Mini Αφιέρωμα: Atari Falcon030

Σε θέμα hardware ο Falcon ήταν εντυπωσιακός. Αλλά από software τί γίνεται; Δεν έχω ιδέα τι κυκλοφορούσε για Falcon.
 
Υπάρχουν τα πάντα. You name it, we've got it!
 
Υπάρχει καμιά σελίδα που να έχει περιγραφή του software; Για παράδειγμα, για γραφικά (2D, 3D, Video) τί υπήρχε;
 
Σελίδα που να τα έχει συγκεντρωμένα όχι. Τυχαίνει να υπάρχουν κάποιες συλλογές από hack groups της εποχής και εκεί μέσα υπάρχουν όλα όσα είχαν βγεί.

Ενδεικτικά για 2D: Chagall, Studio Photo, Apex Media (το πρώτο που έκανε morphing εν έτει '94), για 3D: Neon, POV Raytracer, για Video: VideoMaster Falcon. Αυτά ήταν commercial, όχι pd και είναι ότι έχω στο μυαλό μου αυτή την στιγμή. Σαφώς υπήρχαν πολύ περισσότερα. Υπάρχει .txt file (λίστα) περίπου 2ΜΒ από προγράμματα που υπάρχουν σε CDs. Περίπου 4000 τιτλοι, χώρια τα public domain utilities,demos klp :)
 
Ευχαριστώ, θα ρίξω μια ματιά, φαίνεται ενδιαφέρον. Αν και με κάτι τιμές που έχω δει για το Falcon, βλέπω να μένει μόνο "εγκυκλοπαιδικό" το ενδιαφέρον μου.
 
falcon030gr είπε:
Σελίδα που να τα έχει συγκεντρωμένα όχι. Τυχαίνει να υπάρχουν κάποιες συλλογές από hack groups της εποχής και εκεί μέσα υπάρχουν όλα όσα είχαν βγεί. Ενδεικτικά για 2D: Chagall, Studio Photo, Apex Media (το πρώτο που έκανε morphing εν έτει '94), για 3D: Neon, POV Raytracer, για Video: VideoMaster Falcon. Αυτά ήταν commercial, όχι pd και είναι ότι έχω στο μυαλό μου αυτή την στιγμή. Σαφώς υπήρχαν πολύ περισσότερα. Υπάρχει .txt file (λίστα) περίπου 2ΜΒ από προγράμματα που υπάρχουν σε CDs. Περίπου 4000 τιτλοι, χώρια τα public domain utilities,demos klp :)
Κάποιος έχει μείνει αρκετά χρόνια πίσω.... :p
 
Δλδ??? Για δώσε μας τα φώτα σου, ρε Χρήστο.
 
falcon030gr είπε:
Μετά απο 3 εβδομάδες, κατέφθασε ο C-Lab Falcon MK-II. Ποστάρω μόνο εξωτερικές φωτογραφίες μιας και το λειτουργικό το ξέρετε. Το μηχάνημα είναι σε απίστευτα εξαιρετική κατάσταση, χωρίς γρατσουνιές, σπασίματα, κιτρινίλες κλπ, με τα manual, system disks,vga adaptor & ένα βιβλίο για προγραμματισμό του falcon & του internal dsp! A, ο τύπος μου άλλαξε και το NVRAM & μου έδωσε και ένα trackball δώρο!

Έχει 14ΜΒ RAM, 512MB internal HD και όλα τα γνωστά στους μουσικούς audio mods της C-LAB. Χώρια που ο δίσκος έχει μεταξύ των άλλων κάτι HDDriver 8.2, ICD tools, Papyrus Gold 8, Kobold 3.5, Cubase Audio 16 v2.06 & AudioMaster, all registered! Με τις υγείες μου.....
Αμάν χριστιανέ μου! Βάλε ένα NSFW στον τίτλο! Άνοιξα το tab με το thread ενώ έπινα μια γουλιά ελληνικό (διπλό, βαρύ-γλυκό) και μου βγήκε από τη μύτη από την ομορφιά... Θα μας πεις πόσο πήγε το μαλλί;

Με γεια....
 
Καλύτερα να μη σου πει γιατί θα σου βγει και ο υπόλοιπος καφές από τη μύτη :)
 
Τον έχω τελειώσει, ακούω :D
 
Πάω για ένα ουϊσκάκι...

If you'll excuse me, gentlemen...
 
Να πω ότι δε σε προειδοποίησα... σε προειδοποίησα :)
 
Ξέρεις τι έγινε? Ο τύπος που το χτύπαγε πριν από μένα, είχε βάλει μάλλον "automatic bidding" και ενώ το μηχάνημα ήταν στα 340ε, έκανα 1 maxbid στα 500 τα τελευταία δευτερόλεπτα και έβλεπες να γίνονται απανωτά bids! Πρόλαβε να φτάσει τα 499ε και το auction έκλεισε, κερδίζοντας το falcon για 1ε! Αν το "χτύπαγα" πιο πριν, θα πήγαινε πολύ πιο πάνω, και δεν θα το αγόραζα..θεωρώ πως 500ε είναι το ανώτατο για ένα τέτοιο μηχάνημα και θα πρέπει να είναι και boxed σε αυτή την τιμή....
 
Υπερβολικα πολλα λεφτα για το C-Lab. Ειδικα αν σκεφτεις οτι αυτα τα μηχανηματα βασιζονται στις μητρικες που δεν περασαν τον ποιοτικό έλεγχο της Atari...
 
Ναι, είναι λίγο υπερβολικά. Συμφωνώ. Αλλά, τι ποιοτικό έλεγχο να περάσουν? Δεν σε καταλαβαίνω βρε Χρήστο. Οι άνθρωποι πήραν τα ήδη υπάρχοντα m/b, έκαναν κάποια mods για "σταθερότητα" στην λειτουργία και καλύτερη ποιότητα στον ήχο. Αυτό ήταν. Δεν κατασκεύασαν καινούρια m/b. Πήραν ότι stock υπήρχε από την Atari. Και η σταθερότητα δεν είναι λόγια. Και το ΜΚ-ΙΙ και το ΜΚ-Χ που δουλεύω, παρουσιάζουν ΠΟΛΥ λιγότερα "κολλήματα" από τα υπόλοιπα standard falcons.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όχι, δεν πήραν τα ήδη υπάρχοντα m/b. Πήραν τις μητρικές τις οποίες η atari θεώρησε ακατάλληλες για να μπουν στα δικά της προϊόντα. Αυτές δλδ που η atari θεωρούσε ελαττωματικές λόγω προβλημάτων στην γραμμή παραγωγής.
 
Τέσπα, δεν θέλω να αρχίσω κόντρα. ΆΛΛΑ εχω διαβάσει εγώ. ChrisTOS, η Atari, που δοκίμασε και πέρασε τα μηχανήματα από ποιοτικό/λειτουργικό έλεγχο, γιατί έδινε μετά απο 6μήνες στις κατα τόπους αντιπροσωπείες να κάνουν το clockpatch για να δουλέψει ΣΩΣΤΑ το μηχάνημα??? Πήρα μηχάνημα καινούριο και ΔΕΝ δούλευε σωστά φίλε μου! Aυτό είναι ποιοτική δουλειά & έλεγχος ή απλά "πασάλλειμα"? Το θέμα είναι πως δουλεύουν καλύτερα από τα στάνταρ falcon. Και η δουλειά που έχει πέσει μέσα (ειδικά στα mods του MK-X), είναι άκρως ποιοτική. Αν ήταν ποιοτικά, γιατί να κάνει αλλαγές η C-LAB και να μην τα αφήσει ώς είχαν? Αν διαβάσεις reviews από περιοδικά του χώρου εκεινη την εποχή ('94-'96), θα δεις πως αρχικά το Falcon είχε πολλά προβλήματα μέσα στα μουσικά studios και με τις αλλαγές που έκανε η C-LAB στο ήδη υπάρχον hardware, αυτά εξαφανίστηκαν.

Common sense: Motherboards για μηχανήματα που προορίζονται ΑΥΣΤΗΡΑ για μουσικούς, που θέλουν σταθερότητα στις εφαρμογές τους (Cubase, AudioMaster κλπ), δεν παίζει ούτε με σφαίρες να είναι "ελαττωματικά" προιόντα.

Επειδή ξέρω και τον ανθρωπο που είχε το MIDIMAN (που έφερνε τα C-LAB στην Ελλάδα) στην Αθήνα και μπαινόβγαιναν μόνο μουσικοί στο μαγαζί του, δεν έπαιξε ποτέ, μα ποτέ, τέτοιο σενάριο. Τα m/b τα κατασκεύαζε η γνωστή (από τα PC) DFI στην Taiwan, και για την Atari και για την C-LAB.
 
Λοιπόν, χωρίς κόντρα και τελείως φιλικά, τα μόνα modifications που εκανε η c-lab ήταν τα cubase modifications και νομίζω στο μοντέλο σου internal scsi. Απο κει και πέρα, η συμφωνία μεταξύ atari και c-lab ήταν στην πώληση από την πρώτη στην δεύτερη οσων μητρικών έμειναν ή απορρίφθηκαν τα οποία τα μεταπώλησε μετά από επανέλεγχο.

http://forums.atari.org/read.php3?num=3&id=18650&thread=18644

Επιπλέον όπως καλά γνωρίζεις, δεν είναι μόνο το clock patch που μπορεί να παρουσιάσει πρόβλημα σε ένα falcon. Δεν μιλάμε για την καλύτερη δυνατή ποιότητα κατασκευής έτσι?
 
ChrisTOS είπε:
Όχι, δεν πήραν τα ήδη υπάρχοντα m/b. Πήραν τις μητρικές τις οποίες η atari θεώρησε ακατάλληλες για να μπουν στα δικά της προϊόντα. Αυτές δλδ που η atari θεωρούσε ελαττωματικές λόγω προβλημάτων στην γραμμή παραγωγής.
Λαμβάνοντας υπ'όψιν και το link που μου έστειλες το οποίο το έχω διαβάσει πριν σου απαντήσω, αλλά και βασιζόμενος σε αυτά που γνωρίζω από δική μου εμπειρία, λέμε και οι 2 το ίδιο τελικά. Η C-Lab ΔΕΝ κατασκεύασε m/b, πήρε τα ήδη υπάρχοντα falcon (populated) mb's και τα μετέτρεψε.

Στο Falcon που έχω από το '93, έχω "κάψει" SCSI controller, 2 capacitors στο audio subsystem και 2 LM386. Από δική μου μακακία όμως.

Το falcon έχει μεγάλες αντοχές θα έλεγα σαν κατασκευή. Το μόνο που ποτέ δεν μου άρεσε ήταν η πολυπλοκότητα στο motherboard layout, βλέπε Amiga1200 & Acorn Archimedes A3010/20 (μηχανήματα ίδιας χρονικής περιόδου κατασκευής) και θα καταλάβεις τι εννοώ. Παραδείγματα απλής σχεδίασης motherboard...

Επιπλέον, τα C-Lab έχουν μεταγενέστερο motherboard revision (που φαίνεται και στα motherboard tracks. Άλλο revision ήταν ο Sparrow (ST design με daughterboard με 030, DSP και FPU, TOS 2.07,4.00,4.01), άλλο τα Β' revision (TOS 4.02, 4.03), άλλο τα C'/D' (TOS 4.04) και άλλο τα C-LAB (E').

Ναι, δεν είναι ΜΟΝΟ το Clockpatch. Αλλά είναι η πιο συνήθης μετατροπή και αυτή που έπρεπε να γίνει για να σταθεροπoιηθεί το timing του μηχανήματος για να μπορέσει να κάνει βασικές λειτουργίες π.χ. αντιγραφή μεγάλου όγκου data σε SCSI περιφερειακά, χωρίς να κάνει screen bomb-flooding.

Θεωρώ πως το εξαντλήσαμε το θέμα, ChrisTOS. Εγώ δεν έχω να πω τίποτε άλλο.

Φιλικά,

p@nOS
 
Πίσω
Μπλουζα