Oδύσσεια του Διαστήματος (Ulysses 31)

Είναι η αγαπημένη μου σειρά! Θεωρώ ότι είναι η καλύτερη σειρά όλων των εποχών! Έχασα πολλά επεισόδια και δεν ήξερα αν ποτέ θα τελείωνε! Επίσης ήταν αρκετά σκοτεινή, μερικές φορές φοβόμουν!

Είπατε για την μεταγλώττιση... πραγματικά εκπληκτική! Και οι ήχοι ατμοσφαιρικοί! Και το σκίτσο απίστευτο! Έμοιαζε να ξεπερνά το τέλειο! Και πράγματι, σήμερα με τόσα κομπιούτερ, οι νέες σειρές μοιάζουνε να είναι χίλια χρόνια πίσω!

Υπέροχα τα επεισόδια που βρίσκεις δωρεάν στο ίντερνετ! Στα αγγλικά υπάρχουν όλα νομίζω! Είδα μερικά κι έχω πάθει πλάκα! Επιτέλους έμαθα γιατί οι σύντροφοι έπεσαν σε νάρκη!

Τί να πει κανείς για την ΕΡΤ! Θα έβγαζε δισεκατομμύρια αν αξιοποιούσε το αρχείο της! Εδώ μέχρι πρόσφατα αρνιόταν να παιχτεί έστω 1 λεπτό απ' τον Τελικό του '87! Κόντεψε να γίνει επανάσταση για να βγει σε Ντι Βι Ντι! Τί νομίζουνε δηλαδή? Ότι όλα αυτά είναι δικά τους? Με τα λεφτά του Ελληνικού λαού γίνανε όλα! (Κι εδώ περιλαμβάνει τις μεταγλωττισμένες κόπιες)...
 
Καλημερα και Καλα Χριστουγεννα! Για ριξτε μια ματια εδω...http://www.facebook.com/photo.php?fbid=189278391138994&set=a.104168606316640.6563.100001705028283&type=3&theater...θα εντοπισετε κατι σχετικο με το θεμα αναμεσα στα υπολοιπα καλουδια των 80s!!!!! :)
 
Για μενα ο αρχικος σχεδιασμος της σειρας ηταν αθλιος ευτυχως που αλαξαν σχεδια και εκαναν την σειρα πιο ελληνικη.Φοβερη σειρα παντως και το αχτι μου ηταν οτι ποτε δεν ειδα το τελευταιο επεισοδιο.Ευτυχως καταφερα να βρω την σειρα και με ελληνικη μεταγλωτιση πριν χρονια και το ειδα και στανιαρα.Απο τοτε την εχω δει ολοκληρη αρκετες φορες.
 
Πριν χρόνια είχα βρει ένα site όπου ανέφερε ότι η σειρά επρόκειτο να γίνει ταινία.

Είχαν βρει και τον ηθοποιό που θα υποδυόταν τον Οδυσσέα.

Ήταν κάποιος άγνωστος ο οποίος όμως έμοιαζε πολύ στον αντίστοιχο χαρακτήρα του anime - είχαν φωτογραφία του.

Έγραφε επίσης ότι η μεγάλη δυσκολία ήταν να βάλουν στην ταινία το ρομπότ (Νονό).

Τελικά δεν ξέρω τι έγινε. Και δεν μπορώ να βρω και εκείνο το site....

(Άντε, και χρόνια πολλά...)

-
 
V.I.Smirnov είπε:
Πριν χρόνια είχα βρει ένα site όπου ανέφερε ότι η σειρά επρόκειτο να γίνει ταινία.
Είχαν βρει και τον ηθοποιό που θα υποδυόταν τον Οδυσσέα.

Ήταν κάποιος άγνωστος ο οποίος όμως έμοιαζε πολύ στον αντίστοιχο χαρακτήρα του anime - είχαν φωτογραφία του.

Έγραφε επίσης ότι η μεγάλη δυσκολία ήταν να βάλουν στην ταινία το ρομπότ (Νονό).

Τελικά δεν ξέρω τι έγινε. Και δεν μπορώ να βρω και εκείνο το site....

(Άντε, και χρόνια πολλά...)

-
καλά, αν γινόταν ταινία θα έγραφε ιστορία! Με τι είδους γράμματα δεν μπορώ να προβλέψω... ;) Με μια σωστή παραγωγή θα ήταν εξαιρετική γιατι σαν story μετραει, αν όμως ήταν καμιά b-movie θα ήταν μεγάλη απογοήτευση...

stayros είπε:
Καλημερα και Καλα Χριστουγεννα! Για ριξτε μια ματια εδω...http://www.facebook.com/photo.php?fbid=189278391138994&set=a.104168606316640.6563.100001705028283&type=3&theater...θα εντοπισετε κατι σχετικο με το θεμα αναμεσα στα υπολοιπα καλουδια των 80s!!!!! :)
ωραίος ο τύπος, έχει και το αυτοκίνητο των Dukes! Iiiii-haaa!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλημέρα παιδιά! Ωραίο παιδικό κι αυτό! Έχω ακόμα τις βιντεοκασσέτες που κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα! :)

[EDIT:Αντιλαμβανομαι το αγαθο των κινητρων σου αλλα κατι τετοιο ειναι αντιθετο με τα πνευματικα δικαιωματα και τη νοοτροπια του χωρου]
 
Live action,πολυ καλοφτιαγμενο μαλιστα!

 





 
Aardvark είπε:
Live action,πολυ καλοφτιαγμενο μαλιστα! 


Στο βίντεο είδα ... διαστημόπλοια φτιαγμένα από ... τρίφτες [σκεύη κουζίνας] .... κομήτες ή κάτι τέτοιο που θυμίζουν μπάλες του μπάσκετ .... προφανώς όσοι έφτιαξαν το live action του τόοοοτε αγαπημένου μας καρτουν ήθελαν να αποδώσουν την "περιρρέουσα ατμόσφαιρα των 80ς" [η οποία, άλλωστε, είναι συνυφασμένη με το καρτούν] : Αφέλεια, παιδικότητα, αθωότητα .... Μέχρις ενός σημείου το κατάφεραν [παρατήρησα στο βιντεάκι αρκετή ... εητίλα] !!! Όμως ... δεν θα έλεγα ότι ενθουσιάστηκα !!! Το προτιμώ χίλιες φορές ως καρτούν [με την υπέροχη ελληνική μεταγλώττιση βεβαίως βεβαίως ... ] .....
 
Και εδω ενας φανατικος οπαδος (οπως εμεις) εκτελει το soundtrack της σειρας. Ακουστε το δυνατα.

 
Το βάζω και περιμένω να ακούσω καμιά "εκτέλεση" στην κυριολεξία αλλά τα σπάει το κομμάτι!

Μέχρι και ο Ike Egan (one of the original composers) πόσταρε.
 
Με έπιανε πραγματική και γνήσια στεναχώρια καθε φορά που τελείωνε ένα επεισόδιο.

Ακόμα και σήμερα, όταν ακούω τη μουσική των τίτλων τέλους, παθαίνω κάτι.
 
Joe παρα τη μακρα απουσια σου εγραψες! Ο τυπας τα σπασε! Τρομερο!
 
Kαλα ο τυπος ειναι απιστευτος!Ολα τα λεφτα και το προηγουμενο βιντεο.Το κιτς σε ολο του το μεγαλειο!
 
[Ανασκαφή mode on]

Mια και έπιασα να τα ξαναδω αυτές τις μέρες έχω την εντύπωση οτι ακούγεται και η φωνή της Μ. Καρρά

Επεισόδιο 6. Αίολος κάνει την Αιόλια

Επεισόδιο 16. H Μάγισσα Κίρκη κάνει την Κίρκη

Επιβεβαιώστε αν είναι για να το προσθέσουμε και στην retrodb :) . Επιπλέον έχω μια απορία. Τα επεισόδια που βλέπαμε εμείς είχαν διάρκεια μέσο όρο ~23 λεπτά (μαζί με τίτλους αρχής και τέλους). Στη Retrodb βλέπω 30 λεπτά.

Επίσης μου έκανε εντύπωση το επεισόδιο 15. Δεύτερη κιβωτός που αναφέρεται και δείχνει τις γραμμές του οροπεδίου Νάζκα. Γενικά από συμβολισμούς έχει μπόλικους θα έλεγα...
 
Kambia είπε:
[Ανασκαφή mode on]
Επιπλέον έχω μια απορία. Τα επεισόδια που βλέπαμε εμείς είχαν διάρκεια μέσο όρο ~23 λεπτά (μαζί με τίτλους αρχής και τέλους). Στη Retrodb βλέπω 30 λεπτά.
Παντως και γω που εχω την σειρα με την ελληνικη μεταγλωτιση τα επεισοδια εχουν διαρκεια 23 λεπτα μαζι με τιτλους αρχης και τελους.
 
Kambia είπε:
Επίσης μου έκανε εντύπωση το επεισόδιο 15. Δεύτερη κιβωτός που αναφέρεται και δείχνει τις γραμμές του οροπεδίου Νάζκα. Γενικά από συμβολισμούς έχει μπόλικους θα έλεγα...
Kαλα...εσυ δεν παρακουλουθησες απλα...του εβγαλες αξονικη τομογραφια του επεισοδιου...απαπαπα
 
Kambia είπε:
Mια και έπιασα να τα ξαναδω αυτές τις μέρες έχω την εντύπωση οτι ακούγεται και η φωνή της Μ. Καρρά Επεισόδιο 6. Αίολος κάνει την Αιόλια

Επεισόδιο 16. H Μάγισσα Κίρκη κάνει την Κίρκη

Επιβεβαιώστε αν είναι για να το προσθέσουμε και στην retrodb :) .
Το επιβεβαιώνω - είναι η φωνή της Αιόλιας στο 6ο επ και της Κίρκης στο 16ο επ!

Ευχαριστούμε για την πληροφορία Kambia :)

Kambia είπε:
Επιπλέον έχω μια απορία. Τα επεισόδια που βλέπαμε εμείς είχαν διάρκεια μέσο όρο ~23 λεπτά (μαζί με τίτλους αρχής και τέλους). Στη Retrodb βλέπω 30 λεπτά.
Έχεις δίκιο - πολλές φορές καταχωρούμε την διάρκεια μίας σειράς/εκπομπής στη RetroDB, βάσει του χρόνου που αυτή η σειρά/εκπομπή φαίνεται ότι καταλαμβάνει στο τηλεοπτικό πρόγραμμα της εποχής (πχ 17.30 - 18.00). 23' (λεπτά) (καθαρής) διάρκειας μίας εκπομπής που καταλαμβάνει συνολικά 30' στο πρόγραμμα ενός τηλεοπτικού σταθμού είναι κάτι απολύτως φυσιολογικό και σύνηθες.

Οι σχετικές αλλαγές και προσθήκες έγιναν και στη RetroDB! :)
 
Τί ακριβώς είναι βρε Deathshadow και δεν μπορώ να καταλάβω? Τετράδια ή άλμπουμ?
 
Πίσω
Μπλουζα