Nintendo 3DS - επίσημο θρεντ

Κι εγώ το είδα όταν το είχαν φέρει στο Mall πριν από καποιες εβδομάδες. H 3D αίσθηση είναι καλύτερη από ότι περίμενα. Δεν είναι μόνο το γεγονός ότι υπάρχει η αίσθηση του βάθους (το οποίο είναι πολύ μεγάλο αν το 3D είναι στο full) υπάρχει επίσης και η αίσθηση του όγκου. Ο Link, για παράδειγμα, έμοιαζε σαν να έχει πραγματική μάζα, περίπου στην μέση της εικονικής απόστασης μεταξύ της επιφάνειας της οθόνης και του πιο μακρινού background. Πραγματικά έμοιαζε σαν να κοιτας μέσα από ένα μικρό παράθυρο.

Η γωνία θέασης δεν με απασχολεί καθόλου. Δεν ξέρω κανέναν που να παίζει με το φορητό του και να μην το κρατάει ευθεία. Και μιλάμε για μηχανήματα του ενός παίκτη, οπότε ούτε που με ενδιαφέρει αν ο διπλανός μου, ο οποίος κολλάει πάνω μου για να δει τι παίζω, το βλέπει σωστά ή όχι. Οπότε για ποιο λόγο να έχει "καλή γωνία θέασης" ένα φορητό? Δεν είναι τηλεόραση για να κάθονται πολλοί σε διάφορες θέσεις και να χαζευουν.

Από αυτά που έπαιξα (σχεδόν όλα δηλαδή) το Zelda είχε την καλύτερη αίσθηση του 3D νομίζω. Κρίμα που το έχω τερματίσει ήδη 2 φορές το παιχνίδι 100% και το έχω σε τρεις διαφορετικές εκδόσεις, σε τρία διαφορετικά μηχανήματα, οπότε όσο ωραίο και να είναι το 3D δεν έχω και πολύ όρεξη να ξαναπληρώνω την Nintendo για το ίδιο game.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εγώ το δοκίμασα σήμερα στο public,ωραίο το 3d αλλά δεν θα καταφέρω να το απολαύσω όταν το πάρω μιας και με κούρασε πολύ γρήγορα :(
 
To εσωσα αυτο το banner μαζι με το "Super προσφορα" διπλα του,σε μερικα χρονια θα το βλεπουμε και θα γελαμε.

capturehz.jpg
 
Φήμες για νέο μοντέλο του 3DS. Θα έχει 2 αναλογικούς μοχλούς (ζήλεψε το psp vita) Και θέλουν να υποβαθμίσουν το 3D (γιατί άραγε;; :cool: ). Αλλάζει δηλαδή τους βασικούς μηχανισμούς του gameplay. Με λίγα λόγια αχρηστεύει το μοντέλο που έχουμε τώρα. Απαίσιες πρακτικές, στις οποίες δεν μας έχει συνηθήσει η Ninty. Εύχομαι να είναι μόνο φήμες.

http://www.gameover.gr/3ds/news/%CE%A6%CE%AE%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%BF-3DS.16865.html
 
divined είπε:
θέλουν να υποβαθμίσουν το 3D
γιατί? αφού αυτό και μόνο (έως τώρα) είναι που πουλάει. (εάν πουλάει..). εξάλλου, υπάρχει και η επιλογή απενεργοποίησης του 3d.

λες δηλαδή η συσκευή που κυκλοφορεί τώρα να γίνει συλλεκτική? ::)
 
divined είπε:
Φήμες για νέο μοντέλο του 3DS. Θα έχει 2 αναλογικούς μοχλούς (ζήλεψε το psp vita) Και θέλουν να υποβαθμίσουν το 3D (γιατί άραγε;; :cool: ). Αλλάζει δηλαδή τους βασικούς μηχανισμούς του gameplay. Με λίγα λόγια αχρηστεύει το μοντέλο που έχουμε τώρα. Απαίσιες πρακτικές, στις οποίες δεν μας έχει συνηθήσει η Ninty. Εύχομαι να είναι μόνο φήμες.
http://www.gameover.gr/3ds/news/Φήμες-για-το-νέο-μοντέλο-3DS.16865.html
Γενικά το 3D στο 3DS μέχρι στιγμής δεν έχει κάνει και την καλύτερη εντύπωση. Πολλούς τους ζαλίζει ενώ γενικά εύκολα χάνεται η αίσθηση του 3D καθώς παίζεις.
 
Όσοι πρόλαβαν να γραφτούν στο ambassador program της Nintendo (και τα έσκασαν full prince για το 3DS), Μπορούν απο την Πέμπτη που πέρασε να κατεβάσουν τα δέκα δωρεάν παιχνίδια του NES που δίνει η Ninty.

Δείτε εδώ για τη λίστα των προσφερόμενων παιχνιδιών.

http://3ds.nintendolife.com/news/2011/09/nes_ambassador_games_available_in_europe_now

Για να τα κατεβάσετε πηγαίνετε στο 3DS shop, και απο τα settings επιλέγετε Your downloads. Λογικά, εάν τα δικαιούστε πρέπει να φαίνονται εκεί, οπότε προχωράτε στο redownload.

Τώρα για την ποιότητα των τίτλων. Έχει τα δύο πρώτα zelda για το NES, οπότε κάθε φαν της σειράς δεν πρέπει να χάσει την ευκαιρία να τα παίξει στον δρόμο.

Το Mario κλασικό αλλά δεν λέει πολλά σε σχέση με τις συνέχειες. Το ίδιο και το Metroid. Το ICE climber δεν το είχα παίξει ποτέ και μου άρεσε, ενώ συγκινήθηκα ιδιαίτερα με το Donkey Kong Jr., το οποίο είναι πολύ καλή μεταφορά. Τα υπόλοιπα μάλλον αδιάφορα για μένα.

Περιμένουμε τώρα τους δέκα δωρέαν GBA τίτλους που θα δώσει.
 
Πολυ καλη πληροφορια δεν το ηξερα,θα τα κατεβασω και γω το βραδυ.Ωσα μαριο και να βγουν το super mario bros δεν ξεχνιεται και πρωσοπικα το παιζω συνεχεια γιατι θελω να σπασω καποιο ρεκορ.Για το zelda οτι και να πουμε ειναι περιτο ειναι must have για καθε gamer.To zelda II the adventure of link ειναι μια αποτυχια της nintendo να κανει το zelda platform και εκτος του οτι δεν λεει και πολλα ειναι και αρκετα δυσνοητο.πιτσιρικας οταν το επαιζα μεχρι να βρω πως μφανιζεται το παλατι στην ερημο με ειχε βγαλει την ψυχη.το metroid επισης πολυ καλη επιλογη οπως και τα ice climber και το baloon fight ειναι ενα αρκετα διασκεδαστικο παιχνιδι.Τα υπολοιπα και για μενα αδιαφορα ειναι και θα περιμενα αντι γιαυτα να εβαζαν το kid ikarus,super mario bros 3 η καποιο castlevania και θα μου αρεσε να ηταν το castlevania II simons quest γιατι ειναι παρα πολυ καλο παιχνιδι αλλα ειναι αρκετα παρεξηγημενο αδικα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
WTF ,τα κονσολοπεριφερειακα ειναι παλι της μοδας,δεν πεθαναν με το 32X και το jaguarCD.


Anyway ερχεται δευτερο στικ σε περιφερειακο για το 3DS,συμφωνα με το famitsu.





391680324.jpg
 
Μπορει να γουσταρω τρελα την nintendo αλλα αυτο το περιφεριακο δεν θα το παρω απαισιο μου φαινεται.Εκτος και αν βγαλουν καμια παιχνιδαρα που να λητουργει μονο με το συγκεκριμνο περιφεριακο οποτε θα αναγκαστουν να το παρουν ολοι.
 
Aπο οτι φαινεται ετοιμαζει συντομα νεο 3DS με ενσωματωμενο το στικ και εβγαλε το παρακατω πρωτα για να παρηγορησει αυτους που το'χουν ηδη.


Αλλο ενα χτυπημα για τους early adopters.





391680324.jpg
 
Φήμη: Υπʼ ατμόν ο Satoru Ιwata στη Nintendo

satoru-iwata.jpg

Τα πρόσφατα βάσανα της Nintendo δεν έχουν αφήσει ανεπηρέαστο τον πρόεδρο της εταιρίας, Satoru Ιwata.

Ο Iwata αισθάνεται υπεύθυνος για την απογοητευτική πορεία του 3DS μέχρι τώρα, και επειδή η Nintedo θα χάσει σημαντικό χρήμα λόγω της μεγάλης μείωσης της τιμής του φορητού,

προχώρησε σε συμβολική περικοπή του μισθού του κατά 50%.

Όμως αυτό μπορεί να μην είναι αρκετό. Σύμφωνα με τους φίλους μας τους Γάλλους που αποκάλυψαν την ανάπτυξη του δεύτερου περιφερειακού αναλογικού για το 3DS,

ο Satoru Ιwata είναι υπʼ ατμόν στη Nintendo και ίσως κληθεί να… πληρώσει τη νύφη.

Άλλη μία εξωφρενική φήμη από την συγκεκριμένη πηγή, αν και εδώ που τα λέμε, «εξωφρενική» φάνταζε και η φήμη για τον δεύτερο αναλογικό και τελικά επιβεβαιώθηκε.

Όμως είναι δυνατόν ολόκληρος Iwata να κινδυνεύει να πάρει πόδι λόγω κάποιων αποτυχιών που έχουν μεγαλοποιηθεί;

O άνθρωπος που άλλαξε την ιστορία της Nintendo και την οδήγησε σε πρωτοφανείς επιτυχίες με τα DS και Wii;

Δύσκολο έως απίθανο κατʼ εμέ. Εσείς τι νομίζετε;

Πηγη: http://game20.gr/news/satoru-ιwata-in-an-ejection-seat-at-nintendo-rumor-8382/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+Game20+%28Game+2.0%29

http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=442539
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
circleag είπε:
Όμως είναι δυνατόν ολόκληρος Iwata να κινδυνεύει να πάρει πόδι λόγω κάποιων αποτυχιών που έχουν μεγαλοποιηθεί; O άνθρωπος που άλλαξε την ιστορία της Nintendo και την οδήγησε σε πρωτοφανείς επιτυχίες με τα DS και Wii;

Δύσκολο έως απίθανο κατʼ εμέ. Εσείς τι νομίζετε;
Έχει ξανασυμβεί με τον Gunpei Yokoi που ήταν ακόμα μεγαλύτερο "κεφάλαιο" για την Nintendo αλλά πήρε πανηγυρικά πόδι μετά την αποτυχία του Virtual Boy. Που θα ήταν το περίεργο να συμβεί με τον Iwata τώρα;
 
Φημες παντα υπηρχαν και παντα θα υπαρχουν.Προσωπικα δεν νομιζω να ισχυει αυτο δεν γεινεται να φαγωθει ο iwata ετσι απλα.Και δεν μπορω να διαβαζω παραλογισμους.Δεν γεινεται ολοκληρη αυτοκαρατορια που λεγεται nintendo να διαλυθει μονο και μονο επειδη καποια κονσολα της μεχρι τωρα δεν εχει της αναμενομενες πωλησεις εννω απο ολες της υπολοιπες και τα παιχνιδια βγαζει τρελα λεφτα.
 
Εν καιρο θα βγει νεο μοντελο με ενσωματωμενο το περιφερειακο,σκεφτομαι αυτους που το πηρανε τις πρωτες μερες, πληρωσανε την Νιντυ για να γινουν betatesters.

capturehz.jpg

img3071.jpg
 
Εγώ ως early adopter, πρέπει να συμβιβαστώ με αυτή την κουμούτσα;; Τι είναι αυτά ρε;;;

:eek:
 
Και γω το ιδιο.Απο της πρωτες μερες κυκλοφοριας ετρεξα να το παρω και θα μας ξεπεταξουν τωρα μαυτο το βλακωδες περιφεριακο;Σε γουσταρω τρελα nintendo αλλα λιγος σεβασμος στους πελατες σου δεν βλαπτει.Δεν με νοιαζη το περιφεριακο και δν προκειται να το παρω αν ολα τα παιχνιδια παιζονται χωρις κανενα προβλημα.Φοβαμαι ομως μην αρχισουν και βγαζουν παιχνιδια που να χρειαζονται και το δευτερο μοχλο και αναγκαστουμε να το αγορασουμε.
 
Μοιάζει τελείως ψεύτικο και πρόχειρο σε σχέση με την κονσόλα. Εντελώς παράταιρο.

Απο τα μεγάλα fails της Nintendo.
 
Super Mario 3D Land TGS 11 Debut Trailer

 
Πίσω
Μπλουζα