[LYRA] Playmobil

αυτό προφανός ειναι καποια δικιά σου θεωρεία να υποθεσω?αν εχεις τον καταλογο του Hannel στη σελίδα 552 του 3 τομου(καταλόγου 1974-2009) αναφέρετε ως verschiedene sets μαζί με κάποιους αλλους κωδικούς.όλοι οι μεγάλοι γερμανοί συλλέκτες το κατατάσουν στην κατηγορία exclusive (υπάρχει σχετική κατηγορία μεσα στον κατάλογο με σετς που κυκλοφόρισαν ΜΟΝΟ στην Γερμανια) λόγω το ότι δεν υπαρχουν περισσότερες πληροφορίες.
 
playmofreak είπε:
αυτό προφανός ειναι καποια δικιά σου θεωρεία να υποθεσω?
Καμια θεωρια,απλη λογικη!

playmofreak είπε:
αν εχεις τον καταλογο του Hannel στη σελίδα 552 του 3 τομου(καταλόγου 1974-2009) αναφέρετε ως verschiedene sets μαζί με κάποιους αλλους κωδικούς.όλοι οι μεγάλοι γερμανοί συλλέκτες το κατατάσουν στην κατηγορία exclusive (υπάρχει σχετική κατηγορία μεσα στον κατάλογο με σετς που κυκλοφόρισαν ΜΟΝΟ στην Γερμανια) λόγω το ότι δεν υπαρχουν περισσότερες πληροφορίες.
Τον εχω και το εχω δει.

Αναφερει και εχει φωτο μονο απο την Γερμανικη εκδοση!

Εδω δεν μιλαμε για την Γερμανικη εκδοση αλλα για την εκδοση της LYRA,

που απ' οτι βλεπω δεν μου αιτιολογεις γιατι θεωρειται exclusive version το συγκεκριμενο,

παρα μονο μου κανεις λογο για την φωτογραφια επειδη ετυχε -για λογους marketing - να την κανουν πιο εντυπωσιακη!

Και ξαναλεω...ΔΕΝ ειναι λογος αυτος -αν το καραβακι κοιταει δεξια Η' αριστερα - για να ειναι exclusive!

Exclusive ειναι...


"Βγαζω το ιδιο καραβι με την κανονικη εκδοση,του βαζω μεσα και κατι εξτρα (μια φιγουρα,μια βαρκα κλπ...)



και το κυκλοφορω μονο στην χωρα μου (Ελλαδα) με το λογοτυπο μου πανω (βλ. LYRA)".


 


Aυτο ναι...ειναι exclusive!

Ελπιζω να γινομαι κατανοητος!
 
playmofreak είπε:
and1 πιθανόν να υπαρχει καποιο λογότυπο της Lyra καπου στην καρίνα
Το μόνο που βρήκα είναι αυτό: Playmobil system Geobra 1978. Για να βρω λογότυπο Lyra μάλλον πρέπει να το κάνω βίδες κάτι το οποίο είναι δύσκολο
 
Όντως δεν θεωρείται exclusive.Exlusive πχ μπορεί να θεωρηθεί το σχολείο 3L24 που κυκλοφόρησε με επιπλέον θρανία και φιγούρες.

Geobra Version

playmobil_3522.jpg
playmobil_3522.jpg

LYRA Version

3L24.jpg
Προβολή συνημμένου 95559

3L24.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μμμ, δεν γνωριζω να σου πω.απο καποιες αορειστες πληροφορίες ο Λυρας ειχε ενοικιάση τα καλουπια των καραβιών οπότε τα έβγαζε εδω στην Ελλάδα.να υποθέσω ότι εβαζε σφραγιδα απανω στα σετ
 
playmofreak είπε:
μμμ, δεν γνωριζω να σου πω.απο καποιες αορειστες πληροφορίες ο Λυρας ειχε ενοικιάση τα καλουπια των καραβιών οπότε τα έβγαζε εδω στην Ελλάδα.να υποθέσω ότι εβαζε σφραγιδα απανω στα σετ
Πάντως αν υπάρχει σφραγίδα της LYRA τότε σημαίνει ότι νοίκιασαν τα καλούπια από Γερμανία,και τα έφτιαξαν εδώ.Όπως έγινε και με αρκετές φιγούρες που είχαν κάτω από τα πόδια τους το σήμα της LYRA,ενώ όσες είχαν το σήμα της Geobra στέλνονταν αυτούσιες στο εργοστάσιο της LYRA.Σε καμία περίπτωση δεν θεωρείται exclusive αν δεν έχει κάποια διαφορά στο περιεχόμενο με το original.Eκτός και αν κάποιος είναι σκηροπυρηνικός συλλέκτης που θέλει να έχει όλα τα κουτιά.
 
and1 είπε:
Το μόνο που βρήκα είναι αυτό: Playmobil system Geobra 1978. Για να βρω λογότυπο Lyra μάλλον πρέπει να το κάνω βίδες κάτι το οποίο είναι δύσκολο
Αντρικο,ειναι οντως απο το 3550 της LYRA...δες κι εδω. ;)

attachment.php


Η φωτο ειναι μια ευγενικη χορηγια απο τον κ.Βαγγοπουλο και το προσωπικο του αρχειο. :)

Τον οποιο τον ΥΠΕΡευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια του! :thanx2:

Ο ιδιος με διαβεβαιωσε οτι ειναι απο το LYRA 3550.Ειναι το ιδιο καραβι που ειχε χρησιμοποιησει

και στην εκθεση με τα πειρατικα καραβια τον Απριλιο του 2012.

attachment.php


Επισης ο κ.Βαγγοπουλος -για να κλεισουμε και το θεμα με τα exclusive - μου εξηγησε το πως και τι παιζεται με αυτα.

Σε ερωτηση μου: "Tι θεωρειται exclusive set ενα με διαφορετικη φωτο Η' καποιο με εξτρα εξαρτηματα?"....

η απαντηση του κ.Βαγγοπουλου ηταν η εξης...


"Κοιτα η αληθεια ειναι οτι και τα δυο εινα σωστα.



Απλα τα exclusive sets ξεκινησαν απο το 1977 περιπου και χρησιμοποιουσαν



τα ιδια σχεδον εξαρτηματα με τον αρχικο κωδικο σε
διαφορετικο backrground


και συνηθως διαφοροποιουνταν σε αυτοκολητα και εξτρα εξαρτηματα.



Μπορει να ηταν ας πουμε μια μιξη απο δυο κωδικους.



Αργοτερα τον ιδιο ακριβως κωδικο του εβαζαν 2 εξαρτηματα παραπανω και τον βαφτιζαν exclusive sets!"


Οποτε με αυτη την απαντηση κλεινουμε ομορφα και ωραια το θεμα περι exclusive sets! :)
 
Ααααα μάλιστα :) Eυχαριστώ πολύ Σταυρή που μπήκες σε αυτή την διαδικασία όπως κ τον κύριο Βαγγόπουλο για τις πληροφορίες :)
 
thebest20 είπε:
Όντως δεν θεωρείται exclusive.Exlusive πχ μπορεί να θεωρηθεί το σχολείο 3L24 που κυκλοφόρησε με επιπλέον θρανία και φιγούρες.
Geobra Version

playmobil_3522.jpg
Προβολή συνημμένου 95558

LYRA Version

3L24.jpg
Προβολή συνημμένου 95559


Αααα αυτό που έχω! Και απορούσα γιατί νομίζω πως δεν το είδα σε κανέναν κατάλογο από αυτούς που ανέβηκαν.
 
Το 3522 υπάρχει στον Γερμανικό κατάλογο του 1985 πρώτη φορά,ενώ κυκλοφόρησε και στην Ελλάδα γύρω στο 1990.Το 3L24 κυκλοφόρησε μόνο στην Ελλάδα από τη LYRA γύρω στο 1987 περίπου.
 
συμφωνώ με τον κ.Βαγγόπουλο.με μία μικρή διόρθωση!τα exclusive sets ξεκίνησαν το 1974-75 στη Γερμανία.αυτό που σας αναφέρω είναι τεκμηριωμένο. ;) ....αντε εφτασα και τα 200 ποσταρίσματα.!!! χαχα
 
Το 3416 η LYRA το έβγαλε σε 2 versions με το ίδιο εξώφυλλο.Το περιεχόμενο ήταν ίδιο ενώ τα χέρια της μητέρας στην πρώτη version έμεναν ακίνητα,και στη δεύτερη περιστρέφονταν$(KGrHqRHJBoFBWDtmbwfBR8t6YLm1!~~60_57.jpg

To εξώφυλλο όπως είπα,παρέμεινε ίδιο

Αντίθετα η Geobra έβγαλε 2 διαφορετικά κουτιά,το ένα με τα μη περιστρεφόμενα χέρια,και το δεύτερο με περιστρεφόμενα,αλλάζοντας ταυτόχρονα και το σκηνικό

$(KGrHqN,!n0E-vzYJ5UPBP34)IRpdQ~~60_57.JPG

Στον κατάλογο του 1980 βλέπουμε επίσης και μία ακόμη,πρώτη version που έχει ακριβώς το ίδιο περιεχόμενο,με τη διαφορά ότι η τσουλήθρα ήταν κόκκινη,βέβαια ποτέ δεν την έχω δει σε κουτί,οπότε δεν ξέρουμε αν όντως κυκλοφόρησε ή επρόκειτο να κυκλοφορήσει έτσι.Λέγεται ότι πρώτα έβγαιναν οι κατάλογοι και μετά μπορεί να γίνονταν κάποιες αλλαγές.

(Οι photos είναι από ebay και collectobil.com)

$(KGrHqR,!r!FHmp6C5PoBR8t5lCz0g~~60_57.jpg

3416.jpg
 
Την δεύτερη version της geobra την είχα. Μια άλλη διαφορά είναι ότι στο κατάλογο της lyra το αυτό set δείχνει αλλιώς σε σχέση με αυτό που κυκλοφόρησε.

attachment.php
 
Στους καταλόγους λίγο πολύ όλα έδειχναν διαφορετικά,έστω και με ανεπαίσθητες διαφορές,γιατί συνήθως δημιουργούνταν πριν φτιαχτούν τα κουτιά!!!!!
 
Βρήκα κάποιες photos ψάχνοντας στο facebook και στα ξένα sites (playmofriends,playclicks).Οι 2 είναι από τον κατάλογο,οπότε δεν είναι σε καλή ανάλυση (αλλά σίγουρα καλύτερη από ότι τις είχαμε δει) (3L37,3L68) και νομίζω είναι σπάνιες να τις βρούμε με τα κουτιά τους.

3L68.jpg

Τώρα μένουν σίγουρα το 3L29 (2 clown) και από LYRA NEW τα 5002 & 5008 (ινδιάνοι),ίσως είναι και άλλα πιθανότατα 3L61,3L65,3L67???????!!!!!!

Δυστυχώς τα μικρά καταλογάκια της LYRA δεν έχουν τίποτα παραπάνω,τίποτα λιγότερο από αυτές που έχουμε δει.Μένει μόνο να βρεθεί ένας μεγάλος κατάλογος.

Κάποια στιγμή θα φτιάξω και ένα 10-15 λεπτο video με τα σπάνια sets,τίποτα το ιδιαίτερο,απλά καρέ καρέ οι photos.

3L03.jpg

3L04.jpg

3L37.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο ρε μάγκες! Τί ωραίο θρέντ! Κατασυγκινήθηκα...

Βρήκα και στο νέτι φωτό απ' το πρώτο μου: 3066942355_1_5_P2q2Ve97.jpg Της Lyra ήταν φυσικά, αλλά δε βρήκα φωτό με κουτί της εγχώριας εταιρίας...

1981, ήμουν μόνο 3ών ετών, αλλά θυμάμαι τον κεραυνοβόλο έρωτα εκείνης της ημέρας μέχρι σήμερα. Φυσικά ακολούθησαν πολλά σετάκια, με χάιλάιτ τα Χριστουγεννιάτικα δώρα 1983 & 1984, Πειρατικό καράβι και μεγάλο κάστρο!!! Ψώνιο!!! Το 1985 το πάτωμα του παιδικού μου δωμάτιου ήταν όλο μια στημένη μακέτα, που άφηνε το έδαφος απροσπέλαστο για τους μεγάλους και μου διαφύλασσε και τον ιδιωτικό μου χώρο.

Φρικωδώς, η ανεκτίμητη συλλογή χαρίστηκε (θέλω να το ελπίζω ότι δεν πετάχτηκε στα σκουπίδια) στα φοιτητικά μου χρόνια ερήμην & εν αγνοία μου... Ωϊμέ! Μου πήρε πολύ καιρό να το ξεπεράσω... Και να που τώρα το Retromaniax ανάβει ξανά παλιές πληγές...
 
Αυτός ο πειρατής, πρέπει να ήταν από τα πρώτα playmobil που πήρα... :)

Υ.Γ μου αρέσει που τους αστροναύτες, τους έκαναν πάντα με στολές αλα Οδύσσεια του διαστήματος...
 
Τελικά δεν είναι σίγουρο αν υπάρχει 5002 LYRA NEW.Όπως δεν είναι σίγουρο αν υπάρχει 5008,3L61,3L65,3L67.To μόνο που ξέρω είναι ότι το 3L29 είναι 2 κλόουν και πωλούνταν στο ebay παλιότερα,αλλά όταν το βρήκα είχε σβηστεί η photo!!!!
 
Σε καλύτερη ανάλυση το 3L24.3L24.jpg

Προς το παρόν δεν έχουν βρεθεί ακόμα,μερικά sets ας ελπίσουμε να βγει κάποια νέα έκδοση collector's book και να τα έχει μέσα.
 
Μολις θυμηθηκα οτι ειχα το 3247, το κιτρινο ελικοπτερο. Το εβγαζε η Lyra?
 
Πίσω
Μπλουζα