PC vs Console Gaming - Kατα Ιωάννη, Ψαλμος 11, Στιχος 35

pooky(1) είπε:
@Angel grig: Φίλε μου εγώ θα μιλήσω προσωπικά και μόνο και ζητώ συγνώμη αν ακούγομαι κυνικός. Το οικονομικό μου έρχεται μία η άλλη. Απλά με το pc κατέβαζα, με τις κονσόλες παίρνω original. Τώρα λες σε ένα χρόνο κάποιος που παίρνει 350 πρωτότυπα παιχνίδια να καίγεται για το πόσο κοστίζει ένα DVD ή να νοιάζεται αν του χαλάσει το 360; Ρητορικότατη ερώτηση φυσικά.

Άν είναι να έχω pc ημίμετρο που να μην τα παίζει όλα στο καραφούλ, ποιός ο λόγος να μη πάρω κονσόλα;
Γιωργο καθολου κυνικος δεν ακουγεσαι..στο κατω-κατω δικα σου ειναι τα χρηματα και τα αξιοποιεις οπως θες εσυ καλυτερα-τα "ριχνεις" στο gaming και καλα κάνεις!

Μαλλον την απαντηση στην ερωτηση μου την εδωσε ο ChrisTOS

ChrisTOS είπε:
Ταυτόχρονα όμως μια κάρτα γραφικών των 80-100 ευρώ έχει καλύτερη απόδοση από το PS3 που είναι και τεχνολογία 5-6 ετών. Άρα κάποιος με PC του ίδιου κόστους, πάνω κάτω, με μια κονσόλα, απολαμβάνει καλύτερη απόδοση από ότι εγώ με την κονσόλα.

Οπότε καταλήγουμε ότι μιλάμε καθαρά για ψυχολογικούς/συναισθηματικούς λόγους και όχι για την ίδια την εμπειρία του gaming.
 
ChrisTOS είπε:
Δηλαδή το επιχείρημα μετατρέπεται ως εξής: Παίζω σε κονσόλα γιατί ξέρω ότι το παιχνίδι έχει τη μέγιστη απόδοση που μπορεί να έχει ενώ σε PC ξέρω ότι η απόδοση είναι ανάλογη των χρημάτων και κάποιος με καλύτερη κάρτα από εμένα απολαμβάνει καλύτερη απόδοση από μένα. Σωστά;
Ταυτόχρονα όμως μια κάρτα γραφικών των 80-100 ευρώ έχει καλύτερη απόδοση από το PS3 που είναι και τεχνολογία 5-6 ετών. Άρα κάποιος με PC του ίδιου κόστους, πάνω κάτω, με μια κονσόλα, απολαμβάνει καλύτερη απόδοση από ότι εγώ με την κονσόλα.

Οπότε καταλήγουμε ότι μιλάμε καθαρά για ψυχολογικούς/συναισθηματικούς λόγους και όχι για την ίδια την εμπειρία του gaming.
ΑΝ καταφέρει και το κάνει να παίξει (το παιχνίδι).
 
Δεν δυσκολεύτηκα ποτέ να τρέξω παιχνίδι στο PC...
 
Ούτε εγώ δυσκολεύτηκα ποτέ να τρέξω κάποιο παιχνίδι σε pc. Εκτός από τα παλιότερα στα πιο σύγχρονα μηχανήματα.

Ο Christos έχει κάποιο δίκιο με τη κάρτα των 100 ευρώ, αλλά προσωπικά και μόνο αν δεν είχα pc όχι απλά τούμπανο αλλά κάτι παραπάνω, κάτι με χάλαγε και μάλιστα πολύ άσχημα. Οπότε λόγω κόστους από τη μια μεριά και λόγω του ότι ΔΕΝ έπαιζα πια με τα games αλλά με το hardware είπα να περάσω στις κονσόλες. Μετά ήρθε και ο SONIC (Θανάσης) και μου κόλλησε το μικρόβιο της συλλογής, και είμαστε εδώ.

Δεν έχω τίποτε με κάποιον που απολαμβάνει το gaming στο pc του ρίχνοντας λεπτομέρειες και υφές, αντίθετα θεωρώ τέτοια άτομα πραγματικά ευτυχισμένα. Μη παρεξηγηθώ, τελειώνω το Torchlight II στο pc (στο παλιό μου laptop) και για πρώτη φορά δεν μου έλειψε το τουμπανιασμένο μηχάνημα. ΟΚ, μάλλον θεραπεύομαι. Αλλά σε pc gaming δεν ξαναγυρίζω ποτέ, σαν αποκλειστικότητα.
 
DINO είπε:
ΑΝ καταφέρει και το κάνει να παίξει (το παιχνίδι).
Αυτό 95 φορές στις 100 είναι ανικανότητα του χρήστη, όχι πρόβλημα του PC.

Λογικό καταφύγιο οι κονσόλες για όποιον δεν θέλει να μάθει ούτε καν χοντρικά πως λειτουργεί το hardware και το software του.
 
metalcandyman είπε:
εγω στο δευτερο pc που εχω με μια 9600GT,core 2 duo και 2 GB μνημη ram ουτε Τwilight princess στον Dolphin Emulator δεν μπορουσα καλα καλα να παιξω που το ειχα δοκιμασει για πλακα μια φορα.Με 13 fps πηγαινε και ηταν απλα τραγικο.Που και να επαιζα κανενα συγχρονο παιχνιδι.
Μα ένα σύγχρονο game στο PC, γραμμένο για PC, θα σου πηγαίνει πολύ καλύτερα. Δεν μπορείς να κρίνεις την ισχύ ενος PC από την επίδοση των emulators γιατί oi emulators δεν είναι ποτέ τέλειοι και τα παιχνίδια γραμμένα για άλλα μηχανήματα. Στον Jaguar emulator δεν μπορώ να τρέξω κάποια παιχνίδια full speed και όμως το Bioshock μου τρέχει τέλεια. Τι σημαίνει αυτό ότι τα παιχνίδια του Jaguar είναι πιο βαριά? Δεν μπορώ να παίξω το SEGA RALLY arcade στο MAME γιατί σέρνεται στα 2 fps αλλά στον MODEL 2 emulator τρέχει μια χαρά. Γενικώς οι emulators είναι CPU intensive προγράμματα (δεν κοιτάνε τόσο την κάρτα γραφικών) και έχει να κάνει καθαρά με το πόσο καλός είναι ο emu και όχι τόσο το PC. Αλλά ο κανόνας είναι ότι για να τρέξει ένα παιχνίδι μιας κονσόλας σε ένα άλλο μηχάνημα, αυτό το μηχάνημα πρέπει να ειναι καμιά 20αριά φορές πιο δυνατό (και βάλε) από το μηχάνημα που θες να κάνει emulate.

Πάντος ο Dolphin είναι αρκετά βαρύς και θέλει αρκετά δυνατό PC για να αποδόσει. Οπως και ο emu του PS2.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το sega rally παντως μέσω sega model 2 emulator παίζει τέλεια στο δικό μου...

προσωπικά δέχομαι ότι οι κονσόλες είναι πρακτικές και εύκολες στη χρήση όμως εγώ μεγάλωσα με home computers και συνέχισα στα pc...

Το πισι μου είναι μάλλον ισχυρό για τα σημερινά δεδομένα και ότι έβαλα έπαιξε τέλεια και εύκολα...μάλιστα όσα παιχνίδια τα είδα συγκριτικά σε κονσόλα ήταν χειρότερα! Λόγου χάρη battlefield3, crysis 2! Άστε που αυτά τα ..."αγόρασα" ενώ αν τα αγόραζα για κονσόλα θα ήθελα 2 μεροκάματα για χάρη τους! Πισι all around επιλογή για μένα ακόμα και αν βγει νέο ps ή xbox που να σκοτώνουν και το καλύτερο πισι!
 
Κλασσικο θεμα συζητησεων και αναλυσεων στην υφηλιο, θελω να πω και εγω την αποψη μου γιατι ειναι κατι που συζητω ανα καιρους πλεον εδω και 20τοσα χρονια!

Καταρχας δεν κρυβω πως ξεκινησα, αλλα και συνεχιζω (παραλληλα) με κονσολες. Και δεν το μετανιωνω σε καμια περιπτωση. Φυσικα τα χρονια ηταν αλλα και τα δεδομενα διαφορετικα. Ενας υπολογιστης τοτε (καπου αρχες 90) για παιχνιδια μπορει να κοστιζε και 1.000.000 δρχ ενω μια κονσολα με πολλα παιχνιδια, το 1/10 περιπου. Κοινως υπολογιστη ειχαν οι προνομιουχοι με τον εναν η τον αλλον τροπο.

Αυτα ομως περασανε. Ας θυμηθουμε τωρα γιατι προτιμουνταν οι κονσολες εναντι των υπολογιστων και τι εχει πλεον αλλαξει.


Ο καναπες / σαλονι


Ευστοχη απαντηση που εχω ακουσει γιατι ειναι οι κονσολες καλυτερες. Μπορεις να παιξεις αραχτος στη πολυθρονα/καναπε σου στο σαλονι. Πραγμα τοτε θεωρια επιστημονικης φαντασιας, ακομα και για τους πιο προνομιουχους. Που να βαλεις την οθονουλα των 14 ιντσων στο σαλονι; Χρειαζοσουν κυαλια για να δεις κατι ωστε να καθεσαι μακρυα στο καναπε. Να συνδεσεις τον υπολογιστη με την τηλεοραση θα πει κανεις τωρα. Πως ομως; Να βαλεις vga καλωδιο σε τηλεοραση; Ξεχασατε οτι αυτες οι τηλεορασεις κοστιζαν πραγματικα μια περουσια; Και για να συνδεσεις με διαφορετικο τροπο την τηλεοραση, πχ με svideo ηταν ισαξιο του να ειχες τοτε προσβαση δικη σου στο ιντερνετ. Ενας στους χιλιους καπου; Να παιξεις και πως; Με το πληκτρολογιο και το ποντικι; Αδυνατο.. Με χειρηστηριο θα πει κανεις. Θυμαστε αληθεια τι απαισια χειρηστηρια υπηρχαν μεχρι και μεση του 90;

Τι αλλαξε τωρα; Οι υπολογιστες μπαινουν στο σαλονι. Συνδεοντε απλα με ενα καλωδιο hdmi και ισως μια μικρη ρυθμιση των 20 δευτερολεπτων περιπου. Χειρηστηρια καλα υπαρχουν και ολα αυτα δεν απαιτουν καμια επιστημονικη γνωση. Οι υπολογιστες ειναι τοσο προσιτοι στο καθηστικο οπως δεν το φανταστηκαμε ποτε.

Τεραστιο κοστος υλικου και λογισμικου

Ενας επισης τεραστιος μυθος, απομειναρι μερος θεωριας ξεχασμενων εποχων. Ξεχασατε και ολας ποσο κοστιζαν τα μηχανηματα οταν κυκλοφορησαν; 700? το playstation 3, 450? το xbox 360. Με 1000? πηρα το 2006 ενα ολοκληρωμενο συστημα μαζι με οθονη το οποιο στεκεται και χρησιμοποιω εως και σημερα. Με 400? περιπου κανεις μπορει να αγορασει συστημα 2-3 φορες ανωτερο απο τα ps3/360. Και κατι που τεινουν να ξεχνανε πολλοι, τα παιχνιδια στους υπολογιστες ειναι απο 50% - 70% κατω οι τιμες στις κανονικες - μη περιορισμενες εκδοσεις του. Αυτο γινεται μια στο φευγα στις κονσολες και αν.

Συμβατοτητα - φιλικοτητα προς τον χρηστη

Τεραστια αμφιλεγομενο θεμα που θεωρω πως υπαρχει τεραστια προπαγανδα στη τελευταια γενια. Δεν κρυβομαι πισω απο κανενα δαχτυλο, οι υπολογιστες χρειαζοντε καποια γενικοτερη εξεικιωση.

Ωστοσο, το "βαζω και παιζει", γεγονος του παρελθοντος, πιστευω πως ειναι λιγο αστειο να ακουγεται ακομα. Ξεχνατε φιλοι, το οτι πλεον χρειαζεσαι σκληρο δισκο, αναβαθμισεις, λογαριασμους κτλ. Που ειναι λοιπον το περηφημο "το βαζω και παιζει"; Ναι υπηρχε καποτε, οχι πλεον. Και στη τελικη ξερετε και κατι; Εγω που ασχολουμαι και με παιχνιδια που θελουνε το κατι παραπανω απο το να τα βαλω και να παιξουν, τα παιζω ακομα! Να σας πω και μια ιστορια;

Καπου στο 1998 ηταν κατι παιχνιδια στο παιχνιδομαγαζο της γειτονιας που παιζαμε με χρονοχρεωση διαφορα. Ειχανε αρχισει λοιπον να παιζουνε diablo στο ps1. Επαιζα ηδη το παιχνιδι απο παλαιοτερα και δεν μου αρεσε καθολου η μετατροπη στο ps1. Ηθελε τα 2/3 μιας καρτας μνημης, τεραστιους χρονους φορτιστης, πολλα προγραμματιστικα λαθη και ποσα αλλα. Φυσικα παντα διχως ποντικι, πραγμα απανθρωπο για τον τιτλο. Επειτα απο πολυωρες διαφωνιες απο τοτε, πιο ειναι το τωρινο αποτελεσμα; Εχω ακομα την προοδο του light crusader μου, τον warrior 37 level, σε ενα αρχειο 1mb ενω αυτοι οχι. Αντε τωρα παρε την καρτα μνημης του ps1 να την βαλεις στο ps2 για να την παιξεις στο ps3. Και ολα αυτα τα χρονια ειχα υποστηριξη με αναβαθμισεις και βελτιωσεις που αυτοι ουτε στα ονειρα τους δεν βλεπανε.

Και για πιο προσφατους τιτλους, ωστε να μιλαμε με παραδειγματα, στο skyrim πχ εχουν βγει ομαδες και απλοι ανθρωποι που συνεισφερουνε στο κωδικα του παιχνιδιου με βελτιωσεις στα γραφικα και στο περιβαλων του παιχνιδιου, ενω στις κονσολες ακομα πασχιζουν να βελτιωσουν προβληματα που ηδη εχουνε λυθει εδω και περιπου εξη μηνες στους υπολογιστες.

Ωραιες οι κονσολες, καλες και χρυσες αλλα για το σκοπο τους και για πολυ πολυ πολυ περιορισμενο ευρος πραγματων.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Maddog είπε:
Αυτό 95 φορές στις 100 είναι ανικανότητα του χρήστη, όχι πρόβλημα του PC.Λογικό καταφύγιο οι κονσόλες για όποιον δεν θέλει να μάθει ούτε καν χοντρικά πως λειτουργεί το hardware και το software του.
Να σου πω την αλήθεια, προσωπικά ίσως και να μην υπήρξε περίπτωση να ΜΗΝ μου έτρεξε καθόλου ένα παιχνίδι. Αλλά υπήρξαν άπειρες περιπτώσεις όπου μπορεί να έφαγα ένα ολόκληρο βράδυ προσπαθώντας να το κάνω να τρέξει ή έστω προσπαθώντας να το κάνω να τρέξει "όσο το δυνατόν καλύτερα", αφού κάθε φορά που δεν έμενα ικανοποιημένος από την απόδοση, έψαχνα να βρω τι πρέπει/μπορώ να κάνω για να τη βελτιώσω έστω και ελάχιστα (ρίξε την τάδε ρύθμιση, χαμήλωσε την ανάλυση, ξανανέβασε την προηγούμενη ρύθμιση μήπως τώρα τρέχει καλύτερα που είναι κατεβασμένη η ανάλυση, βγάλε το ΑΑ, κατέβασε τους καινούριους drivers, ξαναδοκίμασε τους παλιούς drivers, ξαναδοκίμασε με ενεργοποιημένο το ΑΑ κ.ο.κ. και σχεδόν κάθε φορά φυσικά άνοιξε/κλείσε το παιχνίδι...)

Ναι, προφανώς θα υπάρξουν και τα παιχνίδια που θα βάλεις το δισκάκι, θα κάνεις το installation και θα παίξουν μια χαρά (ειδικά αν είναι παλιότερα ή αν έχεις φρεσκοστήσει το σύστημά σου). Αλλά δυστυχώς στα τόσα χρόνια που ασχολιόμουν σχεδόν αποκλειστικά με PC gaming, ήταν σίγουρα λιγότερα από τα μισά...

Το ξαναλέω, ίσως φταίει το ότι μεγάλωσα (αν και μάλλον είμαι από τους νεότερους εδώ μέσα) και πλέον δεν έχω πολύ ελεύθερο χρόνο και (κυρίως) υπομονή και διάθεση για να ασχοληθώ με τα παρελκώμενα. Αν έχω 3-4 3ωρα την εβδομάδα διαθεσιμα για gaming, θέλω να τα ξοδέψω ολόκληρα παίζοντας και να μην χάσω ούτε λεπτό ψάχνοντας σε fora για το τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω ώστε να κερδίσω μισό fps στο benchmark. Για αυτό άλλωστε και τα τελευταία χρόνια στο PC παίζω (πέρα από PC exclusives, προφανώς) μόνο ελαφρά indie παιχνιδάκια που ξέρω πως θα παίξουν όπως πρέπει να παιχτούν κι όχι να αναρωτιέμαι κάθε στιγμή αν για τα κολλήματα και το πέσιμο του framerate φταίει ο προγραμματιστής ή το σύστημά μου και να με τρώει αυτό για να ψάξω να βρω πώς θα το βελτιώσω...

spyros_s είπε:
Άστε που αυτά τα ..."αγόρασα" ενώ αν τα αγόραζα για κονσόλα θα ήθελα 2 μεροκάματα για χάρη τους! Πισι all around επιλογή για μένα ακόμα και αν βγει νέο ps ή xbox που να σκοτώνουν και το καλύτερο πισι!
Χωρίς παρεξήγηση Σπύρο, μην το πάρεις προσωπικά, απλώς αφορμή μου έδωσες, αλλά αυτή είναι η ελληνική νοοτροπία που μας έφερε μέχρι εδώ. Με όσους (Έλληνες) φίλους το έχω συζητήσει το θέμα, το βασικό τους (αν όχι το μοναδικό!) επιχείρημα υπέρ του PC gaming, είναι αυτό, ότι δηλαδή στο PC θα κατεβάσουν (σχεδόν) όλα τα παιχνίδια πειρατικά, άρα έμμεσα, δεν θα τους βγει τόσο πολύ ακριβότερο. Αντίθετα όταν το αναλύω με Άγγλους (ή γενικότερα μη Έλληνες) φίλους μου, έχουν άλλα βασικά επιχειρήματα, σαφώς πιο σεβαστά και λογικά, όπως π.χ. ότι τα genres που τους αρέσουν (RTS, MMO, παραδοσιακά RPG) ευδοκιμούν κυρίως σε PC. Για αυτό εξάλλου και ο μέσος υπολογιστής ενός Έλληνα PC gamer είναι πολύ ακριβότερος από αυτόν του μέσου ξένου, γιατί ο Έλληνα(ρα)ς το θεωρεί δεδομένο ότι θα δώσει λέφτά μόνο για αυτό και από εκεί και πέρα θα κατεβάζει παιχνίδια παράνομα. Και η ειρωνεία είναι ότι μετά καθόμαστε και γκρινιάζουμε γιατί δεν μεταφράζονται παιχνίδια στα Ελληνικά ή γιατί δεν υπάρχει σεβασμός από τις εταιρείες στην ελληνική αγορά...
 
Φυσικά και δεν θεωρώ προσωπική επίθεση όσα έγραψες. Θα σου πω απλά ότι κατά βάση συμφωνώ! Απλά εσύ θέλω να σκεφτείς τα ακόλουθα:

1) την οικ. κρίση που μας κάνει να μετράμε μέχρι και το τελευταίο ευρώ που θα ξοδέψουμε πέραν των βασικών αναγκών πόσο μάλλον την διασκέδαση

2) την ελληνική νοοτροπία να πουλά πανάκριβα τα πρωτότυπα παιχνίδια

3) την κουλτούρα ενός ανθρώπου που από το 1983 έμαθε στο ..."αγορασμένο" λογισμικό και που μισεί apriori τις κονσόλες ως υπεύθυνες για το θάνατο του home computing

Όσο και να σου φαίνεται περίεργο το λειτουργικό το antivirus και τα βασικά προγράμματα που χρησιμοποιώ για τις καθημερινές μου ανάγκες στο pc είναι αυθεντικά!

--------------------

Διαφωνώ μόνο στο κομμάτι ότι το μέσο πισι του Έλληνα είναι ακριβότερο από του ξένου...ποτέ δεν ήταν διότι ΠΑΝΤΑ εδώ πληρώναμε ακριβότερα το software και το hardware! Ειδικά στην περίοδο 1983-2002!
 
Maddog είπε:
Αυτό 95 φορές στις 100 είναι ανικανότητα του χρήστη, όχι πρόβλημα του PC.Λογικό καταφύγιο οι κονσόλες για όποιον δεν θέλει να μάθει ούτε καν χοντρικά πως λειτουργεί το hardware και το software του.
Ανίκανο θεωρώ κάποιον που δεν ξέρει να κάνει μια ανασυγκρότηση δίσκου ή να διαχειριστεί ένα back up και όχι αυτόν που δεν κάθεται να "ξεψυρίσει" γιατί δεν του τρέχει το παιχνίδι.

Η προσωπική μου εμπειρία λέει οτι στα 10 παιχνίδια που εγκατέστησα, έπαιξε το 1...

Μάλιστα τη μια φορά ο υπολογιστής "κλάταρε" και χρειάστηκε format.

Δυστυχώς δεν κάθησα να ψάξω τι φταίει κάθε φορά και να ξαναπροσπαθήσω, γιατί δεν είχα την όρεξη, το κουράγιο και το χρόνο.

Δε νομίζω οτι ο Gates, εν σοφία εποίησε τα πάντα...
 
Θεωρώ ότι οι pc gamers έχουν συνδυάσει 2 αθλήματα σε ένα... Το tweaking, την αναβάθμιση, την βελτιστοποίηση του pc τους με το να παίζουν τα παιχνίδια. Άλλο πράγμα να εγκαθιστάς το νέο call of duty με τα σούπερ ντούπερ γραφικά και άλλο να το εγκαθιστάς δοκιμάζοντας παράλληλα τη νέα κάρτα γραφικών με τους 8 πυρήνες και τις 17 ψύκτρες.

Αυτό το στάδιο ξαναλέω, το πέρασα και γω. Απλά κουράστηκα και αγόρασα κονσόλα και τότε πραγματικά εκτίμησα περισσότερο το gaming κομμάτι. Έπαιξα ένα παιχνίδι ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ. Όπως θα το δει ο Μήτσος, ο Θανάσης, η Σούλα και ο Κώστας από τις δικές τους κονσόλες. Πραγματικά απόλαυσα περισσότερο κάποια παιχνίδια χωρίς το άγχος της μπλε οθόνης, του patch που δε κυκλοφόρησε ποτέ γιατί ο τάδε developer δε γουστάρει τους amd επεξεργαστές (που τυχαίνει να έχω έναν) και έχει ένα σωρό κολλήματα το παιχνίδι σε αυτούς κλπ.

Και λογικά να το πάρουμε, περισσότερες πιθανότητες υπάρχουν να γίνει μία στραβή σε ένα PC που τρέχει 1001 εφαρμογές και έχει 20 συσκευές συνδεδεμένες επάνω του, παρά σε μια κονσόλα την ώρα που παίζει 1 και μοναδικό παιχνίδι!

Δεν δαιμονοποιώ τα pc. Έχω περάσει πολλά βράδια ψάχνοντας σε forum το τι φταίει και δε παίζει το τάδε παιχνίδι στον υπολογιστή μου. Και τελικά αποφάσισα να χρησιμοποιήσω για το gaming μια συσκευή κατασκευασμένη ΕΙΔΙΚΑ για αυτό το σκοπό.

Τώρα τα περί "ανικανότητας" και του "λογικού καταφύγιου" μετα συγχωρήσεως, αλλά μου φαίνονται λιγάκι ατυχείς χαρακτηρισμοί. Επειδή ξέρω να οδηγάω αυτοκίνητο, δε σημαίνει ότι ξέρω να ανοίγω το καπάκι της μηχανής και να αλλάζω φλάντζα, ούτε και είμαι υποχρεωμένος να το ξέρω... θέλω να γυρνάω το κλειδί και να πηγαίνω στη δουλειά μου (ξέρω όμως βασικά πράγματα για τη διευκόλυνση μου όπως να αλλάζω λάστιχο).
 
DINO είπε:
Δε νομίζω οτι ο Gates, εν σοφία εποίησε τα πάντα...
Φυσικά! Τα πάντα εν σοφία εποίησε μόνο ο Jobs. Δι' αυτόν τον λόγον μεταπήδησα εις τα μήλα!!!!!

Γιατί υπολογιστής = MacOS, δει, Apple, άντε hackintosh. PCs, συμβατά (ωϊμε συμβατά! που στα 7άρια δεν τρέχουν τα μισά από ότι στα XP, άκου "συμβατά" ..... ) και λοιποί χαρακτηρισμοί ανήκουν εις το άδοξον παρελθόν.
 
stratos84 είπε:
Δεν δαιμονοποιώ τα pc.
Το ίδιο και εγώ. Τα χρησιμοποιώ για 1002 δουλειές, πλην του gaming.

Σίγουρα έχω χάσει εμπειρίες, αλλά έχω κερδίσει κάπου αλλού.
 
στην περίπτωση μας πραγματικά έλεος...
 
Ο καθένας με τις προτιμήσεις του. Αν έχετε δουλέψει το λειτουγικό πάω πάσο. Γνώμη σας. Αν δεν το έχετε, είστε φάουλ.

Προσωπικά το λατρεύω, δεν ξαναγυρνάω πίσω στα Windows ποτέ. Ούτε στα pcs. Και η γνώμη μου δεν αλλάζει.

Α, και το "ΕΛΕΟΣ" κρατήστε το να το αναφωνίσετε στις 26 του μηνός. Μάλλον με τα νέα Windows θα το λέτε πολύ συχνά.

Βαριέμαι να μετέχω άλλο στο παρών trhread, ότι είχα να πω το είπα. Φιλάκια τα λέμε αλλού.
 
PC :

Γραφείο, καρέκλα, boot, install, update drivers, patch, DRM's, registration, ποντίκι, πληκτρολόγιο, settings, install το joypad (όχι ρε ...., δέν είναι 360 compatible...) "να βάλω 4x antialisation, κάτσε να ρίξω λίγο τις σκιές, ώπα ρε φίλε μου κόβει το Vsync) limited installations, steam activations....

Κονσόλα:

Καναπεδούμπα, πούφ, πάτωμα, ανάβεις, δισκάκι μέσα, πιάνεις joypad, παίζεις. Τερματίζεις, το δανείζεις στο φίλο σου.

Για μένα είναι απλό, τόσο απλό. Παλιότερα (μέχρι το HL2) έπαιζα αποκλειστικά σε PC, αλλά τώρα η κατάσταση είναι απελπιστική. Και φυσικά, η πειρατεία κατάφερε να γονατίσει το Pc gaming. Είναι λογικό να έχει παραμεληθεί, ή να μην του δίνεται η προσοχή που θα έπρεπε βάσει τεχνολογίας, από τη στιγμή που 9 στους 10 κατόχους PC "αγοράζουν".

Δεν λέω ρε παιδιά, οικονομική κρίση. Αλλά, ο dev πώς θα βγάλει το ψωμί του, και γιατί να σε υπολογίζει στην τελική ; (Τον μέσο PC gamer εννοώ). Συνειδητά παίζω στο PS3 για να αγοράζω αυτά που θα παίξω, και όχι να σπαταλώ την ώρα και τα νεύρα μου σε downloads και "fixes" και installations. Σίγουρα, τα γραφικά στο PC είναι καλύτερα, αλλά η διαφορά δεν είναι lifechanging. Εξάλλου, τα περισσότερα games είναι ports στο PC πλέον, με κάνα texture pack αν φιλοτιμηθούν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα