[LYRA] Playmobil

pardalotzatziki είπε:
Μολις θυμηθηκα οτι ειχα το 3247, το κιτρινο ελικοπτερο. Το εβγαζε η Lyra?

Πως θυμάσαι κωδικούς 30τόσα χρόνια μετά;;; Το είχα και εγώ το κίτρινο ελικόπτερο, ήταν με τραυματιοφορείς και είχε και μία κίτρινη φιγούρα που έκανε ανεφοδιασμό από μία μπουκάλα της shell!
 
PT8 είπε:
Πως θυμάσαι κωδικούς 30τόσα χρόνια μετά;;; Το είχα και εγώ το κίτρινο ελικόπτερο, ήταν με τραυματιοφορείς και είχε και μία κίτρινη φιγούρα που έκανε ανεφοδιασμό από μία μπουκάλα της shell!
Σιγα μη θυμαμαι...απλα το ψαχνω...για να μην ρωταω αοριστα...

https://www.google.gr/search?q=playmobil+3247&safe=off&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=Qx3-UurZKKOH4ATqy4CQBg&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1227&bih=558
 
pardalotzatziki είπε:
Μολις θυμηθηκα οτι ειχα το 3247, το κιτρινο ελικοπτερο. Το εβγαζε η Lyra?
Πολυ πιθανο να κυκλοφορουσε απο την LYRA γιατι ειχε κυκλοφορησει και τον αμεσως προηγουμενο κωδικο...το 3246. :)
 
Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι είχε κυκλοφορήσει από τη LYRA καθώς το έχω πετύχει στα μικρά καταλογάκια που έχετε ανεβάσει κατά καιρούς.Και λογικό,αν το είχες πριν 25-30 χρόνια,από τη LYRA θα είχε βγει,καθώς ήταν η μοναδική εταιρεία που έβγαζε τα playmobil στην Ελλάδα.Γενικά ότι υπάρχει στo γερμανικό αρχείο,από το 74-75 μέχρι το 86 (με εξαίρεση τα πρώτα που βγήκαν σε χάρτινες συσκευασίες που κρέμονταν,τύπου περιπτέρου) ,καθώς επίσης και μερικά sets του 87,βγήκαν από τη LYRA
 
stayros είπε:
Πολυ πιθανο να κυκλοφορουσε απο την LYRA γιατι ειχε κυκλοφορησει και τον αμεσως προηγουμενο κωδικο...το 3246. :)
Πω πω....με εστειλες....το εχω πιασει στα χερια μου αυτο! Δεν υπηρχε περιπτωση να το θυμηθω. Αλλα μαλλον αλλος το ειχε. Δεν ειμαι σιγουρος.

thebest20 είπε:
Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι είχε κυκλοφορήσει από τη LYRA καθώς το έχω πετύχει στα μικρά καταλογάκια που έχετε ανεβάσει κατά καιρούς.Και λογικό,αν το είχες πριν 25-30 χρόνια,από τη LYRA θα είχε βγει,καθώς ήταν η μοναδική εταιρεία που έβγαζε τα playmobil στην Ελλάδα.Γενικά ότι υπάρχει στo γερμανικό αρχείο,από το 74-75 μέχρι το 86 (με εξαίρεση τα πρώτα που βγήκαν σε χάρτινες συσκευασίες που κρέμονταν,τύπου περιπτέρου) ,καθώς επίσης και μερικά sets του 87,βγήκαν από τη LYRA
Δεν το κανεις 30-35 καλυτερα? #) Μεσα θα εισαι...
 
Όντως κυκλοφόρησε Δεκεμβριο 1977 στη Γερμανία (σύμφωνα με το γερμανικό κατάλογο),37 χρόνια πριν, άρα στην Ελλάδα βγήκε γύρω στο 80-81 (δεδομένου ότι έρχονταν με καθυστέρηση περίπου 3-3,5 χρόνια) οπότε καλά λές 33-34 χρόνια πίσω
 
Το 3771 3771.jpg πρέπει να είναι από τα τελευταία sets που έβγαλε η LYRA,αυτούσιο όπως ακριβώς της Geobra,καθώς κυκλοφόρησε το 1987 στη Γερμανία,και την ίδια χρονιά βγήκε και το 3770 και κάποια άλλα στα οποία οι γυναικείες φιγούρες άλλαξαν εμφάνιση,και δεν τα έβγαλε η LYRA αυτά.

Kαι νομίζω,μια λίστα με τα 10 πιο δημοφιλή LYRA Playmobil (με δικά μου κριτήρια πάντα,με βάση τι άρεσε περισσότερο σε γνωστούς μου,ή τι είχαν οι περισσότεροι,θα μπορούσε να περιλαμβάνει τα εξής)

10. Άμαξα 3245

09. Τσουλήθρα 3416

08. Τσίρκο 3510

07. Τράπεζα 3422

06. Αστροναύτης 3320

05. Fort Union 3420

04. Κάστρο 3446

03. Πειρατικό καράβι 3550

02. Ρομπότ Playmospace 3318

01. Φάντασμα 3317
 
Τελικά το 3L29 υπάρχει περίπτωση να είναι το 3392 σε άλλη version,με τις ίδιες φιγούρες,απλά το συζητούσα με κάποιον στο facebook.Μερικές φορές αντέστρεφαν λίγο τα νούμερα (δηλαδή το 92 το έκαναν 29),όπως επίσης το αντίστοιχο του 3593 (με τις επιπλέον προσθήκες που έχω αναφέρει τόσες φορές) υπάρχει περίπτωση να έχει κωδικό 3L39.

Και επίσης στο playmofriends κάποιος Έλληνας λέει ότι έχει κάποιους καταλόγους LYRA (δεν διευκρίνισε αν είναι μικροί ή μεγάλοι),αλλά τους έχει στο χωριό του.
 
pardalotzatziki είπε:
Πω πω....με εστειλες....το εχω πιασει στα χερια μου αυτο! Δεν υπηρχε περιπτωση να το θυμηθω. Αλλα μαλλον αλλος το ειχε. Δεν ειμαι σιγουρος.
Έτσι ακριβώς αισθάνθηκα και εγώ! Τρελλάθηκα με το αεροπλάνο αυτό, με γύρισε 30+ χρόνια πίσω! Είμαι σίγουρος οτι το έχω παίξει αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ τίποτα.

pardalotzatziki είπε:
Δεν το κανεις 30-35 καλυτερα? #) Μεσα θα εισαι...
Το ελικόπτερο αυτό ήταν σίγουρα της Λύρα διότι το είχα κάπου 1980-81 ή '82._
 
αλλη μια διαφημιση με playmobil ,θα τη δειτε εδω :)

την ανεβασε ο Νικος!
 
Ευχαριστούμε Katerinak :) :bow:
 
Eίναι τέλεια διαφήμιση!Σιγά σιγά μαζεύεται υλικό της LYRA!!!!!!
 
Σε ευχαριστουμε Κατερινακι!!!!! :flower:
 
Κάτι πολύ ενδιαφέρον!!!!Υπάρχει περίπτωση to 5580
images
kai 5581
images
να επρόκειτο να κυκλοφορήσουν από τη LYRA.Για την ακρίβεια ακούγεται ότι η LYRA είχε νοικιάσει καλούπια για τη ροζ σειρά για κάποια χρόνια,κάποια κομμάτια κατασκευάστηκαν,αλλά τα καλούπια επιστράφηκαν.Οπότε αυτό εξηγεί γιατί βλέπουμε το φρούριο,και τους στρατιώτες με αυτά τα καπέλα,σε μερικά sets LYRA NEW.

πχ

1032.jpg


2117.jpg


3003.jpg


4006lyra.jpg


8006.jpg


http://playmobillyra.blogspot.gr/2012/03/playmobil-lyra-new.html

4.jpg

5.jpgΠροβολή συνημμένου 97508Προβολή συνημμένου 97509

6.jpg

7.jpg

1.jpg

2.jpg

3.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dennis Vagopoulos


27 minutes ago


 


Το ποιο διάσημο γρανάζι των αδερφών ΛΥΡΑ



This Spring @ GRecobil Discover LYRA Histori



#Playmobil #Discover #LYRA #History #GRecobil — in Athens.


1622109_10202698331754431_652825496_n.jpg

https://www.facebook.com/dennis.vagopoulos

Σίγουρα κάτι πολύ ενδιαφέρον ετοιμάζεται!!!!!!
 
thebest20 είπε:
Σίγουρα κάτι πολύ ενδιαφέρον ετοιμάζεται!!!!!!
Αυτο θα το μαθουμε τις επομενες μερες! ;)

Η δουλεια που εχει γινει, ειναι εξαιρετικη και το αποτελεσμα.....nuff said!!!!!!!! :sealed: :zip:
 
Κατι πολυ καλο μας "μαγειρευει" ο κ. Βαγγοπουλος στο facebook.... :D

attachment.php


Συνεχιζεται... :sta2
 
Ενδιαφέρον!!!! + κάποιες photos που βρήκα από το ebay. 3411 και 3418 (το κουτί από τις 2 πλευρές με διαφορετικές photos)

3411.jpg

3418.jpg

3418-2.jpg
 
Ο καινούριος μου πρώτος πειρατής... pirate.jpg
 
Σε συνεχεια του προηγουμενου μυνηματος... :)

Ο κ. Βαγγοπουλος εδω και ενα μηνα σχεδον δουλευε σε ενα project το

εχει αμεση σχεση με την αγαπημενη μας εταιρια LYRA και με τα ακομα

πιο αγαπημενα μας Playmobil!!!!!! :D

Στο παρακατω βιντεακι -λεγε με teaser... :D - θα δειτε ενα πολυ μικρο

αποσμασμα απο την ταινια που γυρισε η Playmobil το 1978 και εχει τιτλο

"Die Playmos Kommen" (στα αγγλικα :"Playmos are coming") και δειχνει

ολα τα σετ τα οποια κυκλοφορησαν μεχρι εκεινη την χρονια.

Η ταινια στην αυθεντικη της γλωσσα (Γερμανικα) υπαρχει σε 3 μερη

και στο καναλι Tricornejock στο You Tube.

Ο κ. Βαγγοπουλος ανελεβε το δυσκολο εγχειρημα να κανει την μεταφραση

και να μας παρουσιασει αυτο το μικρο δειγμα. Ολοκληρη την ταινια

θα εχουμε την χαρα να την απολαυσουμε στα ελληνικα στις 31-3-2014. :D




Σε αυτο σημειο θελω να δωσω τα θερμα μου συγχαρητηρια στον κ.Βαγγοπουλο

και στην ομαδα των συνεργατων του,που κοπιασαν πραγματικα για να βγει αυτο το υπεροχο αποτελεσμα!!!!

:bow: :bow: :bow: :clap: :clap: :clap: :award: :award: :award:

Και να τον ευχαριστησω που για αλλη μια φορα,που μου εκανε την τιμη

και μου εμπιστευτηκε υλικο δικο του για να το παρουσιασω στο retromaniax!!! :flower:

κ.Βαγγοπουλε....ευχαριστω πολυ!!!!!!! :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2:
 
Πίσω
Μπλουζα