπτωση να μπουν και άλλα σπάνια!!!!!!!
 
βρηκα μια φωτογραφια απ το http://www.toymuseum.gr/toys80s.htm ,αναφερομαι σ αυτη εδω playmobilset-sm.jpg και θυμηθηκα οτι ειχα το σετ με τα παιδακια που παιζουν στο χωμα με τα κουβαδακια κατω απ τη λουλουδατη ομπρελα
 
katerinak είπε:
βρηκα μια φωτογραφια απ το http://www.toymuseum.gr/toys80s.htm ,αναφερομαι σ αυτη εδω Προβολή συνημμένου 36437 και θυμηθηκα οτι ειχα το σετ με τα παιδακια που παιζουν στο χωμα με τα κουβαδακια κατω απ τη λουλουδατη ομπρελα

Ναι,η συγκεκριμένη photo ήταν από το πίσω μέρος του κουτιού και δεν πωλούνταν όλα μαζί.Τα sets που περιλαμβάνονται είναι τα παιδάκια με την ομπρέλα,η καντίνα,οι κούνιες,το καρουζέλ,και η τσουλήθρα.Τα είχα όλα αυτά,και κάπου θα υπάρχουν και σήμερα στο πατάρι μου.Επίσης τη συγκεκριμένη σειρά συμπλήρωναν ένα μικρό σπιτάκι που ήταν για να παίζουν τα παιδιά,και η τραμπάλα!Είχε κυκλοφορήσει περιορισμένα και ένα set που τα περιείχε όλα αυτά (εκτός της καντίνας) με τη διαφορά ότι οι κούνιες,τσουλήθρα,τραμπάλα,καρουζέλ ήταν κόκκινα.
 
thebest20 σ ευχαριστω για τις πληροφοριες,απο ολα οσα ανεφερεις πιο πανω ηξερα μονο οτι κυκλοφορησαν ξεχωριστα τα σετ.. δε μπορω καν να φανταστω την τιμη του σετ που τα περιειχε ολα,σιγουρα θα ηταν αρκετα ακριβο
 
Kambia είπε:
Εχω ακόμα μερικά απομεινάρια του σετ 3416 http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?11306-Playmobil-%C5%EB%EB%E7%ED%E9%EA%FC%F2-%CA%E1%F4%DC%EB%EF%E3%EF%F2-(Lyra)&p=208639&viewfull=1#post208639Στον κατάλογο θα δείτε και τα υπόλοιπα σετ χωριστά ;)
σ ευχαριστουμε πολυ Kambia που εβαλες το λινκ με το θρεντ που εχει τον καταλογο!βρηκα σε μεγεθυνση το σετ που ειχα!! 3497.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα