Playmobil: Τεχνικές, κόλπα και κατασκευές

Stayros, ωραία και η στρογγυλή τράπεζα, και το τύμπανο. Φαίνεται πως είσαι πολύ μερακλής σε ό,τι φτιάχνεις.
 
Ωραίες κατασκευές Σταύρο :)

Βρες και έναν τρόπο να φτιάξουμε λεφτά για να πάρουμε τους ινδιάνους :biglaugh::tongue:
 
Βρες και έναν τρόπο να φτιάξουμε λεφτά για να πάρουμε τους ινδιάνους
kambia, δε χρειάζεσαι λεφτά, αρκεί να έχεις ιππότες που δεν τους θέλεις !!! ;)
 
PAPPOYS είπε:
kambia, δε χρειάζεσαι λεφτά, αρκεί να έχεις ιππότες που δεν τους θέλεις !!! ;)

Βρε...ασε τους Ιπποτες και τους Ινδιανους...:biglaugh:

Και πες κανα καλο λογο....:tongue:

τοση δουλεια ριξαμε εδω,ολοκληρη υπερπαραγωγη...Σκηνικα,κουστουμια,ειδικα εφε.... :tease: :tease:
 
Αδερφούλη 1.000 μπράβο για τη δουλειά !!!

Τα βλέπω όμως πολύ σκοτεινά και δε βγάζω άκρη για το αποτέλεσμα, γι' αυτό δε σχολίασα... :(
 
PAPPOYS είπε:
kambia, δε χρειάζεσαι λεφτά, αρκεί να έχεις ιππότες που δεν τους θέλεις !!! ;)
Μπα Παππού δεν είμαι του "θυσιάζω" ιππότες για να τους κάνω Iνδίανους και το αντίστροφο. Το Playmobil ιππότης παραμένει πάντα ιππότης για μένα :D
 
Λοιπον...

Ακολουθοντας τις αναλυτικες συμβουλες

των Kambia και angel_grig περι "νυχτερινων φωτογραφιων"...

Οριστε η πρωτη μου ( στην ουσια δευτερη :D ) προσπαθεια

για την ληψη νυχτερινων φωτογραφιων. :)

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
:thumbup: Νομιζω οτι ειναι αρκετα πιο καθαρες απο τις αλλες !
 
Ajax87 είπε:
:thumbup: Νομιζω οτι ειναι αρκετα πιο καθαρες απο τις αλλες !
Πολυ πιο αρκετα!!!! :happyjump:

Ναταλι και Γρηγορη....Σας ευχαριστω!!!!!! :thanx2: :thanx2: :bow: :bow:
 
stayros είπε:
Λοιπον...Ακολουθοντας τις αναλυτικες συμβουλες

των Kambia και angel_grig περι "νυχτερινων φωτογραφιων"...

Οριστε η πρωτη μου ( στην ουσια δευτερη :D ) προσπαθεια

για την ληψη νυχτερινων φωτογραφιων. :)
Eυχαριστω Σταυρο!Να'σαι καλα! :thanx2: Δυστυχως η μηχανη σου δεν διαθετει αλλες manual ρυθμισεις που θα μπορουσαν να βελτιωσουν κι'αλλο το αποτελεσμα :( ...
 
Καλά... Σταύρο δεν έχω λόγια... :eek:

 


Σε λίγο, θ΄αρχίσω και εγώ να παίζω με Playmobil...
:cool:
 
angel_grig είπε:
Eυχαριστω Σταυρο!Να'σαι καλα! :thanx2: Δυστυχως η μηχανη σου δεν διαθετει αλλες manual ρυθμισεις που θα μπορουσαν να βελτιωσουν κι'αλλο το αποτελεσμα :( ...
Ευχαριστω Γρηγορη!:[

Σε καθε περιπτωση παντως ειναι πολυ καλυτερες απο πριν!!! :happyjump: :happyjump: :happyjump:

Juanita είπε:
Καλά... Σταύρο δεν έχω λόγια... :eek:  


Σε λίγο, θ΄αρχίσω και εγώ να παίζω με Playmobil...
:cool:
Σε ευχαριστω Χουανα μου!! :flower:

Αντε ντε...βαρεθηκα να παιζω μονος μου.... :D
 
Η απάντηση είναι από άλλο thread, αλλά μιας και το "πρόβλημα" πρωτοεμφανίστηκε εδώ, δίνω την εναλλακτική για να τα βλέπουμε πιο εύκολα. Δεν πρότεινα φυσικά να κάτσουμε και να φτιάχνουμε ψεύτικα πράγματα στο photoshop. Μάλλον ο αδερφός Σταύρος με παρερμήνευσε. Καθώς όμως δεν είμαστε επαγγελματίες φωτογράφοι (μεχρι φυσικά να γίνουμε και τέτοιοι από τον πολύ πειραματισμό), το εργαλειάκι μας δίνει τη δυνατότητα να "φτιάξουμε" τις φωτό μας που δεν... πολυαγγίζουν την τελειότητα και μάλιστα με πολλούς διαφορετικούς τρόπους !

Τι εννοώ ?

Μία αρχική του Σταύρου

attachment.php


Μερικές τυχαίες παραλλαγές στο πολύ γρήγορο...

attachment.php


attachment.php


attachment.php


...και μία πιο... προχωρημένη (χεχεχε)

attachment.php


ο,τι θες κάνεις !!! :cool:

Ακόμα κι αν δεν τραβήξατε λοιπόν τη σούπερ-φωτό, με λίγη προσπάθεια μπορείτε να τη βελτιώσετε σε μεγάλο βαθμό...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
PAPPOYS είπε:
Μάλλον ο αδερφός Σταύρος με παρερμήνευσε.
To εχω ξαναπει....

Ο γραπτος λογος γινεται ευκολα παρεξηγησιμος και μη κατανοητος απο τον προφορικο Η' τον face to face λογο. :)

Παππουλη...απλα εννοουσα οτι ειναι 1.000 φορες προτιμοτερο να "παιξεις" με τον φωτισμο και να πειραματιστεις με πολλαπλες φωτογραφησεις

παρα να προτιμησεις την ευκολη λυση του photoshop και να δημιουργησεις κατι το οποιο δεν θα δειχνει οχι και τοσο αληθινο. :)

Προτιμω να κατσω και να τραβηξω 20,30,40 φωτογραφιες μεχρι να μου βγει το αποτελεσμα που να με ικανοποιει και να μου αρεσει

παρα να βγαλω μια και να τη τρεχω στο photoshop για γενικο ρετουσαρισμα. :)

Τα παραπανω λεγομενα ειναι προσωπικη γνωμη και αποψη. :)

By the way....Η τελευταια βγηκε πολυ "προχω" για Παππου.....:biglaugh:
 
By the way....Η τελευταια βγηκε πολυ "προχω" για Παππου.....
Είναι γενικώς προχώ ο παππούς σου λέωωωω :D :D :D

μην κοιτάς που δεν του φαίνεται... χαχαχαχαχα
 
Εχω καιρό να σας δείξω καινούργια πραγματάκια, αλλά ήρθε η ώρα...

Διάφορα καθημερινά μ' εχουν κρατήσει μακριά από τη συστηματική ενασχόληση με τις κατασκευές για playmobil, αλλά δεν το έχω... εγκαταλείψει κιόλας το άθλημα !

Στο μέλλον σας ετοιμάζω εκπλήξεις με μεταλλικά medieval αξεσουάρ, μιας και κάποια στιγμή αναγκάστηκα να μείνω σ' ένα συνεργείο για αρκετή ώρα και ψάξε ψάξε ανακάλυψα έναν μικρό παράδεισο μεταλλικών μικροαντικειμένων που σιγά σιγά

θα τους αλλάξω τα φώταααα !!!





Μιας λοιπόν και βρεθήκαμε τις προάλλες στο "Στάβλο" για την κοπή της πίτας, τι θα λέγατε να δούμε και το νέο μας κτίριο, έναν medieval στάβλο (σε κλίμακα φυσικά) ???


 


Αυτός είναι ! Ολοκληρωμένος κατά 80-85% !!!


 


attachment.php



attachment.php



Πρόκειται για τη γνωστή μας κούτα, επενδυμένη με τα γνωστά μας μοτίβα και με τα απλά μας κοψίματα σε πόρτες και παράθυρα. Τίποτε καινούργιο !



Από μέσα είναι έτσι:


 


attachment.php



attachment.php



attachment.php



...όχι
ακριβώς έτσι... Εκανα μερικά πραγματάκια έπειτα, αλλά έπρεπε να κλείσει το κουτί για να μπει η ταράτσα. Εννοείται πως όποτε θέλω, απλώς την τραβάω και το ξανανοίγω τελείως ! Κόστος κατασκευής, βαριά βαριά γύρω στο 1,5 ευρώπουλο...

 


Ο στάβλος μου είναι έτοιμος και μπορεί να στεγάσει 25-30 άλογα.



Τι μένει να κάνω άμα θέλω (που θέλω λίγο) φρου φρού ?


 


attachment.php



Βάζω π.χ. οδοντογλυφίδες στα παράθυρα και τα κρατάω ανοιχτά στο επιθυμητό ύψος


 


Project υποχρεωτικό: Βάζω αμπάρα στην πόρτα.


Project προαιρετικό:Στρώνω έξω μοτίβο μωσαϊκού ή ξύλου σε σχήμα διαδρόμου προς την πόρτα. Προσθέτω κάγκελα και καμιά γούρνα να μην ψοφήσουν από τη δίψα. Τοποθετώ κάνα δεντράκι να "σπάσει" το γκρίζο. Πετάω μέσα κομμάτια σανό. Βάζω μια σκάλα και με καγκελάκι γύρω γύρω κάνω στην ταράτσα πικ νικ !





Στάβλο μου θέλατε εεεε ???
:cool:

 

 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν παιζεσαι!!! :D
 
Αυτό είναι απίστευτο!Κάτι παρόμοιο φανταζόμουν σε παραδοσιακό σπίτι,αλλά να έχει χώρο για έπιπλα και να έχει σκληρό χαρτί,σχεδόν σαν ξύλο!
 
Να σου δώσω και μια ιδέα ? Αν βρεις μια αρκετά φαρδια κούτα, τότε μπορείς με άλλες, μικρότερες, μέσα στην ίδια να ξεχωρίσεις τα δωμάτιά σου !

Και να μην έχει το χρώμα που θες, μοτιβάρεις ό,τι προτιμάς και το κάνεις ταπετσαρία. Το μοτίβο της πόρτας σκεφτόμουν να το "φορέσω" σε όλο το εσωτερικό του στάβλου, αλλά μετά άλλαξα γνώμη... (... δηλαδή βαριόμουνα... χαχαχαχα)

Κι ένα μίνι κουίζ...

Πώς θα καταλάβετε αν αυτή η ασπίδα είναι κανονική ή custom ???

attachment.php
 
PAPPOYS είπε:
Κι ένα μίνι κουίζ...Πώς θα καταλάβετε αν αυτή η ασπίδα είναι κανονική ή custom ???
Ευκολακι.... :)

Εχεις κοπιαρει/σκαναρει το αυτοκολλητο απο κανονικη ασπιδα

και με τα μεταλλικα εξαρτηματα που βρηκες στο συνεργειο, εφτιαξες την ασπιδα! ;)

Αν και το πιο πιθανο ειναι να ειναι μονο κοπιαρισμενο/σκαναρισμενο το αυτοκολλητο! :p
 
Πίσω
Μπλουζα