Playmobil: Τεχνικές, κόλπα και κατασκευές

Για ποιο πράγμα μιλάς Σταύρο?

Καλούπι μπορείς να κάνεις με πολλά υλικά. Το πιο εύκολο είναι η ελαστική σιλικόνη με χαμηλό ιξώδες. Μπορείς να βγάλεις καλούπι με γύψο ή και με λάτεξ. H σαπουνάδα έχει να κάνει με το κλείσιμο των πόρων του γύψου έτσι ώστε να μην κολλήσει το ένα κομμάτι πάνω στο άλλο, απάντηση στην απορία του Lord

αλλά κόλλησα στο πώς θα αποφύγω να κολλήσει ο γύψος στον γύψο για καλούπι 2 κομματιών.
:)
Η τύπισσα στο βίντεο δεν κάνει κάτι το ιδιαίτερο. Έχει έτοιμα καλούπια και κάνει χύτευση γύψου :)
 
Kambia είπε:
Για ποιο πράγμα μιλάς Σταύρο?
Στο να μην κολλησει ο γυψος,ρητινη Η' οτιδηποτε αλλο πανω

στο αντικειμενο το οποιο εχουμε για καλουπωμα!

Δεν εννουσα το ιδιο το καλουπι!

Απλα ειχα την εντυπωση οτι αντι για σαπουνι/βαζελινη χρησιμοποιειται

καποιο αλλο υλικο πρωτα ως υποστρωμα και ως αντικολλητικο! :)
 
Σαπουνάδα βάζεις και κει. Πχ αν θες να βγάλεις καλούπι από μαρμάρινο αντικείμενο ή πέτρινο βάζεις σαπουνάδα στο μάρμαρο πάνω ή στην πέτρα και κάνεις τη χύτευση.
 
Οσο ζεις ολο και μαθαινεις τελικα...μαλιστα! :)

Σε ευχαριστω για το λυσιμο της αποριας! :thumbup:
 
Pappous πολύ ωραίο αυτό που που έφταξες αλλά λύσε μου μια απορία που έχω :what: Πόσο κ ποια κτήρια χρειάζονται για να κάνεις αυτή την κατασκευή ? Εκτός αν χρησιμοποίησες ότι είχες μπροστά σου. Kambia κ Stavro μάθετέ μας please να κάνουμε καλούπια για κανα πειρατικό καράβι [μαύροι σύνδεσμοι] Πάντως βλέπω όλοι κ από κάτι είχαμε σκεφτεί για τις 200 σελίδες του thread :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μάθετέ μας please να κάνουμε καλούπια για κανα πειρατικό καράβι [μαύροι σύνδεσμοι]
Έχω κάνει! Θα έρθω αργότερα με φωτογραφίες (μεταμεσονύχτια). Μόνο που το αποτέλεσμα δε μου άρεσε και είπα να κάνω αυτό που πρότεινε ο Phil. Δλδ να τα κάνω από ξύλο με τη βοήθεια του Dremel.
 
Γρήγορα kambia διότι καιγομαστεεεεεεεεεε :D
 
Μόλις ανακάλυψα οτι τα πέταξα εκείνα τα κομμάτια που έφτιαξα γιατί όπως είπα δεν μου άρεσε το αποτέλεσμα. Βασικά δεν είχα σκοπό να φτιάξω καλούπια τότε για τους συνδέσμους αυτούς αλλά επειδή έφτιαχνα κάτι άλλο είπα να "πετάξω" και αυτά στο περιθώριο!

Ορίστε μια φωτογραφία που βρήκα (αγνοείστε το κεντρικό θέμα :D )

Juanita Souver (1).jpg

Ένα είναι στ' αριστερά (όπως το βλέπουμε) και 2 δεξιά. Αυτά θα τα ξανακάνω γιατί και γω τα χρειάζομαι.
 
Pappous πολύ ωραίο αυτό που που έφταξες αλλά λύσε μου μια απορία που έχω
Thanks andy :D

Με χύμα κομμάτια έγινε.

Φαντάζομαι όμως ότι αν έχεις ένα 3445 (φυλακή) κι ένα 3448 (πανδοχείο), τότε χρειάζεσαι πολύ λίγα πρόσθετα για να το φτιάξεις.
 
Sorry που παρεμβαινω (ως μη Playmobil-ας) αλλα επειδη βρισκομαστε στον 21ο αιωνα :D δεν χρειαζεται να καθομαστε να ασχολουμαστε με καλουπια,γυψους και..σαπουναδες για να φτιαξουμε αυτο που θελουμε...γιατι υπαρχει αυτο:http://www.3ders.org/articles/20120502-another-$300-desktop-3d-printer-kit.html (ή μαλλον ακριβεστερα υπηρχε γιατι ξεπουλησε σε χρονο dt).Οι επιλογες που υπαρχουν τις βλεπετε εδω:http://www.3ders.org/pricecompare/3dprinters/ και θα χρειαστει να μπει το χερι..βαθεια στην τσεπη αλλα ομως ετσι στελνουμε τον malone στο σπιτι του.. :D
 
Έχω μείνει με ανοιχτό το στόμα! Το ερωτεύτηκα... Καταραμένο λαχείο, δεν πέφτει με τίποτα.

Πάντως για κάποιον που έχει σκοπό να βγάλει λεφτά πίσω από αυτά τα πράγματα αξιζει να βάλει το χέρι στην τσέπη.

Thanks angel_grig
 
Pappous, πολυ ωραία η λέσχη !!! Όσο για τον 3D printer, με τις τωρινές συνθήκες είναι ουτοπιστικός. Ωραίος μεν, αλλά no money, man.
 
Kambia είπε:
Έχω μείνει με ανοιχτό το στόμα! Το ερωτεύτηκα... Καταραμένο λαχείο, δεν πέφτει με τίποτα. Πάντως για κάποιον που έχει σκοπό να βγάλει λεφτά πίσω από αυτά τα πράγματα αξιζει να βάλει το χέρι στην τσέπη.

Thanks angel_grig
You're welcome Ναταλι!Αυτο με τα 300$ ηταν πολυ καλο..αλλα ξεπουλησε :( .Παντως λιγο εαν το παιξεις malone τα εβγαλες τα λεφτα του :D
 
angel_grig είπε:
Sorry που παρεμβαινω (ως μη Playmobil-ας) αλλα επειδη βρισκομαστε στον 21ο αιωνα :D δεν χρειαζεται να καθομαστε να ασχολουμαστε με καλουπια,γυψους και..σαπουναδες για να φτιαξουμε αυτο που θελουμε...γιατι υπαρχει αυτο:http://www.3ders.org/articles/20120502-another-$300-desktop-3d-printer-kit.html (ή μαλλον ακριβεστερα υπηρχε γιατι ξεπουλησε σε χρονο dt).Οι επιλογες που υπαρχουν τις βλεπετε εδω:http://www.3ders.org/pricecompare/3dprinters/ και θα χρειαστει να μπει το χερι..βαθεια στην τσεπη αλλα ομως ετσι στελνουμε τον malone στο σπιτι του.. :D


Ωραια ιδεα αλλα τα ποσα ειναι απαγορευτικα για την τσεπη μας....
attachment.php


Α ρε ατιμο Τζοκερ... :rant:
 
Μακάρι να υπάρχει κάποια συσκευή να κατασκευάζει τοίχους για σπίτια,με πόρτες παράθυρα και τα πάντα!Και ας κάνει και 1000$ θα είναι σημαντική επένδυση!
 
Pappous, πολυ ωραία η λέσχη !!!
Thanks λόρδε μου.

Το μηχάνημα είναι πειρασμός, αλλά πρέπει να υπολογίζετε και κάποια έξτρα φράγκα για υλικά κάθε φορά...
 
Kambia είπε:
Έχω μείνει με ανοιχτό το στόμα! Το ερωτεύτηκα... Καταραμένο λαχείο, δεν πέφτει με τίποτα. Πάντως για κάποιον που έχει σκοπό να βγάλει λεφτά πίσω από αυτά τα πράγματα αξιζει να βάλει το χέρι στην τσέπη.

Thanks angel_grig
Αν και δε διάβασα τα υλικά στα οποία μπορεί να δουλέψει....

Η συσκευή σα συσκευή + software είναι ένα compact θαύμα μηχανικής... Σκέψου ότι το τρισδιάστατο engraving συχνά απαιτεί ένα κάρο υπολογισμούς από μεριάς s/w, για να μην πω για τα step motors που χρησιμοποιούνται (τα οποία από τη φύση τους είναι πανάκριβα) και που πρέπει να είναι ακριβέστατα!

(εν τω μεταξύ, αν μέτρησα σωστά έχει από 2 για κάθε άξονα: x, y, z - δεν ξέρω αν έχει και rotation motor, αν και δε φάνηκε κάτι τέτοιο).

Το ποσό που ζητάει, δεδομένων των δυνατοτήτων του είναι αστείο. Δυστυχώς όλα πάνε αναλογικά με το εισόδημά μας, οπότε εδώ έχουμε θέμα.

Αν πάντως πας σε κάποια infosystem, θα δεις μηχανές που κάνουν τρισδιάστατη εκτύπωση... Μόνο που κοιτάς το μηχάνημα, υπολογίζεις ένα νεφρό! :sealed:

Απλά, γνωρίζεις ότι είναι για βαριά, βιομηχανική χρήση....

Πάντως, κι εγώ ζήλεψα! Σκέψου πόσες φιγούρες -όχι αξεσουάρ- θα μπορούσαμε να φτιάξουμε! :)
 
Μια γεύση από το καινούργιο μου "block style" (η πρώτη αναφορά σχετικά μ' αυτήν την τεχνική έχει γίνει εδώ) φρούριο, με μερικούς custom "wall defenders" (αντιστοίχως εδώ).

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


:cool:
 
Πίσω
Μπλουζα