Monkey Island Special Edition! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!

To μονο κακο στο release του νεου επεισοδιου της TellTale, ειναι οτι η 3d μηχανη γραφικων φαινεται να ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ generic, με τα αναλογα αποτελεσματα (λιγο φτωχη απεικονιση, αδικαιολογητα βαρυ για το οπτικο αποτελεσμα που παρουσιαζει, ελαφρως πικρα animation). Τουλαχιστον ρεφαρει στους υπολοιπους τομεις (κυριως στο εκπληκτικο voice over!)
 
Μόλις τώρα το είδα, πολύ καλό, έχω κανα 2 ενστάσεις : 1ον - Για ποιό λόγο δέν ακούς το (εκπληκτικό κατα τα άλλα) speech όταν βάζεις την classic version και 2ον - (ίσως και λίγο κουφό) γιατί νομίζω ότι μερικές φορές θέλει ΠΟΛΛΑ mouse clicks για να "πιάσει" ?
 
δεν νομίζεις...δίκιο έχεις...εγώ παράλληλα χρησιμοποιώ πληκτρολόγιο για να κλικάρω ενίοτε! Ηδη είμαι στο νησί και προχωρώ με αργούς ρυθμούς...όσο το βλέπω τόσο θυμάμαι τι παιχνιδάρα ήταν!
 
Το λοιπόν, εγώ προτίμησα να παίξω το SE στο iphone.

Η στυλιστική προσέγγιση στην αρχή με παραξένεψε λίγο με τους καρτουνίστικους χαρακτήρες που θυμίζουν Ντίσνεϋ, αλλά τη συνήθισα σχεδόν αμέσως.

Ίσως γιατί μου άρεσε ιδιαίτερα στο original η ρεαλιστική απεικόνιση των πορτραίτων των χαρακτήρων στις συνομιλίες.

Τα τοπία από την άλλη είναι απλά υπέροχα ζωγραφισμένα!

Το παίξιμο μέσω της οθόνης αφής είναι άνετο και δεν κουράζει.

ΤΕΡΑΣΤΙΑ μαγκιά η real time αλλαγή των γραφικών και της μουσικής, μεταξύ original και remake!

Είμαι εξαιρετικά ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα.

LOOM και The Dig μακάρι να δω σε remake! :)
 
Monkey Island Special Edition το τελειωσα σημερα στο PC,απλα υπεροχο απο ολες τις πλευρες,το μονο λιγο σπαστικο ειναι η κυκλικη χρηση του ποντικιου με τις εντολες αλλα το ξεπερνας ευκολα με την απολαυση που σου προσφερει το παιχνιδι.
 
TallMan είπε:
ΤΕΡΑΣΤΙΑ μαγκιά η real time αλλαγή των γραφικών και της μουσικής, μεταξύ original και remake!
Δεν νομίζω ότι είναι κάτι το τόσο τρομερό δεδομένου ότι είναι προφανές ότι η μηχανή που χρησιμοποιήθηκε είναι ακριβώς η ίδια και απλά πέταξαν από πάνω γραφικά και ήχο.. Εχω μάλιστα την υποψία ότι μπορεί και να έχουν χρησιμοποιήσει και μέρος του κώδικα του scummvm για ν'αποφύγουν και πιθανά προβλήματα..

Μιχάλης
 
Τρομερό (τεχνικά) σίγουρα δεν είναι, άλλο εννοώ.

Μαγκιά είναι που μου πρόσφεραν και τις δύο εκδόσεις στην ίδια τιμή και μπορούσα να χαζεύω και την καινούρια και την παλιά σε real time χρόνο, κάτι που δεν θυμάμαι να έχει ξαναγίνει σε remake... :)
 
Μόναδικο κάκο για εμένα ο χειρισμός. Δεν ξέρω για ποίο λόγο δεν χρησιμοποίησαν το χειρισμό του MI3. Κατά τα άλλα η έκδοση είναι εξαιρετική. Το καλύτερο για εμένα, περισσότερο και απο τα γραφικά, είναι οι φωνές των ηθοποιών... Οι άνθρωποι πραγματικά δίνουν ρέστα.
 
Σιγουρα θα βγει και το Monkey island 2 special edition γιατι στο τελος εμφανιζεται ενα μηνυμα οτι ο "Guybrush Threepwood will return" Μακαρι :)
 
Επειδή το 3d engine του επόμενου μάλλον θα έχει το ίδιο χάλι, θα κατεβάσω πρώτα demo ή αν δεν υπάρχει καμιά παράνομη κοπιά κι αμα "παίζει" τότε θα τους πληρώσω για το original...

Ούτε στα Vista, ούτε στα XP του φορητού μου δεν παίζεται (Core 2 Duo 2Ghz, 1GB RAM, ATI Radeon X200, o.k. δεν είναι τρομερές οι προδιαγραφές του, αλλά και το παιχνίδι έχει γραφικά που θα έπρεπε να παίζουν άνετα και σε πολύ χειρότερα μηχανήματα). Απ' ότι φαίνεται δεν τους κάηκε καρφί για το αν και σε τι θα είναι playable...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
TallMan είπε:
Τρομερό (τεχνικά) σίγουρα δεν είναι, άλλο εννοώ.
Μαγκιά είναι που μου πρόσφεραν και τις δύο εκδόσεις στην ίδια τιμή και μπορούσα να χαζεύω και την καινούρια και την παλιά σε real time χρόνο, κάτι που δεν θυμάμαι να έχει ξαναγίνει σε remake... :)
Εχει ξαναγίνει στο Metroid zero mission που περιεχει την εκδοση του NES της οποιας ειναι remake.

Οχι το real time change ομως
 
Μα για το real time αναφέρομαι και γώ..
 
Έχει γίνει και στο R-Type στο ΧΒοx...
 
Παιδιά, ξέρει κανείς πού στο καλό σώζει το παιχνίδι; Θέλω να ξαναστήσω Windows και δεν το έχω τελειώσει ακόμη....
 
μόλις το τελείωσα...δεν έχω σχόλια διότι έζησα θρυλικές στιγμές...πέρασαν πάνω από 15 χρόνια από την τελευταία φορά που το τελείωσα οπότε πολλές αναμνήσεις αναβίωσαν!

Άφησα να τελειώσουν οι τίτλοι τέλους και εκεί που στο παλιό έλεγε κλείσε το κομπιούτερ και πήγαινε για ύπνο η σύγχρονη έκδοση έλεγε: Guybrush Threepwood will return με flashing text. Με άλλα λόγια...ΝΑΙ ΚΥΡΙΟΙ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ Νο2!!! Yeah!!!!!
 
Nαι απο οτι φαινεται την αλλη εβδομαδα θα δουμε και το 2 και οχι μονο για pc-360,μακαρι να θυμηθουν να φερουν και το 1ο σε ps3-iphone!!!

We've heard from sources that the game is due to be announced very soon, perhaps even next week at the Game Developer's Conference, and that like the first game's special edition, will contain all-new graphics and audio.

Unlike the first game, however, this one will be reaching a few more consumers, with versions planned for not just the Xbox 360, PC ad iPhone (like Monkey Island), but the PlayStation Network as well.
 
το 2 είναι ανώτερο σε όλους τους τομείς. Κατα τη γνώμη μου κάπου εκεί τελειώνουν και τα M.I. με μικρή εξαίρεση το C.O.M.I. το οποίο θυμίζει αρκετά το παλιό σε στυλ διαλόγους κλπ
 
Retail version του πρώτου όμως ακόμη δεν είδαμε........ :(
 
Μήπως αποφάσισαν να τα βγάλουν πρώτα και τα 2 ως downloads και αργότερα να βγάλουν πακέτο retail που να τα έχει και τα 2 μαζί; Ποιός ξέρει...
 
Πίσω
Μπλουζα