Playmobil. Τα δικά μας (ΟΧΙ στα κουτιά τους)

φανταζομαι οτι ολα αυτα τα μεσαιωνικα της λυρα δεν βρισκονται πουθενα πια ε? :xm:
 
georgeikos είπε:
φανταζομαι οτι ολα αυτα τα μεσαιωνικα της λυρα δεν βρισκονται πουθενα πια ε? :xm:
Επανακυκλοφόρησαν και από τη Geobra,στις αρχές των 90s ακριβώς τα ίδια,χωρίς διαφορές,αλλά και πάλι δεν θα υπάρχουν!
 
έχω ανεβάσει δυο απο τη συλλογή μου.το 3448 και το 3446
 
@ georgeikos:

Κάποια μεσαιωνικά σπίτια θα βρεις στο playmobil funpark, στα σακουλάκια (βλ. κατάλογο εξαρτημάτων).

[edit] Εκτός κανονισμών [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thebest20 είπε:
Επανακυκλοφόρησαν και από τη Geobra,στις αρχές των 90s ακριβώς τα ίδια......!
Τι εννοείς? για ποιους κωδικούς μιλάς? Μέσα από τον κατάλογο εξαρτημάτων εννοείς ή πώληση στα καταστήματα?
 
playmofan είπε:
Τι εννοείς? για ποιους κωδικούς μιλάς? Μέσα από τον κατάλογο εξαρτημάτων εννοείς ή πώληση στα καταστήματα?
Εννοώ ότι τα αντίστοιχα της LYRA είχαν βγει και από τη Geobra στην Ελλάδα,στις αρχές των 90s,στα καταστήματα!Φυσικά εξαντλήθηκαν σύντομα,δηλαδή πολύ πριν το 2000.
 
Τι θα λεγατε για μια βολτα στην Αγρια Δυση?

Να δουμε απο κοντα....

Ινδιανους

DSC00186.jpg

Αλλα και...

Σεριφηδες και Καουμποηδες

DSC02835.jpg

Και γιατι οχι και το θρυλικο...Ιππικο!

Η' αλλιως οπως τους ξερουμε οι γνωστοι μας...

Βορειοι η' Γιανκηδες

DSC02836.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άααααχχχχ... χτυπάς ευαίσθητο σημείο..... Θέλω Far West τώρα!!!

Δε μου λέτε είχατε πρόβλημα παλιά με τα φτερά του αρχηγού? Εμένα ποτέ δεν κούμπωναν και τα 3 σημεία. Το ένα μια ζωή "πετούσε" :D :D :D
 
Kambia είπε:
Άααααχχχχ... χτυπάς ευαίσθητο σημείο..... Θέλω Far West τώρα!!! Δε μου λέτε είχατε πρόβλημα παλιά με τα φτερά του αρχηγού? Εμένα ποτέ δεν κούμπωναν και τα 3 σημεία. Το ένα μια ζωή "πετούσε" :D :D :D
Δεν θελει κοπο,θελει τροπο...:wink:
 
Ομορφιές! :flower:

Δε με λες, να υποθέσω ότι αυτά είναι από τις εξορμήσεις σου στο Monastir Mall?! :)

Πώς και δεν τα έβαλες σ' ένα διόραμα!...
 
D@redevil είπε:
Ομορφιές! :flower:
Δε με λες, να υποθέσω ότι αυτά είναι από τις εξορμήσεις σου στο Monastir Mall?! :)

Πώς και δεν τα έβαλες σ' ένα διόραμα!...
1) Αχ...δεν με παρακολουθεις βρε Μαριαννα μου... :(

2) Θελει ακομα δουλιτσα (και καμποσους κωδικους) ακομα

το διοραμα που εχω κατα νου με θεμα Αγρια Δυση. :)
 
stayros είπε:
1) Αχ...δεν με παρακολουθεις βρε Μαριαννα μου... :(
ΠΑΝΤΑ σε παρακολουθώ, βρε Σταυρί μου, αλλά:

α) το Alzheimer, δε μ' επιτρέπει να θυμάμαι τι έφαγα χθες! Πόσο μάλλον τι έκανα στην αρχή της χρονιάς! :D

β) δεν είναι ένα και δυο τα παιχνίδια που παίρνεις, βρε παλικάρι μου! :) Δεν τα θυμάμαι όλα!... :[

stayros είπε:
2) Θελει ακομα δουλιτσα (και καμποσους κωδικους) ακομα το διοραμα που εχω κατα νου με θεμα Αγρια Δυση. :)
Αχά! :) Άρα, πάλι βγάλαμε λαυράκι!

Παιδιάααα! Ο Σταύρος ετοιμάζει διόραμα! (πού είναι ένα εμότικο μ' ένα τηλεβόα, όταν το χρειάζεσαι!) :biglaugh:
 
D@redevil είπε:
Αχά! :) Άρα, πάλι βγάλαμε λαυράκι!
Παιδιάααα! Ο Σταύρος ετοιμάζει διόραμα! (πού είναι ένα εμότικο μ' ένα τηλεβόα, όταν το χρειάζεσαι!) :biglaugh:
Σσσσσσ....κρυβε λογια καλε....μη το κανεις βουκινο...:shtup:
 
Απέφευγα να κολλήσω το οτιδήποτε εκτός και αν ήταν σπασμένο :D

2) Θελει ακομα δουλιτσα (και καμποσους κωδικους) ακοματο διοραμα που εχω κατα νου με θεμα Αγρια Δυση.
Πρέπει να προμηθευτώ και άλλα υπογλώσσια!!!!
 
Spybil είπε:
Χρόνια Πολλά σε όλους!!Σταύρε καλή επανεκκίνηση και καλή δύναμη, κυρίως οικονομική :)

Τι καλά να κάναμε και εμείς εδώ μια έκθεση με συλλογές και συνθέσεις όλων των ''άρρωστων''!

Σας βάζω τον σύνδεσμο για ένα βίντεο με playmobil του 1977. Στην αρχή βρίσκεται το επίμαχο σημείο. Το υπόλοιπο αφορά την ελληνική επκαιρότητα των ημερών εκείνων:

http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=3425&thid=11179
Φίλε Spybil, σήμερα τυχαία έπεσα πάνω στο παραπάνω....Είδα το βίντεο και έπαθα σοκ!!! Δεν περίμενα ποτέ ότι θα έβλεπα βίντεο της Χριστουγεννιάτικης Αθήνας του 1977 και μάλιστα με playmobil ....Δεν μπορώ να το πιστέψω.... Ψάξτε να βρείτε τον cameraman να του δώσουμε ειδικό βραβείο.... Μπράβο Spybil που ξετρύπωσες τέτοιο βίντεο.....
 
Να'σαι καλά Playmofan. Η αλήθεια είναι ότι τσάκωσα το στιγμιότυπο από την εκπομπή του Βασιλόπουλου στη ΝΕΤ και μετά το αναζήτησα στο Εθνικό Οπτικοακουστικό Αρχείο, απ'το οποίο φαντάστηκα ότι το πήρε. Πραγματικά και εγώ όταν το είδα δεν πίστευα ό,τι έβλεπα!
 
Καλημέρα είμαι καινούριος στο retromaniax αλλά τρελός και παλαβός συλλέχτης playmobil! Ένα μικρό δείγμα της συλλογής μου είναι αυτές που όταν τις δεις θα καταλάβεις ότι είμαι τρελός με την άγρια δύση

Προβολή συνημμένου 52803Προβολή συνημμένου 52804Προβολή συνημμένου 52805Προβολή συνημμένου 52806Προβολή συνημμένου 52807Προβολή συνημμένου 52808
 
Λοιπόν, ξαναπήρα τις φωτογραφίες με καλύτερη φωτογραφική και σας παραθέτω τις ακόλουθες φώτο...

Το δάσος και ο Ρομπέν των δασών μαζί με τους merry men

DSC01143.jpg

DSC01145.jpg

DSC01146.jpg

DSC01147.jpg

DSC01148.jpg

DSC01149.jpg

Επίθεση στο κάστρο!! Τα πραγματά δεν φαίνονται καλά για τους αμυνόμενους. Η τελευταία φωτογραφία είναι εξω από το Πανδοχέιο λίγο πριν ο Νταρντακάν και οι 3 σωματοφύλακες αντιμετωπίσουν τις ορδές των στρατιωτών του Καρδινάλιου Ρισελιέ. Ολοι για έναν και ένας για όλους

DSC01152.jpg

DSC01154.jpg

DSC01155.jpg

DSC01158.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αφιερωμενο σε ολους τους φιλους δεν ξερω αν εχει ξαναμπει.Φατε ματια ψαρια που λενε.

RECORD GUINNESS 2010 - CLICKS DE PLAYMOBIL - AESCLICK

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DREDD είπε:
Αφιερωμενο σε ολους τους φιλους δεν ξερω αν εχει ξαναμπει.Φατε ματια ψαρια που λενε.http://www.youtube.com/watch?v=mhJCePgnIsQ&feature=related
Α καλά!!! Έχω πάθει πλάκα. Τα θέλω όλα...... :xm: ...μαζί με τον χώρο για να τα βάλω :D !!! Όλα τα λεφτά η μουσική στο τελευταίο μέρος.
 
Πίσω
Μπλουζα