PC vs Console Gaming - Kατα Ιωάννη, Ψαλμος 11, Στιχος 35

Scatman είπε:
To PC gaming όχι μόνο δεν είναι νεκρό, το κάθε άλλο. Είναι αυτό που επιβιώνει ΠΑΝΤΑ στο τέλος...
Και πως μπορεί να είναι νεκρό όταν τα περισσότερα γνωστά franchises μεταφέρονται αργά ή γρήγορα κι εκεί, όταν κάθε χρόνο βγαίνουν χιλιάδες παιχνίδια κι εμφανίζονται παράλληλα νέες παραγωγές & εταιρείες απ'το πουθενά.

Το θέμα για εμένα είναι τελείως διαφορετικό. Παρότι ήμουν πάντοτε της άποψης κονσόλες > PCs ... ήρθε αυτή η γενιά να μου αποδείξει το αντίθετο... δεν υπάρχουν κονσόλες πλέον! PCs είναι τα xbox360, ps3 με χειριστήρια. Online μπαίνουν, τα παιχνίδια πατσάρονται, λειτουργικά τρέχουν κτλ κτλ Εκφυλίστηκαν :)

Δεν είναι όμως τυχαίο. H τάση υπάρχει απ'τα πολύ παλιά χρόνια.

Για εμένα το console gaming είναι πλέον νεκρό αφού πέρα απ'τα παραπάνω, οι παραγωγές σε αυτή τη γενιά είναι λιγότερες από ποτέ και τα exclusives το ίδιο.

Για κάποιον που έχει ζήσει την περίφημη άνθιση των Home κονσολών ( '90s) .... 10 κονσόλες στην αγορά, άπειρες αποκλειστικότητες, πολλές επιλογές και κόντρες με "κάποιο" νόημα και τα ρέστα.. υπάρχει μεγάλη διαφορά.

Τέσπα, θα επιλέξω PC Gaming σε αυτή τη διαμάχη
Για μένα το θέμα πλέον είναι καθαρά πρακτικό. Δεν είναι επιλογή μιας πλευρά απο τις 2 που βρίσκονται σε μια διαμάχη, ούτε θέμα του ότι είμαι οπαδός της κονσόλας ή του pc. Είναι απλό: Παίρνω το dvd, το βάζω και παίζω. Ποτέ κανένα παιχνίδι στο pc δε μπόρεσα να το ρυθμίσω στο 100% του graphics detail του... Πάντα κάτι έλειπε. Είναι αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω: Το ίδιο παιχνίδι σε 10 διαφορετικούς υπολογιστές θα δώσει 10 διαφορετικά game experiences. Και όσο για αυτό που λες ότι οι κονσόλες "εκφυλίστηκαν", θα διαφωνήσω ελαφρώς και θα πω απλά ότι "εξελίχθηκαν" όπως το κάθε τεχνολογικό επίτευγμα.
 
Κονσολες κι απο μενα. Με ?80 μπορω να παρω ενα second hand xbox και να γουσταρω mass effect, skyrim, halo και οτι καινουριο κυκλοφορει. Τα ?80 σ' ενα pc δε φτανουν ουτε για το ρευμα του...
 
Έχω περάσει από διάφορες φάσεις της ζωής μου. Μέχρι τα 18 έπαιζα σχεδόν αποκλειστικά σε κονσόλες, μέχρι τα 28 κυρίως (αλλά όχι μόνο) σε PC και τα τελευταία 3 χρόνια πάλι σχεδόν αποκλειστικά σε κονσόλες.

Ωστόσο, αυτό δεν ήταν τόσο λόγω προσωπικών επιλογών, αλλά κυρίως λόγω των συνθηκών. Π.χ. Το πρώτο μου PC το πήρα στα 18, άρα λογικό είναι πιο πριν να παίζω μόνο σε σπίτια φίλων μου. Αντίστοιχα, για τα επόμενα 10 χρόνια είτε δεν είχα καθόλου κονσόλες (πέρα από τα παλιά μου NES και Jaguar που πλέον βρίσκονταν στο πατάρι) είτε γιατί έγραφα στο PC master και άλλα έντυπα για PC games. Ακόμα και τότε όμως, απολάμβανα πολύ περισσότερο τα παιχνίδια που είχα στο PS2, DS και Wii, τα οποία απέκτησα στην πορεία. Τελικά, όταν ιδρύσαμε το byteme και έληξε η συνεργασία με το PC master πριν από 3 χρόνια, αγόρασα κι ένα Χ360 κι επανήλθα σχεδόν αποκλειστικά στις κονσόλες και δεν ξανακοίταξα πίσω. Βέβαια έπαιξε σίγουρα ρόλο και το γεγονός ότι μετακόμισα στην Αγγλία όπου δεν πήρα το desktop μου μαζί μου, αλλά μέχρι πριν από λίγους μήνες είχα ένα παλιό λάπτοπ, οπότε θέλοντας και μη, δεν θα μπορούσα να τρέξω πολλά σύγχρονα παιχνίδια. Αλλά δεν μου έκανε πια αίσθηση. Είχα κουραστεί να κάνω μαγικά για να προσπαθώ να τρέξω ένα παιχνίδι ή να μου προκαλούνται προβλήματα και να μην (μπορώ να) ξέρω αν είναι όντως bugs του παιχνιδιού ή έφταιγε το PC μου. Και το κυριότερο, με "χαλούσε" το γεγονός ότι σχεδόν ποτέ δεν ζούσα την πλήρη εμπειρία που υποτίθεται ότι θα πρόσφερε το παιχνίδι.

Να το θέσω απλοϊκά, δεν διαθέτω τον χρόνο και τα λεφτά για να ασχοληθώ με τα παρελκώμενα του PC gaming. Προς... Miyamoto, δεν λέω ότι δεν θα παίξω καθόλου και σε PC, αλλά πρέπει είτε να πρόκειται για κάποιον PC-exclusive τίτλο είτε να υπάρχει πολύ σοβαρός λόγος για να επιλέξω την έκδοση στο PC σε κάποιο multiplatform (π.χ. η κονσολική έκδοση είναι εντελώς διαφορετική ή έχει πλούσιο έξτρα περιεχόμενο, είτε θα κυκλοφορήσει μετά από μήνες -αν και συνήθως το αντίστροφο συμβαίνει- είτε μου την έχουν δώσει δωρεάν για να γράψω το review).

Από εκεί και πέρα όμως, δεν μέμφομαι καθόλου όσους προτιμούν το PC gaming, αφού ο καθένας έχει τους λόγους του. Απλώς δεν είναι για μένα. Άλλωστε το γεγονός ότι οι κονσόλες που κατέχω διαθέτουν πολύ περισσότερα exclusives που να με ενδιαφέρουν από ό,τι το PC, έχει να κάνει κυρίως με τα προσωπικά μου γούστα και σε δεύτερο βαθμό με την πραγματική ποικιλία κάθε πλατφόρμας...

Αν το αναλύσω λίγο παραπάνω, για μένα οι λόγοι για να επιλέξει PC ως την πρώτη gaming επιλογή του κάποιος, είναι οι παρακάτω:

  • Του περισσεύουν λεφτά, χρόνος και όρεξη για να ασχοληθεί με τα παρελκώμενα. Να σκάει κάθε δίμηνο ένα μισθό για κάρτες γραφικών, να ψάχνει σε fora για να δει γιατί δεν τρέχει σε full το 'X' παιχνίδι στο PC του ή ποιους drivers να κατεβάσει κ.λπ. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν το λέω καθόλου προσβλητικά αυτό. Κάποιοι αρέσκονται να τη βγάζουν έτσι και μαγκιά τους. Εγώ απλώς δεν το αντέχω και θέλω να βάζω ένα δισκάκι και να παίζω και να ξέρω ότι αυτό είναι το παιχνίδι που αγόρασα κι όχι ένα κακέκτυπό του γιατί δεν δουλεύουν τα μισά εφέ στην κάρτα μου...
  • Είναι graphics whore (επίσης δεν το λέω αρνητικά, είναι δικαίωμα κάποιου να τον νοιάζουν τα εφέ και το eye candy περισσότερο από κάθε τι άλλο), αφού κακά τα ψέματα, ειδικά όσο παλιώνει μια γενιά κονσολών, γίνεται πιο εμφανής η διαφορά στα γραφικά.
  • Θεωρεί δεδομένο ότι δεν θα πληρώσει ποτέ για να αποκτήσει παιχνίδια, αφού θα τα κατεβάσει πανεύκολα παράνομα. Προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο, αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα είναι κανόνας να θεωρούμε αυτονόητο ότι PC gaming == free και πολλοί PC fanatics μάλιστα το χρησιμοποιούν και ως θεμιτό επιχείρημα ("Ναι, μπορεί το PC μου να κοστίζει 10 φορές όσο το X360 σου και να πρέπει να σκάω άλλα τόσα κάθε λίγο και λιγάκι, αλλά εγώ κατεβάζω όλα τα παιχνίδια τσάμπα")
  • Ενδιαφέρεται πολύ για mods. Ένα μεγάλο συν των PC, αν και τελευταία πολλά κονσολικά παιχνίδια (LittleBigPlanet, Trials Evolution, Far Cry 3) έχουν εξαιρετικούς in-game editors με απίστευτες δυνατότητες που θα ζήλευαν ακόμα και PC games.
  • Το βασικότερο ίσως: Ενδιαφέρεται κυρίως -αν όχι αποκλειστικά- για είδη που ευδοκιμούν στα PC, όπως RTS, MMO ή παραδοσιακά RPG. (π.χ. έχω φίλους που έχουν περάσει χιλιάδες ώρες παίζοντας videogames, αλλά ΟΛΑ τα παιχνίδια που έπαιξαν ξεκινούσαν με τις λέξεις "World of Warcraft:..." και "Football Manager...". Ε, συγγνωμη, αλλά δεν μπορώ να προτείνω σε αυτά τα παιδιά να πάρουν κονσόλες...)


Άρα, καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι... αντικειμενικό συμπέρασμα δεν υπάρχει, αλλά τα πάντα εξαρτώνται από τις προτιμήσεις και τις ανάγκες του καθενός...
 
Αυτά τα "πρέπει να αλλάζεις κάρτα γραφικών κάθε δίμηνο" ή "πρέπει να δώσεις μισθό για κάρτα γραφικών" είναι γραφικά και αστεία. Για μένα που ασχολούμαι με τα PC και ξέρω τι μου γίνεται είναι mainstream talk από ανθρώπους που δεν ξέρουν. Αν πας και του βάζεις κάρτα των 35 ευρώ κάθε φορά δεν σου φταίει το PC. Ούτε σου είπε κανείς να βάλεις την κάρτα των 500euro. Αν όμως αγόραζες με 180 euro μία 8800GT πριν από 5 χρόνια, ακόμα και σήμερα θα έπαιζες όλα τα παιχνίδια με πολύ καλύτερη ποιότητα από ότι σε 360-PS3.

Δεν ξέρω ρε παιδιά... προτιμώ να παίζω όλα τα παιχνίδια στα 60fps στην καλύτερη δυνατή ποιότητα... Sonic Generations (δεν βλέπεται στα 30fps), Sega Rally 3, Max Payne 3, Bioshock (και χωρις texture streaming), Dead Space, Skyrim, Dark Souls, όλα έχουν καλύτερα γραφικά και frame rate και η διαφορά είναι τόσο μεγάλη που μετά οι εκδόσεις των κονσολών μου φαίνονται unplayable... Ναι τα PC είναι πιο ακριβά (και αν ξέρεις τι κάνεις και τι αγοράζεις σου κρατάνε 5 χρόνια ΑΝΕΤΑ χωρίς αναβαθμίσεις) και θέλουν και λίγη δουλειά αλλά το τελικό αποτέλεσμα αξίζει πιστεύω. Απλά πρέπει να σου αρέσει το άθλημα και να θες να ασχοληθείς. Καταλαβαίνω απόλυτα ότι η ευκολία των κονσολών είναι must για τους περισσότερους. Αλλά εμένα μου αρέσει το τελικό αποτέλεσμα να είναι πάντα το καλύτερο, ακόμα και αν πρέπει να το δουλέψω κι εγώ λίγο.

Αλλά αυτά όσον αφορά τα multiplatform. Σε αυτόν τον τομέα είναι καλύτερα μηχανήματα από τις κονσόλες. Στα exclusive όμως δεν είναι τόσο καλά όσο ήταν κάποτε. Υπάρχουν μόνο κάποια παιχνίδια στρατηγικής και κάποια MORPGs αλλά σε αυτήν την γενιά οι κονσόλες είχαν την μερίδα του λέοντος όσον αφορά τα exclusives. Πάνε οι εποχές των Dungeon Keeper, Halflife, Baldur's Gate 2, Disciples series, System Shock series κλπ. Και δυστυχώς όλα αυτά που γίνονται τελευταία με τα DRM θα μπορούσαν όντως να σκοτώσουν το PC gaming αλλά θα τα δούμε και στις κονσόλες σιγά σιγά και αυτά αφού πλέον οι κονσόλες προσπαθούν να αντιγράψουν τα PC (Online gaming, patches).

Για μένα ο καλύτερος συνδυασμός είναι PC + κονσόλα της Nintendo. Ετσι έχεις τις καλύτερες εκδόσεις όλων των multiplatform και τα exclusives της Nintendo που είναι πολύ περισσότερα (και καλύτερα για μένα) από τα exclusives άλλων κονσολών.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επιμενω οτι εγω απαιτω να παιζω ακριβως αυτο που επαιξε και ο developer. Να απολαυσω το ιδιο game experience.

Ετσι εμαθα απο τα Αταρια και τα Σπεκτρουμ και δεν μπορω παρα να το θεωρω εκ των ουκ ανευ.

Το περιπου δεν με καλυπτει.

Επαιξα στα PC τη χρυση εποχη της Voodoo Graphics...μου εφυγαν πολλα φραγκα...το ευχαριστηθηκα αλλα ηταν παντα "περιπου"...οποτε και βαρεθηκα.

Πλεον παιζω μονο point and click σε PC που ειναι ψιλοστατικα τα πραγματα...MMORG και Strategy μου προκαλουν αλλεργια...αλλου τυπου παιχνιδια δεν βγαινουν
 
Την γνωμη πρεπει να την εχω ξαναπει καπου. αλλα θα επαναλαβω.. Επειδη επαιζα και σε υπολογιστες και σε κονσολες, κατεληξα οτι τελικα η κονσολες εχουνε περισσοτερα θετικα εναντι των υπολογιστων για μενα εστω.. εχουμε και λεμε : οταν εχεις λιγο χρονο δεν μπορεις να ασχολησε 5 ωρες με το ποσα fps εχει το παιχνιδι, τι αναλυση τραβαει το pc , ποσα effect να βαλω και τα λοιπα ασχολησε με αυτα και χανεις την ουσια που ειναι το παιχνιδι.. επισης drivers αλλο μαρτυριο.. αντε βρες latest drivers και το παιχνιδι εχει ασυμβατοτητα και βαλε παλιοτερο driver και ιστοριες...Με την κονσολα αγοραζεις, βαζεις, παιζεις. . σε 2-3 λεπτα απο οταν την ανοιξεις βλεπεις το intro του παιχνιδιου.. παλαιοτερα θυμαμαι στα Pc οταν ξεκινουσε το παιχνιδι και βλεπαμε την αρχη τι ανακουφηση :p . Μετα ειναι η τιμη για ενα καλο pc θα χρειαστεις 800+ ευρω. .Στις μερες μας μια κονσολα ακομα και καινουργια να ειναι (βλεπε WiiU) κανει το πολυ 400 ευρω και εισαι εξασφαλισμενος για 5 χρονια. Αρα κονσολες και παλι κονσολες!! :D
 
Σε ένα multiplatform game ποια είναι η έκδοση που παίζουν οι developers? Από ότι ξέρω φτιάχνουν το game και τα textures σε υψηλή ποιότητα και μετά κάνουν διάφορα downscale και κοψίματα ώστε να "χωρέσουν" στις προδιαγραφές των κονσολών. Οπότε οι εκδόσεις για τα PC με τα υψηλής ποιότητας textures και τα πιο λεπτομερή μοντέλα είναι πιο κοντά στα αρχικά "RAW" αρχεία. Όταν φτιάχνεις ένα texture για παράδειγμα, πρώτα δημιουργείς ένα σε πολύ υψηλή ανάλυση και λεπτομέρια και μετά χαμηλώνεις την ποιότητα ανάλογα σε ποιο μηχάνημα κάνεις port. Το αντίστροφο (να φτιάχνεις δηλαδή ένα χαμηλής ποιότητας αρχικό αρχείο) δεν θα είχε λογική.
 
Τα παιχνιδια συνηθως πλεον, γινονται port σε PC

Tα ports επισης δεν γινονται απο την ιδια ομαδα συνηθως.

100 PCs, 100 διαφορετικες gaming εμπειριες
 
Wally είπε:
Τα παιχνιδια συνηθως πλεον, γινονται port σε PC
Σε αυτό συμφωνώ και είναι και ένας από τους λόγους που δεν βλέπουμε αρκετά PC games που να είναι έτη φωτός μακριά από τις κονσόλες και το hardware να χαραμίζεται σε υψηλότερες αναλύσεις, 8x antialiasing και 16x anisotopic filtering. Τουλάχιστον ανεβαίνει το frame rate κάτι είναι και αυτό.

100 PCs, 100 διαφορετικες gaming εμπειριες
Ναι αλλά κάποιες από αυτές τις εμπειρίες είναι πολύ πιο ωραίες από τις standard console εμπειρίες. Φαντάζομαι ότι και οι Developers αυτές τις εμπειρίες έχουν. Δεν νομίζω να παίζουν το Sega Rally 3 στα 30fps, σωστά? Πάντως και οι console users δεν έχουν όλοι την ίδια εμπειρία, δεν έχουν όλοι την ίδια τηλεόραση ή το ίδιο ηχοσύστημα... αλλά μάλλον το κουράζω τώρα για να έχω κάτι να πω :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Αυτά τα "πρέπει να αλλάζεις κάρτα γραφικών κάθε δίμηνο" ή "πρέπει να δώσεις μισθό για κάρτα γραφικών" είναι γραφικά και αστεία. Για μένα που ασχολούμαι με τα PC και ξέρω τι μου γίνεται είναι mainstream talk από ανθρώπους που δεν ξέρουν. Αν πας και του βάζεις κάρτα των 35 ευρώ κάθε φορά δεν σου φταίει το PC. Ούτε σου είπε κανείς να βάλεις την κάρτα των 500euro. Αν όμως αγόραζες με 180 euro μία 8800GT πριν από 5 χρόνια, ακόμα και σήμερα θα έπαιζες όλα τα παιχνίδια με πολύ καλύτερη ποιότητα από ότι σε 360-PS3.
Δεν ξέρω ρε παιδιά... προτιμώ να παίζω όλα τα παιχνίδια στα 60fps στην καλύτερη δυνατή ποιότητα... Sonic Generations (δεν βλέπεται στα 30fps), Sega Rally 3, Max Payne 3, Bioshock (και χωρις texture streaming), Dead Space, Skyrim, Dark Souls, όλα έχουν καλύτερα γραφικά και frame rate και η διαφορά είναι τόσο μεγάλη που μετά οι εκδόσεις των κονσολών μου φαίνονται unplayable... Ναι τα PC είναι πιο ακριβά (και αν ξέρεις τι κάνεις και τι αγοράζεις σου κρατάνε 5 χρόνια ΑΝΕΤΑ χωρίς αναβαθμίσεις) και θέλουν και λίγη δουλειά αλλά το τελικό αποτέλεσμα αξίζει πιστεύω. Απλά πρέπει να σου αρέσει το άθλημα και να θες να ασχοληθείς. Καταλαβαίνω απόλυτα ότι η ευκολία των κονσολών είναι must για τους περισσότερους. Αλλά εμένα μου αρέσει το τελικό αποτέλεσμα να είναι πάντα το καλύτερο, ακόμα και αν πρέπει να το δουλέψω κι εγώ λίγο.

Αλλά αυτά όσον αφορά τα multiplatform. Σε αυτόν τον τομέα είναι καλύτερα μηχανήματα από τις κονσόλες. Στα exclusive όμως δεν είναι τόσο καλά όσο ήταν κάποτε. Υπάρχουν μόνο κάποια παιχνίδια στρατηγικής και κάποια MORPGs αλλά σε αυτήν την γενιά οι κονσόλες είχαν την μερίδα του λέοντος όσον αφορά τα exclusives. Πάνε οι εποχές των Dungeon Keeper, Halflife, Baldur's Gate 2, Disciples series, System Shock series κλπ. Και δυστυχώς όλα αυτά που γίνονται τελευταία με τα DRM θα μπορούσαν όντως να σκοτώσουν το PC gaming αλλά θα τα δούμε και στις κονσόλες σιγά σιγά και αυτά αφού πλέον οι κονσόλες προσπαθούν να αντιγράψουν τα PC (Online gaming, patches).

Για μένα ο καλύτερος συνδυασμός είναι PC + κονσόλα της Nintendo. Ετσι έχεις τις καλύτερες εκδόσεις όλων των multiplatform και τα exclusives της Nintendo που είναι πολύ περισσότερα (και καλύτερα για μένα) από τα exclusives άλλων κονσολών.
Εντάξει, το "πρέπει να σκας ένα μισθό κάθε δίμηνο για να αλλάζεις κάρτα γραφικών", προφανώς ελέχθη εκ μέρους μου ως υπερβολή για να δηλώσω την έμφαση (αν και από τις μέρες μου στο PC master γνωρίζω άτομα που πράγματι το έκαναν...)

Όπως επίσης θέλω να πιστεύω ότι ήταν υπερβολή έμφασης και από μέρους σου το ότι όπως λες "προτιμάς PC για να μπορείς να παίζεις στο full, σε 60fps, σε υψηλότερες αναλύσεις του Full HD", ενώ ταυτόχρονα ισχυρίζεσαι ότι αυτά μπορείς να τα κάνεις με ένα μέτριο PC που θα σε βγάλει 5 χρόνια... Γιατί νομίζω πως οι περισσότεροι εδώ μέσα συμφωνούν ότι αν υποθέσουμε πως δεν θα κάνουμε καμιά αλλαγή -όπως λες- σε ένα μέτριο προς καλό σύστημα (και όχι π.χ. των 2000?), όχι 5 χρόνια, αλλά από τον 2ο-3ο χρόνο ακόμα, θα αναγκάζεσαι να κάνεις συμβιβασμούς που θα ρίχνουν την ποιότητα σε επίπεδα χειρότερα των κονσολών, αν θες να παίζεις στα 60fps και όχι σε... slideshow.

Επαναλαμβάνω, δεν κατηγορώ όσους προτιμούν το PC gaming. Κι εγώ πολλές φορές το υποστηρίζω όταν ακούω υπερβολικά αντεπιχειρήματα του τύπου "Το PC gaming πέθανε", "Δεν βγαίνουν πια παιχνίδια για PC", "Προτιμώ το PS3 γιατί θέλω να παίζω PES/FIFA/NBA 2K" (λες και δεν υπάρχουν πανομοιότυπες εκδόσεις στο PC), "Δεν μου αρέσει να παίζω σε PC γιατί με βολεύει να παίζω στον καναπέ μου και με χειριστήρια" (σχεδόν όλα τα gamepads υποστηρίζονται και από τα PC και με ένα HDMI καλώδιο μπορείς μια χαρά να το συνδέσεις στις περισσότερες σύγχρονες τηλεοράσεις). Αλλά με βάση τα κριτήρια που ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ θεωρώ πιο σημαντικά, προτιμώ ασυζητητί τις κονσόλες πλέον, αφού με νοιάζει πολύ περισσότερο να μην σπάω το κεφάλι μου για drivers κ.λπ. παρά να παίζω σε ανάλυση 23581Χ13150, με ενδιαφέρουν περισσότερο τα exclusives των κονσολών παρά των PC, το DRM με εκνευρίζει αφάνταστα (ειδικά όσο σκέφτομαι ότι τελικά την πληρώνουμε μόνο εμείς που αγοράζουμε νόμιμα το παιχνίδι!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγκατέστησα πριν χρόνια το Praetorians από ένα cover disk του PC Master.

Βασικά πρέπει να είναι το μόνο PC game που έχω παίξει.

Κάποια στιγμή (πριν κανα χρόνο), έκανα format και επανεγκατάσταση των Windows, γιατί το PC για κάποιο λόγο, "τα'παιξε".

Πήγα να εγκαταστήσω ξανά το παιχνίδι για να παίξω, αλλά "ντοινγκ!"... Δεν παίζει και βγάζει κάποιο μήνυμα λάθους που δε θυμάμαι τώρα...

Τα μυστήρια του σύμπαντος; Μπαα.. Τα μυστήρια των PCs Θα΄λεγα...
 
Rygar είπε:
Ακριβώς. Μονο RTS παιχνίδια τύπου Ages of Empires αξίζει να παίζεις σε ενα PC. Με τα 360/PS3 έχω ξεχάσει τί θα πει αναβάθμιση στο πισί.
αυτο ημουν ετοιμος να γραψω.. πλεον για παιχνιδια μονο κονσολα.. καποτε το ειχαν πει οτι ερθει η μερα που τα πισι δεν θα ειναι για games, το μονο που λειπει απο της κονσολες και σιγα το δυσκολο ειναι να βγαζουν και εκει RTS που λατρεύω ιδικα οταν δεν ειναι 3D και ενα mouse και τελος

και κατι που ειπε ενας φιλος για το ρευμα και ειναι πολυ σοβαρο κατα τη γνωμη μου, εχω ενα τουμπανο πισι που ακομα δεν ξερω γιατι το πληρωσα αφου τα ιδια games τα παιζω στο 360

και μολις το αναβω το ρολοι γυρναει σαν παλαβο, τον πρωτο καιρο μεχρι να το καταλαβω πληρωρα τα μαλλιοκεφαλα μου στη δεη.. τα πισι για εμενα δεν εχουν κανενα συν στο θεμα games εκτος του mouse σε ορισμενα

αααα καντε τα χβοχ σας jtag και τα δισκακια φασαρια ειναι αχαχχααχα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Amigos το θέμα "υπολογιστής" σε μένα (πάντα προσωπικά μιλώ) δεν περιλαμβάνει πια pc εκτός από το laptop που ήδη είχα και το έκανα κατεβαστήρι. Μόλις λήξει η εγγύηση του (σε 3 χρόνια) και τα φτύσει, τέλος η έννοια pc.

Όσο για το ρεύμα έχετε απόλυτο δίκιο. Με δυο κάρτες γραφικών, αντλίες για υδρόψυξη, επεξεργαστή και κάρτες στο κόκκινο λόγω υπερχρονισμού και το κλιματιστικό στο δωμάτιο να λειτουργεί συνέχεια το καλοκαίρι για να αισθάνεται καλύτερα το μηχάνημα, είχα ξεπεράσει κάθε όριο. Άσε που είχα και δεύτερο pc σαν κατεβαστήρι και έτρωγε άλλα 150 από κει. Μόνο στο gaming pc είχα μια κατανάλωση 400+ watts και με παιχνίδι 10 ώρες τη μέρα καταλαβαίνεις...... χώρια το κλιματιστικό. Αντίθετα το laptop καίει 30, το xbox slim 80, η led οθόνη 20, το mac mini 18, και ο iMac 100 (το πιο ενεργοβόρο μηχάνημα στη κατοχή μου πια) , ενώ το κλιματιστικό σπάνια και μόνο στις μεγάλες ζέστες ανάβει.

Δεν σου μιλώ καν για το κόστος της αναβάθμισης που κάθε φορά ήθελα τροφοδοτικό και 2 κάρτες γραφικών. Αναφέρθηκε ότι με ένα μέτριο pc μπορούσα να κάνω τη δουλειά μου άνετα, ε, όχι εγώ προσωπικά δεν μπορούσα με τίποτε να μην είναι όλα στο φουλ και με τα πάντα στο μάξιμουμ, άσε που στο τέλος είχα κολλήσει και ήθελα και 3 οθόνες ταυτόχρονα, ε, πως να γίνει σε αναλύσεις 5000+ Χ 1000+ δεν πας με κάρτα των 120 ευρώ πουθενά.

Άσε που στη κονσόλα φχαριστιέμαι παιχνίδι ασύγκριτα πιο πολύ.

Φυσικά καταλαβαίνω απόλυτα όσους έχουν το μικρόβιο της αναβάθμισης και της ποζεριάς, αλλά οι εποχές συτές έφυγαν για μένα. Θέλω την ησυχία μου και να επικεντρώνομαι στο gaming. Τίποτε άλλο.

Α, και για τον κάθε ένα που έρχεται και λέει "ο Mac είναι ακριβός" το κόστος αναβάθμισης κατά μέσο όρο για μένα ερχόταν πάνω από 1500+ το έτος. Ενδεικτικά 350 το τροφοδοτικό, 500+ η κάθε κάρτα, 120 Χ 2 τα water block τους παραγγελία από εξωτερικό και αλλαγές στην υδρόψυξη κάθε λίγο (αντλίες, tubings και άλλα συναφή) ορίστε ο iMac κάθε χρόνο.

Άσε που σήμερα θα πήγαινα σε 1500+ watts PSU και 2 Χ 690 nVidia κάρτες γραφικών που η κάθε μία πάει 1100 ευρώ, οπότε do the math. (ΟΚ, μιλάω και για 3 οθόνες 2560 X 1440 με ξέρω καλά τόσα χρόνια αλήτη..... )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιωργο αμα εσυ εχεις τα φραγκα να εχεις ολα αυτα και να επερνες αυτα που λες ειναι αλλο θεμα δεν αφορα τον μεσο χρηστη γιατι γιαυτον ολα αυτα ειναι ανεκδοτα.Οταν καποιος ολο το pc του δεν ξεπερνα τα 6 κατοσταρικα δεν θα παει να παρει της nvidia 690 που αναφερεις.Και ουτε θελει ο καθενας να παιζει με τα παντα στο φουλ κτλ αλλοι ικανοποιουνται και μονο να τρεχει στρωτα το παιχνιδι χωρις προβληματα κτλ και ας εχει απωλειες στα γραφικα.Οι κονσολες ειναι για παιχνιδια παει και τελειωσε και το pc ειναι για οποιον εχει λεφτα για πεταμα και γουσταρει να παιζει τα παντα στο φουλ κλπ να κανει συνεχεια αναβαθμησης.Kαι γεια να μην παρεξηγηθω καθε ενας κανει τα λεφτα του οτι γουσταρει και στην τελικη δεν με νοιαζη και δεν με πεφτει λογος εμενα.Μακαρι να ειχα και γω κανα δυο,τρεια χιλιαρικα που να μην με χρειαζοταν για καποιον σοβαρο σκοπο και να εφτιαχα ενα pc πραγματικα τουμπανο.Απλα θελω να πω οτι οταν καποιος γουσταρει παιχνιδια που βγαινουν και σε pc και σε κονσολα περνει την κονσολα και καθαρισε χωρις να χρειαζεται αναβαθμησης και χιλια δυο αλλα αν εχει παλιο pc και δεν μπορει να τα παιξει σε ικανοποιητικο βαθμο.Κονσολες και παλι κονσολες λοιπον.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ παλιά κόντρα που συζητούνταν σε πολλά περιοδικά πριν από 15 ή και 20 χρόνια. Τότε, ήμουν υπέρ των κονσολών διότι προσέφεραν κάτι διαφορετικό με λίγα λεφτά και πολλές δυνατότητες. Σήμερα, η πλειονότητα των παιγνιδιών κυκλοφορεί και σε PC, ενώ μπορεί ένας απλός και οικονομικός Η/Υ να τα παίξει όλα χωρίς κανένα πρόβλημα. Κάθε σπίτι θεωρείται δεδομένο ότι έχει τουλάχιστον έναν Η/Υ, οπότε για μένα οι κονσόλες τύπου xbox/PS3 θεωρούνται περιττά έξοδα. Το Wii δε προσφέρει κάτι διαφορετικό στην τρέχουσα γενιά και για αυτό το προτίμησαν δικαίως οι καταναλωτές.

Αν τώρα πρέπει να επιλέξω ανάμεσα σε PC και σε κονσόλες με την έννοια που έχουν σήμερα, θα πω PC.
 
Imgema είπε:
Αυτά τα "πρέπει να αλλάζεις κάρτα γραφικών κάθε δίμηνο" ή "πρέπει να δώσεις μισθό για κάρτα γραφικών" είναι γραφικά και αστεία. Για μένα που ασχολούμαι με τα PC και ξέρω τι μου γίνεται είναι mainstream talk από ανθρώπους που δεν ξέρουν. Αν πας και του βάζεις κάρτα των 35 ευρώ κάθε φορά δεν σου φταίει το PC. Ούτε σου είπε κανείς να βάλεις την κάρτα των 500euro. Αν όμως αγόραζες με 180 euro μία 8800GT πριν από 5 χρόνια, ακόμα και σήμερα θα έπαιζες όλα τα παιχνίδια με πολύ καλύτερη ποιότητα από ότι σε 360-PS3.
Δεν ξέρω ρε παιδιά... προτιμώ να παίζω όλα τα παιχνίδια στα 60fps στην καλύτερη δυνατή ποιότητα... Sonic Generations (δεν βλέπεται στα 30fps), Sega Rally 3, Max Payne 3, Bioshock (και χωρις texture streaming), Dead Space, Skyrim, Dark Souls, όλα έχουν καλύτερα γραφικά και frame rate και η διαφορά είναι τόσο μεγάλη που μετά οι εκδόσεις των κονσολών μου φαίνονται unplayable... Ναι τα PC είναι πιο ακριβά (και αν ξέρεις τι κάνεις και τι αγοράζεις σου κρατάνε 5 χρόνια ΑΝΕΤΑ χωρίς αναβαθμίσεις) και θέλουν και λίγη δουλειά αλλά το τελικό αποτέλεσμα αξίζει πιστεύω. Απλά πρέπει να σου αρέσει το άθλημα και να θες να ασχοληθείς. Καταλαβαίνω απόλυτα ότι η ευκολία των κονσολών είναι must για τους περισσότερους. Αλλά εμένα μου αρέσει το τελικό αποτέλεσμα να είναι πάντα το καλύτερο, ακόμα και αν πρέπει να το δουλέψω κι εγώ λίγο.
Kατ'αρχην να πω οτι συμφωνω απολυτα με οτι λεει ο Ingema παραπανω.Εκτος αυτου το pc εχει και φτηνα περιφερειακα.Ετσι πχ σου χαλασε το DVD-ROM? με ελαχιστα ευρουλακια παιρνεις καινουργιο το βαζεις σε χρονο dt και εισαι ετοιμος..Αν ομως σου χαλασει το DVD της κονσολας τοτε αντε να το παραγειλλεις στο ebay αντε να σου ερθει και φυσικα πρεπει να εχεις και τις απαραιτητες γνωσεις να το βαλεις μονος σου (πραγμα που οι περισσοτεροι κονσολαδες δεν γνωριζουν)-και χωρις να αναφερθω καν σε YLOD και αλλες τετοιες αηδιες.

Επισης θελω να ρωτησω και κατι αλλο γιατι ειπωθηκε παραπανω:Γιατι ολοι εσεις με τις κονσολες γιατι δεν ειστε ευχαριστημενοι με την αναλυση του pc σας και-λετε- οτι πρεπει να αναβαθμιζετε καθε λιγο ενω με την κονσολα που σας δινει την ιδια παρωχημενη αναλυση για μια 5ετια ειστε απολυτα ευχαριστημενοι?
 
Ναι, κονσόλες και πάλι κονσόλες!

Και όσο για τα φράγκα και τα γρόσια, άλλοι τα ξοδεύουν σε φιάλες, άλοι σε πιπίνες, άλλοι σε games.

Φυσικά και δεν θα δώσω λόγο σε κανένα το πως ξεπαραδιάζομαι. Απλά αντί για hardware τώρα μου τα τρώνε τα original games, αυτά τουλάχιστον μου μένουν.

Επέλεξα τις κονσόλες έπειτα από 28 χρόνια gaming με υπολογιστή, δη pc από το 1992 και μετά. Δεν με βλέπω να αλλάζω ξανά.

Αυτό που μου έλειψε όμως με τα pcs, ήταν το hardware moding. Ευτυχώς ξεκίνησα ξανά το παλιό καλό μου άθλημα αρχής γενομένης του 360. Φυσικά βρήκα ότι η έννοια moding στο pc είναι απλούστερη σε σχέση με τις κονσόλες μια και για παράδειγμα ένα υδρόψυκτο pc μπορεί πολύς κόσμος να φτιάξει, αλλά ένα υδρόψυκτο 360 είναι ολίγον πιο δύσκολο να γίνει.

Σου φανέρωσα Βασίλαρε το νέο μου project. Περιμένω να πάρω στα χέρια μου το Wii U για να μπορέσω να μοντάρω το παλιό μου Wii. Σκέφτομαι και ήδη σχεδιάζω μια κατασκευή σε τεράστιο κουτί pc που να περιέχει ένα Wii, ένα 360 και ένα PS3 ταυτόχρονα με μια παροχή ρεύματος και loop για υδρόψυξη, με την οθόνη ενσωματωμένη (και τα ηχεία) μέσα στο κουτί.

Τελικά τίποτε δεν μου λείπει πια στις κονσόλες!

@Angel grig: Φίλε μου εγώ θα μιλήσω προσωπικά και μόνο και ζητώ συγνώμη αν ακούγομαι κυνικός. Το οικονομικό μου έρχεται μία η άλλη. Απλά με το pc κατέβαζα, με τις κονσόλες παίρνω original. Τώρα λες σε ένα χρόνο κάποιος που παίρνει 350 πρωτότυπα παιχνίδια να καίγεται για το πόσο κοστίζει ένα DVD ή να νοιάζεται αν του χαλάσει το 360; Ρητορικότατη ερώτηση φυσικά.

Άν είναι να έχω pc ημίμετρο που να μην τα παίζει όλα στο καραφούλ, ποιός ο λόγος να μη πάρω κονσόλα;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε χαιρομαι γιωργο με ολα αυτα που φτιαχνεις και μπραβο για την ορεξη σου.Οχι για παιχνιδι γιατι αυτη δεν κοβεται :D αλλα για το να φτιαχνεις διαφορα τετοια.Παντως φιλε αυτο με το xbox καπου ειδα σε καποιο θεμα φωτογραφιες που εβαλες αλλα δεν θυμαμαι σε ποιο.Πραγματικα ειναι εντυπωσιακο.Παντως για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους δεν ξερω αν τα επαιζες καλα τωρα τα παιχνιδια με μια 8800GT που λεει ο τασος παραπανω αλλα εγω στο δευτερο pc που εχω με μια 9600GT,core 2 duo και 2 GB μνημη ram ουτε Τwilight princess στον Dolphin Emulator δεν μπορουσα καλα καλα να παιξω που το ειχα δοκιμασει για πλακα μια φορα.Με 13 fps πηγαινε και ηταν απλα τραγικο.Που και να επαιζα κανενα συγχρονο παιχνιδι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βασίλαρε ευχαριστώ, να φανταστείς ήταν κάτι που άρχισα για πλάκα και ακόμα δεν έχει τελειώσει. Μέναι να μπει υδρόψυξη, να αλλαχτούν οι ανεμιστήρες και να κόψω πρόσοψη για το DVD του 360 για να φαίνεται πιο όμορφο. Έχει ακόμα δουλειά.

Με μια 8800 μπορεί να έπαιζα μια χαρά αν δεν είχα απαιτήσεις. Αλλά έχω. Για μένα το pc gaming ήταν και θα παρέμενε extreme άθλημα. Κάτι σαν γκόμενα. Αν ήμουν άρχοντας της νύχτας θα ήθελα στο γκάμπριο τη σούπερ τοπ μοντέλα όσο και αν κόστιζε, δεν θα ανεχόμουν τίποτε λιγότερο. Σίγουρα άλλος θα ήταν μια χαρά με τη συνάδελφο στο γραφείο που κάθεται άπέναντί του να μιλάνε για σουρεάλ θέματα, αλλά δεν γουστάρω ούτε γραφεία ούτε συναδέλφους ούτε σουρεάλ καταστάσεις. Αν πορώνομαι και παθιάζομαι με κάτι το θέλω extreme all the way.

Κυρία Daredavil και κυρία Kambia, το παραπάνω το ανέφερα σαν παράδειγμα. :) Ουδεμία σχέση έχω με τέτοιες καταστάσεις, άλλωστε αν γούσταρα top μοντέλες μάλλον δεν θα είχα μία για games!!!!!!
 
Δηλαδή το επιχείρημα μετατρέπεται ως εξής: Παίζω σε κονσόλα γιατί ξέρω ότι το παιχνίδι έχει τη μέγιστη απόδοση που μπορεί να έχει ενώ σε PC ξέρω ότι η απόδοση είναι ανάλογη των χρημάτων και κάποιος με καλύτερη κάρτα από εμένα απολαμβάνει καλύτερη απόδοση από μένα. Σωστά;

Ταυτόχρονα όμως μια κάρτα γραφικών των 80-100 ευρώ έχει καλύτερη απόδοση από το PS3 που είναι και τεχνολογία 5-6 ετών. Άρα κάποιος με PC του ίδιου κόστους, πάνω κάτω, με μια κονσόλα, απολαμβάνει καλύτερη απόδοση από ότι εγώ με την κονσόλα.

Οπότε καταλήγουμε ότι μιλάμε καθαρά για ψυχολογικούς/συναισθηματικούς λόγους και όχι για την ίδια την εμπειρία του gaming.
 
Πίσω
Μπλουζα