Megadrive ή SNES; [και ολίγον από AMIGA πλέον]

Για αρχή θα δώσω ψήφο στο MEGA DRIVE. Είναι η κονσόλα που αγάπησα και ακόμα αγαπώ περισσότερο απ`όλες όσες έχω αγοράσει κατά καιρούς. Ίσως επειδή ήταν και η πρώτη κονσόλα που απέκτησα να έχει χαραχτεί με τόσο ανεξίτηλα χρώματα στη μνήμη μου ακριβώς επειδή μου θυμίζει την αθώα παιδική μου ηλικία. Για τον λόγο αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα με τον UNCLE CARL. Από τεχνικής άποψης θα συμφωνήσω κι εγώ ότι το SNES ήταν καλύτερο του MD αλλά μην ξεχνάτε ότι κυκλοφόρησε και 1 με 2 χρόνια αργότερα! Παρ`όλα αυτά η SEGA έκανε τη διαφορά πιστεύω με την κυκλοφορία των περιφερειακών που κυκλοφόρησαν για το MD όπως ήταν το Sega CD και το 32X, περιφερειακά που απ` ότι ξέρω η Nintendo δεν είχε απάντηση. Ας με διορθώσει κάποιος φίλος αν αγνοώ κάτι. Αυτό που οφείλω να παραδεχτώ στην Nintendo ήταν ότι από την εποχή του NES ακόμα είχε κυκλοφορήσει περιφερειακά όπως το ROB the robot και η (δεν θυμάμαι αυτή την στιγμή την ονομασία της) συσκευή που συνδεόταν με το NES και μετέφερε τις κινήσεις και τα χοροπηδητά των παιχτών στην κονσόλα, κάτι που έμοιαζε με χαλί και που πάντα ζήλευα σαν παιδί. Πιστεύω λοιπόν ότι ανάλογα και με το τι είδους παιχνίδια συγκινούν τον καθένα μας η επιλογή μας είναι πάντα υποκειμενική και όσο και αν κοιτάξουμε την πληθώρα των τίτλων που υπήρξε σε κάθε κονσόλα ή την μεταφορά ενός παιχνιδιού αυτό που τελικά μας μένει είναι τα αγαπημένα μας παιχνίδια αυτά που παίζαμε τότε και θέλουμε να παίξουμε ακόμη και σήμερα. Όχι η απόδοση του επεξεργαστή ή οτιδήποτε άλλου εξαρτήματος. Οπότε επειδή εμένα μου έχει χαραχθεί στη μνήμη μου η σειρά των παιχνιδιών sonic γι` αυτό και πιστεύω ότι το MD υπερτερούσε του SNES.
 
Ψήφος κι από μένα στο SNES! Ακριβώς όπως είπαν και οι πιο πάνω, γιατί είναι συνδεδεμένο με τα παιδικά μου χρόνια!

Πρέπει βέβαια να πω (για να είμαι ακριβοδίκαιη) ότι είναι ψιλο-άδικη ψήφος, γιατί με μια-δυο φορές που έπαιξα στο MD, δεν είναι αρκετές για να σχηματίσω ολοκληρωμένη άποψη!

Αλλά οι παιδικές αγάπες κρατάνε για πάντα! :D
 
Super Nintendo Sega Genesis - rap τραγουδακι απο τον Richie Brandon

 
Είχα και τα 2.. Όμως το SNES είναι ένα σκαλί πιο πάνω, κυρίως για τα JRPG, και τα Donkey Kong Country..
 
Το Mega Drive ήταν η πρώτη κονσόλα που αγόρασα. Δεν θυμάμαι τι με έκανε να το προτιμήσω από το SNES αλλά σίγουρα δεν το μετάνιωσα ποτέ!

Δυνατά σημεία του MD ήταν το ότι είχε λιγότερη λογοκρισία στα παιχνίδια του σε σχέση με το SNES (π.χ. Mortal Kombat), το χειριστήριο με τα 6 κουμπιά που ήταν τέλειο για παιχνίδια ξύλου στυλ Street Fighter καθώς και τα αποκλειστικά παιχνίδια που είχε και έλειπαν από το SNES (αγαπημένα μου τα Dune II: Battle for Arrakis, Eternal Champions, Virtua Racing).

Όχι βέβαια οτι και το SNES δεν είχε τα δικά του πλεονεκτήματα και αποκλειστικά παιχνίδια αλλά και στις επόμενες γενιές παιχνιδομηχανών πάντα προτιμούσα την Σέγκα από την Νιντέντο, μου ταίριαζε περισσότερο :)
 
Το mega drive ήταν το wii της εποχής, όχι προς το κοινό που απευθύνοταν αλλά ότι είχε ως στόχο αυτους που ασχολιόντουσαν επιδερμικά με το gaming, γούσταραν να παίζουν κανα arcade και όταν ερχόντουσαν τίποτα φίλοι τους σπίτι έπαιζαν διπλό.Π.χ. τα ξαδέρφια μου που ήταν τσογλάνια και όλη μέρα την έβγαζαν έξω με μηχανάκια, γκόμενες, μπάλα και αλητείες είχαν mega drive, εγώ που ήμουν σωστό nerdουλάς και όλα αυτα θεωρούσα πως είναι του σατανά, είχα snes για να ξυπνάω τρομαγμένος μέσα στην βραδυνή βροχή και να περιδιαβαίνω στα κρυφά μυστικά του a link to the past, όπως και να χαζεύω στην ατελειώτα λειβάδιαπου τα ζέσταινε η λιακάδα του secret of mana, μυρίζοντας στο φρασκοκομμένο γρασίδι που κούρεψα με το σπαθί μου και να πήγαινω όσο πιο ψηλά γίνεται για να αγναντεύω τα ατελείωτα δάση και τα ποτάμια που τα διέσχιζαν. Ναι οκ, θα μπροούσε να πεις κάποιος πως θα μπορούσες να έχει και secret of mana και γκόμενες, αλλά μου φαίνεται πολύ ουτοπικό, μακάρι να υπάρχει κάποιος εκεί έξω που κατάφερε αυτόν τον άθλο...
 
Αν και είχα Mega Drive, πρέπει να παραδεχτώ πως το SNES ήταν αντικειμενικά καλύτερο (ας δούμε τις μεταφορές του Mortal Kombat II, όπως και τη σύγκριση μεταξύ Donkey Kong Country και Vectorman), αλλά το Mega Drive είχε τη δική του γοητεία. Σε ότι αφορά το τσιπάκι ήχου, όταν ήξεραν να το δουλέψουν έβγαζε μουσικές που δεν μπορούσε το SNES ούτε στον ύπνο του (π.χ. παιχνίδια Sonic και Streets of Rage, Mortal Kombat 1, Batman 1989 της Sunsoft) και αρκετά καλά παιχνίδια δεν υπάρχουν στο SNES.

Επίσγς, το Sega ήταν πολύ πιο όμορφο εμφανισιακά. Ναι, αυτό που φαίνεται στην οθόνη έχει αληθινά σημασία, αλλά το SNES έμοιαζε με Playskool, ενώ το Mega Drive θα μπορούσε να είναι gadget από την Batcave.
 
Το megadrive οταν πρωτοκυκλοφορησε απλα δεν ειχε αντιπαλο. Τουλαχιστον στην Ευρωπη. Αμερικη και Ασια υπηρχε το turbographix/PC engine.

Το snes κυκλοφορησε 2 χρονια αργοτερα και παλι καθυστερησε στην Ευρωπη. Γι αυτο και τελικα εδω υπερισχυσε το megadrive

Εγω το προτιμησα κυριως για τα καλα coin op conversions αλλα και το sonic. Παρολα αυτα, παντα ζηλευα το starfox στο snes. Επισης το sf2 στο snes αλλα και το final fight ηταν αρτα conversions. Το μεν final fight δεν εμφανιστηκε ποτε στο megadrive, το δε sf2 αργησε πολυ για να κανει τη διαφορα (παροτι αριστο και εκει)

Ειχα και mega cd αλλα τωρα πια πιστευω οτι ηταν υπερβολη. Πολλα λεφτα για τις εξτρα δυνατοτητες που προσεφερε ενω ηδη ειχαν αρχισει να εμφανιζονται οι κοσολες επομενης γενιας
 
Πρέπει να το παραδεχτείτε: ο ανακριβής ισχυρισμός ότι η Nintendo είναι για μικρά παιδάκια (ισχυρισμό τον οποιό χρησιμοποιούν ακόμα και σήμερα οι Nintendo haters) αποτελεί αποτέλεσμα της πλύσης εγκεφάλου που έκανε στο κοινό η Sega Aμερικής με το trash-talking marketing Sega does what Nintendon't.

H μοναδική, αξιοσημείωτη κίνηση από πλευράς ώριμων παιχνιδιών στην Sega ήταν με την uncensored έκδοση τoυ Mortal Kombat στο Mega Drive ενώ η Nintendo είχε την censored έκδοση στο SNES. Aλλά αφού είδε η Nintendo το πόσο πολύ υπερτέρησαν οι πωλήσεις του Mortal Kombat στο Mega Drive αποφάσισε να είναι πιο ελαστική στο θέμα λογοκρισίας κι έτσι τα επόμενα Mortal Kombat στις κονσόλες της Nintendo ήταν uncensored. Και μετά έβγαλε το Killer Instinct που είναι κλάσεις ανώτερο από το Mortal Kombat κι αποτέλεσε από τις καλύτερες αποκλειστικότητες για SNES που έκαναν τους κατόχους Mega Drive να σκάσουν από την ζήλια τους.

Kαι μην γελιόμαστε: ακόμα κι η Sega που καυχιόταν για τα ώριμα παιχνίδια της δεν ήταν λίγες οι φορές που λογόκρινε τα παιχνίδια της όπως το Skies of Arcadia όπου αφαιρέθηκαν οι αναφορές σε τσιγάρα και ποτά. Για να μην μιλήσουμε για τις ηλίθιες αλλαγές που έκανε στα παιχνίδια της όπως στο Dynamite Headdy όπου αφαιρέθηκαν όλοι οι διάλογοι που υπήρχαν στην ιαπωνική έκδοση και στο Ristar όπου κάνανε τον χαμογελαστό πρωταγωνιστή όπως ήταν στην έκδοση να έχει θυμωμένο βλέμα στην αμερικάνικη κι ευρωπαϊκή για να δείχνει πιο σκληρός (άσχετα που το παιχνίδι γενικά είχε ένα χαρούμενο και χαριτωμένο ύφος).
 
Αυτα δεν τα ρωτανε... :p

MEGA DRIVE δαγκωτο!!!! :D

Μονοι και μονο επειδη πρωταγωνιστης ηταν ο παρακατω κυριος....

segasonic5802.jpg



Οσο απο games...γουρλωνει το ματι σου!!!!
smiley-shocked008.gif
"]
smiley-shocked008.gif
[/url]
 
Vetus είπε:
και στο Ristar όπου κάνανε τον χαμογελαστό πρωταγωνιστή όπως ήταν στην έκδοση να έχει θυμωμένο βλέμα στην αμερικάνικη κι ευρωπαϊκή για να δείχνει πιο σκληρός (άσχετα που το παιχνίδι γενικά είχε ένα χαρούμενο και χαριτωμένο ύφος).
Αυτά τα έκανε και η Nintendo of America με όλα τα Kirby παιχνίδια.

Αλλά γενικά συμφωνώ με αυτά που λες. Για μένα δεν υπάρχει παιδική κονσόλα. Μόνο παιδικά παιχνίδια ίσως. Ολες οι κονσόλες έχουν games για όλες τις ηλικίες. Και πολλές φορές παιχνίδια που πασάρουν σαν games για το ενήλικο κοινό καταντούν να είναι πιο παιδικά λόγω ανωριμότητας του περιεχομένου τους. Και αντίστροφα υπάρχουν παιχνίδια που εκ πρώτης όψεως φαίνονται παιδικά, αλλά το περιεχόμενο είναι αρκετά ώριμο και καλοσχεδιασμένο ώστε να το ευχαριστηθεί και το ενήλικο κοινό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mega Drive...και όπως έλεγε και η διαφήμιση

Sega...από 'σένα πιο δυνατό!!!

Πάντως στην Ελλάδα νομίζω η Sega είχε περισσότερες και καλύτερες διαφημίσεις.
 
Και για μένα το SNES υπερτερεί μεταξύ των 2. Όχι πως το Mega Drive ήταν χειρότερο απλά όταν το γνώρισα ~αρκετά αργότερα απ'το SNES~ δε μπορούσε να καλύψει τις απαιτήσεις που μου είχε δημιουργήσει το πρώτο. Ακόμη κι αν μαζί με το Mega Drive βάλουμε και το Sega CD... πάλι SNES θα επέλεγα...

Πάντως Vetus είσαι λάθος εδώ :

Vetus είπε:
Πρέπει να το παραδεχτείτε: ο ανακριβής ισχυρισμός ότι η Nintendo είναι για μικρά παιδάκια (ισχυρισμό τον οποιό χρησιμοποιούν ακόμα και σήμερα οι Nintendo haters) αποτελεί αποτέλεσμα της πλύσης εγκεφάλου που έκανε στο κοινό η Sega Aμερικής με το trash-talking marketing Sega does what Nintendon't.
H μοναδική, αξιοσημείωτη κίνηση από πλευράς ώριμων παιχνιδιών στην Sega ήταν με την uncensored έκδοση τoυ Mortal Kombat στο Mega Drive ενώ η Nintendo είχε την censored έκδοση στο SNES. Aλλά αφού είδε η Nintendo το πόσο πολύ υπερτέρησαν οι πωλήσεις του Mortal Kombat στο Mega Drive αποφάσισε να είναι πιο ελαστική στο θέμα λογοκρισίας κι έτσι τα επόμενα Mortal Kombat στις κονσόλες της Nintendo ήταν uncensored. Και μετά έβγαλε το Killer Instinct που είναι κλάσεις ανώτερο από το Mortal Kombat κι αποτέλεσε από τις καλύτερες αποκλειστικότητες για SNES που έκαναν τους κατόχους Mega Drive να σκάσουν από την ζήλια τους.

Kαι μην γελιόμαστε: ακόμα κι η Sega που καυχιόταν για τα ώριμα παιχνίδια της δεν ήταν λίγες οι φορές που λογόκρινε τα παιχνίδια της όπως το Skies of Arcadia όπου αφαιρέθηκαν οι αναφορές σε τσιγάρα και ποτά. Για να μην μιλήσουμε για τις ηλίθιες αλλαγές που έκανε στα παιχνίδια της όπως στο Dynamite Headdy όπου αφαιρέθηκαν όλοι οι διάλογοι που υπήρχαν στην ιαπωνική έκδοση και στο Ristar όπου κάνανε τον χαμογελαστό πρωταγωνιστή όπως ήταν στην έκδοση να έχει θυμωμένο βλέμα στην αμερικάνικη κι ευρωπαϊκή για να δείχνει πιο σκληρός (άσχετα που το παιχνίδι γενικά είχε ένα χαρούμενο και χαριτωμένο ύφος).
Η Nintendo εφάρμοζε πάντοτε μία πιο light πολιτική προς τα παιχνίδια της κι αυτό είναι μία ιστορία που ξεκινάει απ'την NES εποχή. Δεν είναι τυχαίο που τα συστήματά της είχαν το "family" στην ονομασία τους. Τarget group ήταν ολόκληρη η οικογένεια κι έτσι οι τίτλοι της όφειλαν να έχουν ανάλογο ύφος. Aν δε με απατά η μνήμη μου πρέπει να είναι και η μόνη εταιρεία που δεν έχει δεχτεί ποινικές διώξεις γι'αυτό το θέμα. Γενικότερα, σε πολλά παιχνίδια είχε κοπεί το "προκλητικό" περιεχόμενο. Πρόχειρα σου παραθέτω τη λίστα του wikipedia αλλά μπορείς να βρεις εύκολα πολύ καλύτερες πηγές με δεκάδες άλλες αναφορές.

Η Sega απ'την άλλη είναι μία πιο ιδιόμορφη περίπτωση εταιρείας που δε μπορούμε να πούμε ότι είχε (διαχρονικά) σταθερή πολιτική ~σε κανένα τομέα~. Το Genesis/Mega Drive σαφώς και απευθυνόταν στο ίδιο κοινό (με το SNES) αλλά λόγω και της full επιθετικής πολιτικής του Tom Kalinski εκ των πραγμάτων εκείνη τη συγκεκριμένη περίοδο ήταν κάπως διαφορετική σε θέματα software ~αφού ήταν και επιδίωξη του προέδρου της (στο τμήμα των ΗΠΑ)~ οπότε και παρουσίασε πιο εύκολα "βίαια" παιχνίδια (Immortal, Splatterhouse, MK με αίματα που αναφέρθηκε κτλ). Γι'αυτό ακριβώς το λόγο είχε υιοθετήσει και το Rating Council για τα συστήματά της ~ αφού οι επικρίσεις/μηνύσεις ήταν πολλές.

Από εκεί και πέρα, περνάμε σε μία τελείως διαφορετική περίοδο για την εταιρεία. Κοινώς την μετα-Mega Drive era που έφερε νέα πρόσωπα, πολιτικές κτλ κτλ οπότε και είναι λογικό να παρατηρούνται "αντιφάσεις".

Αυτά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα συμφωνησω με τον φιλο scatman πιο επανω για τις πολιτικες που ακολουθουσε η καθε μια εταιρια ξεχωριστα .Καπως ετσι ηταν .Παρολα αυτα ψηφιζω με 1000 SNES αλλα το παραδεχομαι μου αρεζε και μου αρεσει και το md .Το καθενα ειχε και τα υπερ και τα κατα του .Και τα 2 μηχανηματα εκαναν μια συναρπαστικη κοντρα εκεινα τα χρονια και οι μονοι κερδισμενοι ειμασταν εμεις που παιζαμε τις παιχνιδαρες που κυκλοφορουσαν .Για μενα η καλυτερη κοντρα αναμεσα σε δυο εταιριες απο τις αρχες του 90 που ασχολουμαι !Thats it !!
 
Imgema είπε:
Αλλά γενικά συμφωνώ με αυτά που λες. Για μένα δεν υπάρχει παιδική κονσόλα. Μόνο παιδικά παιχνίδια ίσως. Ολες οι κονσόλες έχουν games για όλες τις ηλικίες. Και πολλές φορές παιχνίδια που πασάρουν σαν games για το ενήλικο κοινό καταντούν να είναι πιο παιδικά λόγω ανωριμότητας του περιεχομένου τους. Και αντίστροφα υπάρχουν παιχνίδια που εκ πρώτης όψεως φαίνονται παιδικά, αλλά το περιεχόμενο είναι αρκετά ώριμο και καλοσχεδιασμένο ώστε να το ευχαριστηθεί και το ενήλικο κοινό.
Πολύ όμορφο το ποστ σου Imgema. Τα παιγνίδια που έχουν πιο ρεαλιστικά γραφικά δεν απευθύνονται απαραίτητα σε άτομα μεγαλύτερης ηλικίας, το περιεχόμενο είναι αυτό που μετρά και ο τρόπος σκέψης για να φτάσουμε στο τέλος.
 
Imgema είπε:
Αυτά τα έκανε και η Nintendo of America με όλα τα Kirby παιχνίδια.
Mε τα εξώφυλλα μόνο το έκανε αυτό. Και το έκανε ακόμα κι επί εποχής GBA. Για πιο μετά δεν ξέρω. Στα ίδια τα παιχνίδια ο Kirby εξακολουθεί να έχει το χαριτωμένο βλέμα όλο απορία. :p

Wally είπε:
Τα μονα αξιολογα SNES shootemups που θυμαμαι ειναι το Axelay, το Super Aleste και το Parodius.
Βάλε μέσα και Twinbee, Darius Force, Super Earth Defense Force, Biometal, Choujikuu Yousai Macross - Scrambled Valkyrie (Ιαπωνία μόνο δυστυχώς) κ.α....κι αυτά όσο αφορά τα εξαιρετικά exclusives του SNES. Έχω βαρεθεί το ψέμα ότι το SNES δεν είναι καλό μηχάνημα για shmup.
 
Εχει τοσα RPG που ειναι εξαιρετικα, οπως και αλλες κατηγοριες, αλλα τα shooter του ειναι περιπου 10, με καποια οπως το axelay να μην λενε και τιποτα. Το MD εχει τα δεκαπλασια και σχεδον τα περισσοτερα ειναι καλυτερα απο τα αντιστοιχα του SNES.

Οκ, να υποστηριζουμε το SNES σε μερικες κατηγοριες παιχνιδιων, αλλα οχι στα shooters, που εχει λιγοτερα και απο τον commodore. Τωρα που το σκεφτομαι... και το MD εχει λιγοτερα shooter απο το commodore :D

Μια cpu στα 3 και κατι ΜΗΖ, δεν κανει εξ'ορισμου για γρηγορα παιχνιδια, το SNES ειχε καλυτερη αναλυση, περισσοτερα χρωματα, μεγαλυτερα sprites, με λιγα λογια καλυτερα στατικα γραφικα, καταλληλα για RPG, αλλα και platform με πολυ καλα background. Στα shooter εγινε μια προσπαθεια να χρησιμοποιηθει το scaling, το rotation, το mode9 γενικα, με αποτελεσμα να εχουμε πρωτοτυπα παιχνιδια αλλα με οχι τοσο κλασσικο gameplay, οπως π.χ. το starwing που ηταν κατι σαν 3D shooter, αλλα και το περιεργο axelay με τους εχθρους να ερχονται απο το βαθος.

Στο md δεν ειχαν τοσο καλα γραφικα στην διαθεση τους, εριξαν το βαρος στη ταχυτητα και το gameplay και εφτιαχναν κλασσικα shooter της εποχης, δηλαδη σαν και αυτα που επαιζε ο κοσμος στα ηλεκτρονικα. Μερικα ειναι μετρια, κυριως τα πριν το 1990, μετα βγηκαν μερικα που ειναι αξεπεραστα. Ακομα και στην αμιγκα αμφιβαλω εαν μπορουσαν να βγουν τοσο καλα.
 
Ισως οι 2 πιο διασημες κονσολες στην ιστορια για την μεγαλη κοντρα τους και τα φανατικα στρατοπεδα με πιστους οπαδους.Πανεμορφη εποχη και οι 2 αγαπημενες μου με μεγαλυτερη αδυναμια στο Snes .Παντα ομως εριχνα και ενα ματι στο τι κυκλοφορει και τι παιζαν οι φιλοι τοτε στο mega drive !Πολλες διαφημισεις στην τηλεοραση παιχνιδομαγαζα που υποστηριζαν η την μια η την αλλη εταιρια (αλλοι φερναν περισοτερο sega αλλοι nintendo) ανταλλαγες παιχνιδια και κονσολες με φιλους.Η καλυτερη εποχη στο gaming για την γενια μου δεκαετια 90 :cool:
 
Πίσω
Μπλουζα