Monkey Island Special Edition! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!

alkis21 είπε:
Σε αυτή την περίπτωση ίσως θα ήταν καλύτερα να έπαιζες μερικά πιο εύκολα παιχνίδια, αποφεύγοντας κατά το δυνατόν να καταφεύγεις σε walkthrough μέχρι να αποκτήσεις κάποια πείρα. Διαφορετικά και τα MI θα τα βρεις αρκετά δύσκολα και θα τα παίξεις σε κάθε βήμα με λύση, κάτι που είναι κρίμα αφού έτσι χάνεις πολύ από την εμπειρία.
Ακριβως ετσι ειναι.
 
Dimitrios είπε:
alkis21 η σύγκριση που έκανες μπορώ να πώ πως ήταν πειστική. :)
Blacklord δεν έχω καμια εμπειρία. Έχω τελειώσει τα δύο runaway (φυσικά σε κάθε βήμα με walkthrough), και τα syberia (χρησιμοποίησα οδηγό αλλά όχι πάντα)
Τοτε θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από το 3ο της σειρας, μιά και μιλάμε για monkey island. The Curse Of Monkey Island.

Ακούγεται λίγο ανορθόδοξο, αλλά -έτσι και αλλιώς- για παλιά παιχνίδια μιλάμε...

Είναι πιο φιλικό με τους νέους χρήστες, διαθέτει lite mode γρίφων, ΚΑΙ θα σε βάλει και στο πνεύμα της σειράς.
 
Νομιζω τα Monkey Island (και γενικοτερα τα adventure της Lucas) ηταν ιδιαιτερα ευκολα και με το humour που ειχαν περναγες πολυ ευχαριστα την ωρα σου. Μηπως απλα δεν εχεις υπομονη για τετοιου ειδους games και απλα προτιμας παιχνιδια δρασης; Τι να πουμε κι εμεις οι τελειωμενοι που καθομασταν με τις ωρες στα Schism I και II να χτυπαμε το κεφαλι μας στο τετραδιο (ποια οθονη ;) με σημειωσεις μπας και βρουμε λυση...

Απ την αλλη, καποια παιχνιδια με πολυ παλια γραφικα ισως κουρασουν τοσο πολυ που να μην φχαριστιεσαι το παιχνιδι οπως θα πρεπε...
 
Τοτε θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από το 3ο της σειρας, μιά και μιλάμε για monkey island. The Curse Of Monkey Island.



Το'χω το τριτο απο το pc master i think,δεν το'χω παιξει ακομα,καποιες προτερες προσπαθειες δεν ηταν συμβατες με τα xp και με τα dosbox και τα λοιπα δεν τα παω καλα.

Kριμα και μ'αρεσαν τα καρτουνι γραφικα.
 
Ποιο Schism; Deja Vu και A Mind Forever Voyaging να λες...

Καλώς ή κακώς ο Dimitrios αποτελεί τον κανόνα και όχι την εξαίρεση των σημερινών adventurers, αφού πλέον σχεδόν όλος ο κόσμος παίζει adventures με τον... Πατάκη στα γόνατα και απορεί αν του αναφέρεις πως υπάρχει κι άλλος τρόπος.

Aardvark με το ScummVM τρέχουν τα πάντα χωρίς κανένα πρόβλημα, και δεν θέλει καν κάποιο πολύπλοκο σετάρισμα.
 
Aardvark είπε:
Το'χω το τριτο απο το pc master i think,δεν το'χω παιξει ακομα,καποιες προτερες προσπαθειες δεν ηταν συμβατες με τα xp και με τα dosbox και τα λοιπα δεν τα παω καλα.

Kριμα και μ'αρεσαν τα καρτουνι γραφικα.
Δοκίμασες με το ScummVM;

Είναι απολύτως συμβατό.

ΠΜ για λεπτομέρειες.
 
Ο Scumm VM ειναι στα λοιπα που δεν τα παω καλα,anyway θα το δοκιμασω αφου το λετε και θα ρωτησω ,ευχαριστω παιδια.
 
Το Monkey Island θεωρώ ότι είναι από τα καλύτερα παιχνίδια για κάποιον που αρχίζει να ασχολείται με adventures.

Σχετικά εύκολοι γρίφοι, πρακτικά δεν μπορείς να πεθάνεις, εκπληκτικό χιούμορ.

Το απόλαυσα πραγματικά, παρόλο που γενικά δεν μου αρέσουν τα adventures και αν κολλήσω σε γρίφο πάνω από 5 λεπτά κάνω "Exit without Save" και δεν ξαναασχολούμαι. Highly recommended. :)
 
Aardvark είπε:
Ο Scumm VM ειναι στα λοιπα που δεν τα παω καλα,anyway θα το δοκιμασω αφου το λετε και θα ρωτησω ,ευχαριστω παιδια.
Νασαι καλά.

Πληροφοριακά πάντως-μιά και με έβαλες στην πρίζα και από περιέργεια το δοκίμασα μόλις τώρα, γιατί το είχα ξεχάσει. :)

Σε Windows XP sp3, παίζει μια χαρά σε compatibility mode win98/me.
 
alkis21 είπε:
Σε αυτή την περίπτωση ίσως θα ήταν καλύτερα να έπαιζες μερικά πιο εύκολα παιχνίδια...
Φίλε μου προφανώς σωστό αυτό που λές, αλλά πλέον δεν είμαι πιτσιρικάς για να έχω τον άπλετο χρόνο να δοκιμάζω πολλά παιχνίδια. Επειδή (όπως και εσύ ξέρεις) το-κάθε-videogame απαιτεί πολύ χρόνο και επειδή θέλω να παίζω επιλεκτικά, θέλω αυτά που θα δοκιμάσω να θεωρούνται τα καλύτερα.

Τές πα εγώ το έχω αρχίσει και σαν πρώτη εντύπωση δεν μου φάνηκε άσχημο. Συμπαθητικό με όμορφα γραφικά (άν και δεν με έχει βάλει στο πνεύμα της Καραϊβικής ακόμα) απλώς κόβω βόλτες στην αρχή για να το συνηθίσω.

Επίσης παράλληλα έχω ξεκινήσει και το Grim Fandango όπου και με την Ελληνική μετάφραση φαίνεται φοβερό!

Είδωμεν..
 
Το grim fandago είναι το καλύτερο adventure game που έχω παίξει στην ζωή μου με μικρή διαφορά από την σειρά που σχολιάζουμε εδώ! Χτυπάει 10 στα 10!

Το σενάριο του θυμίζει ταινία...το τελείωσα πριν αρκετό καιρό στα ελληνικά και τρελάθηκα!
 
Gyubrush είπε:
Moλις το παραγγειλα απο το καταστημα.60 ευρω ειναι οντως πολλα αλλα αξιζει πιστευω.
Ευχαριστω!
Μολις με πηρε ο υπευθυνος απο το καταστημα και μου ειπε οτι δεν μπορει να το βρει τελικα!Επρεπε να το περιμενω με την ατυχια που εχω...

Απο που αλλου μπορω να το αγορασω εκτος απο την teilltale?(κουτι κανονικα,οχι download)
 
Εγώ γιατί είμαι σχεδόν 100% σίγουρος ότι ούτε το Monkey Island SE ούτε το Tales of Monkey Island δεν έχουν βγει ακόμα σε retail και είναι μόνο downloadable προς το παρόν; :xm:
 
Maddog είπε:
Εγώ γιατί είμαι σχεδόν 100% σίγουρος ότι ούτε το Monkey Island SE ούτε το Tales of Monkey Island δεν έχουν βγει ακόμα σε retail και είναι μόνο downloadable προς το παρόν; :xm:
Το Tales υπάρχει σε DVD. Εκείνο που δεν υπάρχει ακόμα παρόλο που το είχαν υποσχεθεί κι έχουν γίνει τα νεύρα μου σμπαράλια είναι η επιλογή για αγορά του DVD σε χαμηλή τιμή για μας τα κορόιδα που είχαμε κάνει Preorder όλα τα επεισόδια!

Αλλά για Monkey Island SE έχεις δίκιο, η LucasArts ( πως μου ήρθε να πω Telltale προηγουμένως; ) δεν έχει άλλη έκδοση πέραν της ηλεκτρονικής.
 
Με μπερδεύει το site της Telltale (και εγώ εκεί κοίταξα!)

Για το DVD εδώ γράφει preorder DVD. :xm:

Άλλο το "υπάρχει τώρα" και άλλο το "αναμένεται προσεχώς".

Δοκιμαστικά πήγα να το παραγγείλω από το link που έβαλες και πριν κλείσεις την παραγγελία βγάζει "Expected Ship Date Spring 2010". Έχουμε καμμία άλλη απόδειξη ότι έχει κυκλοφορήσει;
 
Πανεξευπνο trailer στα πλαισια του φοβερου χιουμορ που συνοδευει την σειρα αυτη.

Τελικα αυτο θα βγει σε κουτι η μονο ως download?
 
Μέχρι στιγμής μόνο σε download μπορεί να το βρει κανείς. Μακάρι να βγει και σε κουτί βέβαια.
 
παίδες μόλις τελειώσα το 2 se...το τελευταίο σύγχρονο παιχνίδι που τελείωσα ήταν το se 1!

Θα ήθελα να σχολιάσετε όσοι έχετε τελειώσει το 2 το τέλος του παιχνιδιού...

Ηλίθιο ή μεγαλοφυές;
 
Πίσω
Μπλουζα