PC Master

Ευχήθηκα και στο PC Master αλλα οφείλω να το κάνω και από εδώ. Καλή επιτυχία Μάνο στο καινούργιο σου ξεκίνημα, το κατέχεις καλά το αντικείμενο, και επίσης καλή επιτυχία Νότη και για το δικό σου νέο ξεκίνημα. Να είστε καλά παιδιά!
 
Μάνο συγχαρητήρια και καλό ξεκίνημα.

Νότη,Πέτρο και Χάρη καλό ξεκίνημα με το byteme επίσης!Για μένα είστε απίστευτοι και θα έχω να σας θυμάμαι ως 3 από τις μεγαλύτερες μορφές που πέρασαν στο PCM και με σημάδεψαν πραγματικά.

Όσο για την φωτό...Ήρθε το τέλος του κόσμου!!!ΜΕΤΑΝΟΕΙΤΕ!!! :D
 
Σας ευχαριστώ άπαντες ρε μάγκες και βέβαια ευχαριστώ ένα κλικ παραπάνω τον Νότη,που εκφράστηκε με τα καλύτερα λόγια για μένα στον Χρήστο Κουβόπουλο,στην κουβέντα που είχαν.

Η "Retro gaming" στήλη είναι ευθύνη σαφώς,χαίρομαι για την ανάληψη της ευθύνης αυτής από μέρους μου,όπως και για όλες τις ευθύνες που αναλαμβάνω στο PC MASTER,και θα προσπαθήσω να κρατήσω ψηλά την αδιαμφισβήτητη ποιότητά της,έστω κι αν δεν έχω τις Nintendo γνώσεις του Νότη ! :p

Να είστε καλά όλοι ρε τρελόπαιδα ! ;)
 
Αφού υπάρχει "σύγκρουση συμφερόντων", λογικό να υπάρχει το μπίζνες κάμς φέρστ... Τέσπα.

Μάνο!!!!

Τι νέα είναι τούτα!!!! Τα θερμά μου συγχαρητήρια, καλά κείμενα να μας γράφεις, το νού σου στα deadlines! :)
 
Καλη επιτυχια στο Μανο ,οπως και στο νεο εγχειρημα του Νοτη και της υπολοιπης παρεας του.

H απουσια του Olorin και του Rex-Κλαδη ειναι μεγαλη και δυσαναπληρωτη απωλεια για το PCM,(ανεξαρτητα απο τις αδιαμφισβητητες ικανοτητες των καινουριων συντακτων).

Maddog είπε:
ΥΓ: γιατί με ενοχλεί αμυδρά αυτό εδώ:

Νομίζω ότι δεν είναι πιά και τόσο δύσκολο να πεις ότι ανοίγουν το τάδε site. Σιγά την διαφήμιση. Έτσι όπως γράφτηκε τώρα, δείχνει μια συγκαλυμμένη εχθρότητα. Ειδικά όταν πρόκειται για κάποιους από τους πιό σημαντικούς και "παλιούς" συντάκτες (αν δεν κάνω λάθος ο Olorin πρέπει να είχε φτάσει δεύτερος στην αρχαιότητα μετά τον Τσουρινάκη...). Εγώ θα το έβλεπα ως φόρο τιμής στα χρόνια που γράφουνε στο PCM να αναφερθεί έστω και στο forum του PCM το τι θα κάνουν από εδώ και μπρος. Αλλιώς τι "φίλοι" παραμένουν;
+1

Olorin είπε:
Κοίτα, προσωπικά την κατανοώ απόλυτα τη λεπτή θέση του Χρήστου... Από τη μια είναι και φίλος μας πέρα από πρώην συνεργάτης, αλλά από την άλλη είναι και υπάλληλος μια εταιρείας η οποία (για τους δικούς της λόγους, δικαίωμά της είναι) μας θεωρεί ως ανταγωνιστικό Μέσο... Άρα καταλαβαίνεις πως έίναι λογικό να θέλει να είναι όσο το δυνατόν πιο προσεκτικός γίνεται στις αναφορές του στο συγκεκριμένο θέμα...
Παντως προς επιρρωση της <<καλυψης>> που δινει ποιο πανω ο Olorin..

"Tο μοναδικο ban που εχω φαει στα 8+ χρονια που συμμετεχω σε διαφορα φορουμ ,ειναι απο το φορουμ του PCmaster -επι εποχης Vantor -για μια αναφορα μου σε -κατα καποιο τροπο- ανταγωνιστικο του Pcmaster.gr ελληνικο site . (Το Ban βεβαια αρθηκε μετα απο ανταλλαγη email με τον Vantor.)"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρώτα από όλα ένα μεγάλο "respect" στο Μάνο. Η ποιότητα του χαρακτήρα αυτού του ανθρώπου είναι κάτι που πραγματικά αγγίζει τα όρια του πανσπάνιου. Ο άνθρωπος είναι απίστευτος, είναι εξαιρετική μου τιμή να τον θεωρώ και να τον αποκαλώ φίλο.

Δεν του εύχομαι καλή επιτυχία, ο Μάνος γράφει από τη ψυχή του και έχει απίστευτο πάθος. Οπότε δεν τίθεται θέμα επιτυχίας και τα συναφή.

Ο Μάνος είναι ο λόγος που θα αρχίσω ξανά να αγοράζω το περιοδικό. Για να μη παρεξηγήσει κανείς, δεν αγοράζω περιοδικά εκ πεποιθήσεως από τη στιγμή που μπήκε adsl γραμμή στο σπίτι. Δεν είχα τίποτε με τα παιδιά που έγραφαν και γράφουν στο PCM και στα άλλα περιοδικά, μια και κάποτε υπήρξα "συνάδελφός" τους. (Μάνο μάγκα για χάρη σου χρησιμοποιώ απαγορευμένες λέξεις) .

Καλή επιτυχία και στο byteme, από ότι είδα η προσπάθεια τα σπάει κανονικά και με το νόμο.
 
!!

τι λέτε ρε παιδιά!!! χαμός γίνεται!!! μπράβο ρε Μάνο, συγχαρητήρια!! Πριν απο λίγο καιρό εκανες παράπονα που δεν σου είχε απαντήσει ο Τσουρινάκης σε ένα e-mail, και τώρα θα ήσαστε στο ίδιο κτίριο και θα σηζητάτε και θα γράφετε για adventures..αντε να κολήσεις και το μικρόβιο των RPG σου ευχομαι ;) δεν πιστεύω πάντως να μετριάσεις τις επισκέψεις σου στο forum ee??

Οσο για τα υπόλοιπα παιδιά, τους ευχομαι καλή συνέχεια και να πω οτι το Byteme Θα είναι το δευτερο site που θα γραφτώ μετά το retromaniax.
 
Μάνο άν και καινούργιος εδώ στο forum δεν σε έχω "γνωρίσει" βλέποντας όμως πόσο ενθουσιασμένοι είναι όλοι οι φίλοι εδώ, δεν έχω παρά να πιστεύω ότι θα είσαι ένας άξιος συνεχιστής του αξέχαστου olorin.

[κλάψα/γκρίνια/mode on] Γιατί ρε Olorin φεύγεις; Γιατί μας το κάνεις αυτό; Χωρίς υπερβολή εσύ και ο Τσουρινάκης ήσασταν ο κύριος λόγος που αγόραζα το περιοδικό. Άν και με κάτι τελευταία τεκτενόμενα όσο αφορά έναν άλλο νέο συντάκτη του περιοδικού, που διαδραματίστηκε στο forum του pcmaster με απογοήτευσες κάπως με την "κυνικότητά" σου, εν τέλη πάλι χωρίς φανφαρονισμούς παραμένεις απο τους πλέον αγαπητούς μου συντάκτες ever. (και να φανταστείς έχουμε και την ίδια ηλικία χεχε) [κλάψα/γκρίνια/mode οff]




Όπως και να χει καλή συνέχεια στην καινούργια σου προσπάθεια...ξέρεις ότι πολλοί θα σε υποστηρίξουν. Ά και φοβερή φωτό χεχεχεχε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
Παντως προς επιρρωση της <<καλυψης>> που δινει ποιο πανω ο Olorin..
"Tο μοναδικο ban που εχω φαει στα 8+ χρονια που συμμετεχω σε διαφορα φορουμ ,ειναι απο το φορουμ του PCmaster -επι εποχης Vantor -για μια αναφορα μου σε -κατα καποιο τροπο- ανταγωνιστικο του Pcmaster.gr ελληνικο site . (Το Ban βεβαια αρθηκε μετα απο ανταλλαγη email με τον Vantor.)"
Ιδού, βγάλαμε είδηση: το μοναδικό ban στην πραγματικά μακρά και αξιοσέβαστη ιντερνετική ιστορία του Nemo. :)

Φίλε Nemo, δεν αμφιβάλλω για το λόγο που γράφτηκαν όπως γράφτηκαν και ουσιαστικά δεν κατηγορώ καν τον kuv. Ίσα-ίσα μπορώ να θεωρήσω αυτά που έγραψε ακόμα και "τολμηρή" κίνηση. Ειδικά αν αναλογιστώ πόσοι άλλοι συντάκτες του PCM παλιότερα "εξαφανίστηκαν" χωρίς να γραφτεί πουθενά ούτε μια λέξη για το γιατί και πως ή έστω ένα απλό αποχαιρετιστήριο.

Αλλά δεν παύει να είναι μια εταιρική νοοτροπία που εμένα τουλάχιστον κάπου αμυδρά με ενοχλεί.

thamonas είπε:
μπράβο ρε Μάνο, συγχαρητήρια!! Πριν απο λίγο καιρό εκανες παράπονα που δεν σου είχε απαντήσει ο Τσουρινάκης σε ένα e-mail, και τώρα θα ήσαστε στο ίδιο κτίριο και θα σηζητάτε και θα γράφετε για adventures..αντε να κολήσεις και το μικρόβιο των RPG σου ευχομαι ;)
Ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες λένε ότι το μοναδικό αντάλλαγμα που ζήτησε ο Μάνος για να αρθρογραφεί εφ'όρου ζωής στο περιοδικό ήταν να τον βάλουν 24 ώρες στο ίδιο δωμάτιο με τον Τσουρινάκη. Βέβαια δεν ξέρω πως θα το πάρει εκείνος, μόλις ανακαλύψει ότι ο Μάνος δεν έχει ιδέα από Eye of the Beholder, Bard's Tale, Baldur's Gate κλπ αριστουργήματα που ο Μάνος θεωρεί για τα μπάζα. :p
 
Maddog είπε:
Ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες λένε ότι το μοναδικό αντάλλαγμα που ζήτησε ο Μάνος για να αρθρογραφεί εφ'όρου ζωής στο περιοδικό ήταν να τον βάλουν 24 ώρες στο ίδιο δωμάτιο με τον Τσουρινάκη.
Άλλες (επίσης ανεπιβεβαίωτες) πληροφορίες λένε οτι απλά του έταξαν τα παρακάτω τεύχη... :D

PC MASTER: Νο 1-42 πλην Νο 11,28,32,37 και 39

Καλή αρχή Μάνο!
 
Πραγματικά είναι από τις πιο ευχάριστες ειδήσεις που έχω μάθει τον τελευταίο καιρό...

Εκτός του ότι ο Μάνος μάλλον εκπληρώνει ένα παιδικό όνειρο, το περιοδικό κερδίζει έναν αυθεντικό θιασώτη του χώρου, με άφθονο μεράκι και αφοσίωση.

Σεβασμός.
 
Maddog είπε:
Ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες λένε ότι το μοναδικό αντάλλαγμα που ζήτησε ο Μάνος για να αρθρογραφεί εφ'όρου ζωής στο περιοδικό ήταν να τον βάλουν 24 ώρες στο ίδιο δωμάτιο με τον Τσουρινάκη. Βέβαια δεν ξέρω πως θα το πάρει εκείνος, μόλις ανακαλύψει ότι ο Μάνος δεν έχει ιδέα από Eye of the Beholder, Bard's Tale, Baldur's Gate κλπ α
Εκτος κι αν αρχισουν να μιλανε για μηχανες ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συγχαρητήρια Μάνο για το PC Master και Νότη για το νέο σου ξεκίνημα. Εύχομαι καλή επιτυχία και στους δυο σας! :D
 
[φλασιά mode]

Μάνο, αυτό σημαίνει πως δεν θα γράψεις σε επόμενα Phoenix; :(

(Λέω να γίνω συνδρομητής στο PC Master τότε...)

Αν και κάτι μου λέει πως πήγες συντάκτης για να βάλεις χέρι στο αρχείο του περιοδικού... :p


[/φλασιά mode]
 
In Manos we trust !!

O Mάνος είναι ένας 100% άξιος συνεχιστής στης retro-στήλης του PCM.

Εμπαινε Μάνο !! :headbangdude:

Kαι φυσικά εύχομαι ό,τι καλύτερο και για την μελλοντική πορεία του "byteme". :thumbup:
 
Εγώ να ευχηθώ μια καλή αρχή, για το Μάνο που τον γνωρίζω μόνο από τα post που κάνει στα forum, (οπότε είμαι και σίγουρος ότι θα πετύχει :) ), και καλή συνέχεια στον Νότη for his new endevour :) . Ήδη έχει γίνει bookmark η καινούργια του απασχόληση. :)
 
Παιδιά,ειλικρινά έχω μείνει έκπληκτος με τα τόσα θετικά που διαβάζω εδώ μέσα από χθες,τι να πω,και πάλι σας ευχαριστώ και ασφαλώς είναι πολύ ιδιαίτερη στιγμή για μένα η συνεργασία μου με το συγκεκριμμένο περιοδικό,αρχής γενομένης από το τεύχος 241,δηλαδή 200 σχεδόν (198 για την ακρίβεια) τεύχη μετά το πρώτο εκείνο τεύχος που αγόρασα πιτσιρίκος ακόμη,το 1992... :)

thamonas είπε:
...Πριν απο λίγο καιρό εκανες παράπονα που δεν σου είχε απαντήσει ο Τσουρινάκης σε ένα e-mail, και τώρα θα ήσαστε στο ίδιο κτίριο και θα σηζητάτε και θα γράφετε για adventures..αντε να κολήσεις και το μικρόβιο των RPG σου ευχομαι ;)
Μια μικρή διευκρίνιση:Δε θα είμαστε κάπου μαζί με τον Αντρέα-Παρασκευά Τσουρινάκη,καθότι θ' αποτελώ εξωτερικό συντάκτη του PC MASTER.Φυσικά εννοείται ότι θα χαρώ πολύ αν τύχει να τον συναντήσω σε κάποια επόμενη επίσκεψή μου στα γραφεία του περιοδικού :)

Να κολλήσω πάντως με RPGs Σωκράτη,είναι κάτι παραπάνω από απίθανο !!! :D :p

TallMan είπε:
[φλασιά mode]Μάνο,αυτό σημαίνει πως δεν θα γράψεις σε επόμενα Phoenix; :(

Αν και κάτι μου λέει πως πήγες συντάκτης για να βάλεις χέρι στο αρχείο του περιοδικού... :p


[/φλασιά mode]
Όχι,εδώ πρέπει και οφείλω κιόλας νομίζω να το πω,ότι δεν υπάρχει πρόβλημα,δηλαδή το είχαμε συζητήσει με τον Χρήστο,κατά τη διάρκεια της επικοινωνίας που είχαμε για την περίπτωση συνεργασίας μας,και μου είπε ότι δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα,καθότι το Phoenix είναι καθαρά fanzine,δεν υπάρχει κανένα οικονομικό όφελος απ' αυτό.Η όποια συμμετοχή μου λοιπόν σε επόμενα τεύχη αυτού,δεν έχει να κάνει σε τίποτα με την αντίστοιχη στο PC MASTER...

Για το άλλο που λες.......χμ,πολλά λες εσύ μου φαίνεται !!! :shtup: :shtup: :tongue:
 
:diablotin: :diablotin: :diablotin: :tease: :tease: :tease: :vbwave: :vbwave: :vbwave:
 
Καταρχάς, ευχαριστώ ξανά όλα τα παιδιά για τις ευχές για το νέο μας εγχείρημα και ελπίζω να ανταποκριθούμε στις απαιτήσεις σας... ;)

thamonas είπε:
Πριν απο λίγο καιρό εκανες παράπονα που δεν σου είχε απαντήσει ο Τσουρινάκης σε ένα e-mail, και τώρα θα ήσαστε στο ίδιο κτίριο και θα σηζητάτε και θα γράφετε για adventures.
Χωρίς να θέλω να καταρρίψω τις φαντασιώσεις οποιουδήποτε επίδοξου συντάκτη του PC Master, το πιο πιθανό είναι και μια πενταετία να περάσει όντας στη συντακτική ομάδα, να μην τον συναντήσει ποτέ τον Τσουρινάκη... (αν και ο ίδιος ο Μάνος, από ό,τι διαβάζω το έχει ήδη καταλάβει αυτό...)

Για παράδειγμα, αν εξαιρέσουμε το πρώτο τρίμηνό μου όπου εργαζόμουν ως εσωτερικός και είχε περάσει από τα γραφεία 2-3 φορές, στα επόμενα 6,5 χρόνια, τον συνάντησα νομίζω μόνο άλλες 4 φορές, από τις οποίες τις δυο τυχαία στα γραφεία και την τρίτη σε μια εκδήλωση που έτυχε να παραβρεθούμε και οι δυο...

Milten είπε:
Άν και με κάτι τελευταία τεκτενόμενα όσο αφορά έναν άλλο νέο συντάκτη του περιοδικού, που διαδραματίστηκε στο forum του pcmaster με απογοήτευσες κάπως με την "κυνικότητά" σου
Έχεις δίκιο, ήταν από τις φορές που έχασα την ψυχραιμία μου και ζητώ συγγνώμη για αυτό από όσους αναγκάστηκαν να τα διαβάσουν... Έστω και αν δεν ήμουν μόνος και ήταν πολλοί αυτοί που συμφώνησαν με τη δική μας πλευρά, οφείλω να παραδεχτώ πως δεν έπρεπε να παραφερθώ... Παρόλα αυτά, συνεχίζω να εμμένω στις απόψεις μου πάνω στο θέμα και να θεωρώ πως είναι κακόγουστο να γράφονται τέτοιες ακραίες απόψεις σε ένα τόσο έγκυρο έντυπο, ενώ για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις, επισημαίνω πως τα ίδια θα έγραφα ακόμα και αν δεν υπήρχε το ενδεχόμενο της αποχώρησης...

Maddog είπε:
Ιδού, βγάλαμε είδηση: το μοναδικό ban στην πραγματικά μακρά και αξιοσέβαστη ιντερνετική ιστορία του Nemo. :) Φίλε Nemo, δεν αμφιβάλλω για το λόγο που γράφτηκαν όπως γράφτηκαν και ουσιαστικά δεν κατηγορώ καν τον kuv. Ίσα-ίσα μπορώ να θεωρήσω αυτά που έγραψε ακόμα και "τολμηρή" κίνηση. Ειδικά αν αναλογιστώ πόσοι άλλοι συντάκτες του PCM παλιότερα "εξαφανίστηκαν" χωρίς να γραφτεί πουθενά ούτε μια λέξη για το γιατί και πως ή έστω ένα απλό αποχαιρετιστήριο.

Αλλά δεν παύει να είναι μια εταιρική νοοτροπία που εμένα τουλάχιστον κάπου αμυδρά με ενοχλεί.
Έτσι ακριβώς είναι...

Σχεδόν πάντα οι αποχωρήσεις συντακτών "συγκαλύπτονταν" ηθελημένα και συνήθως χωρίς ευθύνη του εκάστοτε αρχισυντάκτη. Οπότε όπως λέει κι ο Maddog, πάλι καλά που ο Χρήστος πήρε το θάρρος και άνοιξε αυτό το thread στο forum του περιοδικού...

Το μόνο σημείο που κάπως μου κακοφάνηκε προσωπικά (και από όσο ξέρω και τα υπόλοιπα δυο παιδιά) είναι το ότι έτσι όπως γράφτηκε, φαίνεται σαν να ήμασταν εμείς αυτοί που αποχωρήσαμε, ενώ στην πραγματικότητα δεν ήταν δική μας επιλογή...

Ναι, το ξέραμε ότι υπήρχε ένα ενδεχόμενο να συμβεί στο μέλλον... Ειδικά όμως από τη στιγμή που σχεδόν όλοι στην εταιρεία το γνώριζαν εδώ και μισό χρόνο περίπου ότι ετοιμάζουμε ένα τέτοιο εγχείρημα, μας φάνηκε λίγο παράλογο το ότι την ημέρα της έναρξης του site ζητήθηκε ξαφνικά η αποχώρησή μας...
 
Πίσω
Μπλουζα