PC Master

Πλάκα πλάκα πέρα από τις τελευταίες εξελίξεις, είδα στο συγκεκριμένο θέμα πως δεν έχω γράψει για το αγαπημένο μου περιοδικό, την ουσία δηλαδή αυτού του θέματος - μου έχει ξεφυγει μιας και κάποιες φορές δεν έμπαινα για κάποιο χρονικό διάστημα. :[ Ας πω τώρα, κάλιο αργά παρά ποτέ. Θα παραθέσω ότι είχα γράψει σε ανάλογο θέμα του PC Master (για να μην τα ξαναγράφω) μιας και τα αισθήματα παραμένουν τα ίδια. :)

----------------------------------------------------------------

Πραγματικά δεν ξέρω τι να πρωτογράψω για το αγαπημένο μου περιοδικό PC Master τόσο πολύ που το αγαπάω. Κατέχω όλα του τα τεύχη από το Νο 1 το Σεπτέμβριο του 1989 με τη δισκέτα 5 1/4 που είχε τότε κάνοντας... 300 δραχμές!!!!!! εώς και σήμερα και έχοντας περάσει μαζί πάρα πολλές αναμνήσεις αν και τα πρώτα τεύχη δεν τα μελετούσα τόσο φανατικά όσο τώρα λόγω ηλικίας τότε… δημοτικό πήγαινα!

Στην ουσία έχω μεγαλώσει με το PC Master και το έχω σαν κάτι το στάνταρ. Τι να πρωτοθυμηθώ... Που πιτσιρικάς έβαζα στην άκρη λίγο από το χαρτζιλίκι μου και 2-3 μέρες πριν βγει το κάθε τεύχος έτρεχα στα περίπτερα να το πάρω μπας και έχει βγει λίγο νωρίτερα? Σε κάθε καλοκαιρινές διακοπές που το έπαιρνα μαζί μου για διάβασμα? Τη λαχτάρα και την ευχαρίστηση που είχα να το διαβάζω? Στο σχολείο που το έπαιρνα στην τσάντα μαζί και το ξεφύλλιζα με φίλους λέγοντας τα δικά μας και ονειροπολώντας για PC και για Games? Στο στρατό που σε κάποια φάση ήμουν στο εξωτερικό και στα τηλέφωνα που έπαιρνα τους δικούς μου δεν παρέλειπα να υπενθυμίζω να πάρουν το PC Master επειδή θα γύρναγα πχ σε 50 μέρες μην το χάσω? Τις αλλαγές και τα διάφορα στάδια του περιοδικού που πάντα έβλεπα προς το καλύτερο π.χ. αλλαγή δισκέτας από 5 1/4 σε 3 1/2 720 ΚΒ, σε 1.44 ΜΒ, σε CD και DVD αλλά και τις εμφανισιακές αλλαγές που έκανε π.χ. Σεπτέμβριο 1993 βγήκε το PC Games που κυκλοφορούσε μαζί με το PC Master, τον Ιούνιο 1995 που ενώθηκε το PC Master με το PC Games και απέκτησε και ραχοκοκαλιά, ολόκληρο το έτος 2000 που κυκλοφορούσε 2 τεύχη κάθε μήνα (1 το δεκαπενθήμερο), τον Ιανουάριο 2001 που επέστρεψε με μεγαλύτερη ραχοκοκαλιά, πλουσιότερο υλικό και κυκλοφορόντας 1 φορά πάλι το μήνα κτλ κτλ κτλ.... Είναι τόσα πολλά ακόμα που σταματάω εδώ......

Με έχει βοηθήσει από τις στήλες του αρκετές φορές που έχω γράψει ανά διαστήματα, από χαζά ερωτήματα τότε που πήγαινα ακόμα σχολείο του στυλ "πως φτιάχνω ένα κινούμενο ανθρωπάκι σε Q-Basic", μέχρι σε πρόβλημα που είχα με κατάστημα πληροφορικής και με την παρέμβαση του PC Master και του αγαπητού κ.Κράτσα με εξυπηρέτησαν άμεσα.

Όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι σαν χομπίστας και κάτι παραπάνω με τα PC και τα Games, κοντεύω τα 32..., το PC Master ήταν και είναι για μένα κάτι παραπάνω από ένα περιοδικό και στο σπίτι μου του έχω αφιερώσει μια βιβλιοθήκη μόνο για την πάρτυ του για να έχω άμεσα προσβάσιμα τα τεύχη του τις δισκέτες-CDʼs-DVDʼs κτλ.

--------------------------------------------------------------

Αυτά είχα γράψει και αυτά ισχύουν ακόμα. Όσο για το σκανάρισμα του πρώτου τεύχους που ειπώθηκε παραπάνω, χάρηκα που κάτι έκανα και εγώ για το περιοδικό και χάρηκα που αναφέρεται στο περιοδικό σε ένα μικρό κουτάκι το όνομα μου για αυτό! Επίσης όσο αφορά το retromaniax μιας και εκατοντάδες σελίδες (χιλιάδες να πω καλύτερα) έχουν σκαναριστεί από άλλους, ας έχω κάνει μια φορά και εγώ κάτι έστω με τις 50 ταπεινές σελιδούλες του PC Master. (και ελπίζω αυτή να είναι η αρχή ;) )
 
Πολλά συγχαρητήρια Μάνο!!!! Εκπληκτικά νέα!

Πραγματικά το αξίζεις!!!

Πολλές ευχές και στα υπόλοιπα παιδιά για το νέο τους ξεκίνημα!!!
 
Να εκφράσω με την σειρά μου και σε αυτό το θρεντάκι τα συγχαρητήρια μου στον Μάνο ! Καλή αρχή και καλή δουλειά φίλε μου, είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις πλήρως.
 
Μάνο και Νότη ...τις καλύτερες ευχές μου για το νέο σας ξεκίνημα !
 
Παιδιά,το ξέρω ότι πιθανότατα θα καταντήσω γραφικός στο τέλος,αλλά δε με πειράζει,εγώ "οφείλω" (τα εισαγωγικά κολλάνε στ' ότι δεν το βλέπω σαν υποχρέωση αυτό,κάθε άλλο..) ν' απευθύνω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε κάθε φίλο που μου στέλνει,μέσω του παρόντος thread,τις ευχές του...!
 
Ωπ!Δεν το είχα προσέξει αυτο το thread...

Συγχαρητήρια φίλε Μάνο! Καλά κείμενα,θα αρχίσω να το ξαναγοράζω μετά απο τόσα χρόνια!! :D
 
Είχα καιρό να διαβάσω αυτό το thread, και μπορώ να πω πως έχω εντυπωσιαστεί από τις τελευταίες εξελίξεις!

Μάνο, πιστεύω πως το περιοδικό σου έχει αναθέσει την πιο ταιριαστή στήλη. Με αυτά που γνωρίζεις για τα adventure games σίγουρα θα έχεις πολλά να πεις στο κοινό που θα διαβάζει την στήλη (και τον Ανδρεά Τσουρινάκη να σου μεταδώσει την λατρεία του για τα RPGs! :) )

Νότη, καλή επιτυχία με το ηλεκτρονικό σου έντυπο! Να είσαι σίγουρος πως θα το επισκέπτομαι αρκετά συχνά!

Επίσης,το τεύχος Σεπτεμβρίου πότε βγαίνει? Η προσφορά του είναι αρκετά δελεαστική για κάποιον που έχει να διαβάσει το περιοδικό από το 2003!
 
Άντε να δούμε και το Μάνο να παίζει Baldur's gate και τι στο κόσμο. Μετά θα μου ζητάει να του δώσω τις συλλεκτικές εκδόσεις των παιχνιδιών, γονατιστός παρακαλώ!!!!

ΠΡΙΤΣ!!!!!!!! :p :p:D:D
 
kuv είπε:
Ηδη στο επόμενο τεύχος του PCM σχεδιάζω να επαναφέρω άλλη μια παλιά στήλη του Pixel,

δεν θα με χάλαγε καθόλου να κάναμε κι ένα... δεύτερο Pixel Revival.

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?p=173134#post173134

PC Master #240 (Οκτωβρίου)

Περιεχομενα

...

....

+ 3 ΝΕΕΣ ΣΤΗΛΕΣ

Software File (Pixel Revival!)

....

KYΚΛΟΦΟΡΕΙ: 24 ΣΕΠ
http://www.pcmaster.gr/newforum/forum_posts.asp?TID=22064
 
Σε ποια στηλη του Pixel αναφερεται Nemo?
 
Δεν ξέρω αν θα είναι το ίδιο, αλλά η στήλη "Software File" του Pixel, έκανε σύντομες παρουσιάσεις απο αντιπροσωπευτικά παιχνίδια κάποιου genre (π.χ. - "Software File: Ολα τα karate games")
 
billy,είσαι σωστός !

Σ' αυτό το πνεύμα θα είναι και η νέα αυτή στήλη...
 
Ωραία πράγματα !!

Τhanks για την πληροφορία Μάνο !! :thumbup:
 
Μάνο, αν το Software File το γράφεις εσύ, πρόσεχε καλά τι θα γράφεις.

Υπάρχουν εδώ αρκετοί παλαίουρες και διαβασμένοι (ο Billy είναι μόνο ένας από αυτούς...) ώστε να σε μετακομίσουν ταχύτατα στο Flame Wars αν κάνεις λάθη και παραλείψεις. Ph33r. :diablotin:
 
Όχι Doc,δε θα το γράφω εγώ... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billy είπε:
Δεν ξέρω αν θα είναι το ίδιο, αλλά η στήλη "Software File" του Pixel, έκανε σύντομες παρουσιάσεις απο αντιπροσωπευτικά παιχνίδια κάποιου genre (π.χ. - "Software File: Ολα τα karate games")

manos426f είπε:
billy,είσαι σωστός !
Σ' αυτό το πνεύμα θα είναι και η νέα αυτή στήλη...
και η δια οφθαλμον επαληθευση (η νεα στηλη και η αναλογη απο το τευχος 47)

picture.php
 
....στο pcmaster 241 στην στηλη Retro Gaming(σελ.136-137) που επιμελειτε ο Manos426f εχει την τιμητικη του o dkssprs(Σπυρος) ,αλλα και το retromaniax.gr μια και ειναι μελος του και γινονται επενειλλημενες αναφορες σε αυτο ...









Υ.Γ.

sorry για την ποιοτητα των φωτο, ειναι απο κινητο (ο scanner ειναι στο παταρι)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιος ο Μανος!

Στο παταρι? Ντροπη! :)
 
Πίσω
Μπλουζα