PC Master

Pooky είπε:
( Σε προκαλώ να βρεις τι σημαίνει το avatar μου λοιπόν!!!!!! :D :D )
Κύριε, κύριε! Να πω; :D

Είναι το σύμβολο του Soul Forger, Dwarffather, Moradin.

Καλά πιο ξενέρωτο avatar δεν μπορούσες να βρεις; Πάλι καλά που δεν έβαλες του Tyr! :p
 
Leon ήταν πανεύκολο!

Αλλά γιατί αποκαλείς το θεούλη μου ξενέρωτο; Εκτός από Νάνο στα D&D δεν αγγίζω πια άλλο χαρακτήρα!!!!!!!!!!!!
 
Παθαίνω αλλεργία με το Lawful Good Alignment. Άσε που οι περισσότεροι νάνοι παίκτες είναι 2 μπότες με ένα τσεκούρι (τελείως hack 'n' slash-μηδέν role play). :D
 
Μα έτσι γουστάρω! Μπες μέσα και λιάνατα όλα!

Α, και πάντα Lawful Good έπαιζα!!!!

(Αν και τελευταία γουστάρω πολύ και το Neutral....... Χαλάω ρε!!!!!!!! )
 
Τι θα τράβαγες άμα σε είχα παίκτη...Σε κάθε session θα έφτιαχνες χαρακτήρα (αφού δεν θα φτούραγαν ούτε για ένα session) μέχρι να συμμορφωνόσουν! :D
 
!!

Maddog είπε:
Το ίδιο και εγώ. Βασικά έχω original όλα τα παιχνίδια με την συγκεκριμένη engine (δηλ. και τα Baldur's Gate 1+2 και Planescape-Torment).
Αν πάντως κάποιος δεν τα έχει, είναι παιχνίδια που πραγματικά αξίζει να δείτε! Οπότε και το δώρο του PC Master κρίνεται μια πολύ καλή αρχή. :)
Εγώ έχω όλα τα παιχνίδια που ανέφερες (συν τα Fallout που είναι από τους ίδιους δημιουργούς) τα Icewind Dale ειχα μόνο το πρώτο οπότε ήταν καλή ευκαιρία. Πάντως το συγκεκριμένο πακέτο παιχνιδιών πωλείται σαν συλλεκτικό με διπλάσια τιμή από το PC master, και είναι πολύ "γυμνο"...ούτε έναν manual, όλα σε Pdf. Τα baldur's gate manual ήταν σαν μικρά μυθιστορήματα, πολύ ποιοτικά και προσεγμένα
 
Leon είπε:
Τι θα τράβαγες άμα σε είχα παίκτη...Σε κάθε session θα έφτιαχνες χαρακτήρα (αφού δεν θα φτούραγαν ούτε για ένα session) μέχρι να συμμορφωνόσουν! :D

Μπα, το party μας είναι fixed και ο DM δικός μας άνθρωπος.

BTW, βάλαμε νέο χαρακτήρα προχτές. Ο τυπάκος είναι human και neutral. Στη πρώτη του περιπέτεια έσπειρε. Ο χαρακτήρας είναι "deceiver" και είναι δικής μας αποκλειστικά έμπνευσης, σχεδίασης και υλοποίησης.

Θα σου δώσω αναλυτικό sheet μόλις τον φιξάρουμε κανονικά.
 
Pooky είπε:
BTW, βάλαμε νέο χαρακτήρα προχτές. Ο τυπάκος είναι human και neutral. Στη πρώτη του περιπέτεια έσπειρε. Ο χαρακτήρας είναι "deceiver" και είναι δικής μας αποκλειστικά έμπνευσης, σχεδίασης και υλοποίησης.
Θα σου δώσω αναλυτικό sheet μόλις τον φιξάρουμε κανονικά.
Κάτσε, είναι δική σας character class αν κατάλαβα καλά; Με ενδιαφέρει, από το όνομα φαίνεται ενδιαφέρον. Αν τον φτιάξετε στείλ'το.
 
Ναι δική μας character class όπως πολύ σωστά είπες. Έχουμε καταλλήξει σε deity (είναι άθεος βασικά) , alignment (κλασσικά εαυτούλης και μάλιστα σκεφτόμαστε για chaotic neutral) , τον κάναμε human ( είναι ίσως, οι περιπλοκότεροι όλων, χαλαρά ) και θα κάτσω να γράψω όλη την ιστορία περί του τύπου.

Κάναμε μια περιπέτεια δοκιμαστική με τον τύπο μισοτελειωμένο και η έκβαση ήταν κάτι παραπάνω από ικανοποιητική.

Θα σου στείλω το αρχείο όταν είναι έτοιμο.
 


Στο επετειακο PCMASTER Σεπτεμβριου στο DVD εχει το 1ο τευχος ψηφιοποιημενο/scanαρισμενο .....

Υ.Γ(Αναρωτιεμαι αν συνεβαλε σ'αυτο ,με καποιο τροπο , καποιος retromaniax)

Υ.Γ2 no comments για τα συνοδευτικα παιχνιδια ,οτι και να πω θα ειναι λιγο,πολυ λιγο .......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλα κανεις και αναρωτιεσαι Νεμο - σαφως και ειναι μπλεγμενος ενας retromaniax ;)

(και αν δει το ποστ σου, ισως ερθει να μας πει περισσοτερα)
 
Τολμώ να πώ, ότι δεν τα έχω παίξει, αν και τα έχω original (Δηλαδή άρχιζα το πρώτο και σταμάταγα). Που να βρεθούν 300+ ώρες να τα παίξεις. :( Να προτείνω το Easy Tutu Mod , έτσι ώστε να παίξετε το BG1, με την μηχανή του BG2. (Πάντως όταν άρχιζα το BG1, είχα σαν κεντρικό χαρακτήρα Neutral Good Elf Ranger. Bows Rule :) ).
 
Nemo είπε:
Στο επετειακο PCMASTER Σεπτεμβριου στο DVD εχει το 1ο τευχος ψηφιοποιημενο/scanαρισμενο .....

Υ.Γ(Αναρωτιεμαι αν συνεβαλε σ'αυτο ,με καποιο τροπο , καποιος retomaniax)


Paspartoo είπε:
Καλα κανεις και αναρωτιεσαι Νεμο - σαφως και ειναι μπλεγμενος ενας retromaniax ;)

(και αν δει το ποστ σου, ισως ερθει να μας πει περισσοτερα)
Γκουχ γκουχ, αν όμως τυχαίνει αυτός που συνέβαλε να είναι KAI Retromaniax KAI PCMasterας, σε ποια κατηγορία θα πιαστεί? ;)
 
Τον χαρακτηριζει αυτο που εκανε - και τα συγχαρηκια θα ερθουν και απο τις 2 κοινοτητες ;)

Ευχαριστουμε πολυ Φωτη :)
 
:thumbup: Φωτη

Fotis_kfor είπε:
Γκουχ γκουχ, αν όμως τυχαίνει αυτός που συνέβαλε να είναι KAI Retromaniax KAI PCMasterας, σε ποια κατηγορία θα πιαστεί? ;)
στην κατηγορια των Retromaniaχ-PCMasterαδων ???

(Tι ???? δεν δεν υπαρχει ακομα σχετικο Social Group ????)

http://www.retromaniax.gr/vb/group.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
_Kuv_ είπε:
Οπως κάποιοι ίσως γνωρίζουν ήδη, οι αγαπητοί Χ.Κλάδης, Ν.Χαλκίδης, Π.Κηπουρόπουλος αποφάσισαν να... ανοίξουν τα δικά τους φτερά, ανοίγωντας το δικό τους... ηλεκτρονικό περιοδικό. Φυσικά και τους ευχόμαστε το καλύτερο και καλές επιτυχίες, αλλά πλέον όπως καταλαβαίνετε λόγω συγκρουομένων συμφερόντων, τους αποχαιρετούμε- με θερμά, πάντα, συναισθήματα και μηνύματα........

FRESH MEAT λοιπόν, όπως θα είχατε διαπιστώσει και από το ανοιχτό κάλεσμα στους φορουμίστες (μέσω του αντίστοιχου thread που άνοιξε μέσα στον Αύγουστο). Οι καλύτεροι και πιο παθιασμένοι νέοι συντάκτες, έρχονται από το ίδιο community των τρελοπισιμαστεράδων,......

Γιώργος Δεμπεγιώτης Sephir. .....Νίκος Κάκκος NikolasFigaro....

Η τριάδα συμπληρώνεται από φανατικό πισιμαστερά που θα καλύψει κυρίως τα retro, ο "retromaniac" Μάνος Καρκαλέμης. Η αφοσίωση του Μάνου στο PCMaster είναι εκπληκτική- μαζεύει, παρατηρεί και μελετά τεύχη από το 1989, πραγματικός συλλέκτης. Εγινε τρελό κυνήγι ταλέντου για να ανιχνευθεί και τελικά τον βρήκαμε να συχνάζει στο retromaniax. Ο Μάνος δεν ήταν πολύ ενεργός στο pcmaster forum, αλλά αυτό θα αλλάξει (το καλό που του θέλω ).
http://www.pcmaster.gr/newforum/forum_posts.asp?TID=21738
 
Μανο κοιτα να μας βγαλεις ασπροπροσωπους! ΧΑΧΑΧΑΧΑ

Well done man!
 
Εξηγείστε ξεκάθαρα και σε εμάς τους χαζούς ότι πρόκειται για τον manos426f! :flower:

Διαβάζω "retromaniac Μάνος Καρκαλέμης" και προσπαθώ να βρω ποιός είχε το nick "retromaniac" εδώ μέσα... #)

Συγχαρητήρια φίλε!!! Και καλό πήξιμο... :p

ΥΓ: γιατί με ενοχλεί αμυδρά αυτό εδώ:

Mπορείτε να ακολουθήσετε την πορεία τους στο νέο εγχείρημα (με λίγο ψάξιμο θα το βρείτε, ας μην κάνουμε και διαφήμιση) και να τους προσφέρετε από εκεί την υποστήριξή σας, αν το επιλέξετε. Αν και οι δρόμοι μας χωρίζουν, παραμένουμε φίλοι.
Νομίζω ότι δεν είναι πιά και τόσο δύσκολο να πεις ότι ανοίγουν το τάδε site. Σιγά την διαφήμιση. Έτσι όπως γράφτηκε τώρα, δείχνει μια συγκαλυμμένη εχθρότητα. Ειδικά όταν πρόκειται για κάποιους από τους πιό σημαντικούς και "παλιούς" συντάκτες (αν δεν κάνω λάθος ο Olorin πρέπει να είχε φτάσει δεύτερος στην αρχαιότητα μετά τον Τσουρινάκη...). Εγώ θα το έβλεπα ως φόρο τιμής στα χρόνια που γράφουνε στο PCM να αναφερθεί έστω και στο forum του PCM το τι θα κάνουν από εδώ και μπρος. Αλλιώς τι "φίλοι" παραμένουν;

Τουλάχιστον δεν θα ξαναδιαβάσω τα παραληρήματα του Olorin υπέρ της Nintendo σχεδόν σε κάθε τεύχος. :p
 
Καταρχάς, να ευχηθώ καλή τύχη και κουράγιο στο Μάνο που είμαι βέβαιος ότι θα με αντικαταστήσει επάξια στην θέση του retro-συντάκτη που κατείχα εδώ και 6+ χρόνια... ;)

(άλλωστε όταν ζητήθηκε η άποψή μου, τον συνέστησα ανεπιφύλακτα...)

Maddog είπε:
ΥΓ: γιατί με ενοχλεί αμυδρά αυτό εδώ:
Νομίζω ότι δεν είναι πιά και τόσο δύσκολο να πεις ότι ανοίγουν το τάδε site. Σιγά την διαφήμιση. Έτσι όπως γράφτηκε τώρα, δείχνει μια συγκαλυμμένη εχθρότητα. Ειδικά όταν πρόκειται για κάποιους από τους πιό σημαντικούς και "παλιούς" συντάκτες (αν δεν κάνω λάθος ο Olorin πρέπει να είχε φτάσει δεύτερος στην αρχαιότητα μετά τον Τσουρινάκη...). Εγώ θα το έβλεπα ως φόρο τιμής στα χρόνια που γράφουνε στο PCM να αναφερθεί έστω και στο forum του PCM το τι θα κάνουν από εδώ και μπρος. Αλλιώς τι "φίλοι" παραμένουν;
Κοίτα, προσωπικά την κατανοώ απόλυτα τη λεπτή θέση του Χρήστου... Από τη μια είναι και φίλος μας πέρα από πρώην συνεργάτης, αλλά από την άλλη είναι και υπάλληλος μια εταιρείας η οποία (για τους δικούς της λόγους, δικαίωμά της είναι) μας θεωρεί ως ανταγωνιστικό Μέσο... Άρα καταλαβαίνεις πως έίναι λογικό να θέλει να είναι όσο το δυνατόν πιο προσεκτικός γίνεται στις αναφορές του στο συγκεκριμένο θέμα...

Maddog είπε:
Τουλάχιστον δεν θα ξαναδιαβάσω τα παραληρήματα του Olorin υπέρ της Nintendo σχεδόν σε κάθε τεύχος. :p
Υπερβολές... Αυτό θα το έκανα μόνο αν ήταν κονσολάδικο το περιοδικό... Τώρα δεν είχα την ευκαιρία να το κάνω σε κάθε τεύχος... :p

//Πάντως, μόνο και μόνο επειδή με συγκίνησες με τα λόγια σου, σου αφιερώνω την παρακάτω φωτογραφία... :beerz:

gamescom_09_Day_1_1.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα