Megadrive ή SNES; [και ολίγον από AMIGA πλέον]

Maddog είπε:
Θέλετε να συγκρίνουμε shoot' em ups καλύτερα; :p
Ναι όντως, κι εδώ υπερισχύει το Snes. Ψάχνω ψάχνω και ξανά ψάχνω...αλλά δε μπορώ να βρω έναν τομέα που ήταν καλλίτερο το MD... :animlaugh:
 
geo εισαι παλιοχαρακτηρας τωρα :)

Τα μονα αξιολογα SNES shootemups που θυμαμαι ειναι το Axelay, το Super Aleste και το Parodius.

Gradius3 anyone?? :)

Nα μην μιλησω για συγκριση Thunder Spirits (SNES) με ThunderForce3 (MegaDrive)...
 
ROFL.

Μάλλον το πολύ Mario πειράζει κάτι και κάνει τον κόσμο να πιστεύει ότι το slow motion είναι ο φυσιολογικός ρυθμός των πραγμάτων. Βρε σεις, ελάχιστα shoot'em ups άξιζαν στο SNES, το εξής ένα το Axelay. Μείνετε στα JRPG που όντως τα καταφέρνετε καλύτερα.
 
Μα γιαυτο μενουμε στο snes για να παιζουμε παιχνιδαρες που σε κρατανε για ωρες ολοκληεσς για παρα πολλες μερες και δεν τα βαριεσαι ποτε ωσα χρονια και να περασουν οπως final fantasy iv,v,vi,dragon quest v,vi,secret of evermore,terranigma,secret of mana,earthbound,bahamut lagoon,breath of fire i,ii.crono trigger,lufia i,ii,mystic quest,super mario rpg,tales of phantasia,star ocean,soul blazer,evo,zelda a link to the past και αλλα επικα παιχνιδια οπως super mario world,yoshi's island,donkey kong,super castlevania,super metroid και αλλα παρα πολλα.Φυσικα εχοντας και σε μια γωνια το megadrive:Dαποφευγουμε καταρχην να παιξουμε παιχνιδια οπως τα altered beast,shadow dancer,golden axe,κτλ γιατι προτημαμε να τα παιζουμε στο mame που ειναι πολυ καλητερα και παιζουμε απλα να περασει η ωρα και τιποτα παραπανω γιατι αν τα παιξεις μια δυο φορες δεν προκειται να τα ξαναπαιξεις παιχνιδια οπως street of rage,splatterhouse,aero the acrobat,ecco the dolphin,alisia dragoon,comix zone και αλλα πολλα.Φυσικα υπαρχουν και εξερεσεις οπως τα lunar,beyond oasis,phantasy star και καποια αλλα που ειναι πολυ καλα παιχνιδια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προτιμω SNES... Που αλλου θα βρεις καλυτερη home μεταφορα του Sunset riders?
 
metalcandyman είπε:
αποφευγουμε καταρχην να παιξουμε παιχνιδια οπως τα altered beast,shadow dancer,golden axe,κτλ γιατι προτημαμε να τα παιζουμε στο mame που ειναι πολυ καλητερα και παιζουμε απλα να περασει η ωρα και τιποτα παραπανω γιατι αν τα παιξεις μια δυο φορες δεν προκειται να τα ξαναπαιξεις παιχνιδια οπως street of rage,splatterhouse,aero the acrobat,ecco the dolphin,alisia dragoon,comix zone και αλλα πολλα.Φυσικα υπαρχουν και εξερεσεις οπως τα lunar,beyond oasis,phantasy star και καποια αλλα που ειναι πολυ καλα παιχνιδια.
Χμμ... Υπήρχε MAME το 1989 κι εγώ έτρεξα ο χαζός ν' αγοράσω mega drive :xm: Πέρα απο τη πλάκα, ήθελες arcade στο σπίτι; Mega Drive! Ήθελες πανχαζους υδραβλικού..εεε με συγχωρείτε ( :p ), χαριτομενιές και JRPG; SNES!

metalcandyman: Απ' ότι κατάλαβα, μόνο με JRPG ασχολήσε κι αναφέρεις το super mario world και το yoshi's island μόνο και μόνο επειδή είναι nintendo, κάνω λάθος;! Πίστεψέ με, υπάρχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥΣ κόσμος που παίζει και ξαναπαίζει τα παιχνίδια του md που ανέφερες ;)
 
εχθεσ επαιζα το σονικ 1 ... φοβερο ακομα κ σημερα παιζεται ανετα.. μονο που το μεγα ντραιβ εχει σονικ σινομπι κ καποιες αλλες αξιολογεσ μεταφορεσ των arcade αυτο το κανει μοναδικο... απο την αλλη σε τιτλουσ γενικα το σ νεσ δεν εχει αντιπαλο..πρωσοπικα πιστευω οτι αυτες οι δυο κονσολες κ η'' κοντρα""των ετεριων μας εδωσαν πολοι καλουσ τιτλους κ απο τισ δυο κονσολες... τωρα πια ηταν καλυτερη αυτο δεν εχει σημασια ...σημασια εχει η μαγεια κ ψυχαγογια κ οι ευχαριστες ωρες που περασαμε στη εφηβια μας..... τα σημερινα πιτσιρικα που μεγαλωνουν με πσ3 κ x box απλα λυπαμαι που δεν εζησαν τισ δικες μας εποχες....
 
Φιλε asic οπως καταλαβες για για το mame μιλαω απο απο το 1997 και μετα που κυκλοφορησε.Ωσο γιαυτα που γραφω απλα βαζω λιγο αλατοπιπερο στην κουβεντα γιατι μια ζωη ειχα επικες κοντρες με φιλους και γνωστους πανω στο θεμα nintendo-sega και γενικα μαρεσει να μπριζωνω τους οπαδους της sega οπως κανουν και αυτοι με μας της nintendo.Για το θεμα rpg κανεις λαθος γιατι μπορει να εχω τρελα με τα rpg αλλα εχω παιξει και παιζω τα παντα που εχουν σχεση με ολες της κονσολες κονσολες εκτος απο παιχνιδια του στυλ doom,quake κτλ.Εξαλου δεν υπαρχει οπαδος της nintendo που δεν παιζει sega και το αντιστροφω.Για παραδειγμα εγω οπως εγραψα σε ενα αλλο θεμα πριν λιγεσ μερες τελειωσα το vectorman και χθες αρχισα το beyond oasis.Φυσικα μεγαλη μου αγαπη και παντοτινη ειναι τα arcades ολα τα arcades χωρις καμια εξαιρεση και δεν περναει εστω και μια μερα χωρις να παιξω.Φυσικα το πιο αγαπημενο που παιζω το λιγοτερο δυο ωρες καθε μερα ειναι το pacman.ωσο για τα street of rage,splatterhouse,aero the acrobat,ecco the dolphin,alisia dragoon,comix zone που εγραψα δεν τα ανεφερα τυχαια αλλα τα ανεφερα γιατι ειναι απο τα πιο αγαπημενα μου παιχνιδια για το megadrive.
 
Εγω ειχα διαβασει στη wikipedia οτι το Super Nintendo ηταν τοσο πολυ αγαπητο στην Ιαπωνια που εν ετη 2001 (!), ναι καλα διαβασατε, βγηκε αποκλειστικα στην χωρα αυτη μια ειδικη εκδοση του SNES με τιτλο 2.0 αν δε κανω λαθος... φανταστειτε!!!
 
Φιλε jackie dragon δικειο εχεις απλα κανεις λαθος την ημερομηνια.Το snes 2 η snes jr κυκλοφορησε το 1997 και το πουλουσαν πακετο μαζι με το super mario world 2:Yoshi's island και μονο σε ιαπωνια και αμερικη.Hταν μικροτερο απο το κανονικο snes ολο ασπρο με δυο μοβ κουμπια και δεν ειχε κουμπι power.Επισης δεν ειχε υποδοχη RF για συνδεση με την τηλεοραση αλλα ουτε και την expansion port του πρωτου snes.Απο θεμα hardware δεν ειχε καποια διαφορα με το πρωτο.Να και μια φοτωγραφια του.snes 2.jpg
 
Φιλε jackie dragon δικειο εχεις απλα κανεις λαθος την ημερομηνια.Το snes 2 η snes jr κυκλοφορησε το 1997 και το πουλουσαν πακετο μαζι με το super mario world 2:Yoshi's island και μονο σε ιαπωνια και αμερικη.Hταν μικροτερο απο το κανονικο snes ολο ασπρο με δυο μοβ κουμπια.Επισης δεν ειχε υποδοχη RF για συνδεση με την τηλεοραση αλλα ουτε και την expansion port του πρωτου snes.Απο θεμα hardware δεν ειχε καποια διαφορα με το πρωτο.Να και μια φοτωγραφια του

Προβολή συνημμένου 36313

snes 2.jpg
 
Το SNES κατά την αποψή μου είναι ένα σκαλί παραπάνω και είναι και η αγαπημένη μου ρετρό κονσόλα,

αλλά και το MEGA DRIVE είναι πολύ καλό.
 
metalcandyman είπε:
Φιλε jackie dragon δικειο εχεις απλα κανεις λαθος την ημερομηνια.Το snes 2 η snes jr κυκλοφορησε το 1997 και το πουλουσαν πακετο μαζι με το super mario world 2:Yoshi's island και μονο σε ιαπωνια και αμερικη.
Eχεις δικιο! Εκανα λαθος συγχωνευση πληροφοριων! Αυτο που μπερδεψα ηταν αυτο που λεει στη βικιπεδία: "Η αγάπη των Ιαπώνων για την 16bit SNES κονσόλα ήταν πάντοτε τεράστια πράγμα που φαίνεται κι από την παραγωγή της στη συγκεκριμένη χώρα που συνεχίστηκε μέχρι και τις αρχές του 2003" με πληροφοριες απο το περιοδικο GAMES για το snes 2.0 Παντως το οτι η παραγωγη της κονσολας Super Nes συνεχιζοταν στην Ιαπωνια μεχρι το 2003 μου κανει τρομερη εντυπωση!!!!!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Jackie dragon είπε:
Eχεις δικιο! Εκανα λαθος συγχωνευση πληροφοριων! Αυτο που μπερδεψα ηταν αυτο που λεει στη βικιπεδία: "Η αγάπη των Ιαπώνων για την 16bit SNES κονσόλα ήταν πάντοτε τεράστια πράγμα που φαίνεται κι από την παραγωγή της στη συγκεκριμένη χώρα που συνεχίστηκε μέχρι και τις αρχές του 2003" με πληροφοριες απο το περιοδικο GAMES για το snes 2.0 Παντως το οτι η παραγωγη της κονσολας Super Nes συνεχιζοταν στην Ιαπωνια μεχρι το 2003 μου κανει τρομερη εντυπωση!!!!!!!!!!!
Ακριβως φιλε και το metal slader glory directors cut το τελευταιο παιχνιδι του snes κυκλοφορησε το 2000.
 
Ψήφο στο SNES


Έχω και τις δυο κονσόλες (snes-md) αλλα τα games που ακόμα και σήμερα τα ξανά μάτα παίζω είναι στο snes,τα games στο md...απλά...παίζονται,δεν ξαναπαίζονται.
 
glaros είπε:
Ψήφο στο SNES
Έχω και τις δυο κονσόλες (snes-md) αλλα τα games που ακόμα και σήμερα τα ξανά μάτα παίζω είναι στο snes,τα games στο md...απλά...παίζονται,δεν ξαναπαίζονται.
Αυτό που λες, εξαρτάται πολύ από το ποια κονσόλα είχες την εποχή εκείνη! Εγω, αν και νιντεντακιας πλεον, επειδή είχα εκείνη την εποχή το mega drive περνάω πολύ καλύτερα όταν το συνδεω στη τηλεόραση από ότι το snes! Δεν γίνεται να μην παίξεις και ξαναπαίξεις διαμαντια όπως το sonic 2, gunstar heroes, Rocket Knight Adventures , alladin, ristar, strets of rage 2 κτλ
 
UNCLE CARL είπε:
Αυτό που λες, εξαρτάται πολύ από το ποια κονσόλα είχες την εποχή εκείνη! Εγω, αν και νιντεντακιας πλεον, επειδή είχα εκείνη την εποχή το mega drive περνάω πολύ καλύτερα όταν το συνδεω στη τηλεόραση από ότι το snes! Δεν γίνεται να μην παίξεις και ξαναπαίξεις διαμαντια όπως το sonic 2, gunstar heroes, Rocket Knight Adventures , alladin, ristar, strets of rage 2 κτλ

Είχα και τις δυο κονσόλες εκείνη την εποχή,με κέρδισε το nintendo στρατόπεδο.
 
SNES ΜΕ μεγαλη διαφορα ακομα το εχω κ παιζω NBAJAM!!!!!!!! καλυτερο δεν το εχω ξαναδει σε αλλη κονσολα κ αλλα παιχνιδια φυσικα απλα αυτο μου ηρθε τωρα ωρες ατελειωτες τοτε φυσικα ειχαμε κ ελευθερο χρονο
 
Είμαι περισσότερο 'δεμένος' με το Mega Drive καθώς ήταν η πρώτη κονσόλα που αγόρασα κάπου εκεί στις αρχές του '90, αλλά και το SNES έχει παιχνιδάρες [edit]. Τεχνικά δεν ξέρω και δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα για το ποιό από τα δύο είναι το καλύτερο, ούτε με νοιάζει βέβαια για να πω την αλήθεια, αν γουστάρω το παιχνίδι όλα τα άλλα είναι μικρής σημασίας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα