[LYRA] Playmobil

Οσοι εχουν προφιλ στον προσωποπαπυρο (facebook) θα γνωριζουν οτι τις τελευταιες μερες η Playmobil,διοργανωνει ενα πρωτοτυπο διαγωνισμο

με τιτλο "Playmobil Nostalgia".Το νοημα του διαγωνισμου απλο...βρισκεις τα παλια σου playmobil,τα φωτογραφιζεις και ποσταρεις την φωτο σου

στη σελιδα της Playmobil στο facebook.Η καλυτερη φωτογραφια κερδιζει επαθλο...

Ε, καπως ετσι ειπα να παρω κι εγω μερος.... :D ...(σιγα μην ελειπε ο Μαρτης απο τη Σαρακοστη :D )...με την παρακατω φωτο...

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=45154&d=1327843284[/img]"]
attachment.php


Τωρα θα μου πειτε γιατι κανω τοσο μεγαλο προλογο...:what:

Θα σας εξηγησω αμεσως... :)

Με το που ποσταρω την φωτο αρχισαν σχολια του τυπου..."Αυτα δεν ειναι playmobil,ειναι απομιμησεις" - "Η LYRA εφτιαχνε απομιμησεις" και αλλα

τετοια ευτραπελα...μεχρι που ηρθε το ενδιαφερον σχολιο του κ.Βαγγοπουλου και εβαλε τα πραγματα στη θεση τους.

Σας το παραθετω ατοφιο. :)


"Καλησπερα στην ομαδα, τα
Lyra Playmobil δεν ηταν ποτε απομιμησεις απο το 1978 που πηραν αποκλειστικα δικαιώματα για την Ελλαδα παραγωγης και εκμεταλλευσης μεχρι και το 1988 (εκει καπου εκλεισε το εργοστασιο παραγωγης στις Αχαρνες) οπου και εχασαν οριστικα τα δικαιωματα, τα playmobil ηταν αυθεντικα. Εως και το 1985 περιπου συμβαδιζανε με τη μαμα playmobil (Γερμανια) αλλα διαφορα προβληματα ομως που παρουσιαστηκαν οδηγησαν στην αλλοιωση της αρχικης ποιοτητας και συνοχης των κωδικων απο τις διαφορες σειρες που κυκλοφορουσαν τοτε. Ετσι εμφανιστικαν μεταξυ 1985 - 1988 σειρες με το γραμμα '' L '' αναμεσα στο κωδικο (3L32) και προς το τελος εμφανιστηκαν τα τελευταια ελληνικα playmobil (πολλη κακης ποιοτητας) με την ενδειξη '' NEW " οπως και οι κουβαδες αυτοι. Στο εξωτερικο ειδικα οι κουβαδες θεωρουνται πολυ σπανια κομματια και γινονται αναρπαστα οταν εμφανιστουν."
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπορούμε να ποστάρουμε και playmobil χωρίς κουτιά?Όπως της ροζ σειράς κλπ?Ελπίζω με αφορμή αυτό το διαγωνισμό να συγκεντρωθούν κι άλλοι fans της LYRA μήπως έχουν κάποιους κωδικούς και λυθεί το μυστήριο με τα σπάνια sets!
 
Ναι thebest20. Και χωρίς κουτιά μπορείς να λάβεις μέρος στον διαγωνισμό.

Πάντως είδα πολλά ωραίο κομμάτια μέχρι στιγμής.
 
μπορουμε να αναρτ'ησουμε μόνο κωδικούς Lyra ή γενικα?
 
Δυστυχως δεν μου εμεινε παρα μονο αυτο απο τα playmobil...και ενα κρανος αστροναυτη και ενα σετ σπηρουνια...

Δεν τα πεταξε κανεις, δεν τα χαρισε κανεις...μου τα κλεψανε... :rant:

Οποτε ανεβαζω οτι εχω....τις οδηγιες τις ειχα ζωγραφισει τοτε με τα αντιστοιχα χρωματα...

Ξερει καποιος ποτε παρουσιαστηκε/βγηκε στην αγορα?

LYRA PLAYMOBIL 3301.jpg
 
pardalotzatziki είπε:
Ξερει καποιος ποτε παρουσιαστηκε/βγηκε στην αγορα?
Η Geobra version ειχε κυκλοφορησει το 1987/88 μεχρι και το 1993. :)

Αλλα δεν νομιζω να ειχε βγαλει η LYRA κατι τετοιο,γιατι ηδη '86 με '88

που ηταν τα τελευταια της εταιριας...ειχε κυκλοφορησει η σειρα NEW.

Με την "μαμα" συμβαδιζανε μαζι μεχρι και το 1985.
 
stayros είπε:
Η Geobra version ειχε κυκλοφορησει το 1987/88 μεχρι και το 1993. :)
Αλλα δεν νομιζω να ειχε βγαλει η LYRA κατι τετοιο,γιατι ηδη '86 με '88

που ηταν τα τελευταια της εταιριας...ειχε κυκλοφορησει η σειρα NEW.

Με την "μαμα" συμβαδιζανε μαζι μεχρι και το 1985.
Παντως εχει το σημα της LYRA...νομιζω το ειχα αγορασει περιπου στο '90, θυμαμαι οτι ηταν το τελευταιο Playmobil που αγορασα.

Αλλα πως ξεχωριζεις τις Geobra version?
 
Για να επαναφέρουμε λίγο το thread!!!!!

3L88.jpg

3L88,πολύ σπάνια photo!!!!
 
καταπληκτικό σετάκι.το εχω ολοκαινουριο μεσα στο κουτακι του.θα το ανεβασω σε λίγες μέρες.
 
καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,

έχω τους εξής κωδικούς: 3L13 (άμαξα)

3425 (SALOON)

3258 (τροχόσπιτο)

τα οποία είχα κατευχαριστηθεί και τώρα παίζουν με αυτά τα παιδιά μου!!!
 
Στο ebay βρήκα photo του 3258 σε διαφορετική version,με το ίδιο περιεχόμενο.Όπως επίσης και από άλλα 2 sets,το ένα εκ των οποίων είχε ανέβει ξανά παλιότερα αλλά πιο σκοτεινή photo (3304),η άλλη photo με τους στρατιώτες είναι από σπάνιο set (3485).

3258.JPG

3304.jpg

3485.jpg
 
attachment.php


στο κάτω μέρος του οχήματος εκτός απο το λογότυπο της LYRA έχει και τη χρονολογία 1977.

Στο 3425 (SALOON) το μοναδικό που έχω στο κουτί του, αναγράφεται 1976 στο μονόφυλο κατάλογο που υπάρχει μέσα.
 
Nek, η φωτό είναι δική σου ή από το internet? :)
 
Είναι η ίδια ακριβώς που έβαλα κι εγώ από το ebay.
 
απο την foto που έβαλε ο thebest20, έτσι το θυμάμαι πιτσιρικάς πως ήταν και το δικό μου, τώρα έχει απομείνει ένα κομμάτι του κουτιού και απο το περιεχόμενό του που παίζουν τα πιτσιρίκια μου δεν ξέρω αν υπάρχουν όλα τα κομμάτια (νομίζω ναι). Το μοναδικό που έχω σε κουτί πλήρες με κατάλογο αλλά ανοιχτό είναι το 3425.

Έχω και κάποια σκόρπια, όλα της LYRA, πχ το κανό των ινδιάνων (χωρίς τους ινδιάνους) κα. Όλα στο ένα πόδι γράφουν LYRA και στο άλλο geobra.

Επίσης το αστυνομικό καράβι σχεδόν πλήρης, ότι είχε διασώσει η μάνα μου απο το 80-81 που ήταν αγορασμένα τα περισσότερα.
 
Όπως θα δείτε στην άλλη version του 3258,την οποία επίσης έχω βρει από το ebay,η κυρία είναι ξαπλωμένη

3258.JPG


Εγώ από τροχόσπιτα έχω κάπου φυλαγμένο,αυτό της Lyra NEW (photo από παλιά πώληση στο ebay)

9004.jpg


που όπως βλέπετε έχει ίδια χρώματα,αλλά οι διαφορές είναι στις φιγούρες και στα εξαρτήματα.
 
στο κουτί (ότι έχει απομείνει) απο το τροχόσπιτο που έχω (3258) στη φάτσα είναι η foto με τη φιγούρα ξαπλωμένη και στο πλάι η άλλη με τη φιγούρα όρθια στο πίσω μέρος του οχήματος, άρα στο ίδιο κουτί και οι 2 fotos.

Eπίσης σε μια φιγούρα (σκόρπια, όχι απο αυτό το σετ) αναγράφεται στο ένα πόδι 1974, μου ρίχνει 1 χρόνο ο μπαγάσας!! Το ίδιο και η μαύρη βάση για τα πόδια 1974, αλήθεια πού χρησιμεύει αυτή, αφού μια χαρά στηρίζεται το ανθρωπάκι, απορία το έχω.

Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω fotos.
 
Πίσω
Μπλουζα