Nintendo 3DS - επίσημο θρεντ

Βλέπω τα αναμενόμενα πράγματα (σιγά που δεν θα είχε Mario Kart πχ), αλλά και κάποια αρκετά ενδιαφέροντα.

Προσωπικά περιμένω εναγωνίως το Dead or Alive Dimensions. Να δούμε και τα boobies των Kasumi και Σια να βγαίνουν από την οθόνη και έχουμε εγγυημένο best seller! :p

Πλάκα-πλάκα, ο επόμενος "γύρος" στα handhelds φαίνεται να κατοχυρώνεται άνευ αγώνος στην Nintendo. :)
 
Εγώ θέλω να παίξω το Ocarina of Time 3DS. Είναι από τα καλύτερα παιχνίδια ever αλλά δεν παλεύεται πλέον σε N64. Πιστεύω πως εαν το παίξω στο 3DS θα το λιώσω!

Γραφικάρες πάντως, και φανταστείτε ότι είναι First Gen τίτλοι, που να δούμε αργότερα τι θα βγάλουν!
 
Τίτλοι λανσαρίσματος στην Ιαπωνία.

Battle of the Giants: Dinosaurs 3D (¥5,040)

Nintendogs+Cats (¥4,800)

Professor Layton and the Mask of Miracle (¥5,980)

Puzzle Bobble 3D (¥4,980)

Ridge Racer 3D (¥6,090)

Super Street Fighter IV 3D Edition (¥4,800)

Samurai Warriors: Chronicle (¥6,090)

Winning Eleven Soccer 3D (¥5,800)

The 3DS launches in Japan on 26th February where it will cost 25,000 yen (£193 / ?233).

http://www.famitsu.com/news/201101/08039085.html
 
Δεν με εντυπωσίασαν καθόλου οι αρχικοί τίτλοι. Το θεωρούσα must buy - day one αλλά αν δεν αλλάξει κάτι στο ευρωπαϊκό launch ίσως το αναβάλλω!!

Εγώ θέλω να παίξω το Ocarina of Time 3DS. Είναι από τα καλύτερα παιχνίδια ever αλλά δεν παλεύεται πλέον σε N64. Πιστεύω πως εαν το παίξω στο 3DS θα το λιώσω!Γραφικάρες πάντως, και φανταστείτε ότι είναι First Gen τίτλοι, που να δούμε αργότερα τι θα βγάλουν!
Αυτό μάλιστα για Launch title. Θα το έπερνα με κλειστά μάτια. Εγώ το είχα τελειώσει στο gamecube, σε μία Collector`a edition του Legend of Zelda. Έκανε emulate το N64 και σερνότανε. Τελείωσα εκεί και το Majora`s Mask. Σερνόντουσαν τραγικά. Απορώ πως τα έπαιζα τότε!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε σχέση με το DS, η 3D οθόνη δεν μου φαίνεται τόσο ενδιαφέρουσα ή καινοτομική. Είδα και τα πρώτα in-game videos και σε κάποια σημεία τα γραφικά είναι σούπερ, σε άλλα πολύ χάλια. Γενικά μπορώ να πώ ότι μέχρι να το δώ απο κοντά δεν είμαι τόσο ψημένος να το πάρω όπως τα προηγούμενα handhelds της Nintendo.
 
εγώ,αν και για πρώτη φορά για κονσόλα της nintendo ήθελα να το πάρω από τη πρώτη μέρα,μάλλον δεν θα το κάνω τελικά,η τιμή και τα πρώτα παιχνίδια δεν με εμπνέουν...

αναρωτιέμαι πως θα πάει σε πωλήσεις,μπορεί να έχει αρκετές καινοτομίες αλλά έχουν αρχίσει ήδη να εμφανίζονται αρνητικά στοιχεία,3d για ένα μόνο άτομο ουσιαστικά,προειδοποιήσεις σε σχέση με τα μάτια,αρκετά υψηλή τιμή και τώρα προστέθηκε και η μικρή διάρκεια ζωής της μπαταρίας (3-5 ώρες για τα δικά του παιχνίδια,επίδωση που ανταγωνίζεται το psp) και σε μικρότερο βαθμό το μέτριο αρχικό line-up.
 
Το μέτριο lineup πάντως είναι για Ιαπωνία. Πιστεύω πως Ευρώπη θα βγει κοντά Απρίλιο, οπότε θα έχει αρκετά περισσότερους τίτλους.

Τώρα αυτό για την μπαταρία είναι official; Προσωπικά δεν με πειράζει ιδιαίτερα καθώς το 3D θα το έχω μάλλον πάντοτε απενεργοποιημένο.
 
f2bnp είπε:
...Τώρα αυτό για την μπαταρία είναι official; Προσωπικά δεν με πειράζει ιδιαίτερα καθώς το 3D θα το έχω μάλλον πάντοτε απενεργοποιημένο.
στο byteme το είδα,αλλά δεν το έψαξα παραπάνω,πάντως και official να μην είναι,εμένα τουλάχιστον με προβληματίζει καθώς δείχνει να χάνει ένα από τα πιο χαρακτηριστικά γνωρίσματα των handheld της... (άλλωστε ένας από τους λόγους αποτυχίας των ανταγωνιστικών προιόντων μέχρι τώρα ήταν η μικρή διάρκεια ζωής)
 
Γυρω στα 250?, υπερβολικο ποσο για φορητο, ποσο μαλιστα για τις εποχες που διαμηνυουμε..
 
Ρε παιδιά, η εξίσωση είναι απλή: περισσότερη τεχνολογία=λιγότερη διάρκεια μπαταρίας και αυξημένο κόστος.

Αναπόφευκτο, δεδομένου ότι η τεχνολογία των μπαταριών έχει εξελιχθεί ελάχιστα σε σχέση με τις απαιτήσεις του φορητού hardware (ναι, όλους εσάς κοιτάω με τις hi-res έγχρωμες οθόνες και τα WiFi στα κινητά, που τα κάνουν να "ζουν" 36 ώρες το πολύ)
 
Maddog είπε:
Ρε παιδιά, η εξίσωση είναι απλή: περισσότερη τεχνολογία=λιγότερη διάρκεια μπαταρίας και αυξημένο κόστος.Αναπόφευκτο, δεδομένου ότι η τεχνολογία των μπαταριών έχει εξελιχθεί ελάχιστα σε σχέση με τις απαιτήσεις του φορητού hardware (ναι, όλους εσάς κοιτάω με τις hi-res έγχρωμες οθόνες και τα WiFi στα κινητά, που τα κάνουν να "ζουν" 36 ώρες το πολύ)
προσωπικά συμφωνώ,σκέψου όμως πόσο είχαν κατακρίνει και θάψει το psp (και κάθε άλλο διεκδικητή) για τη πολύ μικρή διάρκεια μπαταρίας,τώρα που κάνει το ίδιο "λάθος" και η nintendo τι θα πουν; θα το δικαιολογήσουν λέγοντας ότι η τεχνολογία των μπαταριών έχει εξελιχθεί ελάχιστα;
 
Μπα, το να μένεις από μπαταρία είναι πάντοτε πολύ ενοχλητικό. Στο επόμενο revision του μηχανήματος θα το βελτιώσουν.

Ως γνωστόν άλλωστε, στην Nintendo το πρώτο revision κάθε φορητού μηχανήματος που βγάζει έχει διάφορα "προβλήματα" που διορθώνονται στο αμέσως επόμενο (πχ GBA>GBA SP κλπ), με αποτέλεσμα όλα τα κορόιδα να διπλοαγοράζουν το hardware. ;)
 
DS phat, DS Lite, DSi...
 
Gameboy, Gameboy Pocket, Gameboy Light, Gameboy Color...

(ναι, γίνομαι επίτηδες εκνευριστικός...)
 
Δεν γινεσαι εκνευριστικος - απλα κανεις λαθος.

Αυτα δεν ειναι revisions - ειναι πραγματικα βελτιωμενες εκδοσεις - καποιες απο αυτες δεν ειναι καν συμβατες με τις προηγουμενες.

Εσυ σε ποια κατηγορια κοροιδ...ε συγνωμη.. ποια φορητη κονσολα της nintendo εχεις ?
 
DS Lite και GBA SP. Υποστηρίζω και εμπράκτως την άποψη ότι το 2ο revision είναι καλύτερο από το πρώτο. :)

Και δεν διαφωνώ ότι είναι πραγματικά βελτιωμένες, το πρόβλημα μου είναι ότι πολλά από τα features θα μπορούσαν να έχουν μπει από την αρχή και όχι έναν χρόνο αργότερα.
 
Περσι το πολυ προπερσι κυκλοφορησε το DSi με twice as fast CPU and 4 times more RAM για exclusive games και απο οτι φαινεται ειναι ηδη Out of production.

Eγω την πατησα μια φορα με το fat το πρωτο, την γκουμουτσα, το οποιο πουληθηκε κι πηρα το slim ,απο εκει περα να βγαζει οσα θελει.
 
Aardvark είπε:
Περσι το πολυ προπερσι κυκλοφορησε το DSi με twice as fast CPU and 4 times more RAM για exclusive games και απο οτι φαινεται ειναι ηδη Out of production.Eγω την πατησα μια φορα με το fat το πρωτο, την γκουμουτσα, το οποιο πουληθηκε κι πηρα το slim ,απο εκει περα να βγαζει οσα θελει.
Δεν γνώριζα ότι είχε γρηγορότερη cpu, το DSi. Αλλά και πάλι τι θέλεις να πείς; Ότι τα παιχνίδια τρέχουν γρηγορότερα στο DSi απο ότι στο DS lite. Εγώ έχω το DS lite και αποφάσισα να το κάνω skip το DSi καθώς και το DSi XL. Οπότε πάω για το 3DS, όποτε βγει. Οι υπόλοιποι, ας περιμένετε δύο χρόνια να βγει το 3DS lite. :)

edit

Δεν είδα ότι έγραφες για exclusive games. Αλλά και πάλι πόσα είναι αυτά;;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
και σαν να μην έφταναν όσα (αρνητικά) έχουν εμφανιστεί,σήμερα προστέθηκε ένα ακόμη,το region locking :angry: ... (μάλλον και στο φυσικό μέσο πέρα από τα downloads) οπότε όσοι ψάχνεστε περισσότερο με το software μάλλον θα χρειαστεί να τριπλασιάσετε το budget :p
 
Πίσω
Μπλουζα