Playmobil: Τεχνικές, κόλπα και κατασκευές

Σταυρί, έχει δίκιο ο Παππούλης!....

Βάψ' το! ;)
 
Αυτό είναι διασταύρωση κόνδορα με γαλοπούλα !!! Είσαι στο νησί του Δρ. Μορό !!!

attachment.php


Προχώρα !!!

ΒΑΨΕ ΤΟΝ ΚΟΝΔΟΡΑΑΑ !!! :D :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
 
χαχχα.κονδορας με γαλοπούλα...κλαίω
 
Επιτελους...μετα απο πολλες και αστοχες προσπαθειες

καταφερα να φτιαξω μερικες φωτο στο Gimp!!!!! :d@redevil

Ενταξει,δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο και δεν διεκδικουν

και κανενα βραβειο...αλλα για πρωτη προσπαθεια μια χαρα ειναι!!!! :D

Ξεκιναμε με την πρωτη. :)

Εδω η original φωτο...

attachment.php


Κι εδω η "πειραγμενη".... :D

attachment.php


Χμμμμ...περιεργο... :wait2: ...μου βγηκε μικρο το μεγεθος... :eek:

Anyway...συνεχιζουμε... :)

Μερικες με background...

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Ενταξει...αυτη βγηκε λιγο χαλια... :xm:

Και τελος μερικα "κουστουμακια". ;)

Master Sifou and the trainees Samurai

attachment.php


The Sorcerer

attachment.php


The Maharaja

attachment.php


The Corsairs

attachment.php


Jeanne d' Arc

attachment.php


Αυτα...

Ελπιζω να σας αρεσουν! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο Σταυρί!

Πολύ καλή αρχή! :)

Σιγά-σιγά, όσο θα προχωράς, θα κοιτάς πάντα 2 πράγματα:

(α) Τις σωστές αναλογίες

(β) Το σωστό φωτισμό

Γενικά, θέλει λίγο εξάσκηση, αλλά μπορώ να πω ότι ξεκίνησες πολύ ελπιδοφόρα! :flower:
 
Σε ευχαριστω πολυ Μαριαννακι!!!
attachment.php


Αν και "νηπιο" :baby2: στο σπορ,κατι κουτσοκαταφερα... :)

Εχω δρομο ακομα...
attachment.php
 
πολύ καλή δουλειά.!!! μπράβο φίλε.μην ξεχνας οτι η Πόλη δεν έπεσε σε μια μέρα.keep walking.. ;)
 
Πολυ καλη δουλεια Σταυρο!!Συνεχισε ετσι!! :thumbup:
 
playmofreak είπε:
πολύ καλή δουλειά.!!! μπράβο φίλε.μην ξεχνας οτι η Πόλη δεν έπεσε σε μια μέρα.keep walking.. ;)
Ευχαριστω πολυ! #)

Μικρα βηματα καθε φορα... ;)

angel_grig είπε:
Πολυ καλη δουλεια Σταυρο!!Συνεχισε ετσι!! :thumbup:
Σε ευχαριστω πολυ Γρηγορη! :thanx2:
 
Το απόγευμα αποφάσισα να πειραματιστώ με κάποια πράγματα για πρώτη φορά. Σαν τρελός επιστήμονας ένα πράγμα...

Μερικά από τα αποτελέσματα ήταν ομολογουμένως εντυπωσιακά !

Αλήθεια, έχετε αναρωτηθεί τι συμβαίνει όταν περνάτε μέσα από ένα playmobil ηλεκτρικό ρεύμα ???

Δείτε !!!

attachment.php


:biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Αυτο ειναι που λενε..."Θελεις να βαλω το δακτυλο στην πριζα"?:burn:

:biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Μια και κατέληξα στο πως θα γίνουν τα καλούπια σκεφτόμουν τα κράνη να γίνονται από κασσίτερο. Τί λέτε?

Edit

Μάλλον τελικά RENCAST FC52 θα χυτεύσω που είναι Πολυουρεθάνη Ταχείας Πήξεως. Εποξικές Ρητίνες τις αποκλείω για τέτοια δουλειά.
 
Kambia είπε:
Μια και κατέληξα στο πως θα γίνουν τα καλούπια σκεφτόμουν τα κράνη να γίνονται από κασσίτερο. Τί λέτε?
Edit

Μάλλον τελικά RENCAST FC52 θα χυτεύσω που είναι Πολυουρεθάνη Ταχείας Πήξεως. Εποξικές Ρητίνες τις αποκλείω για τέτοια δουλειά.

Το μονο που λεμε ειναι....οτι περιμενουμε τα αποτελεσματα!!! :D

Και φυσικα το tutorial! ;)
 
σε forum με ρετροκαταστάσεις μπήκα ή σε πυρινικό εργαστήριο..!!!!????
 
Kambia, με πρόλαβες... Πειραματίζομαι κι εγώ αλλά ακόμη δεν τα κατάφερα λόγω κακού υπολογισμού. Χρησιμοποίησα καλλιτεχνικό γύψο που κάνει αιώνες να στερεοποιηθεί το "από μέσα" τμήμα του. Έχω και ντοκουμέντα...

Το πρώτο μισό, με την μέθοδο του Ισπανού (Από όσα κατάλαβα από το βιντεάκι). Η ρόζ απόχρωση είναι από τον κώνο από πλαστελίνη που στήριζε το κράνος:

Molds 001.jpg

Έκανα όμως το λάθος και έριξα το δεύτερο μέρος τσίμα-τσίμα, υπολογίζοντας να χωρίσω τα δυό μισά τραβώντας αυτό το "εμφυτευμένο" καλωδιάκι, πράγμα που δεν συνέβη με επιτυχία. Αυτή την στιγμή ξαναέριξα το δεύτερο μισό, με "αέρα" ένα-δυό πόντους γύψο από το χείλος από όπου να μπορώ ελπίζω να χωρίσω με επιτυχία τα δυό μισά και περιμένω να στερεοποιηθεί. Το πορτοκαλί αντικείμενο που βλέπετε, είναι για τυχόν υπερχείλιση του υλικού που θα χρησιμοποιηθεί:

Molds 005.jpg

Όσο για το τι υλικό, έκανα κάποιες σκέψεις:

- Polymorph που έχω μια ποσότητα από ebay. Όταν στερεοποιηθεί, γίνεται λευκό, αλλά μπορεί να βαφτεί.

- Fimo, οι χρωματιστοί πηλοί που στην πραγματικότητα είναι θερμοπλαστικά. Δίνω το σχήμα με το καλούπι, μετά αφαιρώ το πάνω μισό και το ψήνω, θεωρητικά όλα αυτά. Το Jumbo έχει και αυτό κάτι παρόμοιο με 1 ?.

- Ανακυκλωμένο πλαστικό, αλλά ίσως λίγο δύσχρηστο από ότι διαβάζω.

Anyway, προσπαθώ να βρώ λύση χωρίς πολλά έξοδα διότι οι καιροί είναι δύσκολοι...

Κασσίτερο εννοείς από κόλληση υδραυλικού; Θα είναι όμως βαρύς...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Lord Vek με 2 κομμάτια καλούπι δύσκολα να το "βγάλεις". Εύχομαι να σου πετύχει. Από που θα χυτεύσεις το υλικό? Δε βλέπω τρύπα. Το δικό μου καλούπι είναι 4ων κομματιών.

Για κασσίτερο έλεγα αυτές τις μικρές πλάκες ee368dc9fee628686481252a281ed563.jpg που χρησιμοποιούν και στη δημιουργία μικρών φιγούρων αλλά κατόπιν δεύτερης σκέψης το απέρριψα.
 
Kambia, το υλικό (θεωρητικά) θα συμπιέζεται από τα δυό μισά, θα παίρνει την μορφή κράνους και τυχόν περίσσευμα θα φεύγει από ένα άνοιγμα που θα έχει το κάτω μέρος του καλουπιού, για αυτό έμπηξα το πορτοκαλί ραβδάκι που βλέπεις στην φωτογραφία, που αφαιρώντας το μένει ένας σωλήνας που καταλήγει στην καρδιά του καλουπιού. Στην προκειμένη περίπτωση το από κάτω μέρος του κράνους, που δεν θα φαίνεται επειδή θα είναι από μέσα, πάνω από τα μαλλιά. Αυτό μαλλον θα πιάσει με το Polymorph και το Fimo. Θα ήταν πολύ cool αν έπιανε και με το ανακυκλωμένο πλαστικό. Τώρα αυτά ΠΟΛΥ θεωρητικά, μέσα στο μυαλό μου, εδώ ακόμη περιμένω να πήξει το κάτω μέρος. Αισθάνομαι σαν τον Βέγγο που είχε πει σε μια ταινία "Για πλαστικό το πήγαινα και βγήκε μουσταλευριά". Αν πετύχει θα είναι πολύ καλή φάση, αν όχι σκεπτομαι για Alumilite που είδα σε Tutorial στο Mofreaky.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο μηχανισμός του ανεμόμυλου !

Βλέπω κατά καιρούς σε διοράματα να έχουν φτιαχτεί medieval ανεμόμυλοι και ζηλεύω... Ηθελα να φτιάξω έναν, αλλά με δύο προϋποθέσεις: 1) να μη χρειαστεί ούτε να τρυπήσω κομμάτι ούτε να χαραμίσω κομμάτι (π.χ. σκαλωσιές καραβιών), 2) να παραμείνω πιστός στις αρχές περί μηδενικού κόστους.

Ας δούμε λοιπόν...

Τα υλικά μας:

Ενα κομμάτι στέγης

Τρία κομμάτια φελιζόλ (πάχος 1 cm), ένα στα μέτρα του παραθύρου για να πάει "χωνευτό" και δύο λίγο μεγαλύτερα, στο ένα από τα οποία έχω φέρει τις διαγώνιες για να ξέρω το κέντρο του.

attachment.php


Ενα κομμάτι φελιζόλ κομμένο κυκλικά (πάχος 1,5-2 cm) κι ακόμα ένα μικρό σε σχήμα κύβου.

Δυο κομματάκια σφουγγάρι

Ενα καλαμάκι και 3 οδοντογλυφίδες κομμένες στη μέση

attachment.php


Και ξέχασα και το σουβλί (που πάει με όλα) και αναγκάστηκα να το βγάλω φωτο μόνο του :p

attachment.php


Η κατασκευή:

"Χωνεύουμε" το μικρό κομμάτι στο παράθυρο και τοποθετούμε το ένα από τα δύο μεγάλα (όχι αυτό με τις διαγώνιες) στην πίσω πλευρά του κομματιού της στέγης (βλέπετε τρυπίτσες επειδή έχει ήδη προηγηθεί η διαδικασία της κατασκευής).

attachment.php


attachment.php


Ενώνουμε με τις οδοντογλυφίδες από μέσα προς τα έξω. Θα πρέπει να προκύψει το παρακάτω:

attachment.php


attachment.php


Τελειώσαμε με το πρώτο μέρος της κατασκευής. Εννοείται ότι κανονικά όλα τα κομμάτια βάφονται και γενικά παίρνουν την τελική τους μορφή πριν από το μοντάρισμα. Εδώ απλώς δείχνω τον τρόπο να φτιάξουμε το μηχανισμό...

Πάμε στο δεύτερο μέρος λοιπόν...

Κόβουμε όσο χρειαζόμαστε από το καλαμάκι και το περνάμε μέσα από το κέντρο του κυκλικού μας κομματιού, του "τροχού".

attachment.php


Είτε το πιστεύετε, είτε όχι, ουσιαστικά έχουμε τελειώσει !!!

Αρκεί πλέον να φτιάξουμε προσεκτικά το... σουβλάκι μας !

attachment.php


Κύβος - σφουγγαράκι - Τροχός - σφουγγαράκι - Το κομμάτι με τις διαγώνιες

και μόλις τα πιέσουμε έχουμε αυτό

attachment.php


Μολονότι είναι εξαιρετικά απίθανο να πέσει τελικά η μύτη του σουβλιού στον άξονα του παραθύρου (θέλει... προσπάθεια για να συμβεί) καλό είναι να σας περισσεύει τελικά 1-1,5 cm.

Οπως είναι λοιπόν το "σουβλάκι", πάμε και το προσαρμόζουμε στο κομμάτι της στέγης

attachment.php


Ετοιμοι !!!

Θα διαπιστώσετε ότι ο "τροχός" σας γυρίζει ανεξάρτητα και μάλιστα με πολύ ικανοποιητικό ρυθμό (ούτε εντελώς χαλαρά, ούτε σφιχτά, άλλωστε μπορείτε να το ρυθμίσετε αυτό με τα σφουγγαράκια ;) ).

attachment.php


Επίσης, πετύχαμε να φέρουμε τον τροχό αρκετά έξω σε σχέση με την επέκταση που υπάρχει στην κορυφή της στέγης, πολύ σημαντικό για τη συνέχεια !

attachment.php


Φυσικά, θα κόψουμε πλέον ό,τι περισσεύει από το σουβλί κι από εδώ και πέρα θα αφήσει ο καθένας τη φαντασία του να δουλέψει. Μπορείτε πλέον να μπήξετε στον τροχό ό,τι κρίνετε πως θα κάνει το μύλο σας πιο ευπαρουσίαστο. Προσωπικά, θα φτιάξω 4 "φτερά" με τα αγαπημένα μου σουβλιά και λίγο ύφασμα...

Κι ό,τι ώρα θέλω, τραβάω το σουβλί κι έρχομαι στην αρχική κατάσταση χωρίς να έχω χαλάσει τίποτε από το κομμάτι της στέγης ! Από κόστος, να μην τα λέμε και τα ξαναλέμε...

:cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα