[LYRA] Playmobil

Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Όντως "μάνα" και "φύλαξη" δεν πάνε μαζί συνήθως, όμως κάτι φαίνεται πως εκτιμούσε από τότε η δικιά μου στα playmobil. Μου το είπε και χθες! Βέβαια, ψάχνω δυο βαρβάτα σετ ακόμα, που δεν τα έχω βρει και ελπίζω σ' αυτά να μην έκανε εξαίρεση.

- Ιππότης Lyra 3379:

2KrPXFc.jpg


SYdUHNE.jpg


ftLLfhE.jpg


kw6dfon.jpg


VyNE7iH.jpg


xM8bAne.jpg


yqKoA4k.jpg


Hh5xUEg.jpg


nL8GINX.jpg


Οι φιγούρες στα πλαϊνά του κουτιού ξαναθυμίζουν πολλά. Μέσα βρήκα και κάποιους μινι καταλόγους σε κάποια από τα κουτιά. Θα δω μήπως τα σκανάρω.
 
Και το σιγοψησιμο συνεχιζεται....:burn:

Θα προτεινα,να μπουν σε μια βιτρινα....Τα κουτακια πισω και η φιγουρα ανοιγμενη μπροστα. :)

Ειναι κομματια ομορφα και τους αξιζει ξεχωριστη θεση!!! :sta2
 
Χτύπα αλύπητα. Αντέχω....

Ψιτ Σταύρο σου περίσσεψε αιθέρας από χθες;
 
stayros είπε:
Θα προτεινα,να μπουν σε μια βιτρινα....Τα κουτακια πισω και η φιγουρα ανοιγμενη μπροστα. :)
Ειναι κομματια ομορφα και τους αξιζει ξεχωριστη θεση!!! :sta2
Συμφωνώ με τον Σταυρή. Είναι πάρα πολύ ωραία κ τα έχεις σε πολύ κατάσταση.

Kambia είπε:
Χτύπα αλύπητα. Αντέχω....
Ψιτ Σταύρο σου περίσσεψε αιθέρας από χθες;
Κ που να βγάλει κ το μεγάλο σετ με τους ινδιάνους....
 
Σας καληνυχτίζω με μια από τις λατρείες μου: το νερό! Όλα τα Playmobil μου δεινοπαθούσαν μιας και για έναν ανεξήγητο λόγο γέμιζα λεκανάκια με νερό και τα βούταγα. Πόσο μάλλον, όταν η φιγούρα ήταν και σχετική, όπως η παρακάτω.

Μετά από τόση χρήση και τόοσα χρόνια εκπλήσσομαι με την ποιότητα των μικρών ηρώων ξαναπιάνοντάς τους στα χέρια μου!

- Underwater Photographer Lyra 3960:

Ck15Zrx.jpg
x01WcDr.jpg


5Bq7KHw.jpg


b4Xnw7Y.jpg
Ox4r0YM.jpg


Ent4uSd.jpg


P38vAXb.jpg


yyL5VyO.jpg


Ελπίζω να μην κουράζω με τόσες φωτό. Όπως όμως πρέπει να έχετε καταλάβει πλέον έχει αρπάξει το σασί μου και δεν υπάρχει γυρισμός! lol :eek:
 
Σε καλύβι κρεμασμένου δεν μιλάνε για σκοινί!!!
 
kadmos είπε:
Ελπίζω να μην κουράζω με τόσες φωτό.
Μαλλον το αντιθετο φιλτατε kadmos.....Χαρα μας να βλεπουμε τετοιες φωτο!!!!! ;)

Και ειδικα απο αγαπημενα playmobilακια!!!! :wub:
 
Αν και δεν είχα πολλά Playmobil θυμάμαι να έχω ινδιάνους, άλογα και τις σκηνές τους. Τα είχα στήσει σε μία ντουλάπα και τα χάζευα για λίγο καιρό.

Και πολύ respect για τις 190 δραχμές...δραχμούλες :bow:
 
Ευχαριστώ παιδιά (κυριολεκτικά παιδιά).

Ας μείνουμε λίγο στο υδάτινο θέμα μέσω του...

- Diver Lyra 3348:

oW0sYNf.jpg


sJ11Laj.jpg


uUsQq3D.jpg


gBZxdIN.jpg


JxDsTzv.jpg


dVxz5b8.jpg


2nQjFlg.jpg


8IouOdF.jpg
 
Πολύ ωραίο κ αυτό το κομμάτι :thumbup: Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι τα χέρια απο τις φιγούρες. Άλλιώς δείχνει στο κουτί κ άλλιως τελικά είναι η φιγούρα.
 
and1 είπε:
Πολύ ωραίο κ αυτό το κομμάτι :thumbup: Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι τα χέρια απο τις φιγούρες. Άλλιώς δείχνει στο κουτί κ άλλιως τελικά είναι η φιγούρα.
Επίσης και στα χρώματα μεταξύ αρκετών κουτιών-φιγουρών υπάρχουν διαφορές.
 
kadmos είπε:
Επίσης και στα χρώματα μεταξύ αρκετών κουτιών-φιγουρών υπάρχουν διαφορές.
Αυτο συνηθως συνεβαινε στην σειρα ΝEW. ;)

Προς διαχειριστες.....

Μηπως τα ποστ απο το #2047 και κατω, να μεταφερθουν εδω που ταιριαζουν καλυτερα? ;)
 
stayros είπε:
Αυτο συνηθως συνεβαινε στην σειρα ΝEW. ;)


Προς διαχειριστες.....

Μηπως τα ποστ απο το #2047 και κατω, να μεταφερθουν εδω που ταιριαζουν καλυτερα? ;)
Δηλαδή? Για δώσε φως?

Και μάλλον έχεις δίκιο, τα επόμενα θα τα ποστάρω στο thread της Lyra.
 
Στο πρέπον thread λοιπόν! Aν είναι εφικτό ας μεταφέρει κάποιος mod και τα άλλα από το thread Playmobil εδώ.

-Policeman Lyra 3338:

BDCMH09.jpg


NmoLYc2.jpg


8Ov4iGz.jpg


DuvWySo.jpg


M3YMM1x.jpg


YudswuM.jpg


C0NpegY.jpg


ISth3IV.jpg


C0NpegY.jpg
 
Και ξαναλεω.......

Παιχνιδια....με το κουτι τους.....κρατημενα....απο μητερα....

Ενδιαφερων :D
 
kadmos είπε:
Δηλαδή? Για δώσε φως?
Η LYRA οταν παρηγαγε/εβγαζε playmobil υπο την αδεια και τις ευλογιες της "μαμας" Geobra,

ειχε τρεις (3) περιοδους - ας το πουμε ετσι - παραγωγης.

1) Παραλληλη κυκλοφορια με την "μαμα".

Δηλαδη οτι κυκλοφορουσε Γερμανια κυκλοφορουσε κι εδω με ιδιο και απαραλαχτο περιεχομενο.

2) Σειρα "L"

Προσπαθεια της LYRA να κυκλοφορησει αποκλειστικα δικους της κωδικους για την Ελληνικη

αγορα - σε παραλληλη κυκλοφορια με τα "μαμισια" της Geobra - και παραλληλα να κανει βημα ανεξαρτητοποιησης απο την "μαμα" και

να ανοιξει και δικη της διεθνη αγορα (για αυτο και τα Αραβικα γραμματα στα κουτια ) πρωτοβουλια ομως που επεφερε και την ριξη με την "μαμα" εταιρια.

3) Σειρα "NEW"

Υστατη προσπαθεια της LYRA να συνεχισει να παρεχει playmobil στην Ελληνικη αγορα με μια εξ ολοκληρου δικια της σειρα...την NEW.

Σειρα που αποδειχθηκε οτι ηταν ελατωματικη αφου οι φιγουρες και το περιεχομενο - απο αποψη χρωματων - καμια σχεση

δεν ειχαν με το εικονιζομενο προιον. Ελαχιστες περιπτωσεις υπηρχαν ωπου εικονιζομενο προιον και περιεχομενο να εχουν πληρη ταυτιση.

Παρολα αυτα, δεν παυει η σειρα NEW να ειναι περιζητητη.

Ενα παραδειγμα θα δεις απο τα δικα μου... ;) ...Οπως βλεπεις,καμια σχεση!!!!!! :eek:

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερη η πληροφορηση σου!

Η σειρα new εβγαινε μονο σε κουτια με αντιστοιχη ενδειξη? Γιατι δεν εχω καποιο τετοιο κουτι και απο οσα μπορω να θυμηθω απο τοτε (αν δεν κανω λαθος) θυμαμαι πως κατα καιρους σε αγορες τυχαινε να υπαρχει διαφορα στα χρωματα, κατι που τοτε δεν θεωρουσα περιεργο, οποτε ανοιγα κουτακι (που δεν εφερε επιγραφη "new") και αντικρυζα χρωματικες διαφορες.

Απο οσα θυμαμαι, κουτια με "new" πανω τους πρωτη φορα εδω στο forum τα ειδα.

Για ξαναδωσε τα φωτα σου γιατι εχει ενδιαφερον.
 
kadmos είπε:
Η σειρα new εβγαινε μονο σε κουτια με αντιστοιχη ενδειξη?
Ναι,με την αριθμηση τους να ξεκιναει απο το 1001.

kadmos είπε:
Γιατι δεν εχω καποιο τετοιο κουτι και απο οσα μπορω να θυμηθω απο τοτε (αν δεν κανω λαθος) θυμαμαι πως κατα καιρους σε αγορες τυχαινε να υπαρχει διαφορα στα χρωματα, κατι που τοτε δεν θεωρουσα περιεργο, οποτε ανοιγα κουτακι (που δεν εφερε επιγραφη "new") και αντικρυζα χρωματικες διαφορες.
Ηταν η μεταβατικη περιοδος απο σειρα "L" -ωπου L = LYRA - σε σειρα NEW.

Κατι η ριξη με την "μαμα" , κατι που σταματησε η συνεργασια...

Ε δεν ηθελε και πολυ....και το αποτελεσμα ηταν σε καποιες παρτιδες να παρατηρουνται χρωματικες

αλλαγες μεταξυ εικονιζομενου προιοντος και περιεχομενου και αυτο γιατι δουλευε με οτι της ειχε απομεινει.

Ακομα και σε κουτια της σειρας "L" ,τα οποια ευτυχως ηταν πολυ λιγα.

Παντως ειτε "L" ειτε "NEW" αν τα πετυχει καποιος ακομα και σημερα -εννοειται σε λογικες τιμες

και οχι σε κατι αστρονομικες που ζηταν ορισμενοι - αξιζει η αγορα....γιατι ειναι LYRA!!!! :)
 
Respect, εγκυκλοπαίδεια είσαι!

Πάντως, απ' ότι βλέπω, υπάρχουν και κουτιά Lyra χωρίς το "L" ή το "NEW", που και πάλι εμφανίζουν διαφορές στο περιεχόμενο. Κι ενώ επίσης σε κάποια εμφανίζονται τα αραβικά, πάλι έχουν πάνω κωδικό χωρίς τις προαναφερόμενες ενδείξεις. Ίσως δηλαδή οι παρτίδες της Lyra να χωρίζονται σε ακόμη περισσότερες "κατηγορίες".
 
stayros είπε:
2) Σειρα "L"

Προσπαθεια της LYRA να κυκλοφορησει αποκλειστικα δικους της κωδικους για την Ελληνικη

αγορα - σε παραλληλη κυκλοφορια με τα "μαμισια" της Geobra - και παραλληλα να κανει βημα ανεξαρτητοποιησης απο την "μαμα" και

να ανοιξει και δικη της διεθνη αγορα (για αυτο και τα Αραβικα γραμματα στα κουτια ) πρωτοβουλια ομως που επεφερε και την ριξη με την "μαμα" εταιρια.
Τελικά αυτός ήταν ο λόγος που "έσπασε" η συμφωνία μεταξύ τους? Είχα την εντύπωση ότι η geobra αποφάσισε να μπει απευθείας μόνη της στην Ελληνική αγορά.
 
Πίσω
Μπλουζα