Mini Αφιέρωμα: Atari Falcon030

Κοιτα να δεις που ψινομαι να παρω - θου κυριε - (π)atari
 
Ok dir_marillion...ναι κάποια από αυτά είδα στο youtube....

Παλιότερα είχε σε ένα post ανεβάσει ένας falconάς σκαναρισμένο το διαφημιστικό φυλλάδιο του atari falcon...νομίζω έλεγε ότι είναι από τον ChrisTOS, αλλά δε μπορούσα να το κάνω download...μήπως το έχει κανείς να το ανεβάσει; είναι το ελληνικό από την Α-ΣΥΣΤΕΜΣ;..αν κάποιος το έχει ας το αφήσει εδώ..το έχω και εγώ αλλά το έψαχνα σε ηλεκτρονική μορφή...

ευχαριστώ ...
 
A1200 είπε:
Κοιτα να δεις που ψινομαι να παρω - θου κυριε - (π)atari
Γιατί όχι???

Εγώ πως πήρα πέρυσι την Α500+ & Α1200??? Δεν είναι κακό.....

Ούτως ή άλλως, τις μάχες τις χάσαμε φίλε μου...winblows (φτου κακά!!)δουλεύει ο περισσότερος κόσμος τώρα.αντε και macintosh (intel driven, μπλιαχχχ)....

:diablotin: :diablotin: :diablotin: :diablotin:
 
falcon030gr είπε:
Γιατί όχι???Εγώ πως πήρα πέρυσι την Α500+ & Α1200??? Δεν είναι κακό.....

Ούτως ή άλλως, τις μάχες τις χάσαμε φίλε μου...winblows (φτου κακά!!)δουλεύει ο περισσότερος κόσμος τώρα.αντε και macintosh (intel driven, μπλιαχχχ)....

:diablotin: :diablotin: :diablotin: :diablotin:
Σωστος ο Falcon030gr.. πλεον οι μαχες πρεπει να δινονται για να αποκτουμε τα συστηματα που ειναι πλεον ειδη προς εξαφανιση, παρα να αναλωνομαστε σε 80's καταλοιπα! :)

Ημουν φανατικος STFM user σε σημειο να αντιπαθω ακομα και τα STE!

Η ζηλια για την Amiga 500 υπηρχε απο ανεκαθεν, σε σημειο να εχω τροποποιησει την language disk του STFM (εκεινη την εργοστασιακη την γκρι) ωστε να ειχε ολα τα tsr προγραμματακια (ελληνικα, calculator, sidekick, clock, και ενα σωρο αλλα) μαζι με μια επιλογη προγραμματων στα folders (text editor, doodle, textspeech, basic και οτι αλλο χωρουσε) που ολο αυτο το πακετο ολοκληρωνε ενα intro προγραμματακι στο AUTO Folder που εμφανιζε μια λευκη οθονη με τα γραμματα "Atari STFM Workbench v1.0" οταν εκανα boot τον STFM !! Who cares?! Ειχα workbench για τον ST μου!!

Αυτα ηταν χρονια!!

Μετεπειτα περασα 500+ και η 1200, μεχρι την πτωση των home γενικως. Καπου εκει ειδα την αποκτηση του Falcon ουτοπια. Αλλα παρελειψα ενα σημαντικο στοιχειο. To home computing ειναι χομπυ και διασκεδαση ανεξαρτητως πλατφορμας!

Πολυ καλο το review σου falcon030gr.. keep it up!

..
 
phil_vr είπε:
Σωστος ο Falcon030gr.. πλεον οι μαχες πρεπει να δινονται για να αποκτουμε τα συστηματα που ειναι πλεον ειδη προς εξαφανιση, παρα να αναλωνομαστε σε 80's καταλοιπα! :) ..
Συμφωνώ εν μερη,αλλα ειναι και αυτο μια παραδοση που πρεπει να κρατιθει :D
τεσπα,θα το ψαξω το θεμα πολυ συντομα,σείρα έχει ο Acorn 3000

για την ιστορια δεν εχω ιδεα απο (π)atari ουτε απο tos(τ) ούτε που βρήσκετε σημερα η atari κοινότιτα

Υ.Γ:Για να μη με λετε μιασαλόδοξο θα εξομολογιθω οτι πάντα μου άρεσε το atari trademark
 
Σε ευχαριστώ φίλε Phil_vr. Τότε που πήρα τον STFM, το μόνο που ζήλευα από Amiga500 ήταν το Workbench, τπτ άλλο.... Βέβαια, όταν άρχισα να ανακαλύπτω τον θησαυρό προγραμμάτων του Atari ST ,τότε άρχισα να καταλαβαίνω πως οι υπολογιστές δεν είναι μόνο για παιχνίδι.

Οι υπόλοιποι φίλοι μου βέβαια που είχαν Α500 μόνο για games με κορόιδευαν, γιατί τα παιχνίδια του ST δεν ήταν "τόσο καλά όσο στην Amiga"....Η εκδίκηση ήρθε 6 χρόνια αργότερα ('93) "πετώντας" και τότε ήταν που το βούλωσαν όλοι, ακόμη και κάτι υπανάπτυκτοι με 486 και κάτι σκασμούς κάρτες, που έβλεπαν demos & applications να εναλάσσονται στα 16ΜΗz με ταχύτητα μεγαλύτερη από ότι στα καβουρδηστήρια των -αντίστοιχα- 50+ ΜΗz...

Περιττό να πω πως δεν θυμάμαι αρκετούς της ηλικίας μου να έχουν Falcon030 (ή και Α3000-4000)....

Ναι, το home computing πλέον είναι hobby (και αρκετά ακριβό θα έλεγα...) αλλά τουλάχιστον ευτυχώς που έζησα την "σωστή" εποχή και δεν αναγκάζομαι να μάθω τα home computers από το wikipedia ή το e-bay, όπως αρκετοί άλλοι...

Να'σαι καλά,

Πάνος
 
Δεν είναι απαρετιτα κακό να μάθει κάποιος τα home micros από eBay ή wikipedia

Απλά εμείς είμαστε πλέον σχετικά τυχεροί γιατί πλέον μπορούμε να αποχτήσουμε πάνω από ένα μηχάνημα της εποχής που τότε τα βλέπαμε με το μακαρόνι η μονό σε φίλους μας – εξ ιδίων κρίνω τα αλλότρια φυσικά :rolleyes:

p.s:a spare atari anyone... :D
 
Βασικά τώρα το'χω ρίξει στα Acorn λιγουλάκι, (ρε teflon, τι θα κάνεις τελικά???) Πολύ καλά μηχανήματα και όταν ο ST είχε 100.000 δρχ. , o A3000 κόστιζε περί τις 270.000, αν θυμάμαι καλά....Είχα 2 φίλους που είχαν τότε τον Α3000 και πειραματίζονταν με την BASIC, που εκτός των άλλων έκανε "παπάδες".... OYTE και 'γω μπορούσα να το αγοράσω τότε...

Το falcon να φανταστείς έκατσα ένα καλοκαίρι και έκανα DTP δουλειά για ένα φροντιστήριο Αγγλικών. Του έβγαλα του τύπου (τότε) 5 βιβλία με ασκήσεις,γραμματική κλπ στον ST με το Calamus για να τα μοιράσει στο φροντιστήριο. έβγαλα 300.000 και μετά από 3-4 μήνες τα έσκασα όλα και πήρα το Falcon. Aρε κακόμοιρο ST, ακόμη δουλεύει μετά από 18 χρόνια. Τα έβγαλε τα λεφτά του και με το παραπάνω.... Και μου κανε δώρο και το 1ο μου falcon!!!

Ναι, φίλε, δεν αδικώ και δεν κατακρίνω κανένα, απλά θεωρώ ότι το να ζεις κάτι την στιγμή της ακμής του είναι καλύτερο από το να το ζεις δεκαετίες μετά σαν ανάμνηση. Καλά λοιπόν που υπάρχει το e-bay & το wiki, για τους νεότερους και για όσους ενδιαφέρονται για το retro-computing σαν hobby.

Φιλικά,

Πάνος
 
Falcon030, στα Acorn δεν θα δεις αυτό που φαντάζεσαι όπως στην Amiga/Atari. Τα Acorn είναι μηχανήματα που βασίζονται σε μιά συνέχεια των BBC και έχουν εντελώς διαφορετική λογική.

Δεν έχουν "σοβαρές" εφαρμογές όπως ο Atari και λιγότερο η Amiga και δεν έχουν το hardware της Amiga για να παίξουν τις παιχνιδάρες της. Έχουν δυνατότερο επεξεργαστή που όμως δεν παίζει κανένα ρόλο στην χρήση και στο λειτουργικό.

Το filesystem του RiscOS βασίζεται στην συμπίεση των δεδομένων, οπότε οι χρόνοι π.χ. για να ανοίξεις ένα φάκελο, είναι αισχροί (αν δεν έχεις τουλάχιστον ένα RiscPC).

Μάλλον θα έλεγα ότι καλύτερο θα ήταν να ασχοληθείς με έναν 040 mac έγχρωμο, π.χ. quadra ή κάποιο powerbook duo 280c, για να δεις κάποιες commercial σοβαρές εφαρμογές, λίγο ποιό πάνω από Atari και μερικά παιχνίδια strategy και adventures σε μιά ανάλυση 640χ480 ή 800χ600 ή 1024χ768, λίγο καλύτερα από Amiga (σε αυτό το είδος των παιχνιδιών όμως μόνο).

Για πειραματισμό όμως, όλα τα μηχανάκια είναι μιά χαρά :diablotin:
 
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=1Bgu-oh7_x8]YouTube - My Atari Falcon030

Finally
 
Κάνε απλά Copy/Paste το URL...

Δουλεύει έτσι τώρα το YT...
 
Ναι.. το πιασα... #@$#%%% :p
 
Άσχετο κάπως με το thread, αλλά τσίμπησα προχθές ένα C-LAB Falcon MKII, σε υπεράριστη κατάσταση. Βέβαια, με "έτσουξε" λιγάκι. Αλλά είναι καρασπανιούμπα και δεν υπήρχε άλλη επιλογή. 4 τον αριθμό και συνεχίζω....

Πιθανόν να ακολουθήσει και το σχετικό update review.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ριξε και μια ωραια φωτο οταν τον καλοδεχτεις! :)
 
ΌΣΕΣ ΘΕΛΕΤΕ.....Next week, probably!

Πάνος
 
ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟΣ!!! :bow: :bow:
 
Η εκδοση που βλεπεις 2007.
 
Μετά απο 3 εβδομάδες, κατέφθασε ο C-Lab Falcon MK-II. Ποστάρω μόνο εξωτερικές φωτογραφίες μιας και το λειτουργικό το ξέρετε.

Το μηχάνημα είναι σε απίστευτα εξαιρετική κατάσταση, χωρίς γρατσουνιές, σπασίματα, κιτρινίλες κλπ, με τα manual, system disks,vga adaptor & ένα βιβλίο για προγραμματισμό του falcon & του internal dsp! A, ο τύπος μου άλλαξε και το NVRAM & μου έδωσε και ένα trackball δώρο!

Έχει 14ΜΒ RAM, 512MB internal HD και όλα τα γνωστά στους μουσικούς audio mods της C-LAB. Χώρια που ο δίσκος έχει μεταξύ των άλλων κάτι HDDriver 8.2, ICD tools, Papyrus Gold 8, Kobold 3.5, Cubase Audio 16 v2.06 & AudioMaster, all registered! Με τις υγείες μου.....

PA291174.jpg


PA291172.jpg


PA291171.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα