[LYRA] Playmobil

Λοιπον....

Για να ξερετε και τι ειναι αυτο που ποσταρε ο best... :)

Ολο το παραπανω βιντεακι ειναι μια ιδεα Η' μαλλον για να το

θεσω καλυτερα, ενα project το οποιο δουλευε για παρα πολυ

καιρο ο κ. Βαγγοπουλος μαζι με τους συνεργατες του.

Σας παραθετω το σχολιο του ιδιου απο το facebook

για να καταλαβετε περι τεινος προκειται

και τι κρυβεται πισω απο το 20λεπτο βιντεακι....

<< Μια φορά και ένα καιρό κάπου στο βορά, μέσα στο τσουχτερό κρύο και μέσα στα χιόνια βρισκότανε μια μικρή πολιτεία στα τείχη του κάστρου της .


Η στρατιώτες που φρουρούσαν το κάστρο, πάγωναν από το τσουχτερό κρύο και κοίταγαν των ουρανό απελπισμένα, ξαφνικά από το βάθος του ορίζοντα βλέπουν κάτι γράμματα σχιματίζοντας την φράση ʼʼ ΈΡΧΟΝΤΑΙ ʽʼ ... μα αν είναι έτσι και αφού έτσι το θέλει το παραμύθι ας ταξιδέψουμε και εμείς μαζί τους μέσα στο χρόνο… >>


Κάπως έτσι ξεκινά η αφήγηση της ταινίας μας. Και θα πω ʽʼ ταινίας μας ʽʼ γιατί αυτό που θα δείτε ανήκει σε όλους όσους μεγάλωσαν, έπαιξαν και αγάπησαν τα Playmobil από το 1974 μέχρι και σήμερα. Πρόκειται για το πιο σπάνιο βίντεο (1978) που μου εμπιστεύθηκε μετά από πολλά χρόνια φιλίας ο ʽʼ Θείος όλων ʽʼ Αντώνης Αλεξίου (Alexobil).


Το βίντεο αυτό κατασκευάστηκε από την εταιρεία Playmobil Geobra το 1978. Ο μεταγλωτισμός στα Ελληνικά έγινε από το ποιο διάσημο γρανάζι την γνωστή και αγαπημένη εταιρία LYRA


 


Για όσους δεν γνωρίζεται ο Alexobil βρέθηκε δίπλα στο Playmobil από τα πρώτα του βήματα κάπου στο 1977 ως εργαζόμενος στη ΛΥΡΑ ΑΕ που τότε είχε την αποκλειστικότητα της παραγωγής και εκμετάλλευσεις Playmobil για την χώρα μας περνώντας από πολλά πόστα. Νωρίτερα από άλλο μετερίζι (1974) είχε ήδη επαφή με το παιχνίδι άλλα αυτό θα το δούμε αργότερα εδώ στο Grecobil. Αρκετά χρόνια μετά ( 1990) θα βρεθεί στην σημερινή εταιρία που όλοι πλέον γνωρίζουμε ως Playmobil Hellas (θυγατρική εταιρία της Geobra) όπου και θα κλείσει την καριέρα του κερδίζοντας την καθολική αναγνώριση & αποδοχή τόσο για το ήθος του όσο και για την εργατικότητα από όλους τους συνεργάτες του όλα αυτά τα χρόνια. Θα υπηρετήσει το Playmobil για σχεδόν πάνω τρείς δεκαετίες.



Αυτός είναι και ο λόγος που αισθάνθηκα την ανάγκη να φτιάξω ένα μικρο εισαγωγικό βίντεο λέγοντας του ʽʼ ευχαριστώ για όλα ʽʼ. Ένας ταχυδρόμος θα του φέρει την ταινία μαζί με ένα ευχαριστήριο γραμμα την ώρα που γυρίζει σπίτι του. Ταυτόχρονα ένα αγαπημένο συγκρότημα της εποχής εκείνης θα τιμήση και αυτό με την σειρά του επενδύοντας το soundtrack της ταινίας.


 


Δεν θέλω να γράψω κάτι για τα σχεδόν 20ʼ μαγικά λεπτά που θα ταξιδέψουμε στα παιδικά μας χρόνια παρέα με την φωνή του αφηγητή που θα μας συνοδεύει σε όλο το ταξίδι των ειρηνικών εξωγήινων πάνω στο μικρό μας πλανήτη..



Αυτό θα το αφήσω σε σας να το ανακαλύψετε μαζί με τα παιδιά σας.



Πείτε τους ότι ο δικός τους θείος σας έστειλε με το ταχυδρόμο αυτή την πολλή παλιά βιντεοκασέτα για να τη δείτε όλοι μαζί… και που ξέρεις κάποτε μπορεί η Πλέυμος ως κομιστές της καλοσύνης και της ειρήνης όντως να φέρουν ειρήνη και αγάπη για όλους μας πάνω στη Γη…


 


Καθίστε αναπαύτηκα, δυναμώστε λίγο των ήχο στην μικρή σας τηλεόραση και αφήστε την μαγεία να σας ταξιδέψει...


 


Καλή ακρόαση



GRecobil


GRecobil-facebook page

 




Edit

Όποιος φίλος/η αναγνωρiσει τη φωνή του αγαπημένου αφηγητή θα τον/την παρακαλούσα να μας γράψει εδώ το όνομα του. Δύστυχως δεν καταφέραμε να μάθουμε ποιος είναι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να ρωτήσω κάτι που έχω απορία?1)Ο Αlexobil είναι της ΛΥΡΑ άρα θα ξέρει και τα sets με L προφανώς και θα έχει και καταλόγους?Και 2)η ταινία είχε βγει δηλαδή και στα ελληνικά τότε το 1978?????
 
thebest20 είπε:
Να ρωτήσω κάτι που έχω απορία?1)Ο Αlexobil είναι της ΛΥΡΑ άρα θα ξέρει και τα sets με L προφανώς και θα έχει και καταλόγους?
Ολα θα γινουν σιγα-σιγα...απλα χρειαζεται υπομονη! :sta2

thebest20 είπε:
Και 2)η ταινία είχε βγει δηλαδή και στα ελληνικά τότε το 1978?????
Μα το λεει ο κ.Βαγγοπουλος στο σχολιο του....


Το βίντεο αυτό κατασκευάστηκε από την εταιρεία Playmobil Geobra το 1978.


Ο μεταγλωτισμός στα Ελληνικά έγινε από το ποιο διάσημο γρανάζι την γνωστή και αγαπημένη εταιρία LYRA


Προς διαχειριστες....

Θα προτεινα τα τελευταια ποστ να μεταφερθουν -μιας και το θεμα αφορα τα Playmobil της LYRA - εδω. :)
 
3747LYRA.jpg

Το πόσταραν στο facebook!!!Δεν περίμενα να έχει βγει από τη LYRA,λογικά θα είναι από τα τελευταία που έβγαλε κάπου στο 1989 στην Ελλάδα.
 
Όσοι προλάβεται μπείτε στη σελίδα PLAYMOBILΕλλάδα στο FACEBOOK, ανοίξτε το "άλμπουμ της καρδιάς μας" και τη foto με το σχολείο, δείτε το σχόλιο τους και βγάλτε συμπεράσματα !!!! Ακόμα γελάω!!!
 
Mετακόμισε η Lyra στην Λιβύη.... ο Καντάφι φταίει...
 
ποιος Κανταφι και μπούρδες ρε παιδιά!!!! ποιος είναι ο ανιστόρητος που πετάει "πυραύλους" ?????
 
Τα τελευταία εκτός θέματος ποστ διαγράφηκαν.
 
Δεν έχω καταλάβει γιατί στα κουτιά γράφουν προϊόν 1976 στα original LYRA,και προϊόν 1978 στα LYRA NEW.Μήπως έχει να κάνει με τις άδειες,τις οποίες πήρε η LYRA αυτές τις ημερομηνίες?Γιατί αποκλείεται τα LYRA NEW να υπήρχαν από το 1978.Την ίδια απορία έχω και για τις χρονολογίες που έχει η κάθε φιγούρα στις πατούσες της.
 
Λιποθυμήστε ελεύθερα! :D

3L14.jpg

3L37.jpg

3L53.jpg

3L47.jpg

3L65.jpg

3L94.jpg

3L97.jpg

Οι photos είναι από το μέλος Mark De Boer στο facebook,ο οποίος βρήκε 2 μεγάλους καταλόγους LYRA του 86 και του 87 και έβαλε τα σπάνια sets με L.Περιμένει ακόμα έναν κατάλογο.Το set στην τελευταία photo το είχα,και το έψαχνα καιρό!!!!!!
 
πλακα κανεις????!!!!!!εδω έχει κωδικούς που αγνοούα εντελώς την υπαρξη τους...
 
Εντάξει μην τρελαθούμε κιόλας...είπαμε τρέλα μεν, αλλά υπάρχουν και όρια!!!
 
thebest20 είπε:
Προβολή συνημμένου 106387 Προβολή συνημμένου 106388
από ebay

http://www.ebay.com/itm/EXTREMELY-RARE-80s-Era-Greek-LYRA-PLAYMOBIL-SUPPLIERS-CATALOG-TOP-MINT-/261495050154?pt=Pretend_Play_Preschool_US&hash=item3ce251cfaa

Μα είναι δυνατόν να το πουλάνε 493 ευρώ και να είναι και Έλληνες?Ποιος θα το αγοράσει?Λογικά θα έχει photos από πολύ σπάνια sets!!!

Τσάμπα πράμα με λίγα λόγια :p Πάω να σπάσω τον κουμπαρά μου :p
 
Λογικά υπάρχουν περιθώρια για μεγάλα παζάρια. Προσωπικά έχω αγοράσει μίστερ π με τελική τιμή 80% κάτω ύστερα από απανωτές διαπραγματεύσεις.

Δεν έχεις κάτι να χάσεις δοκιμάζοντας.
 
Από ebay, συλλεκτικά αυτοκόλλητα από το fanclub της LYRA

front.jpg

http://www.ebay.com/itm/RARE-80s-Era-Greek-LYRA-PLAYMOBIL-MEMBERS-CLUB-3-STICKERS-Mint-Condition-/261498329577?pt=Pretend_Play_Preschool_US&hash=item3ce283d9e9

Κι επίσης δείτε εδώ:

FROnt2.jpg

Ένα από τα σπάνια της LYRA NEW.O κλόουν κανονικά είναι από το 3392 της LYRA:D

Από τις 3 φορές που είχα πάρει αυτό το σετάκι.μόνο τη μία είχα πετύχει τον κλόουν που απεικονίζεται στο κουτί,τις άλλες 2 είχα πετύχει μία απλή φιγούρα μπλε ή πράσινη,με σταθερά χέρια και κανονικό πρόσωπο!!!

Επίσης η καρέκλα αυτή αλλά και το ακορντεόν είναι πατέντα LYRA NEW,δεν υπάρχουν σε διεθνή sets.

http://www.ebay.com/itm/PLAYMOBIL-LYRA-1021-GOLD-NIB-made-in-Greece-Greek-vintage-ultra-rare-/151320230022?pt=Pretend_Play_Preschool_US&hash=item233b637886
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όοσν αφορά τον κλόουν, θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πόσες παραλλαγές του βαμμένου προσώπου υπάρχουν.

Ο δικός μου ας πούμε είναι έτσι:

attachment.php


attachment.php
 
Πολύ ενδιαφέρον ο κλόουν σου,θα μπορούσε άνετα να είναι κλόουν της νέας γενιάς playmobil.Σίγουρα κι αυτό πατέντα της LYRA NEW.

Btw σας είχε τύχει να μην έχει κάποια φιγούρα LYRA NEW καθόλου πρόσωπο?Εμένα ναι,τουλάχιστον 2-3 φορές κυρίως τα sets που βρήκα από το 1996 και μετά.Όπως επίσης και να είναι αχνά χαρακτηριστικά προσώπου και να ξεβάφουν.Δεν ήταν αυτό που λέμε "moulded" (σκαλισμένα) τα μάτια και το στόμα.
 
Πίσω
Μπλουζα