PC vs Console Gaming - Kατα Ιωάννη, Ψαλμος 11, Στιχος 35

Αν και για πολλα χρονια ημουν PC gamer το τελευταιο διαστημα ειχα ασχοληθει αποκλειστηκα στο gaming μεσω του Xbox και PS3, μπορει να μην χρειαζονται αναβαθμισεις αλλα αν βαλεις της τιμες των παιχνιδιων κατι live συνδρομες και τα points για να αγοραζεις Arcades, σου βγαινει ενα σημαντικο κοστος μεσα στο χρονο. Και εχω δει καποια προβληματακια και απο της δυο πλευρες π.χ. του Ps3 ειδικα στο online πολλες φορες το μηχανημα τρωει τρελο κολλημα παγωνει και πρεπει να το κλεισεις απο πισω και ειναι συχνο προβλημα στα Ps3 φιλων μου, οσο για το xbox δεν εχει προβλημα στο οnline αρκει μην εχει αυτο το Ring of dead που ειναι η τριτη φορα που μου το παθαινει. Ο PC σε ενα σιγουρο πραγμα κερδιζει, τα γραφικα.
 
Ποια 30fps σε driving βρε imgema? :) Τα Forza ειναι 30? Tα Gran Turismo ειναι 30? E, ειναι 60 και δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο στο PC.

Aκομα και το Rage (μιας και το thread αυτο ειναι offspring απο τα σχολια του Carmack) με 60 fps ειναι...Ενα PC 6ετιας - με 6αρα Geforce - με ποσα fps το παει? (δεν ξερω, ρωταω)

Η "υποχωρηση" (μιας και δεν το καταλαβατε) εγκειται στο γεγονος (το δινω με παραδειγμα για να γινει λιανα) οτι πχ σε 15 διαφορετικα PC, παιζεις 15 φορες το καθε game με διαφορετικο user experience και το βασικοτερο...και οι 15 φορες ειναι διαφορετικες (λιγο ή πολυ) και απο αυτο που επαιζαν οι προγραμματιστες οταν το ανεπτυσσαν.

Για να γινω πιο κατανοητος...τα παιχνιδια ειναι μικρα εργα τεχνης στα οποια (κατ εμε) δεν επιτρεπονται αλλοιωσεις επι του πρωτοτυπου...αν σεβεσαι τον Da Vinci δεν θα ανεχοσουν σπιτι σου μια Mona Lisa με μουστακια τυπου Saulot ( :p )...αν οχι, θα εβαζες και τα πιτσιρικια σου να "περιποιηθουν" το πορτρετο με δακτυλομπογιες.

Τα παιχνιδια πρεπει να ειναι τεκνα κλειστης αρχιτεκτονικης. Τα σχολια του Carmack με βρισκουν συμφωνο.
 
Κάτσε γιατί με μπέρδεψες. Ο ίδιος ο Carmack λέει ότι το Rage αλλάζει αναλύσεις δυναμικά, ανάλογα με τον αριθμό των αντικειμένων που βρίσκονται στην οθόνη και φυσικά τις εκρήξεις. Αυτό δε το έκανε γιατί ήθελε, αλλά γιατί αναγκάστηκε!

Σε ένα σχετικά σύγχρονο και ταυτόχρονα φθηνό PC δεν θα συμβεί αυτό.

Επίσης το ότι ίδιο παιχνίδι θα φαίνεται διαφορετικά σε 15 PC ισχύει, αλλά η εμπειρία αυτή θα είναι και στα 15 PCs ανώτερη από τις κονσόλες και αυτό έχει σημασία. Ακόμα και στα 1280χ1024 να παίξεις που είναι απίστευτα χαμηλή ανάλυση για PC σήμερα, θα είναι ανώτερη από οποιαδήποτε κονσόλα.

Τώρα κάποια παιχνίδια που δεν υπάρχουν στα PCs το είπαμε, γι' αυτό άλλωστε έχουμε και κονσόλα!
 
Οτι εβλεπε ο Carmack στο 360 οταν επαιζε, το βλεπω και εγω. Δεν με ενδιαφερει το καλυτερο ή χειροτερο. Θελω να παιζω αυτο ακριβως που εγραψε-δοκιμασε-επαιξε ο δημιουργος. Οπως συμβαινει απο την εποχη της χαραυγης του video gaming.

Και αντιπαθω και τα multiplatform για τον ιδιο λογο.
 
Μα εκεί είναι το θέμα, ότι ο άνθρωπος ΔΕΝ το ήθελε έτσι. Αυτές είναι αλχημείες για να μπορέσει να δουλέψει με κάποιο τρόπο σε κατώτερο hardware.

Λες να ήθελε να βλέπει 600 γραμμές; μαζοχιστής είναι; :) Δε καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα σε PCs άλλοι να το βλέπουν σε 2560χ1900 άλλοι σε 1920χ1200 και άλλοι σε 1280χ1024. Παρουσιάζουμε ένα μειονέκτημα, μια αδυναμία που υπήρχε στις κονσόλες εδώ και 30 χρόνια σαν πλεονέκτημα! Δηλαδή αν κάποιος έχει τα φράγκα να πάρει μια κάρτα των 300ε που θα δώσει μια άλλη διάσταση στο παιχνίδι, δε θα το κάνει γιατί η έκδοση του 360 έχει λιγότερα γραφικά και "έτσι το ήθελε ο developer";

Όταν η κίνηση, τα frames, το lattency είναι (ανάλογα τα χρήματα) ανώτερη των κονσολών, τι να λέμε τώρα για το πως το φανταζόταν ο developer....

Κάπου έχει bug η λογική σου :)
 
Και στα pc βλέπεις αυτό που οραματίστηκε η ομάδα των προγραμματιστών, σε αυτό που οραματίστηκε για τις δυνατότητες του δικού σου συστήματος. Και αυτό δεν είναι καθόλου διαφορετικό από αυτό που βλέπεις σε multiplatform παιχνίδια για κονσόλες. Έτσι στο ίδιο παιχνίδι αν το βάλεις σε PS3/360/Wii βλέπεις διαφορετικά πράγματα.
 
Shock είπε:
...Ακόμα και στα 1280χ1024 να παίξεις που είναι απίστευτα χαμηλή ανάλυση για PC σήμερα, θα είναι ανώτερη από οποιαδήποτε κονσόλα...
Αν μιλάς για PC με κάρτα γραφικών κόστους μεγαλύτερου από αυτό της πιο ακριβής κονσόλας τότε έχεις δίκιο! Γιατί σ' ένα "σχετικά σύγχρονο και ταυτόχρονα φθηνό" PC δε μπορείς καλά-καλά να δείς HD video, όχι να παίξεις παιχνίδια και μάλιστα σε αναλύσεις πάνω από 1280χ1024.
 
Έλα τώρα HD video έχουμε φτάσει να βλέπουμε με τις on-board Intel (3000) μη τρελαθούμε. Μια 48χχάρα AMD 3ετίας φτάνει για να δεις το 95%+ των παιχνιδιών στα 1280χ1024.

Κανείς δεν είπε ότι τα PCs είναι τόσο φθηνά όσο οι κονσόλες, αλλά ότι δε χρειάζεται να κάνουμε κάθε 7 μήνες αναβάθμιση. Δεν πρόκειται να βρεις PC με 200? όσο ένα xbox δηλαδή, αλλά μια κάρτα των 150? δίνει πολύ καλό αποτέλεσμα σήμερα. Για επεξεργαστές δεν συζητάω καν, δε πρόκειται να αξιοποιηθούν εύκολα οι 4πύρινοι και η AMD ανακοίνωσε ότι οι πιο ακριβοί επεξεργαστές της με 6 πυρήνες θα κάνουν max 200e!
 
ο.κ. ϊσως να υπερβάλω, αλλά σ' ένα "μέτριο" PC το Crysis ας πούμε είναι μαρτύριο ακόμα και στις χαμηλές αναλύσεις (μιλάμε για Core2Duo T5270, με Palit GTS 450 (Nvidia)). Στο PS3, αν και η ανάλυση είναι ακόμα μικρότερη, το παιχνίδι είναι πολύ ποιο υποφερτό.
 
PS3 μόνο για FIFA, Gran Turismo, NBA 2k, Mortal Kombat, Band Hero/GH Metallica και κανα Buzz! (Άντε και κανα red dead, LA Noire, Metal Gear Solid). Όλα τα άλλα μπορώ μόνο σε PC, και απλά κορόιδευα τον εαυτό μου στο ότι μπορώ να τα παίξω και σε PS3 (Oblivion, HL 2, Portal 2, Deus Ex Human Revolution κλπ). Δυστυχώς ακόμα δέν έχω το PC για να τρέξω αξιοπρεπώς τους νέους τίτλους, αλλα όταν με αξιώσει, θα το κάνω. Δέν μπορώ με τίποτα, όσο και άν προσπάθησα, να παίξω "σοβαρά" και first person παιχνίδια σε κονσόλα, καναπέ και τηλεόραση. Δέν μου πάει, δέν μου αρέσει, δέν με βολεύει. Θέλω κομπιουτεράκι, όπως παλιά, να βασανίζομαι με advanced options, patches και installations.
 
Αυτό είναι άλλο θέμα. Κι εγώ στην αρχή δεν άντεχα τα fps στη κονσόλα, αλλά συνήθησα, αν κι ο συνδιασμός πληκτρολόγιο/ποντίκι σ' αυτά παραμένει κατ' εμέ #1 τρόπος χειρισμού!
 
Δεν ξέρω πως "οραματίζεται" ένας developer το παιχνίδι του αλλα αν μπορώ να το παίξω με καλύτερα γραφικά και framerate από αυτό που οραματίζεται γιατί να μην το κάνω? Όπως είπα και πριν προτιμώ να παιζω τα MULTIPLATFORM παιχνίδια (μην μου πει κανεις πάλι για gran tourismo και exclusives please) με καλύτερο frame-rate και ανάλυση από ότι στις εκδόσεις που αναγκάζονται να οραματιστουν οι προγραμματιστές για να μπορέσουν να παίξουν στις κονσόλες. Τα exclusive παιχνίδια εφόσον μου αρέσουν θα τα παίξω στην κονσόλα αναγκαστικά.

Αλλά ο λόγος που προτιμώ τα PC δεν είναι μόνο τα γραφικά αλλά και όλα τα πράγματα που προανέφερα όπως το ότι είναι πιο σοβαρό gaming platform πλέον με τις mainstreamιες που γίνονται στο console gaming.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να ξαναπώ οτι:

Στην κονσόλα βάζω το δισκάκι και παίζω.

Στο PC, βάζω το δισκάκι και προσεύχομαι να:

* Μην κρασάρει.

* Μη χρειαστεί μετά το κρασάρισμα format.

* Μην κάνει bottleneck (τώρα τελευταία το'μαθα).

* Μη χρειαστεί να κατεβάσω patch, για τον Α ή Β λόγο.

* Μην έχει steam.

* Μη χρειαστεί να απεγκαταστήσω το Virus Killer γιατί κάνει conflict για κάποιο λόγο.

* Μη χρειαστεί να αλλάξω ψύκτρα ή τροφοδοτικό.

* Μη

* Μη

* Μη

* Μη

(Οι ειδικοί των PC's συμπληρώστε τα ύπόλοιπα, γιατί εγώ, ευτυχώς, δεν τα ξέρω όλα...) :D
 
Dino, όλα αυτά οι έμπειροι users τα αντιμετωπίζουν με την σωστή διαχείριση του PC. Προσωπικά έχω ακόμα το ίδιο PC εδώ και 8 χρόνια και έκανα format μόνο μία φορά πριν λίγους μήνες και αυτό γιατί έκανα μία βλακεία/πείραμα από μόνος μου. Το PC το συναρμολόγησα μόνος μου, διάλεξα ψύκτρες μόνος μου κλπ. Γενικώς ξέρω πως να διατηρώ το μηχάνημα σε καλή κατάσταση, όχι μόνο το software αλλά και το hardware και πως να κάνω όλα τα προγράμματα και παιχνίδια να παίζουν στην εντέλεια. Και μιλάμε για εκατοντάδες προγράμματα, παιχνίδια, emulators και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς.

Γι αυτό πριν είπα ότι θεωρώ το PC καλύτερη πλατφόρμα για έμπειρους users. Αν δεν έχει καποιος την υπομονή και την όρεξη να ασχοληθεί με το PC του (είναι και να σου αρέσει) τότε καλύτερα να αρκεστεί στις κονσόλες. Το τι έχουν δει τα μάτια μου από χρήστες PC που δεν πολυασχολούνται με τα μηχανήματά τους (τα λυπάμαι τα κακόμοιρα) δεν λέγεται.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εμένα με βολεύει η απλότητα των παιχνιδομηχανών αφάνταστα. Απλά βάζεις το δισκάκι και τέρμα, είσαι έτοιμος. Ζηλεύω τα εξωφρενικά γραφικά των καλών υπολογιστικών συστημάτων αλλά χρειάζεται χρόνος και χρήμα (όσο περισσότερο χρήμα υπάρχει τόσο λιγότερος χρόνος χρειάζεται :) ).
 
Με προσφατο παραδειγμα το HALO 4 ,Resident Evil 6 etc εχω δει απειρα θρεντ εδω μεσα να χτυπανε 11 και 30 και 50 σελιδες πριν κυκλοφορησει το παιχνιδι και με το που βγαινει πεφτει σιωπη και comment πουθενα,το αυτο δεν συμβαινει στα pc gaming threads,ισως μια εξηγηση ειναι οτι με το που βγαινει το κονσολοπαιχνιδι το παιρνουν ολοι το παιζουν και το βαζουν στην ακρη οπως θα επαιρνες και θα εβλεπες μια ωραια ταινια ,στα pcοπαιχνιδα ισως εχεις πραγματα να κανεις stats να ανεβασεις μερη να εξερευνησεις κατι που στις κονσολες το συναντας ελαχιστα με τρανο παραδειγμα που εξαιρειται απο τον κανονα το Skyrim.


Aπο την αλλη το pcοgaming περιμενει καθε 10 χρονια ενα Diablo να ανασανει....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DINO είπε:
Να ξαναπώ οτι:
Στην κονσόλα βάζω το δισκάκι και παίζω.

Στο PC, βάζω το δισκάκι και προσεύχομαι να:

* Μην κρασάρει.

* Μη χρειαστεί μετά το κρασάρισμα format.

* Μην κάνει bottleneck (τώρα τελευταία το'μαθα).

* Μη χρειαστεί να κατεβάσω patch, για τον Α ή Β λόγο.

* Μην έχει steam.

* Μη χρειαστεί να απεγκαταστήσω το Virus Killer γιατί κάνει conflict για κάποιο λόγο.

* Μη χρειαστεί να αλλάξω ψύκτρα ή τροφοδοτικό.

* Μη

* Μη

* Μη

* Μη

(Οι ειδικοί των PC's συμπληρώστε τα ύπόλοιπα, γιατί εγώ, ευτυχώς, δεν τα ξέρω όλα...) :D
Μέχρι πριν 3-4 χρόνια ήμουν η χαρά της αναβάθμισης... Αυτός που έβριζε 1ος τις κονσόλες και υπερασπιζόταν με σθένος το gaming στο pc.

Ξεκινάμε: Νέο παιχνίδι που θέλει νέα κάρτα γραφικών που δε τη σηκώνει το τροφοδοτικό, αρά παίρνουμε και νέο τροφοδοτικό, αλλά το m/b δεν έχει το νέου τύπου socket που απαιτεί το νέο τροφοδοτικό, άρα παίρνω και νεο m/b αλλά ο επεξεργαστής και οι μνήμες δεν συμβαδίζουν με το m/b οπότε ας πάρω και έναν νέο επεξεργαστή με μνήμες, όμως το λειτουργικό δεν είναι συμβατό με όλα τα προαναφερόμενα, οπότε ας πάρω και το νέο λειτουργικό να παίξω επιτέλους κάποια μέρα, αλλά... για το νέο λειτουργικο χρειάζεται το νεο patch του παιχνιδιού που θα βγει σε 2 μήνες... Πάντα κάτι πήγαινε στραβά, πάντα κάποια ασυμβατότητα που χρειαζόταν να περιμένω το νεο patch για το παιχνίδι που θα τη διορθώνει. Πόσα παιχνίδια είχα πάρει και τα είχα στην αναμονή γιατί περίμενα να βγει πάντα κάποιο patch.

Πήρα ένα xbox 360 και ησύχασα. Βάζω το δισκάκι και τέλος. Μόνο mame έχω στο pc... Και για όσους λένε ότι τα παιχνίδια για κονσόλες είναι ακριβότερα και οι συνδρομές στο live δεν συμφέρουν, για σηκώστε χεράκια πόσοι αγοράσατε το νέο Guild Wars στα 60 ευρώ και πόσοι πληρώσατε συνδρομή για το WoW;;
 
Αυτη η μαχη και καλα μεταξυ pc και κονσολες εχει καταντησει πιο βαρετη και απο τα φιλαρακια στο star γιατι πολυ απλα ο νικητης ειναι οι κονσολες εδω και χρονια.Ολοι οι λογοι αναφερονται σε ολα τα παραπανω μηνυματα και δεν θα κατσω να τους ξαναπω τζαμπα και βερεσε.Τα παραμυθια της χαλιμας που λεει καποιος pc gamer οτι φτιαχνεις ενα καλο pc και παιζεις τα παντα που ακουω εδω και παρα πολλα χρονια δεν ισχυει γιατι παντα θα βγει καποιο παιχνιδι που θα χρειαζεται αναβαθμηση.Κραταει καποιος το παλιο pc για να παιζει mame και διαφορους Emulators και με τα λεφτα που και καλα θα εδεινε για αναβαθμηση περνει μια κονσολα και τελειωσε το θεμα και θα παιζει ολα τα παιχνιδια και ενα καρο αλλα που δεν θα μπορει να τα παιξει στο pc.Οι κονσολες ηταν ειναι και θα ειναι ο νικητης σαυτη την να χαμε να λεγαμε μαχη.
 
Μέχρι πριν και ένα χρόνο (και λίγο παραπάνω) ήμουν η χαρά της αναβάθμισης κι εγώ. Εδώ και ένα χρόνο κονσόλες και πάλι κονσόλες και Άγιος ο Θεός (ή ο Βελζεβούλ αν γουστάρετε) . Τα pcs τα πέταξα στη κυριολεξία, τα αντικατέστησα με Apple machines και κράτησα ένα φορητό για κατεβαστήρι, δεν γουστάρω να βάλω μηχάνημα 2500 ευρώ να κατεβάζει roms.

Όχι μόνο απολαμβάνω τα games, αποφάσισα να κάνω και μια καλή συλλογή με original, ήδη έχω τα πρώτα 350 παιχνίδια. Με το pc δεν έπαιζα, μέτραγα frames per second στο παιχνίδι και τελευταία έχασα κάθε ουσία.

Από εδώ και πέρα κονσόλες και πάλι κονσόλες.

PC gaming is dead. Άσε που το Guild Wars II και το Diablo III πάει καρφί για τον iMac. PC; Μπλεεεεεεεχχχχχχχ............
 
To PC gaming όχι μόνο δεν είναι νεκρό, το κάθε άλλο. Είναι αυτό που επιβιώνει ΠΑΝΤΑ στο τέλος...

Και πως μπορεί να είναι νεκρό όταν τα περισσότερα γνωστά franchises μεταφέρονται αργά ή γρήγορα κι εκεί, όταν κάθε χρόνο βγαίνουν χιλιάδες παιχνίδια κι εμφανίζονται παράλληλα νέες παραγωγές & εταιρείες απ'το πουθενά.

Το θέμα για εμένα είναι τελείως διαφορετικό. Παρότι ήμουν πάντοτε της άποψης κονσόλες > PCs ... ήρθε αυτή η γενιά να μου αποδείξει το αντίθετο... δεν υπάρχουν κονσόλες πλέον! PCs είναι τα xbox360, ps3 με χειριστήρια. Online μπαίνουν, τα παιχνίδια πατσάρονται, λειτουργικά τρέχουν κτλ κτλ Εκφυλίστηκαν :)

Δεν είναι όμως τυχαίο. H τάση υπάρχει απ'τα πολύ παλιά χρόνια.

Για εμένα το console gaming είναι πλέον νεκρό αφού πέρα απ'τα παραπάνω, οι παραγωγές σε αυτή τη γενιά είναι λιγότερες από ποτέ και τα exclusives το ίδιο.

Για κάποιον που έχει ζήσει την περίφημη άνθιση των Home κονσολών ( '90s) .... 10 κονσόλες στην αγορά, άπειρες αποκλειστικότητες, πολλές επιλογές και κόντρες με "κάποιο" νόημα και τα ρέστα.. υπάρχει μεγάλη διαφορά.

Τέσπα, θα επιλέξω PC Gaming σε αυτή τη διαμάχη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα