[LYRA] Playmobil

Ευχαριστώ! Όταν ξαναεπισκεφτώ το μπαούλο στη μάνα μου θα βρω χρόνο να συναρμολογήσω τα υπόλοιπα και θα ποστάρω ;)
 
Το παλιό καλό καράβι της playmobil :) Θα συμφωνήσω με τα παιδιά, εξαιρετική η κατάστασή του.
 
Τι σου είναι αυτά τα μπαούλα, ε;

Τέλειο φυσικά και άντε γρήγορα οι επόμενες επισκέψεις :)
 
Ερωτηση: πως καθαριζουμε τα playmobil ασφαλως, χωρις κινδυνο ξεβαψιματος, αλλοιωσης της φιγουρας? Απλο νερακι, σαπουνι, οινοπνευμα, κατι αλλο?

Υ.Γ.: Σημερα επισκεφτηκα το μπαουλο!
 
kadmos είπε:
Ερωτηση: πως καθαριζουμε τα playmobil ασφαλως, χωρις κινδυνο ξεβαψιματος, αλλοιωσης της φιγουρας? Απλο νερακι, σαπουνι, οινοπνευμα, κατι αλλο?
Υ.Γ.: Σημερα επισκεφτηκα το μπαουλο!
Όχι οινόπνευμα γιατί θα πάθεις ότι κ γω :( . Υπάρχει περίπτωση να ξεβάψουν κ πιο συγκεκριμένα τα εξαρτήματα με χρυσαφί ή ασημί χρώμα . Νερό (όχι καυτό) κ σαπουνάκι είναι η λύση. Επίσης για σφουγγάρι προτίμησε μαλακό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ...μωρομάντιλα βοηθάνε?
 
kadmos είπε:
...μωρομάντιλα βοηθάνε?
Οχι ιδιαιτερα...

Η λυση που προτεινε ο Αντρικος ειναι η καλυτερη!!! :sta2

Ριξε μια καλη μπουγαδα και εισαι μια χαρα!!! :cool:
 
Οκ, το 'πιασα!

Με περιμένει δουλίτσα. Πρέπει να ξαναστήσω τις αναμνήσεις μου...να μια χούφτα από δαύτες:

VpDppfS.jpg


lahwnM0.jpg
 
Ενταξει.....παω να κλαψω στην γωνια μου...... :cry:

Kambia.....ερχεσαι μαζι μου..... :D
 
Μέχρι να 'ρθει η Kambia... θες παρέα? :precry:
 
:brick: :brick: :brick: :brick: Βάλτε κ μένα στο club :cry:
 
Μπραβο που τα κρατησες. Αν δεν ηταν θεμα τυχης/μανας :D

Εκπληκτικα σετακια. Και με τα κουτακια τους, αυτο κι αν ειναι σπανιο!!! Και μαθαινουμε και ποσο ειχανε τοτε :cool:

kadmos είπε:
να μια χούφτα από δαύτες:
Εχει κι αλλη χουφτα δηλαδη; :eek:

Ο λαος απαιτει αναλυτικο φωτορεπορταζ!
 
Πλάκα μας κάνεις, τώρα, εε?? Τι πάθαμε πάλι βραδιάτικα...

μα που βρίσκονται όλα αυτά τα μπαούλα??

Να τα χαίρεσαι :)
 
Για σήμερα μια παρουσίαση κι ένα "teaser".

Να 'ναι καλά η μάνα μου. Τα είχε συσκευάσει και τα είχε φυλάξει, από μια εποχή που γινόμουν "ώριμος" και δεν ήθελα καν να μιλάω για playmobil...

Στο τώρα λοιπόν, σας μιλάει ένα παιδί 7-8 ετών περίπου! Να 'σαι καλά ρε μάνα!

- Ινδιάνος με κανό Lyra (αααχχχ! βαχ!) 3352, το κουτί γύρω-γύρω και το περιεχόμενο:

AMk2uQI.jpg


uCAqDTT.jpg


cSgat1H.jpg


R97juGS.jpg


CTg2U1o.jpg


Oy4gzpj.jpg


UyNUBse.jpg


tIuFLFh.jpg


AIcW89t.jpg


...teaser...

e6BDl65.jpg
 
Λες και πηραμε ολοι δωρο για τα Χριστουγεννα...και το κοιταμε...

Παντως οι λεξεις "μάνα-είχε συσκευάσει-είχε φυλάξει", σε μια προταση....δυσκολο να τις συναντησεις :animlaugh: :animlaugh:
 
Οι επόμενες ημέρες προβλέπονται συναρπαστικές!!!
 
pardalotzatziki είπε:
Παντως οι λεξεις "μάνα-είχε συσκευάσει-είχε φυλάξει", σε μια προταση....δυσκολο να τις συναντησεις :animlaugh: :animlaugh:
+1000:thumbup: Ο ινδιάνος πάντως είναι λες αγοράστηκε σήμερα απο κάποιο κατάστημα. Περιμένουμε κ τα υπόλοιπα :cool:
 
Κλαίμε όλοι μαζί.....

Να τα χαίρεσαι kadmos και να τα προσέχεις :)
 
Αγιε μου Βασιλη...δωρο για τα Χριστουγεννα....θελω μια μπουκαλα οξυγονο και αιθερα.....
smiley-shocked017.gif
"]
smiley-shocked017.gif
[/url]

Και τα ιδια δωρακια και στην Kambia παρακαλω..... :fafoutis:

190 Δραχμες????!!!!....190 Δραχμες????!!!!!....190 Δραχμες????!!!!.....:burn:

kadmos, οπως καταλαβες....μας εστειλες ολους αδιαβαστους!!! :supergrin:

Τα συγχαρητηρια μου στην μαμα σου που τα φυλαξε μεχρι σημερα!!! :worship:
 
:cry: Τα είχα και εγώωωωω!!!! Ευτυχώς έχω ακόμη τις φιγούρες κάποια εξαρτήματα του Ινδιάνου αλλά τα κουτάκια χάθηκαν! Μπράβο Κάδμε φυλάγέ τα αλλά να τα παίζεις προσεχτικά και να θυμάσαι τα παλιά!

Σχετικά με το πλύσιμο: αυστηρά και μόνο με χλυαρό νεράκι, σαπουνάκι με ουδέτερο Ph και απαλό τρίψιμο με μαλακό σφουγγάρι! Προσοχή τα μωρομάντηλα μην τα χρησιμοποιείς μπορεί να περιέχουν διάφορες ουσίες που καλό είναι να μην βάλουμε στην επιφάνεια των playmobil μας! Προσοχή αν έχουμε αυτοκόλλητα στα εξαρτήματα ΔΕΝ ΤΑ ΠΛΕΝΟΥΜΕ αλλά με χρήση μπατονέτας νοτισμένη ελαφρά με το σαπουνόνερο καθαρίζουμε περιμετρικά του αυτοκολλητού μας! Τα κουτιά τα ξεσκονίζουμε με πινελο με μαλακή τρίχα! Αν έχει αναπτυχθεί μούχλα στην επιφάνεια του χαρτονιού τότε την απομακρύνουμε με βαμβάκι (φοράμε γάντια νιτριλίου) και φροντίζουμε να φυλάμε τα κουτιά σε χώρο που δεν έχει υγρασία και ήλιο. Μπορεί να τοποθετηθούν και σακουλάκια με σίλικα (υλικό που αποροφά την υγρασία) μέσα στην κούτα, το μπαουλάκι ή το ντουλάπι που χρησιμοποιούμε για να φυλάμε τα πολύτιμα μας πλεϊμομπιλοκουτάκια! :cool:

Όλα τα παραπάνω τα έχω εφαρμόσει στα δικά μου παιχνίδια και λόγω ειδικότητας (Συντηρητής Αρχαιοτήτων και Έργων Τέχνης) σας τα εγγυούμαι!

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!!!

P1010123.jpg να σημειώσω ότι είναι το δεντράκι που στολίσαμε σήμερα στην δουλεία! :D

P1010120.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα