Playmobil: Τεχνικές, κόλπα και κατασκευές

Ευκολάκι εεε ?

Αλλος ???
 
Έτσι όπως το δείχνεις δεν μπορείς παρά να μαντέψεις για το πλαστικό.

Πάντως το αυτοκόλλητο είναι στραβά κολλημένο και φαίνεται εκτυπωμένο, εκτός και αν η ανάλυση της φωτογραφίας που τράβηξες είναι τόσο χαμηλή που χαλάει την όλη εικόνα!
 
Μετά από μιάμιση σχεδόν ώρα που προσπαθώ να διαβάσω το τόπικ, ένα έχω να πω...

 


ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...
:burn:




Pappou και Stayro,
congratualtions.gif



Δ
εν ξέρω τί δουλειά (θα θέλατε να) κάνετε, αλλά αν ανήκατε στο δημιουργικό team της Playmobil σίγουρα θα είχατε θησαυρίσει...
acigar.gif



Επίσης, στην επόμενη ρετροσυνάντηση, αντί να τρέχουμε σε σταύλους και πολιτείες, προτείνω να την κάνουμε σπίτι(α) σας με άρτο δικό μας και θεάματα δικά σας... (έξυπνη δεν είμαι;;;
29dz8zk.gif
)

 

 


Να δεις, Rinus,
για πότε θα κατέβουν η Dare με την Κάμπια... τρέχοντας..:biglaugh:.
 
PAPPOYS είπε:
Ευκολάκι εεε ?
Αλλος ???
Ριξτο στο ποταμι.... :D

Juanita είπε:
Μετά από μιάμιση σχεδόν ώρα που προσπαθώ να διαβάσω το τόπικ, ένα έχω να πω...  


ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...
:burn:




Pappou και Stayro,
congratualtions.gif



Δ
εν ξέρω τί δουλειά (θα θέλατε να) κάνετε, αλλά αν ανήκατε στο δημιουργικό team της Playmobil σίγουρα θα είχατε θησαυρίσει...
acigar.gif



Επίσης, στην επόμενη ρετροσυνάντηση, αντί να τρέχουμε σε σταύλους και πολιτείες, προτείνω να την κάνουμε σπίτι(α) σας με άρτο δικό μας και θεάματα δικά σας... (έξυπνη δεν είμαι;;;
29dz8zk.gif
)

 

 


Να δεις, Rinus,
για πότε θα κατέβουν η Dare με την Κάμπια... τρέχοντας..
:biglaugh:.
Ευχαριστω πολυ Χουανιτα μου!!! :flower:

Η αληθεια ειναι οτι θα γουσταρα να δουλευω στην playmobil. :D

Θα ηταν η μονη δουλεια που πιστευω θα πηγαινα με ορεξη και κεφι...:biglaugh:

Kambia είπε:
Έτσι όπως το δείχνεις δεν μπορείς παρά να μαντέψεις για το πλαστικό.Πάντως το αυτοκόλλητο είναι στραβά κολλημένο και φαίνεται εκτυπωμένο, εκτός και αν η ανάλυση της φωτογραφίας που τράβηξες είναι τόσο χαμηλή που χαλάει την όλη εικόνα!
Λοιπον, κατι μου λεει οτι ο παππουλης καποια μαλαγανια εχει κανει... :D

Η ασπιδα εκ πρωτης οψεως δειχνει να ειναι κανονικη,με το αυτοκολλητο κατι παιζεται... :wait2:
 
Εγώ θα γούσταρα να σχεδιάζω και να δουλεύουν οι άλλοι χαχαχαχαχαχαα :D :D:D

Λοιπόν το... ποτάμι έχει ως εξής:

Υπάρχει η πολύ πρόχειρη απάντηση που λέει: "Πάω στο άλμπουμ του PAPPOY και βλέπω ότι η φωτο λέγεται "UnicornCustomShield", άρα είναι custom !!! :p

Η σωστή απάντηση είναι όμως: Σίγουρα custom, γιατί σε καμία τέτοια κανονική ασπίδα δεν θα δείτε το μονόκερο να κοιτάει προς τα δεξιά !!! ;)

:cool:
 
PAPPOYS είπε:
Λοιπόν το... ποτάμι έχει ως εξής:

Υπάρχει η πολύ πρόχειρη απάντηση που λέει: "Πάω στο άλμπουμ του PAPPOY και βλέπω ότι η φωτο λέγεται "UnicornCustomShield", άρα είναι custom !!! :p

Η σωστή απάντηση είναι όμως: Σίγουρα custom, γιατί σε καμία τέτοια κανονική ασπίδα δεν θα δείτε το μονόκερο να κοιτάει προς τα δεξιά !!! ;)

:cool:

EEEEEEEEEE??????!!!!!!!!!!!!:burn::burn::burn::burn::burn::burn:
 
Nαι το καταλάβαμε και το είπαμε οτι ο μονόκερος είναι εκτύπωση και στραβοκολλημένος. Δεν μας λες ομως αν η ασπίδα είναι φτιαγμένη από σένα από κάποιο άλλο αντικείμενο ή είναι μια παλιά ασπίδα playmobil. Αλλιώς δε νομίζω κάτι τέτοιο να χαρακτηρίζεται custom.
 
το καταλάβαμε και το είπαμε οτι ο μονόκερος είναι εκτύπωση και στραβοκολλημένος.
Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι κολλημένο ίσια, δεν έχει σημασία...

Αυτό που ΔΕΝ μπορεί να συμβεί κανονικά είναι να κοιτάει προς τα δεξιά, μόνο έτσι είσαι σίγουρος ότι πρόκειται για εκτύπωση !!!

Και φυσικά όταν βάζω δικά μου διακριτικά ή τροποποιώ τα υπάρχοντα είναι customizing...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άρα καταλήγουμε στο οτι η ασπίδα είναι μια ασπίδα playmobil στην οποία κόλλησες ένα αυτοκόλλητο mirror του αρχικού.
 
Kambia είπε:
Άρα καταλήγουμε στο οτι η ασπίδα είναι μια ασπίδα playmobil στην οποία κόλλησες ένα αυτοκόλλητο mirror του αρχικού.
Ναι αλλα με την πινελια του Παππου ομως... ;)

Στραβοκολλημενο....:biglaugh:
 
Στραβοκολλημενο
Δεν είναι καν κολλημένο... απλώς το έβαλα πάνω στην ασπίδα για τη φωτό

εκνευρίζομαι πολύ με το στραβοκόλλημα :D

Και ο στάβλος μας ψιλοτελειωμένος πλέον...

attachment.php


attachment.php


...και με τις φιγουρίτσες του, ν'αποκτήσει ζωή !!!

attachment.php


attachment.php


Ελπίζω να σας άρεσε

:cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι νέες μου μεταλλικές ασπίδες !!!

 


attachment.php


Μεταξύ άλλων εξαρτημάτων στο συνεργείο, ανακάλυψα αυτές τις μεταλλικές ροδέλες κι αφού επέλεξα τα μεγέθη που ήθελα, προχώρησα στην πολύ απλή μετατροπή τους.

Μπορείτε να τις βρείτε στα αζήτητα οποιουδήποτε συνεργείου, σε μεγάλη ποικιλία μεγεθών και κυρίως σε χρώματα κιτρινωπό του χαλκού, ασημί και μαυριδερό (αν είναι πολύ χρησιμοποιημένη).

attachment.php


Τι απλό κάνουμε ? Σφηνώνουμε τη λαβή μας (σουβλί) από πίσω με μια πένσα και στερεώνουμε με σελοτέιπ (προς το παρόν, άμα βρώ κάτι ακόμα πιο καλό θα επανέλθω). Καλύπτουμε με ό,τι θέλουμε (εγώ έβαλα απλώς ένα ασημόχρωμο κυκλάκι) την τρύπα και οι ασπίδες μας είναι έτοιμες !

attachment.php


Θέλει μόνο λίγη προσοχή να μη σας γίνουν παρά ελάχιστα "τσακίσματα" του σελοτέιπ. Διορθώνοντας μετά με μια σκληρή επιφάνεια, δεν θα φαίνεται σχεδόν τίποτα, όπως βλέπετε και στην πρώτη φωτο.

Σημειώσεις: 1) Δεν ενδείκνυται να τις χρησιμοποιήσετε σε πεζούς, εκτός κι αν βρείτε κάτι εξίσου βαρύ να κρατάνε στο άλλο χέρι... Στους ιππείς όμως δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα...

2) Η απόσταση της λαβής από το κυρίως σώμα της ασπίδας είναι μικρή. Καλύτερα λοιπόν να την κρατάνε ιππότες με "γυμνό" τον καρπό των χεριών (να μη φοράνε δηλαδή προστατευτικό που καλύπτει ολόκληρο το χέρι).

:cool:
 
Γεια σου Παππουλη με τις πατεντες σου!!!! :D
 
Αν και δεν μπορώ να καταλάβω τι λέει όπως το βλέπω δείχνει πως να βγάλεις το καλούπι από ένα σομπρέρο (μετά ρίχνει και τη ρητίνη) της εξωτερικής πλευράς. Έτσι όμως βγάζεις ένα "γεμάτο" καπέλο. Για να μπορέσει κάποιος να κάνει και το κενό ώστε να μπει στο κεφάλι θέλει καλούπι 2 κομματιών τουλάχιστον.

Χμ... δεσμευομαι να σας φτιάξω εγώ έναν οδηγό για τέτοια κράνη (αν θέλετε). Να δω μόνο τα υλικά σε τί κόστος βγαίνουν αλλιώς δεν αξίζει.
 
Kambia: Στο αντίστοιχο site http://www.playclicks.com/2010/08/moldes-y-resina/ από τις φωτογραφίες βλέπεις πως στηρίζει τα καπέλα/κράνη σε έναν κώνο από πλαστελίνη, οπότε μιλάμε για καλούπι 2 κομματιών. Αλλά και στο video μιλάει για πάνω και κάτω κομμάτι (arriba y abajo).

Εξέταζα κατα πόσο θα μπορούσε να γίνει αυτού του είδους η αναπαραγωγή κομματιών με πιό φτηνό τρόπο - καλούπια από γύψο που είναι πάμφθηνος, αλλά κόλλησα στο πώς θα αποφύγω να κολλήσει ο γύψος στον γύψο για καλούπι 2 κομματιών. Αλλά έμεινα στα σχέδια και στη θεωρία...Καμμιά ιδέα κανείς; Stayro; Pappous; Kambia;
 
Kambia: Στο αντίστοιχο site http://www.playclicks.com/2010/08/moldes-y-resina/ από τις φωτογραφίες βλέπεις πως στηρίζει τα καπέλα/κράνη σε έναν κώνο από πλαστελίνη, οπότε μιλάμε για καλούπι 2 κομματιών. Αλλά και στο video μιλάει για πάνω και κάτω κομμάτι (arriba y abajo).
Αχα! Και έλεγα οτι κάπου άκουσα τη λέξη "πλαστελίνα" αλλά δεν κατάλαβα τι και πως. Βασικά το μέσα κομμάτι πρέπει να είναι ένα ομοίωμα περούκας.

Απλό αυτό που λες Lord Vek. Κάνεις σαπουνάδα (πράσινο σαπούνι) και αλείφεις τα τοιχώματα του γύψου-καλουπιού. Εναλλακτικά βάλε βαζελίνη. Μετά ρίχνεις το υλικό στο καλούπι.

Έχω κάτι κατα νου... θα το δοκιμάσω τις επόμενες μέρες.
 
Ευχαριστώ για την απάντηση (για τον γύψο). Πιάνει όμως και στον ίδιο τον γύψο; Εννοώ φτιάχνεις το γύψινο κάτω μέρος, βάζεις σαπούνι ή βαζελίνη στο χείλος και ρίχνεις τον γύψο για το επάνω μέρος και δεν θα κολλήσουν τα δυό μισά; Αναμένω για την τεχνική...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το έφτιαξα για τις 200 σελίδες του κεντρικού thread, αλλά με το διαχωρισμό μάλλον θ' αργήσουμε...

Δείτε το τώρα λοιπόν και μέχρι τότε θα φτιάξω κάτι άλλο !!!


:cool: :cool: :cool:
 
Kambia είπε:
Κάνεις σαπουνάδα (πράσινο σαπούνι) και αλείφεις τα τοιχώματα του γύψου-καλουπιού. Εναλλακτικά βάλε βαζελίνη. Μετά ρίχνεις το υλικό στο καλούπι.
Βρε Ναταλι....γιατι εχω την εντυπωση :wait2: οτι ριχνουν καποιο αλλο υλικο (σιλικονη) πρωτα???:what:

Anyway...Για παρτε μια ιδεα με το παρακατω βιντεο. :)

 
Πίσω
Μπλουζα