[Mattel & El Greco] Masters of the Universe

AARDVARK είπε:
:biglaugh: :biglaugh:
dsc00473kk8.jpg
καλά τι τρώνε εκει στη He-manούπολη κ είναι τίγκα στους μύες;
 
Αυτό το όχημα με το φως που φαίνεται στην τελευταία φωτογραφία το είχα, αλλά ποτέ δεν δούλεψε κανονικά. Κατέληξε να γίνει ένα ακόμα κομμάτι στο project Joumaru, μαζί με κάποια άλλα παιχνίδια που διέλυσα (διαλούσα δίαφορα παιχνίδια, με σκοπό να πάρω τα κομμάτια και να φτίαξω ένα ρομπότ Τζουμαρού):yoyo::mastoras::mastoras:
 
γεια χαρά σε όλους.Δεν είμαι ακριβώς καινούριος,μιας και είμαι ο πρώην STORMWITCH.Τα παιχνιδια με τον he-man ήταν πολύ επος!Θυμάμαι ότι είχα 2 διαφορετικούς he-man,τον skeletor,ton hordak,έναν που ήταν σαν θαμνος,τον ρόκο που ήταν εξωτερικά μπλε και πέτρινοσ όπωσ μαρτυράει και το όνομα του,έναν με μούρη ελέφαντα και είχε ενα κουμπί από όπου μπορούσες να πετάξεις νερό,έναν με κεφάλι φιδιού(η καλύτερα κροκοδείλου) με χέρια που εκτείνονταν,τον grizzly που ήτασν μαλλιαρός,καφέ και με το σήμα της νυχτερίδας,όπως άλλωστε και ο hordak,το μωβ βάτραχο,έναν με πεταχτά μάτια,κόκκινο κεφάλι και μπλε χέριακαι έναν σαν άσπρο ανδροειδές όπου μπορούσες να εκτείνει τόσο το πόδια του όσο και τα χέρια του.Παρακάτω ένα siteόπου μπορεί κανείς να δει τα 80ς παιχνίδια με he-man http://www.he-man.org/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλώς ήρθες σαν cloven hoof αλλά γιατί ξαναγράφτηκες?
 
!!

Καλησπέρα..παιδιά εγώ τους είχα πάρει από την αμερική οταν είχα πάει το 1986 νομίζω...πριν έρθουν στην ελλάδα... είχαμε παει διακοπές με τους γονείς μου και είχα φέρει μια βαλίτσα γεμάτο με masters of the universe!!! είχα πάθει πλάκα..καθόμουν και έβλεπα στην τηλεοραση το cartoon network και ειχα ψαρώσει..ήταν και καλή τότε η ισοτιμία και δεν μου χαλάσαν χατήρια οι γονείς μου...

άμα σας πω κιόλας οτι τους ξέθαψα προσφατ'α και είναι και σε αρκετά καλή κατάσταση !!
 
Φιλε Thamona ξεθαψες κανα Αρθουρο?
 
Wally είπε:
Φιλε Thamona ξεθαψες κανα Αρθουρο?

Φίλε Wally..Δυστηχώς δεν υπάρχει πουθενά η κασσέτα με το τελευταίο επισόδειο του Αρθούρου..υπάρχουν βέβαια τα προηγούμενα 6...κάτι είναι και αυτό ε?
 
Πω πω... ένας φίλος είχε μεγάλη συλλογή τότε.. Τι θυμήθηκα που τα είδα αυτά μετά από τόσα χρόνια...

Προσέξτε πόσο διαστροφικό (για 8χρονα παιδάκια) design είχε το κάστρο του σκελετόφατσα, lol.
 
telonio είπε:
Το κάστρο Grayskull το είχε ένας κολλητός μου και το χάζευα-ζήλευα αρκετά τότε. Τωρα αν δεν κάνω λάθος, δεν υπήρχε και μια σειρά Masters of the universe, με τους χαρακτήρες να εχουν ένα πλαστικό διαφανές στο κέντρο του στήθους τους και στην πλάτη μια ροδέλλα που αν την γύριζες έβλεπες σπίθες μέσα στο πλαστικό του στήθους (το κουκλάκι είχε μέσα μια τσακμακόπετρα);
LOL

έχεις δίκιο και την σειρά των παιχνιδιών αυτή την έλεγαν Masters of the Universe.Οι φώτο αυτές είναι της σειράς He-Man δεν είναι Masters
 
Αναμνηστικά απ'το Heman Club!

[edit] dead photobucket photo[edit]

 


[edit] dead photobucket photo[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nέες φιγούρες remastered εκδόσεις των κλασικών από τα 80s. Έχουν κυκλοφορήσει He-man και Beast Man και ακολουθούν πολλές άλλες. Υπεύθυνοι για τη δημιουργία τους οι απίστευτα ταλαντούχοι 4 horsemen. ( εννοείται είναι official από τη Mattel)

Σήμερα αφίχθησαν οι δικές μου στα 50$ περίπου από mattycollector.com- αποκλειστικά διαθέσιμες από εκεί.



Το Γενάρη μας έρχεται ο Skeletor, μετά ο Stratos, Merman και ακολουθούν αρκετές εκπλήξεις.

Για περισσότερες πληροφορίες www.he-man.org.

motuc.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τρελη ζημια οι φιγουρες φιλε Grendizer. Κριμα που οι συγχρονες γενιες δεν μεγαλωνουν με σωστα προτυπα, οπως ο he-man :(

Περι παιχνιδιων, κατι φιλοι φαγανε μεγαλη πικρα.. Υπηρχε ενα παιχνιδαδικο στα πετραλωνα οπου εχει τις περισσοτερες φιγουρες απο he-man, οπου και αγορασανε κατι οχηματα. Αυτο εγινε παρασκευη λιγο πριν κλεισει το καταστημα.

Πηγαν δευτερα πρωι και το καταστημα ηταν κλειστο.. Με τα πολλα πολλα, απλα το καταστημα ειχε κλεισει, και δεν βρηκαν ποτε το παραμικρο :(
 
Νομίζω είχα πάρει 2-3 φιγούρες στο δημοτικό, αλλά είχαν κι άλλοι συμμαθητές μου οπότε τις είχα δει λίγο πολύ όλες. Νομίζω ότι αυτή που με εντυπωσίαζε πιο πολύ ήταν αυτή με το φίδι που πεταγότανε το κεφάλι.

Εν τω μεταξύ όσο διαβάζω το εν λόγω κομμάτι του φόρουμ τόσο μου έρχεται να πάρω φόρα και να κουτουλήσω κανά τοίχο, ά ρε μάνα που τα πεταξες όλα αυτά τα παιχνίδια :(
 
Grendizer είπε:
Nέες φιγούρες remastered εκδόσεις των κλασικών από τα 80s. Έχουν κυκλοφορήσει He-man και Beast Man και ακολουθούν πολλές άλλες. Υπεύθυνοι για τη δημιουργία τους οι απίστευτα ταλαντούχοι 4 horsemen. ( εννοείται είναι official από τη Mattel)Σήμερα αφίχθησαν οι δικές μου στα 50$ περίπου από mattycollector.com- αποκλειστικά διαθέσιμες από εκεί.



Το Γενάρη μας έρχεται ο Skeletor, μετά ο Stratos, Merman και ακολουθούν αρκετές εκπλήξεις.

Για περισσότερες πληροφορίες www.he-man.org.

Ειναι remastered των παλιών, και τις πουλάνε τοσο ακριβά?? Στο ebay εχθές παραλίγο να παρω με 150 ευρώ ΟΛΕΣ σχεδόν τις φιγούρες που είχαν βγει τη δεκατιά του 80..

Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση, ήταν οτί στο cartoon, Οι περισσότεροι ήρωες δεν εμφανίζονταν.

Εγώ τα δικά μου Masters τα είχα πάρει απο ένα ταξίδι με τους γονείς μου στην Αμέρική γύρω στο 85-86. Μιλάμε είχα πάθει παραλήρημα με τον αδερφό μου και τον ξαδερφό μου...Θυμάμαι τα παιχνιδάδικα στην Νεα Υορκη (Τοys R Us) και είχαμε πάθει πολιτισμικό σοκ....απο τις πιο ευχαριστες και δυνατές εμπειρίες της παιδική μου ηλικίας..Η ισοτίμία τότε ήταν πολύ καλή και είχαμε γεμίσει μια βαλιτσα...μετά απο μερικά χρονια ήρθαν και στην Ελλάδα οι masters και μπορεσα και πήρα το κάστρο του Hordak με τον δράκο που πεταγόταν απο τήν τρύπα (λόγο μεγέθους δεν γινόταν να το πάρω απο την αμερική)

Τις φιγούρες τις πιο πολλές τις έχω ακόμα αν και σε μερικές απο αυτε΄ς έχουν σπασει τα λάστιχα που ενώνουν τα πόδια τους
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Getta Robo είπε:
Τρελη ζημια οι φιγουρες φιλε Grendizer. Κριμα που οι συγχρονες γενιες δεν μεγαλωνουν με σωστα προτυπα, οπως ο he-man :( :(
σαν ήρωας που υπηρετούσε το Καλό ήταν εντάξει σαν πρώτυπο..ο σωματότυπος των ηρώων πάντως είναι λίγο "τίγκα στα στεροείδή"...βέβαια

εκείνες τις εποχές προωθούσαν ως πρώτυπα τον Σταλόνε και τον Σβαρτζνέγκερ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν εννοείς πόσο πάνε πλέον στο ebay, αυτό οφείλεται στο ότι είναι όντως limited. Θα υπάρξουν reruns από δημοφιλείς φιγούρες αλλά δεν ξέρουμε πότε και πώς. Eίναι όντως υπερβολικό να βλέπεις τον MotuC He-man να πιάνει πλέον και 100$... Ήμαρτον...

Σχετικά με τις τιμές από matty collector, ναι 29$ για μία φιγούρα( μαζί με τα έξοδα αποστολής) δεν είναι και ό,τι καλύτερο αλλά αν δεις κάποια reviews του Pixel Dan στο http://tnts.dirtmound.com/motureviews.html πιστεύω πως θα αντιληφθείς πως είναι στην ουσία νέες figures.

Αυτό που με ελκύει στην Classics σειρά είναι πως θα συμπεριληφθούν figures από όλες τις MotU σειρές ακόμη και από το New adventures of He-man.

Σχετικά με το Filmation παιδικό. Για την εποχή του ήταν υπέροχη δουλειά. Φυσικά δεν συγκρίνεται με Thundercats για παράδειγμα, αλλά και πάλι έστεκε μαι χαρά imo. Χώρια που έχουν περάσει μεγάλα ονόματα όπως πχ ο Paul Dini καθώς και πολλοί καλοί σχεδιαστές. Μην ξεχνάμε πως ήταν μια σειρά που είχε σαν στόχο να υποστηρίξει τα παιχνίδια και όχι το αντίστροφο. Btw o Ηe-man ήταν μια έμπνευση της Mattel πάνω σε μια αποτυχημένη απόπειρα για toyline του Conan αλλά κρίθηκε αρκετά βίαιο για παιδιά- είχε μάλιστα προηγηθεί μια προσπάθεια με τον Blackstar, για όσους θυμούνται( Κυρίαρχοι του Σύμπαντος στην Eλλάδα από την elgreco) Επίσης επειδή η σειρά βγήκε σε μια περίοδο που υπήρχε το θέμα της λογοκρισίας όσο και της έμμεσης διαφήμισης( ρεαλιστικά να το δούμε, κάθε επεισόδιο είχε έντονο το στοιχείο του promoταρίσματος των figures) αποφάσισαν να βάλουν εκείνα τα μονόλεπτα ηθικά διδάγματα στο τέλος κάθε επεισοδίου. Πάντως προτιμώ anytime το Sword and Sorcery( με ένα sci fi twist) του He-man από σειρές που προωθούσαν toylines( εξαίρεση τα Transformers) Btw η πρόσφατη σειρά MotU 20XX ήταν πολύ καλή και το cartoon πολύ ανώτερο του πρωτότυπου σε όλους τους τομείς και στο storytelling. Κρίμα που τελείωσε άδοξα... :(

Όπως και να έχει είναι από τις πρώτες σειρές που έχω δει- πρέπει να ήμουν 3-4 όταν το πρωτοείδα και χαίρομαι που μου δίνεται η ευκαιρία να ξαναζήσω κάποιες όμορφες στιγμές. Νοσταλγία ftw ένα πράγμα. ;)

Btw ορίστε και ο Skeletor που παρέλαβα τις προάλλες.

[edit] dead imageshack photo[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παρτε και ενα καρακαλτ βιντεακι

[edit]Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο.Λυπούμαστε γι'αυτό.[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thamonas είπε:
Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση, ήταν οτί στο cartoon, Οι περισσότεροι ήρωες δεν εμφανίζονταν.
Λάθος. Όλοι εμφανίζονταν σε κάποιο επεισόδιο εκτός από έναν, τον Stinkor, του οποίου η φιγούρα βρομούσε σαν ασβός (ήταν και ο ίδιος σαν ασβός). Υπήρχε μάλιστα σκέψη για επεισόδιο βασισμένο σε αυτόν, αλλά η ιδέα απορρίφθηκε διότι τους φάνηκε γελοία.
 
Λοιπόν εδώ έχω ένα θέμα που μου φαίνεται κάπως μπερδεμένο και θέλω όποιος γνωρίζει να δώσει πληροφορίες..!

Η el greco φαινεται να είχε βγάλει το 80 μια σειρα παιχνιδιών που λέγονταν "ΣΕΛΗΝΑΝΘΡΩΠΟΙ" και "ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ".

Υπαρχει μαι σύγχηση γιατί ενώ σαν κυρίαρχους του σύμπαντος ξέρουμε όλοι τον ΗΕ-ΜΑΝ, SKELETOR κ.λ.π η el greco έχει βγάλει τα εξής..

fetch


fetch


Εκτός αυτής της απορίας έχω και μια ακόμη..! Όπως προείπα είχε βγάλει και τουσ "ΣΕΛΗΝΑΝΘΡΩΠΟΥΣ" οι οποιοι είναι οι κάτωθι..

fetch


Όπως θα παρατηρήσατε αναγράφει το κουτί και "ΣΕΛΗΝΑΝΘΡΩΠΟΙ" και "ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ" ...

Το ίδιο γίνεται και με τα οχήματα τους...

Δείτε....

fetch


Και ρωτώ...!!!!!! Τι σχέση είχε ο SKELEROR με τους κυρίαρχους του σύμπαντος από την el greco, με τους σεληνανθρώπους και γενικά όλοι αυτοί έχουν κάποια σχέση μεταξύ τους ή απλά η el greco τα.......ανακάτεψε κάπως..!!!!????????????????????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα