Mini Αφιέρωμα: Atari Falcon030

καλό το falcon άλλα τα παραλέτε νομίζω..

δηλαδή falcon ανώτερο απο Α1200+12030?

η Amiga 1200 ήταν ένα τρομερό μηχάνημα, κυρίως λόγω AGA παρά τα τραγικά

λάθη της Commodore (γιατί όχι 030? για να έχουμε χαμηλό

κόστος, να την αγοράσει πολύ κόσμος, να βγούν games και

πάει λέγοντας..)
 
Shinobi, μιλάμε για STOCK μηχανήματα. Η A1200 παραμένει ένα πολύ καλό μηχάνημα, αλλά αν συγκρίνεις τα 2 μηχανήματα, σαν base configuration, ο Atari υπερέχει. Μην αρχίσουμε να μιλάμε για επιταχυντές και για κάρτες. Πάμε αλλού.
 
Όποιος έχει τα γένια έχει και τα χτένια...εμείς που έχουμε 030 κοιτάμε από ψηλά :)

(Πέρα από πλάκα το μηχάνημα αυτό ήρθε αργά...αν το καλοσκεφτούμε και η 1200 πολύ αργά ήρθε...αποτέλεσαν κύκνειο άσμα για τους home computers οπότε καλά έκανες και τον απέκτησες... :) )
 
spyros_s είπε:
αν το καλοσκεφτούμε και η 1200 πολύ αργά ήρθε...αποτέλεσαν κύκνειο άσμα για τους home computers οπότε καλά έκανες και τον απέκτησες... :) )
Όντως... Για την εποχή που κυκλοφόρισε, έπρεπε να είχε το ΑΑΑ πάνω της και full έκδοση CPU κι όχι 68ECxx. Κατά τη δική μου γνώμη, το AGA έπρεπε να ήταν στην 500+...
 
@Shinobi, αν κάνεις overclock τον falcon ναι. Η με έναν accelerator ακόμη περισσότερο. Αλλά ακόμα και ως base μηχάνημα δεν μπορείς να πείς ότι η 1200+030 είναι καλύτερη. Απο τη στιγμή που δεν μπορείς να κάνεις τίποτα με την bus και την chip ram. Επιπλέον σε όλες τις αναλύσεις περιορίζεσαι στα bitplanes, το AGA δεν εχει chunky mode. Και το βασικότερο, δεν έχεις DSP. To DSP κάνει multiplications πολύ ταχύτερα από ότι μπορεί να τους κάνει ο 030.
 
Χάθηκα τώρα

:D
 
Το μόνο ατού του AGA chipset είναι η μεγαλύτερη παλέττα και τα περισσότερα concurrent colours. To Workbench είναι (κατά την ταπεινή γνώμη μου) καλύτερο από το std TOS, μιας και είναι native multitasking. Όσον αφορά τα υπόλοιπα, (DSP, 8-stereo channel audio subsystem, SCSI-II, the list goes on...) FALCON RULEZ!
 
Και μετά από ένα άρθρο του LowRes μπορούμε να δείξουμε και κάτι άλλο που μπορεί να κάνει ένας στανταρντ φάλκον..

 
Α1200 απέκτησαν πολλοί. Falcon πολύ λίγοι λόγω τιμής. τι να το κάνεις.....
 
Πίσω
Μπλουζα