Playmobil: Διοράματα

Την είχα και γω Μακισιμε αλλά δυστυχώς δε γνωρίζω πολλές λεπτομέρειες. Ισως κάποιο άλλο παιδί να ξέρει
 
Θα με έλεγα τον τυχερότερο άνθρωπο στον κόσμο αν μπορούσα να είχα όλα τα playmobil μου μόνιμα στημένα για να τα χαζεύω!!!! Έχω πάνω από 5.000 playmobil. Μόνο οι σταυροφόροι μου είναι πάνω από 1.000.

Πληροφορίες και το κουτί μπορείς να τα δεις στο http://www.playmobil.com να διαλέξεις χώρα τη Γερμανία και να πας στο product archiv είναι το τελευταίο στη λίστα που σου βγάζει στα αριστερά της οθόνης. Εκεί έχει όλους τους κωδικούς που έχει βγάλει η playmobil από το 1974 με φωτογραφίες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
minarvan είπε:
Καλημέρα παιδιά είμαι καινούριος στο retromaniax αλλά τρελός και παλαβός με τα playmobil. Ορίστε ένα δείγμα από τη συλλογή μου.Προβολή συνημμένου 52809Προβολή συνημμένου 52810Προβολή συνημμένου 52811Προβολή συνημμένου 52812Προβολή συνημμένου 52813Προβολή συνημμένου 52814
όνειρο ζω μη με ξυπνάτεεεεε!!!!!!! αγαπητέ η φωτογραφίες σου είναι γεμάτες υποσχέσεις για τη συνέχεια.καταπληκτική η συλλογή σου!!! :)
 
τώρα ετοιμάζω αρχαίους Έλληνες. Ορίστε μερικές φωτογραφίες.

DSC02047.jpg

DSC02040.jpg

DSC02041.jpg

DSC02042.jpg

DSC02044.jpg

DSC02046.jpg
 
minarvan είπε:
Ορίστε ένα δείγμα από τη συλλογή μου.
Καλώς τον!

Ελπίζω να βάλεις φώτος από όοολη σου την συλλογή, να αρχίσουν να μας τρέχουν τα σάλια #)
 
Αλλο ενα καταπληκτικο διοραμα απο την

εκθεση που εγινε στην Γαλλια.

20120519-IMG_6798.jpg

20120519-IMG_6788.jpg

20120519-IMG_6784.jpg

20120519-IMG_6783.jpg

20120519-IMG_6779.jpg

(ΠΗΓΗ:Tricornejock)

Και το βιντεακι του... :)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stayros είπε:
Αλλο ενα καταπληκτικο διοραμα απο την εκθεση που εγινε στην Γαλλια.

(ΠΗΓΗ:Tricornejock)

Και το βιντεακι του... :)
Απλά φοβερό αν και έχει πολύ SystemX.... Μπράβο stayros που το ξετρύπωσες ;) !
 
playmofan είπε:
Απλά φοβερό αν και έχει πολύ SystemX.... Μπράβο stayros που το ξετρύπωσες ;) !
Eεεε...για να ειμαι δικαιος,το μισο μπραβο το εισπρατω μονο για τις φωτο.

Το αλλο μισο παει στο ρετροφιλαρακι τον Αντρεα/and1 για το βιντεακι. :)
 
Σταύρο είμαι καινούριος εδώ αλλα ήδη έμαθα από σένα ενα site με απίστευτα διοράματα και ιδέες για κατασκευές. Σ' έυχαριστώ!!!!
 
Παλια καλα διοραματα Playmobil.

Με αφορμη τον κωδικο 3443

θα δουμε πως φτιαχνοταν και

πως συνδυαζοταν διαφοροι μεσαιωνικοι

κωδικοι σε παλια καλα διοραματα.

3443

Playmobil 3443.jpg

Μια εξαιρετικη επιλογη...

(προσεξτε την Αγγλικη μεταφραση)

Playmobil  Nr.3443.jpg

Οι συνδυασμοι

Playmobil the different buildings of the town.jpg

Playmobil the different buildings of the town #2.jpg

Playmobil the different buildings of the town #3.jpg

(ΠΗΓΗ φωτο:Tricornejock)
 
Πάντως εγώ είμαι λάτρης των παλιών playmobil σπιτιών. Το system x δεν το πολυγουστάρω. Ελπίζω η γυναίκα μου να με αφήσει να ξανακάνω κατάληψη ολόκληρης της βεράντας μας και όχι μέρους αυτής για καμιά εβδομάδα για να στήσω ξανά το κάστρο του ιππικού ενισχυμένο ακόμα περισσότερο σε μέγεθος για να στεγάσει 400 άνδρες του ιππικού όλοι με τις κίτρινες τιράντες καθώς και την πόλη της άγριας δύσης με τα τριάντα σπίτια που έχω σε κουτες δυστυχώς!!!!!
 
Σήμερα ψάχνοντας σε παλαιότερα αρχεία βρήκα φωτογραφίες από το πρώτο μου διόραμα! Να δύο από αυτές:

Η δεύτερη μοιάζει λίγο με φωτό από διόραμα που έχω ποστάρει πιο παλιά , αλλά ήταν η πρώτη μου απόπειρα να συνδυάσω τρένα και πόλη μαζί, σε πολύ περιορισμένο χώρο. Θα αναγνωρίσετε κομμάτια και από geobra και από Lyra τελευταίας γενιάς.

Untitled-4.jpg

Untitled-5.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τέλειο το διόραμα!Βλέπω έχεις και το μανάβικο!Από LYRA δεύτερης γενιάς σίγουρα είναι η κίτρινη κοπέλα και ο κόκκινος άντρας που κάθεται στο μπαλκόνι!
 
thebest20 είπε:
Τέλειο το διόραμα!Βλέπω έχεις και το μανάβικο!Από LYRA δεύτερης γενιάς σίγουρα είναι η κίτρινη κοπέλα και ο κόκκινος άντρας που κάθεται στο μπαλκόνι!
Ρε φίλε thebest20...είσαι αυθεντία!!!
 
Χμμμμ... Η επόμενη φωτό δεν αποτελεί τμήμα από διόραμα, αλλά εν όψει του αυριανού αγώνα της Εθνικής Ελλάδος με την Πολωνία, βρέθηκα στην τελευταία προπόνηση της Εθνικής μας και πω πω τύχη, ποιους νομίζετε ότι κατάφερα να βγάλω φωτογραφία? Σε αποκλειστική πρώτη εμφάνιση, το κρυφό ταλέντο της Εθνικής μας..... Ελλάδα καλή επιτυχία!!! ;)

Εθνική Ελλάδος.jpg

...Εννοείται ότι η backround φωτό είναι από το site του euro 2012. Εγώ βοήθησα μόνο με τον παικταρά μας στο πρώτο πλάνο....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την έχεις αγοράσει την ελληνική φιγούρα?Επανακυκλοφορούν από φέτος πάλι!
 
για το φιλο thebest πού έχω καταλάβει πόσο πολυ του αρέσει η nostalgie victorian σειρα ...100_9589.jpg

100_9588.jpg

100_9591.jpg
 
Οι δυο παρακατω φωτογραφιες δεν

ειναι απο καποιο διοραμα που εφτιαξα

αλλα ειναι η πρωτη μου προσπαθεια

φωτογραφισης σε φυσικο περιβαλον.

Κατα την Αγγλιστη...outdoor photos. :)

 


High Elf Princess


DSC02921.jpg

Finding Treasure


DSC02922.jpg

Ελπιζω να σας αρεσει αυτη η πρωτη μου προσπαθεια. :)

 

 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα